Αλλαγη μοτο

Xr1st0s

Μέλος
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
Transalp 700
Αρχικα να ζητήσω συγγνωμη εαν ποσταρα σε λαθος τομεα. Παμε τωρα στο θεμα μας. Οπως λεει ο τιτλος μετα απο 5 χρονια με το τρανσαλπ 700 ηρθε η ωρα της αλλαγης. Οι επιλογες πολλες ποια ειναι η σωστη ομως?καινουργια η μεταχειρισμενη?το ταμειο κυμαινεται εως 8-9.000ευρω για μεταχειρισμενη και με δοσεις οτιδηποτε καινουργιο εως 13-14.000. Η χρηση της μηχανης ειναι καθημερινη με 4-5 ταξιδια το χρονο και μια εξαμηνη σεζον εκτος αθηνων καθε χρονο. Μηχανες που εχουν κεντρισει το ενδιαφερον μου ειναι tiger 800 xcx ktm 1090 gsa1200 εως το 2010 αφου μετα ξεφευγουν οικονομικα για μένα και v strom 1000. Η χωματινη χρηση που κανω ειναι πραγματικα ελαχιστη εως ανυπαρκτη. Η σειρα που ανεφερα τις μηχανες ειναι και η σειρα προτιμήσεως. Ανοιχτος σε γνωμες αποψεις και πιθανες μηχανες που δεν σκεφτηκα. Ευχαριστωωω

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Εγω σε βλεπω πρακτικο και μορτη
Εχουν κατι κομματια 1050 σκατεμ στα 11800 (και κατι παραπανω) καινουργια
Αλεξισφαιρο εργαλειο!!!!!!
Το σωστο !!!!!!!!
Αν εμφανιστεις με τα χρηματα που εχεις θα κανουν παρτυ
Σκεψου σωστα και ομορφα και θα με θυμηθεις !!!!!!!!!!
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
1090 ή βεστρομ κουτα...εναλακτικα το 1050 που ειπε ο στεργιος και σιγουρα θα θελουν να το σπρωξουν το τελευταιο.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Περιέργως οδηγώντας το V-Strom 1000 και το 650 μου άρεσε καλύτερα το 650, πιο ελαφριά αίσθηση, δεν είχε το μπαμ του 1000 χαμηλά αλλά ήταν πιο ευχάριστο οδηγικά. Για καθημερινή χρήση σίγουρα καλυτερο. Και σαφώς πιο οικονομικό σε καύσιμο για καθημερινό.

Θα σου έλεγα να σκεφτείς και το V-strom 650 αν το γκάζι δεν είναι η πρώτη σου προτεραιότητα. Δεν υπάρχει κανόνας που λέει αν αλλάξεις μηχανή πρέπει σώνει και καλά να ανέβεις κυβικά!

Απο εκεί και έπειτα όλες όσες ανέφερες είναι ωραίες μοτοσυκλετες. Είναι και θέμα προσωπικού γούστου βέβαια.

Αν οδηγήσεις το V-strom 1000 και σου αρέσει οδηγικά είναι σε πολύ καλή προσφορά αυτόν τον καιρό η αλήθεια είναι.

και το 800 το triumph είναι ωραίο μηχανάκι, για το ΚΤΜ δεν ξερω, πρέπει να το οδηγήσεις. Είναι ready to race, το δείχνουν, άλλη φιλοσοφία τελείως απο το Transalp που είχες, μπορεί να σου αρέσει, μπορεί όχι.
 

Xr1st0s

Μέλος
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
Transalp 700
Μην παρεξηγηθω το τρανσαλπ δοξασμενο και τιμιο και με εβγαλε ασπροπροσωπο αλλα ειναι αλλιως να πηγαινεις με 130 6 χιλιαδες στροφες και το μηχανακι να τρεμοπαιζει και αλλιως να κουμπωνεις 6η και να εισαι χαλαρος και αυτος ειναι ενας απο τους βασικους λογους που θελω να ανεβω σε κυβικα και αλογατα. Το τρασερ ομορφο μηχανακι αλλης κατηγοριας βεβαια δεν ξερω κατα ποσο θα αντεχε φορτομενο για ταξιδι.Στα tiger αυτο που με εχει ενθουσιασει στο καινουργιο ειναι η tft οθονη δεν το κρυβω ειμαι της παπατζας!

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Φίλε να βρεις το παλιό μου Africa crf1000 και να το πάρεις .
Ειναι φορτωμένο και σε άριστη κατάσταση και στα χρήματα που θες .



——————————————————
Ικαρια loading
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Αφου δεν πας χωμα οπως λες...παρε ενα μεταχειρω Tiger 1050...να το χαρεις παντου και τα πολλα ρεστα...καντα ταξιδια και βολτες :)
 

Xr1st0s

Μέλος
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
Transalp 700
Μηχανες τυπου tiger 1050 tracer 900 και τα λοιπα παντα μου αρεσαν απλα παντα φοβομουν το αν παιρνουν φορτωμα του στυλ τριβαλιτσο 150λιτρων+σακβουαγιαζ+μπλιμπλικια εδω και εκει και κατα ποσο ειναι ξεκουραστα.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το Transalp Που έχεις είναι αρκετά υποδεέστερο απο ένα V-strom Π.χ. σε ταξίδι. Με το V-strom πας άνετα 140-150 φορτωμένος ταξίδι.

Απο εκεί και έπειτα αν όντως γουστάρεις το στριγκακι το 800 είναι πολύ ωραία μηχανή. Να πάρεις φυσικά την έκδοση με τις 19αρες ζάντες. Είναι μια ενδιάμεση λύση στα κυβικά αυτά που δίνει το κάτι παραπάνω χωρίς την υπερβολή. Καλή επιλογή.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Για 'μενα η απτη ποιοτητα κ το φινιρισμα του Tiger ειναι πολυ ανωτερο του Ευρωπαικου κ Ιαπωνικου ανταγωνισμου η οθονη του οντως ειναι καλη κ ο ηχος του τρικυλινδρου μοναδικος δε τον μπερδευεις με αλλο μοτο.
Μπορεις να κυκλοφορεις στη πολη να το φορτωνεις για ταξιδι δικαβαλος η μονος κανει κ για χαλαρες χωματαδες.
 

lleonidas

Μέλος
Όνομα
Λεωνίδας
Μοτό
Αμήχανος!
Αρχικα να ζητήσω συγγνωμη εαν ποσταρα σε λαθος τομεα. Παμε τωρα στο θεμα μας. Οπως λεει ο τιτλος μετα απο 5 χρονια με το τρανσαλπ 700 ηρθε η ωρα της αλλαγης. Οι επιλογες πολλες ποια ειναι η σωστη ομως?καινουργια η μεταχειρισμενη?το ταμειο κυμαινεται εως 8-9.000ευρω για μεταχειρισμενη και με δοσεις οτιδηποτε καινουργιο εως 13-14.000. Η χρηση της μηχανης ειναι καθημερινη με 4-5 ταξιδια το χρονο και μια εξαμηνη σεζον εκτος αθηνων καθε χρονο. Μηχανες που εχουν κεντρισει το ενδιαφερον μου ειναι tiger 800 xcx ktm 1090 gsa1200 εως το 2010 αφου μετα ξεφευγουν οικονομικα για μένα και v strom 1000. Η χωματινη χρηση που κανω ειναι πραγματικα ελαχιστη εως ανυπαρκτη. Η σειρα που ανεφερα τις μηχανες ειναι και η σειρα προτιμήσεως. Ανοιχτος σε γνωμες αποψεις και πιθανες μηχανες που δεν σκεφτηκα. Ευχαριστωωω
Αυτοί είναι προβληματισμοί!
Με τα χρήματα που διαθέτεις, μπορείς να κινηθείς σε πολλά on/off ή ψηλά street μοντέλα από 800cc και πάνω...όποιο κι αν επιλέξεις σίγουρα θα αποτελεί σημαντική αναβάθμιση συγκριτικά με το τίμιο transalp!Το καινούριο πάντα έχει τη χάρη του αλλά προσωπικά θα κοιτούσα και στην αγορά των μεταχειρισμένων διότι εκεί υπάρχουν κάποιες ευκαιρίες σε δελεαστικές τιμές,αρκεί να ελεγχθούν σωστά.
Το tiger 800 που έγραψες είναι ένα από τα πρώτα που θα ζαχάρωνα, το ίδιο και το vstrom 1000.Αν κοιτάζεις το ΚΤΜ 1090, θα μπορούσες να δεις και το Multi 950.Ως καινούργιο, μία ακόμα λύση είναι το Versys 1000, μεταχειρισμένο υπάρχει μόνο ένα στο car...και το Crossrunner 800 θα μπορούσε να είναι στις επιλογές σου αφού δεν κάνεις off χρήση.Το αυτό και για τα tiger 1050 και Tracer 900.Τα περισσότερα από αυτά τα μοντέλα μπορούν να κάνουν όλα όσα θέλεις με άνεση, εκτός ίσως από την ευελιξία και την οικονομία στην καθημερινή αστική μετακίνηση.
Τα 1200ρια (crosstourer, s.tenere, caponord, gs1200, explorer, multistrada) τα βρίσκεις μεταχειρισμένα σε καλές τιμές και ενίοτε με ενδιαφέρουσα προίκα αλλά έχω την αίσθηση πως θα μπορούσες να βολευτείς και με κάποιο 800-1000cc.
Έχεις οδηγήσει κάποιο από αυτά;Στα ταξίδια έχεις και συνεπιβάτη;
 

vkats

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Triumph Tiger 800
Τώρα τι να σου απαντήσω... Δες την εικόνα αρστερά και θα καταλάβεις...
Tiger 800 με κλειστά τα μάτια. Εκπληκτικό value for money!!! Ασύγκριτη ποιότητα κατάσκευής, γκαζιάρικο, ταξιδιάρικο, φωρτώνεται, άριστο στην πόλη, τα κάνει όλα και συμφέρει... Εχει 30.000 χλμ και δεν έχει κάνει ούτε κιχ. Αλλαγή λάδια-ξύδια και φύγαμε. Ουτε την παραμικρή βλαβίτσα...
Αλλά πάρε το XR και όχι το XC αφού δεν πολυπάς στα χώματα
 

Xr1st0s

Μέλος
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
Transalp 700
Η αληθεια ειναι οτι το κοιταγα και το xrx και βγαινει και κοντα 2 χιλιαρικα λιγοτερο απο το xcx αν και μου αρεσαν οι WP και το περιστεροραμφος αλλα δεν ξερω αν αυτα αξιζουν τα κοντα 2κ παραπανω. Χμμ με βλεπω να καταλήγω μεταξυ αυτου και του v strom1000 αν τελικα παω για καινουργιο. Σε μεταχειρισμενο ειλικρινα δεν μπορω να βγαλω ακρη μιας και ειναι πολλα αυτα που μου αρεσουν.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Η αληθεια ειναι οτι το κοιταγα και το xrx και βγαινει και κοντα 2 χιλιαρικα λιγοτερο απο το xcx αν και μου αρεσαν οι WP και το περιστεροραμφος αλλα δεν ξερω αν αυτα αξιζουν τα κοντα 2κ παραπανω. Χμμ με βλεπω να καταλήγω μεταξυ αυτου και του v strom1000 αν τελικα παω για καινουργιο. Σε μεταχειρισμενο ειλικρινα δεν μπορω να βγαλω ακρη μιας και ειναι πολλα αυτα που μου αρεσουν.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
παιζουν και 3 νομιζω στρωμ 1000 2-3 χρονων σε τιμη μονοψηφια.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τώρα τι να σου απαντήσω... Δες την εικόνα αρστερά και θα καταλάβεις...
Tiger 800 με κλειστά τα μάτια. Εκπληκτικό value for money!!! Ασύγκριτη ποιότητα κατάσκευής, γκαζιάρικο, ταξιδιάρικο, φωρτώνεται, άριστο στην πόλη, τα κάνει όλα και συμφέρει... Εχει 30.000 χλμ και δεν έχει κάνει ούτε κιχ. Αλλαγή λάδια-ξύδια και φύγαμε. Ουτε την παραμικρή βλαβίτσα...
Αλλά πάρε το XR και όχι το XC αφού δεν πολυπάς στα χώματα
Με 30000χλμ δε γινεται να μιλαμε για αξιοπιστια.
Μετα τα διπλασια, θα μπορουσαμε να λεμε κατι...
Στις 100000 θα εχεις άποψη σίγουρα. ;)
 

chaosm

Μέλος
Τώρα τι να σου απαντήσω... Δες την εικόνα αρστερά και θα καταλάβεις...
Tiger 800 με κλειστά τα μάτια. Εκπληκτικό value for money!!! Ασύγκριτη ποιότητα κατάσκευής, γκαζιάρικο, ταξιδιάρικο, φωρτώνεται, άριστο στην πόλη, τα κάνει όλα και συμφέρει... Εχει 30.000 χλμ και δεν έχει κάνει ούτε κιχ. Αλλαγή λάδια-ξύδια και φύγαμε. Ουτε την παραμικρή βλαβίτσα...
Αλλά πάρε το XR και όχι το XC αφού δεν πολυπάς στα χώματα
Εντάξει μη τα παραλεμε. Σε ποιότητα κατασκευής ειδικά.. Πούλησε ένας φίλος το ktm για να ξεμπλέξει υποτίθεται και έμπλεξε χειρότερα με αυτό. Το τελευταίο που έπαθε είναι ότι το φόρτωσε και στο ταξίδι πάει το πίσω αμορτισέρ. Το μπροστά είναι για πέταμα. Αν θες να το φορτώνεις σαν γαϊδούρι ούτε το f800 κάνει ούτε το tiger 800.
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
-Για φόρτωμα διπλος τριβαλιτσος και ταξίδι tracer και tiger 1050 δεν,
-Για vstrom 650, ναι τίμιο, καλό χρυσό αλλά είναι σαν να παίρνεις ίδιο μηχανάκι,δεν θα βρεις την ούαου ανανέωση που ζητάς.
-Από tiger 800 δεν ξέρω να σου πω,
-Καλή επιλογή είναι το φ800 αν δεν σου αρέσουν τα ξεσπάσματα....αλλά αν είσαι λίγο παιχνίδιαρης ίσως να σου αρέσει το 1090...

Tι από αυτά που θες έχεις κάνει testdrive???



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom