Αδιάβροχες κάλτσες...

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Επειδή, όλοι γνωρίζουμε ότι οι εντουράδικες (ή οι εκτός δρόμου) μπότες δεν είναι αδιάβροχες, η μόνη λύση που προβάλλεται είναι αυτή της αδιάβροχης κάλτσας...
Οι γνώστες και οι κατέχοντες του θέματος, μήπως θα μπορούσαν να μας διαφωτίσουν;

Από που...;
Πόσο...;
 

Viper4

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
Suzuki GSR ABS K7
Δεν ιδρώνει το πόδι; δεν γίνεται χάλια; Πρώτη φορά ακούω για αδιάβροχες κάλτσες...
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
λίγο που την έψαξα και ρωτισα, Πετριδη και Γουντλαντ.,
με είπαν ότι δεν υπάρχουν και αυτές απο το διαδίκτυο είναι μούφα.,
αν το παπούτσι/μπότα δεν είναι αδιαβροχο .,γ@ματα.,
απλα υπάρχουν κάποιες στυλ γκόρτεξ να συμβαδίζουν με παπούτσια/μπότες γκορτεξ .,
και να ελαχιστοποιούν το νερό βροχης.,

αν κάποιος αποδεδηγμένα και απο εμπειρία
ξέρει αν υπάρχουν κάλτσες\καλτσόν ζαρτιέρες .,γκορντεξ.,
ειδικα ζαρτιέ .,.,:p:D

θέλωωωωωωω.,.,
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Ξερω οτι εχει η touratech 55 euro και απο οτι μου ειπαν εχουν καλη αισθηση....
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
το ποδι ειτε με νερα της βροχης ειτε απο ιδρωτα καποια στιγμη εχει τα προβληματακια του... το σημαντικοτερο ολων ειναι να αναπνεει... εγω χρησιμοποιω καλτσες της MUND με coolmax απο τον Πετριδη. η μονη λυση που βλεπω ειναι ενα δευτερο ζευγαρι στο σακιδιο... οσο για τις μποτες, ενταξει ας μην περιμενουμε και θαυματα... ενα γρηγορο περασμα μεσα απο νερα δεν ειναι προβλημα... τωρα, αν θες να πας για ψαρεμα αυτο ειναι ενα αλλο κεφαλαιο...
 

Viper4

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
Suzuki GSR ABS K7

Αυτές δεν είναι αδιάβροχες. Απλά το μαλλί μερίνο είναι από τα καλύτερα υλικά που υπάρχουν για τύπου ισοθερμικά ρούχα. Αλλά δεν είναι για να κρατήσει τα πόδια σου στεγνά αν πατήσεις μέσα σε λίμνη... Από τον ιδρώτα τα κρατάει στεγνά μόνο.
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
Αυτές δεν είναι αδιάβροχες. Απλά το μαλλί μερίνο είναι από τα καλύτερα υλικά που υπάρχουν για τύπου ισοθερμικά ρούχα. Αλλά δεν είναι για να κρατήσει τα πόδια σου στεγνά αν πατήσεις μέσα σε λίμνη... Από τον ιδρώτα τα κρατάει στεγνά μόνο.
δεν ειπα οτι ειναι αδιαβροχες... δεν νομιζω οτι υπαρχουν αδιαβροχες καλτσες...και αν υπαρχουν ποσο καλο ή κακο μπορουν να κανουν στο ποδι??? :thinking:
 

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
Τελευταία επεξεργασία:

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Αυτό λέω στο νετ υπάρχουν .. Τις έχει δοκιμάσει κάποιος σε εντουρομπότα με καρεκλοπόδαρα βροχή και ήταν το πόδι στεγνό .? εκεί είναι το ζητούμενο ,,


Sent from parallel universe using lightwaves in to the blackholes.....
 

Viper4

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
Suzuki GSR ABS K7
μου κάνει εντύπωση που τις αποκαλούν αδιάβροχες... ΔΕΝ είναι αδιάβροχο υλικό το μαλλί μερίνο. Προφανώς εννοούν ότι κρατάνε το πόδι στεγνό αφού απομακρύνουν από αυτό την υγρασία. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι αδιάβροχες
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
μου κάνει εντύπωση που τις αποκαλούν αδιάβροχες... ΔΕΝ είναι αδιάβροχο υλικό το μαλλί μερίνο. Προφανώς εννοούν ότι κρατάνε το πόδι στεγνό αφού απομακρύνουν από αυτό την υγρασία. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι αδιάβροχες
my point... exactly... :ok:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κάλτσες gore-tex!!!!
Υπάρχουν!
Έχω!
Σούπερ!!!!!
Αδιάβροχες, διαπνέουσες! Δεν ιδρώνει το πόδι, εφόσον και τοπαπούτσι - μπότα, λειτουργούν προς αυτή την κατεύθυνση. Αν βάλεις νάϋλον από πάνω, τι να σου κάνει?.....


Μη ρωτάτε πόσο, από που κλπ, τις έχω από 1996....
Αυτά περί πενταετίας στη ζωή της μεμβράνης, είναι για να παίρνεις καινούρια:cool:. Αν πλένεις και συντηρείς σωστά, δεν παθαίνει τίποτα η μεμβράνη τουλάχιστον 15 χρόνια (τόσο έχω τα gore-tex μου).
Ακουλουθείτε τις οδηγίες της ετικέτας στο πλύσιμο και στα απορρυπαντικά. Κι όλα καλώς!
Όπου βλέπετε σήμα gore-tex, με τη σφραγίδα γνησιότητα, κλείστε μάτια και πάρτε!!!

Χοντρικά τελείως, αυτή την εποχή με 30-45€ ψωνίζεις κάλτσες goretex.



Προσοχή!!!!! Μπότα +1 ή 1,5 νούμερο μεγαλύτερη!!!!!
 
Top Bottom