Αλλαγη διπλωματος οδηγησης παλαιου τυπου(ροζ) με νεο.

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Γνωριζει καποιος τι ισχυει σημερα για να αλλαξουμε το παλαιου τυπου διπλωμα οδηγησης(ροζ χαρτι)με νεου τυπου ευρωπαϊκο;Τι δικαιολογητικα θελει και που γινεται η αλλαγη;Πόσο χρονο θελει;
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Δικαιολογητικά:
01. Φωτοαντίγραφο κατεχόμενης άδειας οδήγησης παλαιού τύπου, η οποία πρέπει να είναι σε ισχύ. Αν δεν ισχύει η προς αντικατάσταση άδεια οδήγησης πρέπει να προσκομιστούν και τα δικαιολογητικά: α) πιστοποιητικά υγείας παθολόγου και οφθαλμιάτρου, συμβεβλημένων με την αρμόδια Υπηρεσία Μεταφορών και Επικοινωνιών ή πρακτικό ΔΙΕ, κατά περίπτωση (απαιτούνται δύο παράβολα των 45 €, υπέρ του ειδικού λογαριασμού του ν.δ. 638/1970, από την Εθνική Τράπεζα της Ελλάδας και 4 φωτογραφίες τύπου διαβατηρίου. β) Αποδεικτικό Δημοσίου Ταμείου για την είσπραξη παγίου τέλους χαρτοσήμου και εισφορών υπέρ τρίτων, των 18 ευρώ. Προαπαιτούμενη υπηρεσία: Μετατροπή ισχύουσας άδειας οδήγησης από κράτος - μέλος της Ε.Ε. σε αντίστοιχη Ελληνική, χωρίς ιατρική, θεωρητική και πρακτική εξέταση
02. Μία πρόσφατη φωτογραφία τύπου διαβατηρίου
03. Φωτοαντίγραφο ισχύουσας άδειας διαμονής ή παραμονής ή άλλου ισοδύναμου εγγράφου, αν ο ενδιαφερόμενος δεν είναι έλληνας υπήκοος. Η άδεια διαμονής ή παραμονής πρέπει να έχει εκδοθεί τουλάχιστον 185 ημέρες πριν την υποβολή της αίτησης ή 95 ημέρες αν ο ενδιαφερόμενος είναι υπήκοος κράτους-μέλους της Ε.Ε. ή των κρατών Νορβηγίας, Ισλανδίας και Λιχτενστάιν, και να εξακολουθεί να ισχύει μέχρι και την ημέρα παραλαβής της ελληνικής άδειας οδήγησης. Προαπαιτούμενη υπηρεσία: Χορήγηση άδειας διαμονής
04. Αίτηση - υπεύθυνη δήλωση (Απαραίτητο έγγραφο)
05. Φωτοαντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας ή διαβατηρίου. Προαπαιτούμενη υπηρεσία: Έκδοση δελτίου αστυνομικής ταυτότητας
06. Παράβολο 30 € από Εθνική Τράπεζα για την εκτύπωση
07. Αίτηση εκτύπωσης άδειας οδήγησης (έντυπο) (Απαραίτητο έγγραφο)
08. Αίτηση αντικατάστασης παλαιάς άδειας οδήγησης με νέου τύπου (Απαραίτητο έγγραφο)
Προϋποθέσεις:
Ο ενδιαφερόμενος θα πρέπει:
Να έχει την κανονική του διαμονή στην Ελλάδα.
Να είναι κάτοχος ισχύουσας ελληνικής άδειας οδήγησης οποιασδόποτε κατηγορίας ή υποκατηγορίας, παλαιού τύπου.
Να μην κατέχει άλλη άδεια οδήγησης, ίδιας κατηγορίας, ελληνική ή κράτους-μέλους της Ε.Ε. (συμπεριλαμβανομένων των κρατών Νορβηγίας, Ισλανδίας και Λιχτενστάιν).
Διαδικασία:
Ο Πολίτης προσέρχεται στο ΚΕΠ της επιλογής του για να αιτηθεί την αντικατάσταση παλαιάς άδειας οδήγησης με νέου τύπου, προσκομίζοντας τα απαραίτητα δικαιολογητικά.
Βήµα 1 : Ο υπάλληλος ΚΕΠ παραλαμβάνει και ελέγχει τα δικαιολογητικά που προσκόμισε ο πολίτης. Εάν κατά τον έλεγχο διαπιστωθεί πως απουσιάζει ή είναι ελλιπές κάποιο δικαιολογητικό, ο υπάλληλος ΚΕΠ ενημερώνει τον πολίτη και δεν προβαίνει στην υποβολή της αίτησης.
Βήμα 2 : Ο υπάλληλος ΚΕΠ συμπληρώνει την ηλεκτρονική αίτηση και δημιουργεί νέο φάκελο στο Πληροφοριακό Σύστημα των ΚΕΠ. Αν ο πολίτης επιθυμεί, έχει την δυνατότητα, δηλώνοντας τον αριθμό του κινητού τηλεφώνου του, να ενημερωθεί με SMS όταν γίνει η παραλαβή του εγγράφου. Τέλος, ο υπάλληλος ΚΕΠ παραδίδει στον πολίτη την βεβαίωση υποβολής αιτήματος στην οποία αναγράφεται ο αριθμός φακέλου του αιτήματος.
Βήµα 3 : O υπάλληλος ΚΕΠ αποστέλλει στον αρμόδιο Φορέα τον φάκελο της υπόθεσης (ο οποίος περιέχει την αίτηση και τα δικαιολογητικά) με έναν από τους αποδεκτούς τρόπους (fax, courier, ταχυδρομείο).
Βήµα 4 : Ο υπάλληλος ΚΕΠ παραλαμβάνει το τελικό έγγραφο από τον αρμόδιο Φορέα και ειδοποιεί τον πολίτη (μέσω sms ή τηλεφώνου) να προσέλθει για να το παραλάβει.
Ο Πολίτης προσέρχεται στο ΚΕΠ και παραλαμβάνει την άδεια οδήγησης νέου τύπου.
Σημειώσεις και επεξηγήσεις
Η αίτηση υποβάλλεται στην Υπηρεσία Μεταφορών και Επικοινωνιών του τόπου κατοικίας του ενδιαφερόμενου.
Αν η ισχύς της προς αντικατάσταση άδειας οδήγησης έχει λήξει πριν την έκδοση του νέου εντύπου προηγείται η διαδικασία της ανανέωσης.
Σε περίπτωση που ο ενδιαφερόμενος κατέχει και άλλη άδεια οδήγησης, ελληνική ή κράτους-μέλους της Ε.Ε. (συμπεριλαμβανομένων των κρατών Νορβηγίας, Ισλανδίας και Λιχτενστάιν), αυτή κατατίθεται υποχρεωτικά, προκειμένου να του χορηγηθεί άλλη, στην οποία θα ενσωματωθούν όλες οι κατηγορίες και υποκατηγορίες που δικαιούται.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Γιωργο @sugariasgeorge δεν θελω να παω ΚΕΠ(γιατι αργουν απελπιστικά) αλλά στο Υπουργειο Μεταφορων ο ιδιος...και επισης το Νο6 στα δικ/κα καπου διαβαζω οτι παρακαμπτεται με την Υπηρεσια e-paravolo...Εθνικη Τραπεζα δεν νομιζω να μπορω να παω(λογω υπομονης που θελει να εχει καποιος για να κατσει στην ουρα...)
Γιαυτο ρωταω τι ισχυει σημερα κι οχι απλα τι γραφει στο ιντερνετ...αν δηλ.καποιος εχει κάνει τη διαδικασια και γνωριζει να μας πει ακριβως τι παιζει για να αποφυγουμε τζαμπα ταλαιπωρια.:cool::thumbsdown:
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
πας σςε μια σχολη οδηγων,δινεις το κατι τις κ κανουν αυτοι την δουλεια μεσω των διεκπερεωτων που εχουν,εσυ πινεις φρεντακι...
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Όπως είπε ο Geοrge_M γιατί θα μπλέξεις.
Στο ΚΕΠ ήθελε κάπου 2+ βδομάδες... σε γραφείο διεκπεραιώσεων μου το δώσαν στο χέρι σε 3 ημέρες...
 

chaosm

Μέλος
Δε νομίζω ότι το παίρνεις τόσο γρήγορα. Ειδικά στο μηχανολογικο της Πάτρας
Κώστα θα πας στο ισόγειο στο μηχανολογικο και θα ρωτήσεις. Ίσως κάνει και πάνω από μήνα. Εμένα τόσο έκανε. Αλλά θα σου δώσουν χαρτί προσωρινό που θα κυκλοφορείς κανονικά.
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
πας σςε μια σχολη οδηγων,δινεις το κατι τις κ κανουν αυτοι την δουλεια μεσω των διεκπερεωτων που εχουν,εσυ πινεις φρεντακι...
Και εγώ αυτό έκανα... βεβαια το δικό μου επειδή είναι επαγγελματικό, λόγω του ότι έληγε, μόλις το ανανέωσα, αυτομάτως βγήκε στην καινούρια μορφή. Αλλά όπως και να έχει, αν γνωρίζεις κάποιον σε σχολή οδηγών, θα στην κάνει την διαδικασία.. @mAthosalas
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
καλημέρα !!! και εγώ έκανα την ίδια διαδικασία απ τις 13/06 στο μηχανολογικό Ρεθύμνου και μου είπαν 20 μέρες .... Αυτή τη στιγμή που μιλάμε κυκλοφορώ με μια βεβαιώση που μου έδωσαν για δίπλωμα ! Και καλά 20 μέρες μου είπαν αλλά δε τους βλέπω ζεστούς ....
 

chaosm

Μέλος
καλημέρα !!! και εγώ έκανα την ίδια διαδικασία απ τις 13/06 στο μηχανολογικό Ρεθύμνου και μου είπαν 20 μέρες .... Αυτή τη στιγμή που μιλάμε κυκλοφορώ με μια βεβαιώση που μου έδωσαν για δίπλωμα ! Και καλά 20 μέρες μου είπαν αλλά δε τους βλέπω ζεστούς ....
Ναι ότι είπα. Αλλά επειδή δεν ήθελα να τρομάξω τον Κώστα είπα ένα μήνα. Γιατί εμένα πήρε 2 μήνες να βγει. Χαχαχ
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
Φίλε και ξέρεις δεν είναι να τους πεις και τπτ. Έμπλεξες
εμένα το πρόβλημα μου είναι ότι 11 Αυγούστου φεύγω για για Βαλκάνια με τη μηχανή και ελπίζω και εύχομαι να έχει γίνει κάτι !!!!
 

chaosm

Μέλος
εμένα το πρόβλημα μου είναι ότι 11 Αυγούστου φεύγω για για Βαλκάνια με τη μηχανή και ελπίζω και εύχομαι να έχει γίνει κάτι !!!!
Πέφτεις σε δύσκολους καιρούς
Κάτι ότι εδώ κ μια βδομάδα πέφτει το σύστημα συνέχεια, κάτι η ζέστη, κάτι η άδεια του υπαλλήλου από Ιούλιο μέχρι Οκτώβρη.... Δύσκολα. Χαχαχ
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Γιωργο @sugariasgeorge δεν θελω να παω ΚΕΠ(γιατι αργουν απελπιστικά) αλλά στο Υπουργειο Μεταφορων ο ιδιος...και επισης το Νο6 στα δικ/κα καπου διαβαζω οτι παρακαμπτεται με την Υπηρεσια e-paravolo...Εθνικη Τραπεζα δεν νομιζω να μπορω να παω(λογω υπομονης που θελει να εχει καποιος για να κατσει στην ουρα...)
Γιαυτο ρωταω τι ισχυει σημερα κι οχι απλα τι γραφει στο ιντερνετ...αν δηλ.καποιος εχει κάνει τη διαδικασια και γνωριζει να μας πει ακριβως τι παιζει για να αποφυγουμε τζαμπα ταλαιπωρια.:cool::thumbsdown:
το άλλαξα πριν 2-3 μ΄'ηνες
e-paravolo
αίτηση εκεί επί τόπου στο Υπουργείο
φώτο όπως τις λέει
αναμονή 1-3 μήνες
πας και παραλαμβάνεις ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Και εγώ αυτό έκανα... βεβαια το δικό μου επειδή είναι επαγγελματικό, λόγω του ότι έληγε, μόλις το ανανέωσα, αυτομάτως βγήκε στην καινούρια μορφή. Αλλά όπως και να έχει, αν γνωρίζεις κάποιον σε σχολή οδηγών, θα στην κάνει την διαδικασία.. @mAthosalas
+20 γιουράκια...
ακριβός ο φρέντο:D:D:D

αν δεν υπάρχει χρόνος, την προτιμώ κι εγω τη λύση αυτή βέβαια.
Αν υπάρχει χρόνος, κάνω το κοσάρι μπερζίνες :)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Χρονος δεν υπαρχει...ταξιδι εξω,καλως εχοντων...αρχες Αυγουστου
αν το θες στο ταξίδι σου οπωσδήποτε, άργησες....
οπότε επέλεξε σχολή οδηγών (με γάτο στις διεκπεραιώσεις), και βάλε +20 γιούρα στα έξοδα ταξιδιου.
Αλλιώς, μόνος σου, σου δίνω 10-20% να το καταφέρεις μέχρι τότε που θες ;)
 
Top Bottom