Αγορά KTM Adventure 990

kox23

Μέλος
Όνομα
zois
Μοτό
KTM 990 Adventure
Καλησπέρα!

Αποφάσισα να αλλάξω απο το multistrada 20 σε κάτι πιο δυνατό και εφόσον δεν έχω χαρεί το χώμα και τα μονοπάτια σε νησιά και μη, αποφάσισα για το ktm 990 to adventure μιας και είναι λατρεία εδω και πολλά χρόνια!
Κι ενώ ολα καλά, και υποψιασμένος με μερικά προβλήματα της ktm ( κυρίως για μοντέλα '06 και πίσω), ανοίγω να δω σε φόρουμ για το 990 και παίζει λίγο τρομοκρατία και αρκετά προβλήματα (συμπλέκτης, φρένα κτλ).

Θα ήθελα γνώμες και μια μικρή ενημέρωση οσον αφορά τα παραπάνω, επισης τιμές σερβις κτλ τα οποία θα με βοηθήσουν!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να το πάρω σύντομα!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
το μηχανακι ειναι καλο!! οπως ολα τα μηχανακια
αρκετες φορες εμεις οι χρηστες δεν τους φερομαστε καλα και τα σπαμε και δεν μιλαμε!!!(τι βλακειες τους εχουμε κανει)
καλο θα ηταν να βρεις καποιο που εχει σοβαρο ιστορικο με τα σερβις και απο ανθρωπο νοικοκυρη
 

kox23

Μέλος
Όνομα
zois
Μοτό
KTM 990 Adventure
το μηχανακι ειναι καλο!! οπως ολα τα μηχανακια
αρκετες φορες εμεις οι χρηστες δεν τους φερομαστε καλα και τα σπαμε και δεν μιλαμε!!!(τι βλακειες τους εχουμε κανει)
καλο θα ηταν να βρεις καποιο που εχει σοβαρο ιστορικο με τα σερβις και απο ανθρωπο νοικοκυρη
Σωστός!
Εχω βρεί ένα απο έμπορο και ένα απο ιδιώτη.
Θα πάω να τα τσεκάρω και τα δύο και ελπίζω να αξίζει κάποιο για να το καβαλήσω!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σωστός!
Εχω βρεί ένα απο έμπορο και ένα απο ιδιώτη.
Θα πάω να τα τσεκάρω και τα δύο και ελπίζω να αξίζει κάποιο για να το καβαλήσω!
Καλό είναι να τα τσεκάρεις με κάποιον γνωστη!!!
Έχουν κάποια σημεία ιδιαίτερα, όπως όλες οι μηχανές, που θέλουν προσοχή!
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Σου απάντησα μόλις σε γειτονικό φόρουμ;),ΠΡΟΣΕΞΕ με τα χλμ(πέφτει ΠΟΛΥ κατέβασμα).
 

kox23

Μέλος
Όνομα
zois
Μοτό
KTM 990 Adventure
Σου απάντησα μόλις σε γειτονικό φόρουμ;),ΠΡΟΣΕΞΕ με τα χλμ(πέφτει ΠΟΛΥ κατέβασμα).
Ναι ρε γαμώτο, με φίλο θα πάμε να την δούμε και μετα θα την πάω σε εναν φιλο που είναι μάστορας να μου πει τι και πως...αλλα τα km πως θα το τσεκάρεις??
και οι 2 που έχω δει ειναι πανω κάτω στα 55,000km η μια του '08 και η άλλη του '09.
Σχετικά οκ τα km αν δε το σκίζεις όλο το χρόνο... τωρα με το μουλτι 10,000km έκανα σε 1,5 χρόνο αλλα δε κάνεις και μεγάλα ταξίδια με το 620.
Ευχαριστω!
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
...και πολύ καλά θα κάνεις να πάρεις 3-4 διαφορετικές γνώμες για την κάθε μοτό απο γνώστες ή έμπιστους μηχανικούς τέλος πάντων.Το ιδανικότερο είναι να βρείς απο φίλο ή γνωστό γνωστού(μέσα απο φόρουμ π.χ)και στα γράφω γιατί ήμουν στην ίδια περίπου φάση(για άλλη μια φορά)με εσένα,ΔΕΝ βιάστηκα,κουράστηκα και απογοητεύτικα με αυτά που έβλεπα(990)μέχρι που έκατσε το μπουμπούκι μου απο φίλο(και μέλος εδώ).Στείλε με πμ λίνκ αν θέλεις μήπως μπορώ να βοηθήσω.:)
 
Reactions: yns

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
Ναι ρε γαμώτο, με φίλο θα πάμε να την δούμε και μετα θα την πάω σε εναν φιλο που είναι μάστορας να μου πει τι και πως...αλλα τα km πως θα το τσεκάρεις??
και οι 2 που έχω δει ειναι πανω κάτω στα 55,000km η μια του '08 και η άλλη του '09.
Σχετικά οκ τα km αν δε το σκίζεις όλο το χρόνο... τωρα με το μουλτι 10,000km έκανα σε 1,5 χρόνο αλλα δε κάνεις και μεγάλα ταξίδια με το 620.
Ευχαριστω!
Παρε του 09 και καλη τυχη..
 

kostasdirt

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
KTM Adventure 1290R
Αν έχεις χρήματα να διαθέσεις για αγορά (για να πάρεις γνώμη μου τουλάχιστον '10 μοντέλο) και για την συντήρηση του, ψάξε...
Ιδαίτερο μηχάνημα και τα καλά σπανίζουν, για μονοπάτια είπες το θές??
 

AlxT

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
990 Adv '09
Εγω βαση αυτου ειχα αποφασισει οτι δεν θα παω κατω απο ΄09, στο παραθετω μηπως και σου φανει χρησιμο.
Φοβερο εργαλειο, θα το φχαριστηθεις σιγουρα αλλα θελει να ασχολεισαι μαζι του συνεχεια. Απο το σερβις μεχρι την οποια ζημια βγαλει θελει μηχανικο ψειρα να κοιταει το παραμικρο. Απο την αλλη βεβαια τρια χρονια μετα ακομα με κανει και χαμογελαω παντου και παντα.
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
οπως σου τα ειπαν οι παραπανω,εγω θα σου πω ψαξε καλα μην εμπιστευεσαι τον πωλητη σε αυτα που λεει στο θεμα συντηρηση να εισαι καχυποπτος παρατηρητικος και αν ειναι ευκολο να εχεις μαζι σου καποιον που εχει και ξερει την μηχανη.Αυτα που εχουν υποστει λεπτομερη συντηρηση ειναι ελαχιστα δυστυχως.
καλη αγορα.
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Οσο το δυνατον νεοτερο μοντελο παρεις τοσο το καλυτερο.... αν δεν βιαζεσαι επισης,καλο ειναι να περιμενεις να βρεις καποιο γνωστο μηχανακι που να ξερεις πληρως το ιστορικο του και να ειναι απο νοικοκυρη και προσεγμενο....πιστεψε με αν τα εχει κανει ολα στην ωρα του,δεν θα βγαλει απολυτως τιποτα.

Με το καλο στην αγορα ;)
 

kox23

Μέλος
Όνομα
zois
Μοτό
KTM 990 Adventure
Αν έχεις χρήματα να διαθέσεις για αγορά (για να πάρεις γνώμη μου τουλάχιστον '10 μοντέλο) και για την συντήρηση του, ψάξε...
Ιδαίτερο μηχάνημα και τα καλά σπανίζουν, για μονοπάτια είπες το θές??
Για να μπαίνω σε χώμα γιατι με το μουλτι μια φορα που το ειχα βαλει σε κατι χωματα νοτια κρήτη το πηγαινα πιο αργα κι απο παπια, μη γινει και τιποτα...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Τέλειο εργαλείο, δυνατό, τέλειο σε στήσιμο και πανέμορφο.

Απλά να έχεις υπόψη σου πως θέλει την ΤΡΙΠΛΑΣΙΑ συντήρηση σε χρόνο και κόστος απο ένα τυπικό μέσο μηχανάκι. Μόνο η απλή αλλαγή λαδιών απ όσο ενημερώθηκα κι εγώ καθώς δεν ήξερα λεπτομέρειες θέλει κάπου 3 ώρες!! Αυτό συνεπάγεται σε κόστος κάπου 150€. Ας μέινουμε μόνο στην απλή αλλαγή λαδιών. Τα υπόλοιπα μπορείς να τα ψάξεις αφού ενδιαφέρεσαι.

ΑΥΤΟ για να γίνει σωστά όπως απαιτεί η ΚΤΜ, όχι όπως οι περισσότεροι μαστόροι που ανοίγουν τη μία απο τις 4 τάπες και αφήνουν το μοτέρ με τη μούργα και μετά σπάνε και ψάχνονται πώς έσπασε!
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
οχι και 150 για αλλαγη λαδιων ρε παιδια... με 60-70 ευρω αλλαζεις λαδια-φιλτρο σε κτμ..
 

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
οχι και 150 για αλλαγη λαδιων ρε παιδια... με 60-70 ευρω αλλαζεις λαδια-φιλτρο σε κτμ..
60 - 70 € για λάδια φίλτρα??? Πουυυυυ??? Motorex x4 (27x4) & φίλτρα 10-20 περίπου σύνολο....

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Παρε του 09 και καλη τυχη..
Θα του χρειαστει λες?:spam:

Φιλαρακι μετα τον Αυγουστο λογικα θα βγουνε αρκετα καλα κομματια για πωληση.Μην βιαζεσαι γιατι η συγκεκριμενη μηχανη δεν ειναι για να κανεις πειραματα.
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
αρχικα δεν περνει 4 λιτρα... και δεν χρειαζεται να βαλει καποιος μοτορεξ επειδη τα προμοταρει η κτμ... η suzuki πχ προμοταρει τα motul.. μαπα.. βαζεις ενα καλο φουλ συνθετικο λαδι.. 15 ευρω το λιτρο.. 3χ15 + 10 + εργασια

4 λιτρα χρειαζονται μονο με τα μοτορεξ που τα καιει σαν την βενζινη..
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Φιλαρακι μετα τον Αυγουστο λογικα θα βγουνε αρκετα καλα κομματια για πωληση.Μην βιαζεσαι γιατι η συγκεκριμενη μηχανη δεν ειναι για να κανεις πειραματα.
Μπάαα,επέτρεψε μου να διαφωνήσω,τα "καλά"κομμάτια πωλούνται οποιαδίποτε χρονική στιγμή και όχι τέλος σεζόν που τα δίνουν όσοι ξεκ@υλωσαν μες στο καλοκαιράκι;).
Όσο για την βιασύνη και τα πειράματα έχεις 100% δίκιο Πάνο:friendship::ok:
ΥΓ Κρήτη θάρθεις για τα μπανάκια σου φέτος?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom