Συμβαίνει τώρα!

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Ρε παίδες πως θα καθαρίσω τις ξεραμενες κόλλες από την εξάτμιση;

Έχω δοκιμάσει τα πάντα, ζεσταμα, harpic, φωτιστικό οινόπνευμα, wd40....

Δε βγαίνει το ρημαδι...
Έχει γίνει ένα με την επιφάνεια.

Καμία ιδέα;



Στάλθηκε από το ASUS_AI2302 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γιάννο πρόσφατα καθάρισα μια παρόμοιου χρώματος και φινιρίσματος εξάτμιση από γρατζουνιές,χρώματα από διάφορα αντικείμενα που είχε έρθει σε επαφή και πίσσα .
Έβαλα (με πανάκι) αυτή τη αλοιφή της sonax,το σωληνάριο είναι αρχαίο (την έχω πάνω από 15 χρόνια γιατί δεν είμαι πολύ του γυαλίσματος :roflmao: ) και σήμερα πρέπει να έχει διαφορετική εξωτερική ετικέτα .
IMG-20240517-012620
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Μικρό φλόγιστρο...?
Δοκίμασε και καθαριστικό φρένων.
Γιάννη το πιο ψιλό "γυαλόχαρτο" είναι το αλουμινόχαρτο.
Δοκίμασε με κομμάτι που θα το κάνεις μπαλάκι και WD 40 ώστε να γλιστράει.

Κάνε πρώτα σε "τυφλό σημείο" αν αφήνει σημάδι. Οι παλιοί εκαναν τις μπουκάλες όταν πήγαιναν να κάνουν μπιμπικακια και τα εξαφάνιζε χωρίς να τις χαράζει.

Λέω μήπως και..
Εγω χρησιμοποιω ενα ειδικο , τετραγωνο πλακακι ειναι που λειωνει σε καυτη εξατμιση. Μετα με βαμβακερο πανι και τριβεις.... Ζητατο σε χρωματα-σιδηρικα. πλαστικες σακουλες, πατοι παπουτσιων κλπ μεχρι τριημερο που δοκιμασα φευγουν.
Γυαλόχαρτο νερού από 2000 και πάνω, και σε τυφλο σημείο πρώτα
Δες το Γιαννακο, δε χάνεις τπτ
Με σκοτσ μπραιντ 3Μ και λίγο καύσιμο βενζινη, θα φυγει σιγουρα (χρωματοπωλεία)! Θα σου αφήσει όμως απαλό ματαρισμα απο τις γραμμούλες...
Εχθες εκανα το ιδιο που κάνεις, με θερμοπιστολο και με οινοπνευμα και ενα χαρτί κουζίνας, για την ακρίβεια αντισηπτικο gel , που δεν εξατμιζεται εύκολα καθαρισε αρκετά καλά...δεν εμεινε κολλα. Ζεστανε το να μαλακωσουν οι κολλες και μετα με ενα χαρτί με οινοπνευμα ή αντισηπτικο καθαρισε την κολλα θελει λιγη ωρα.
Γιάννη για να βγάλω τα υπολείματα των αυτοκόλλητων στο βανάκι χρησιμοποίησα αυτό,Tape Remover,στα χρωματοπωλεία με 5€.
Ψεκάζεις,περιμένεις 2-3 λεπτά και σκουπίζεις.

Γιάννο, δεν είμαι σίγουρος αλλά μήπως δεν είναι σημάδι από κόλλες αλλά μαζί με τα υπολείμματα έφυγε και η επιχρωμίωση και είναι σκουριά; Δεν είμαι σίγουρος καθώς πλέον δε με βοηθάνε και εμένα τα μάτια μου....

Πάντως δοκίμασε και το φαρμακευτικό παραφινέλαιο.

Μου κάνει εντύπωση ότι δεν βγήκε με harpic για αυτό το μυαλό μου πάει μήπως δεν είναι υπολείμματα.
Γιάννο πρόσφατα καθάρισα μια παρόμοιου χρώματος και φινιρίσματος εξάτμιση από γρατζουνιές,χρώματα από διάφορα αντικείμενα που είχε έρθει σε επαφή και πίσσα .
Έβαλα (με πανάκι) αυτή τη αλοιφή της sonax,το σωληνάριο είναι αρχαίο (την έχω πάνω από 15 χρόνια γιατί δεν είμαι πολύ του γυαλίσματος ) και σήμερα πρέπει να έχει διαφορετική εξωτερική ετικέτα .
IMG-20240517-012620
Παίδες ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, τελικά το πέρασα με 3000 γυαλοχαρτο νερού με WD40 και αμέσως μετά με αλοιφή μετάλλων glanol. Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό.



Στάλθηκε από το ASUS_AI2302 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Παίδες ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, τελικά το πέρασα με 3000 γυαλοχαρτο νερού με WD40 και αμέσως μετά με αλοιφή μετάλλων glanol. Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό.



Στάλθηκε από το ASUS_AI2302 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το αυτοκόλλητο είναι στραβό ! :friend:
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Σμβαίνει και σφυράμε κλέφτικα.
Στα ξένα παιδιά ΚΑΙ στα δικά μας...



"Ψιλά γράμματα για την κοινωνία μας"
Ανάλογα το που και πως μεγαλώνει κάθε παιδί.... και τα όνειρα του!!!!!
Έτσι ήταν πάντα Δημήτρη!!!
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Ανάλογα το που και πως μεγαλώνει κάθε παιδί.... και τα όνειρα του!!!!!
Έτσι ήταν πάντα Δημήτρη!!!
Όποιος είπε:
"Το σκυλί σου και το παιδί σου όπως θέλεις το μαθαίνεις"
..
είχε δίκιο.

Τα πρότυπα.... και τα παιδιά πίσω τους...


Είμαστε σε καλό δρόμο..

:eek:
 

Adventurous

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
GSXR Κ8 1000
Παίδες ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, τελικά το πέρασα με 3000 γυαλοχαρτο νερού με WD40 και αμέσως μετά με αλοιφή μετάλλων glanol. Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό.



Στάλθηκε από το ASUS_AI2302 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αφού την έλυσες ολόκληρη που την έλυσες,γιατί δεν έφτιαξες και την σπασμένη βάση με το παξιμάδι για το προστατευτικό βρε μπαγάσα;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Αφού την έλυσες ολόκληρη που την έλυσες,γιατί δεν έφτιαξες και την σπασμένη βάση με το παξιμάδι για το προστατευτικό βρε μπαγάσα;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Δυστηχως δεν πρόλαβα γιατί έπρεπε να έρθω στο τροφυ. Θα τη φτιάξω στο μέλλον.

Στάλθηκε από το ASUS_AI2302 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Όποιος είπε:
"Το σκυλί σου και το παιδί σου όπως θέλεις το μαθαίνεις"
..
είχε δίκιο.

Τα πρότυπα.... και τα παιδιά πίσω τους...


Είμαστε σε καλό δρόμο..

:eek:
Είναι και αυτό ένα "θέμα".... αλλά διαφορετικό απ' το άλλο!!!!!!!! :)
 
Top Bottom