Αγορά μεταχειρισμένης μοτοσυκλέτας με πολλά χιλιόμετρα.

Τσακάλι

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS
Honda Sh 150
Καλησπέρα

Βρίσκομαι στην ευχάριστη και ταυτόχρονα αγχωτική θέση να ψάχνω για μηχανάκι το οποίο θα το χρησιμοποιώ για ταξίδια κυρίως και αν κάτσει η φάση χώμα. Κοιτάζω συγκεκριμένα 1200 gs το απλό του 11 και μετά. Budget στα 8500€. Η ερώτηση μου είναι απλή. Τα μηχανάκια που βρίσκω έχουν πολλά χιλιόμετρα. 70k με 90k. Κοιτάς χιλιόμετρα σε αυτά τα μηχανάκια; έχουν διάρκεια ζωής τα μποξερ με ότι αυτό συνεπάγεται; Ή αρκεί η σωστή και τακτική συντήρηση και είναι χαιλαντερ; γιατί ότι κι αν πάρω θα το κρατήσω για πολλά πολλά χρόνια. Επιπλέον αν και BMWδάκιας ρίχνω κλέφτες ματιές και στο tracer 900 το οποίο βρίσκω σε αυτά τα χρήματα μοντέλα του 15-16 με ελάχιστα χιλιόμετρα;

Ευχαριστώ παίδες εκ των προτέρων.

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Ας παρακολουθήσουμε κι αυτό το θέμα με τεράστιο ενδιαφέρον, γιατί κι εγω που κοιτάω 1200άρια, αλλά σε λιγότερο προϋπολογισμό, έχουν 100k+ χιλιόμετρα...

Στάλθηκε από το X5 μου
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Θα σου απαντήσουν οι έχοντες και οι γνώστες (έχουμε αρκετούς εδώ) σχετικά με πιο στοχευμένες λεπτομέρειες.

Εγώ, θα σου απαντήσω σε ένα ευρύτερο πλαίσιο, λέγοντάς σου ότι δεν έχουν σημασία τα χλμ, αλλά η χρήση και η συντήρηση που έχει γίνει στο μηχανάκι. Να μου πεις, πως θα καταλάβεις ότι λέει αλήθεια ο εκάστοτε πωλητής? Αυτό δυστηχώς δε μπορείς να το ξέρεις, εκτός εάν κόβει το μάτι σου και το αυτί σου, καθώς επίσης πόσες γνώσεις έχεις απάνω στο συγκεκριμένο εργαλείο.

Η καλύτερη λύση, είναι να πας σε ένα αξιόπιστο γνωστό μηχανικό της BMW, ο οποίος θα σε βοηθήσει πάρα πολύ στην επιλογή σου.

ΥΓ1. Εξυπακούεται ότι με το tracer ξεχνάς χώμα.
ΥΓ2. Το πιο σημαντικό στην επιλογή σου είναι να ορίσεις τον προσανατολισμό σου και να δεχτείς ότι δεν υπάρχει μηχανάκι που τα κάνει όλα.

:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Είναι ζαριά αν πάρεις μηχανάκι από άγνωστο με πολλά χλμ,αν δεν είναι καλοσυντηρημένο εφοσον το θελεις για πολλά πολλά χρόνια ίσως αυτά που δεν θα δώσεις τώρα παραπάνω από το μπατζετ που υπολογίζεις να πάρεις ένα περιποιημένο να τα δώσεις διπλά έν καιρό σε αυτά που θα ζητάει.

Στην περίπτωση σου κατά τη γνώμη μου ή περιμένεις να βρεθεί ευκαιρια στα χρήματα που διαθετεις(που κατά καιρούς υπάρχουν) ή μαζεύεις κάτι ψηλά ακόμα να πάρεις προσεγμένο με λίγα χλμ ή πας στο tracer ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Ή ψωνίζεις στα χρήματα που θελεις, ας έχει και 90χιλιαδες αλλά να γνωρίζεις το ιστορικό του και να είσαι σίγουρος γι αυτό!!
Καλύτερα όμως θα στα πουν και οι γνώστες των μποξέρ ;)



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
τα χλμ του κοντερ δεν ειναι μπουσουλας για αγορα μοτο
τον λογο τον αντιλαμβανομαστε ολοι νομιζω..πας βλεπεις αυτο που σου αρεσει σε μηχανικο γνωστη πραγματικο του εκαστοτε μοντελου,και αν σου κανει καλοριζικο.Το μεταχειρισμενο λαχειο ειναι παντα,και να μην ειχε θεματα ο προηγουμενος μπορει να χει σε σενα και να τα πληρωσεις εσυ..δυστυχως ετσι παει αλλιως το τι κοστιζει καινουριο και ποσο ολοι ξερουμε και επισης που πωλειται:)
Καλοριζικο οτι κι αν επιλεξεις
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Φίλε μου για να βρείς 1200GS μετά του 2011 μοντέλο με τα χρήματα που διαθέτεις ,είναι σαν να λες θα πάω στο Λονδίνο να βρω δωμάτιο σε λούξ 5***** ξενοδοχείο με όλες τις ανέσεις και να είναι πάνφθηνο .Αυτό σημαίνει ΑΔΥΝΑΤΟΝ ,γιατί και να βρεις να ξέρεις δεν θα είναι καλό και θα έχεις μπελάδες αργότερα....
2 λύσεις υπάρχουν αν και εφόσον θέλεις ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ R1200 GS....
1ον ανεβάζεις το μπάτζετ και κάνεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ έλεγχο σε αντιπροσωπεία όταν θα βρεις μηχανή που σε ενδιαφέρει και αν είναι προσεγμένο,έχει κάνει τις ανακλήσεις του, θα το κρατήσεις για πολλά χρόνια,υπάρχουν στο car.gr πολλά τέτοια και
2ον κοιτάς για μοντέλο πριν το 2010 που θα βρείς καταπληκτικά μηχανάκια(προτείνω 2007 μετά το 2ο εξάμηνο) με φούλ εξοπλισμούς 3βάλιτσα κλπ γιατί κοστίζουν αρκετά η αγορά τους ως έξτρα εξοπλισμός !
Καλή επιλογή να κάνεις και είναι μηχανήματα που τα χιλιόμετρα δεν παίζουν κανέναν απολύτως ρόλο ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ είναι σωστά συντηρημένα !!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Ας παρακολουθήσουμε κι αυτό το θέμα με τεράστιο ενδιαφέρον, γιατί κι εγω που κοιτάω 1200άρια, αλλά σε λιγότερο προϋπολογισμό, έχουν 100k+ χιλιόμετρα...

Στάλθηκε από το X5 μου
Είναι λογικό να έχουν πολλά χιλιόμετρα αυτά τα μοντέλα με λίγα (σχετικά)χρήματα,όταν είναι ακόμα πιο χαμηλά στο μπάτζετ από του @erpeto ,θα πρέπει να δεις πιο παλαιό μοντέλο πριν του 2006.Έχει και τέτοια πολλά στην ίδια ιστιοσελίδα
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Φίλε μου για να βρείς 1200GS μετά του 2011 μοντέλο με τα χρήματα που διαθέτεις ,είναι σαν να λες θα πάω στο Λονδίνο να βρω δωμάτιο σε λούξ 5***** ξενοδοχείο με όλες τις ανέσεις .Αυτό σημαίνει ΑΔΥΝΑΤΟΝ ,γιατί και να βρεις να ξέρεις δεν θα είναι καλό και θα έχεις μπελάδες αργότερα....
2 λύσεις υπάρχουν αν και εφόσον θέλεις ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ R1200 GS....
1ον ανεβάζεις το μπάτζετ και κάνεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ έλεγχο σε αντιπροσωπεία όταν θα βρεις μηχανή που σε ενδιαφέρει και αν είναι προσεγμένο,έχει κάνει τις ανακλήσεις του, θα το κρατήσεις για πολλά χρόνια,υπάρχουν στο car.gr πολλά τέτοια και
2ον κοιτάς για μοντέλο πριν το 2010 που θα βρείς καταπληκτικά μηχανάκια(προτείνω 2007 μετά το 2ο εξάμηνο) με φούλ εξοπλισμούς 3βάλιτσα κλπ γιατί κοστίζουν αρκετά η αγορά τους ως έξτρα εξοπλισμός !
Καλή επιλογή να κάνεις και είναι μηχανήματα που τα χιλιόμετρα δεν παίζουν κανέναν απολύτως ρόλο ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ είναι σωστά συντηρημένα !!!
συμφωνω απολυτα.
προσφατα αγορασε ενας φιλος καινουργιο παπακι με 2500+ ευρω και ξεροντας οτι ειναι σε ασχημη οικονομικη κατασταση τον ρωτησα γιατι δεν αγορασε
μεταχειρο κινεζικο με κανα 500αρι,η γιαπωνεζικο με κανα χιλιαρικο?
και μου απαντησε οτι ειναι πολυ φτωχος για να αγορασει τετοιο που του προτεινα και να μπει σε περιπετειες

ηταν μια πολυ σοφη απαντηση...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όταν το αγόρασα το μακρινό 2007......εφτασα τα 100000 χλμ τα 3 πρώτα χρόνια!
Έβλεπα πολλά gs ίδιας χρονολογίας με 20000 χλμ να βγάζουν ζημιές που δεν έχει βγάλει το δικό μου στις 253000 που έχω σήμερα!
Θεωρώ ότι οι 100000 χλμ στους συγκεκριμένους κινητήρες είναι αστείο νούμερο!
Πήγαινε για ένα καλό έλεγχο ανεξάρτητος χλμ ...μην τα κοιτάς καθόλου!



advphone
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Όταν το αγόρασα το μακρινό 2007......εφτασα τα 100000 χλμ τα 3 πρώτα χρόνια!
Έβλεπα πολλά gs ίδιας χρονολογίας με 20000 χλμ να βγάζουν ζημιές που δεν έχει βγάλει το δικό μου στις 253000 που έχω σήμερα!
Θεωρώ ότι οι 100000 χλμ στους συγκεκριμένους κινητήρες είναι αστείο νούμερο!
Πήγαινε για ένα καλό έλεγχο ανεξάρτητος χλμ ...μην τα κοιτάς καθόλου!



advphone
:eek::eek::eek:


























:secret:
...στη θεση του 100, στο δικο μου λεει 160!! :D
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Εχει να κάνει και με τον αναβάτη, υπάρχουν και σιδεροφάγοι ανάμεσά μας. Πέρα απο την συντήρηση σημαντικό ρόλο παίζει ποιος και πως εκανε τα 100.000 km.

Το οδηγούσε ηρεμα εως να ανεβάσει θερμοκρασία το gs ή του έπινε το αίμα κατευθείαν?

Κατέβαζε ταχύτητες στα στροφιλίκια α λα motogp?

Εκανε σούζες και πάντες? Τον άξονα τον ρώτησε αν συμφωνεί? (Βλέπω στο δρόμο πολλους 1200ρηδες να τα λιώνουν)

Του άρεσε να κοκκινίζει το στροφόμετρο α λα ΚΤΜ?

Το κατέβαζε κάθε μέρα Ομόνοια μεσα στην κίνηση?

Πάταγε συμπλέκτη ή τις εβαζε καρφωτές?




Πως μπορείς να ξέρεις για τα παραπάνω? Είναι μεγάλο το ρίσκο του μεταχειρισμένου. Στη θέση σου θα προτιμούσα τη λύση του καινούργιου, 8500 προκαταβολή και διακανονισμό για tracer του 18 με τον εξοπλισμό ταξιδιού.
 

Τσακάλι

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS
Honda Sh 150
Όταν το αγόρασα το μακρινό 2007......εφτασα τα 100000 χλμ τα 3 πρώτα χρόνια!
Έβλεπα πολλά gs ίδιας χρονολογίας με 20000 χλμ να βγάζουν ζημιές που δεν έχει βγάλει το δικό μου στις 253000 που έχω σήμερα!
Θεωρώ ότι οι 100000 χλμ στους συγκεκριμένους κινητήρες είναι αστείο νούμερο!
Πήγαινε για ένα καλό έλεγχο ανεξάρτητος χλμ ...μην τα κοιτάς καθόλου!



advphone
Προσωπικά κοιτάζω με διπλό εκκεντροφόρο. Και με αυτά τα χρήματα κοιτάζω και μηχανάκια των 9000+ αν υπολογίσεις και το παζάρι. Το ερώτημα είναι αν και εφόσον μηχανάκι των 90k με καλή συντήρηση που φαίνεται και επιβεβαιώνεται από μηχανικό αξίζει. Κώστα εσύ το πήρες καινούργιο όμως, έτσι δεν είναι;


Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εχει να κάνει και με τον αναβάτη, υπάρχουν και σιδεροφάγοι ανάμεσά μας. Πέρα απο την συντήρηση σημαντικό ρόλο παίζει ποιος και πως εκανε τα 100.000 km.

Το οδηγούσε ηρεμα εως να ανεβάσει θερμοκρασία το gs ή του έπινε το αίμα κατευθείαν?

Κατέβαζε ταχύτητες στα στροφιλίκια α λα motogp?

Εκανε σούζες και πάντες? Τον άξονα τον ρώτησε αν συμφωνεί? (Βλέπω στο δρόμο πολλους 1200ρηδες να τα λιώνουν)

Του άρεσε να κοκκινίζει το στροφόμετρο α λα ΚΤΜ?

Το κατέβαζε κάθε μέρα Ομόνοια μεσα στην κίνηση?

Πάταγε συμπλέκτη ή τις εβαζε καρφωτές?




Πως μπορείς να ξέρεις για τα παραπάνω? Είναι μεγάλο το ρίσκο του μεταχειρισμένου. Στη θέση σου θα προτιμούσα τη λύση του καινούργιου, 8500 προκαταβολή και διακανονισμό για tracer του 18 με τον εξοπλισμό ταξιδιού.
Όλα αυτά τα παραπάνω είναι σωστά, αλλά μπορείς να δεις ένα ς καλός μάστορας ή γνωστης αν το δούλευε σωστά ή όχι!
Τα gs είναι ανοιχτά βιβλία....αν το έχεις σκίσει φαίνεται στα πρώτα 50 μέτρα!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Προσωπικά κοιτάζω με διπλό εκκεντροφόρο. Και με αυτά τα χρήματα κοιτάζω και μηχανάκια των 9000+ αν υπολογίσεις και το παζάρι. Το ερώτημα είναι αν και εφόσον μηχανάκι των 90k με καλή συντήρηση που φαίνεται και επιβεβαιώνεται από μηχανικό αξίζει. Κώστα εσύ το πήρες καινούργιο όμως, έτσι δεν είναι;


Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Συζητάμε αν αξίζει να δώσεις 9000 για ένα μηχανάκι που πριν 5-6 Χρόνια κάποιος πλήρωσε 20000.....;)
Θεωρώ ότι οι τιμές είναι ξεφτίλα πλέον!
 

Τσακάλι

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS
Honda Sh 150
Συζητάμε αν αξίζει να δώσεις 9000 για ένα μηχανάκι που πριν 5-6 Χρόνια κάποιος πλήρωσε 20000.....;)
Θεωρώ ότι οι τιμές είναι ξεφτίλα πλέον!
Σωστό και αυτό!!!


Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Όταν το αγόρασα το μακρινό 2007......εφτασα τα 100000 χλμ τα 3 πρώτα χρόνια!
Έβλεπα πολλά gs ίδιας χρονολογίας με 20000 χλμ να βγάζουν ζημιές που δεν έχει βγάλει το δικό μου στις 253000 που έχω σήμερα!
Θεωρώ ότι οι 100000 χλμ στους συγκεκριμένους κινητήρες είναι αστείο νούμερο!
Πήγαινε για ένα καλό έλεγχο ανεξάρτητος χλμ ...μην τα κοιτάς καθόλου!



advphone
Τριμπου@@ελο
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σωστό και αυτό!!!


Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Oι τιμές στα 2010+ μοντέλα (με διπλό εκκεντροφόρο) ξεκινάνε από τα 9500 στις αγγελίες (άλλο το πόσο φεύγουν τελικά) κι είναι λογικό.

EDIT: από χαμηλότερα πλέον..., λίγο κάτω από τα 9 ξεκινάνε!


Κατα τη γνώμη μου, σήμερα, αξίζει να πάρεις το τελευταίο αερο-ελαιόψυκτο. Έχει μεγάλη διαφορά η εμπειρία χρήσης από τα προηγούμενα μοντέλα σε όλους του τομείς. Το συγκεκριμένο μοντέλο δεν παρουσίασε κανένα από τα προβλήματα του παρελθόντος (σαζμάν, μουαγέ, αντλίες κλπ κι όλα τα παλιότερα με τις ανακλήσεις, έβαλαν ότι φοράει το δεκάρι ;) ). Το πολύ -πολύ, να "δακρύσει" κανά αμορτισερ ή κανένα τσιμουχακι, κάτι το οποίο σε μεταχειρισμένο (ότι και να πάρεις, όποια μάρκα) είναι αναμενόμενο.
Πέρα από αυτά, σίγουρα θα κρατάει αυτά τα +2000 στην τιμή για μια δεκαετία ακόμα, αν πάμε και στο οικονομικό κομμάτι. Το δείχνουν και τα τωρινά μοντέλα (διαφορά τιμής ανάλογα με την αλλαγή - face lift).
Αν είσαι τυχερός κι υπάρχει ακόμα ένα καλό 2010 μοδελάκι με κάτω από 50000 θα σε ενημερώσω το βράδυ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Τι πιο φυσιολογικο.Δεκα χιλ χλμ ειναι τα ιδανικα για την συντηρηση τους.Αν παρεις με λιγα θα πει οτι ητανε παρκαρισμενο,αρα περισσοτερες βλαβες στο μελλον.Δες αν εχουνε κανει τις απαραιτητες αλλαγες αυτων των χιλιομετρων και μην σε απασχολουνε τα χλμ.
 

Τσακάλι

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS
Honda Sh 150
Τι πιο φυσιολογικο.Δεκα χιλ χλμ ειναι τα ιδανικα για την συντηρηση τους.Αν παρεις με λιγα θα πει οτι ητανε παρκαρισμενο,αρα περισσοτερες βλαβες στο μελλον.Δες αν εχουνε κανει τις απαραιτητες αλλαγες αυτων των χιλιομετρων και μην σε απασχολουνε τα χλμ.
Στην ουσία, εκτός από την περίπτωση που κάποιος ξέρει το μηχανάκι και τον ιδιοκτήτη του, μόνο ο μηχανικός σου μπορεί να σου πει αν έχει ή θα έχει κάποιο πρόβλημα άμεσα. Και αυτός όμως πάλι κατά προσέγγιση.

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom