Ανάκληση μουαγιέ σε R και K.

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Σε ελέυθερη μετάφραση κατάλαβα ότι η ανάκληση αφορά το μουαγιέ

http://www.visordown.com/motorcycle-news--general-news/bmw-recalls-r-and-k-series-bikes/26384.html#ixzz3U6BBkmQ9

Η ελέυθερη μετάφραση...

Η BMW έχει εκδώσει μια ανάκληση - ή «τεχνική εκστρατεία», όπως κατασκευαστές ποδήλατο προτιμούν να τους αποκαλούν - τα μοντέλα της σειράς R και K που παράγονται κατά τη διάρκεια μιας περιόδου που εκτείνεται σχεδόν οκτώ χρόνια.Η πίσω στεφάνη του τροχού μπορεί να σπάσει ως αποτέλεσμα των μπουλονιών του δίσκου φρένου ή παξιμάδια των τροχών είναι πάνω-σφίγγονται, η BMW λέει.Ενώ η βλάβη θα συμβεί μόνο λόγω της κακής συντήρησης, σύμφωνα με την εταιρεία, φλάντζες τροχών θα πρέπει να αντικατασταθεί με το «ένα πιο ισχυρό μέρος για προληπτικούς λόγους».Η ανάκληση αφορά μοτοσικλέτες R και K σειρά που παράγεται από το Νοέμβριο του 2003 έως τον Απρίλιο του 2011. Η BMW δεν έχει πει πόσα ποδήλατα συνολικά επηρεάζονται. Λαμβάνοντας υπόψη τις απίστευτες πωλήσεις του R1200GS μόνο, είμαστε μαντέψουν δεν είναι λίγες.Η απελευθέρωση από την BMW, δήλωσε: «Στο πλαίσιο της τεχνικής εκστρατεία με τη συμμετοχή μοτοσικλέτες της R και K Series που κατασκευάστηκαν μεταξύ 11.2003 και 04.2011, η BMW Motorrad θα αντικαταστήσει τη φλάντζα του τροχού της πίσω ανάρτησης και για προληπτικούς λόγους.«Η BMW Motorrad θα ενημερώσει όλους τους ιδιοκτήτες των μοτοσικλετών που επηρεάζονται. Για τους πελάτες η τεχνική εκστρατεία είναι δωρεάν.«Με βάση τις τρέχουσες ποιότητα αναλύσεις, διαπιστώθηκε ότι στην περίπτωση εσφαλμένα μεταφερθεί εργασίες συντήρησης υπερβολική ροπή μπορεί να εφαρμοστεί στα μπουλόνια δίσκο του φρένου ή να τα καρύδια όταν αλλάζετε τροχούς, σε αντίθεση με τις τιμές που καθορίζονται στις οδηγίες επισκευής της BMW Motorrad ή τις οδηγίες λειτουργίας.«Ρωγμές και μπορεί να προκληθεί ζημιά στη στεφάνη του τροχού, ως αποτέλεσμα της υπερβολικής σύσφιξης. Ως εκ τούτου, η BMW Motorrad έχει αποφάσισαν να ανταλλάξουν τη φλάντζα του τροχού με ένα πιο ισχυρό μέρος για προληπτικούς λόγους. »Διαβάστε περισσότερα: http://www.visordown.com/motorcycle-news--general-news/bmw-recalls-r-and-k-series-bikes/26384.html#ixzz3U6Ol86IS
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Στέφανε από αυτόματο μεταφραστή είναι το κείμενο;

Ξέχασα κι αυτά τα λίγα τα Ελληνικά που ήξερα... χαχαχα!!!

Γελάω για να μην θυμηθώ το 300άρι που έσκασα πριν λίγους μήνες για ραγισμένο μουαγιέν στην μούτερBMW!:rage:
 

elis_GS

Μέλος
Περιοχή
Tirana - Albania
Όνομα
elis
Μοτό
2015 BMW R1200GSA LC
Και εγω πριν λιγο το διάβασα, εκανα και ενα νεο τοπικ πριν λίγο σε γειτονικό φορουμ.

Η ερώτηση μου είναι τι γίνεται σε περιπτώσεις όπως του φίλου @ckalfas που τα πλήρωσε απο το τσεπάκι του, υπάρχει καμία περίπτωση να του δώσουν πίσω τα λεφτουδακια του ??
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Ναι φιλος google translate ειναι...σε free time θα παρω τηλ σε αντιπροσωπεια.
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Και εγω πριν λιγο το διάβασα, εκανα και ενα νεο τοπικ πριν λίγο σε γειτονικό φορουμ.

Η ερώτηση μου είναι τι γίνεται σε περιπτώσεις όπως του φίλου @ckalfas που τα πλήρωσε απο το τσεπάκι του, υπάρχει καμία περίπτωση να του δώσουν πίσω τα λεφτουδακια του ??
Μεγαλο θεμα, δεν μπορουμε να πουμε τιποτα...ας επιβεβαιωθει η ανακληση και μετα η παθοντες θα ενυμεροθουν απ τις αρμοδιες αντιπροσωπειες.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Θα πω μεταφραστη πει σε μανα ποδηλατου να παει να κοιταχθει,
εχω οδηγος πληρωσει τσεπατα 300 περιπου να αντικαταστησει κακοσχεδιασμο σε ποδηλατο μαμας
και περιμενω σοβαρη θεση κι αλλοι το ιδιο.....:cool:
Τα φραγκα απο το τιμολογιο θα παω να τα παρω πισω
κι αν δεν μου τα δωσουν θα μας δειξουν τα μεσα κοινωνικης δικτυωσης
κι αυτο πιθανολογω να γινει γιατι θα παμε τη δευτερη φορα περισσοτεροι.



Ανοιγω τωρα τη σχετικη λιστα με οσους πληρωσαν και δικαιουνται πισω τα λεφτα τους
1.paschalis
2.ckalfas
3.kostas
4.
5.
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Και εγω πριν λιγο το διάβασα, εκανα και ενα νεο τοπικ πριν λίγο σε γειτονικό φορουμ.

Η ερώτηση μου είναι τι γίνεται σε περιπτώσεις όπως του φίλου @ckalfas που τα πλήρωσε απο το τσεπάκι του, υπάρχει καμία περίπτωση να του δώσουν πίσω τα λεφτουδακια του ??
Δεν περιμένω καμία αναγνώριση από την μεριά της εταιρίας, διότι απλούστατα κώφευαν τόοοσα χρόνια! Το πρόβλημα γνωστό σε όλο τον κόσμο της BMW, εκτός από την ίδια την εταιρία! Αφού η πλειοψηφία έσκασε τα ωραία της ευρουλάκια στο παγκόσμιο δίκτυο της Γερμανικής εταιρίας, τώρα έρχεται εκ των υστέρων να μας το παίξουν σωστοί...!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Δεν περιμένω καμία αναγνώριση από την μεριά της εταιρίας, διότι απλούστατα κώφευαν τόοοσα χρόνια! Το πρόβλημα γνωστό σε όλο τον κόσμο της BMW, εκτός από την ίδια την εταιρία! Αφού η πλειοψηφία έσκασε τα ωραία της ευρουλάκια στο παγκόσμιο δίκτυο της Γερμανικής εταιρίας, τώρα έρχεται εκ των υστέρων να μας το παίξουν σωστοί...!!!

Άϊ στα διάλα...
Xρηστο απο τα γραφομενα καταλαβαινω πως δεν θελεις πισω τα εξοδα που εκανες εξ'αιτιας τους,
πες μου αν ειναι να βγαλω το ονομα σου απο τη λιστα..
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Xρηστο απο τα γραφομενα καταλαβαινω πως δεν θελεις πισω τα εξοδα που εκανες εξ'αιτιας τους,
πες μου αν ειναι να βγαλω το ονομα σου απο τη λιστα..
Θέλω ρε Πασχάλη...
Απλά εξέφρασα την απογοήτευσή μου για την χρόνια απραξία τους!
 
Τελευταία επεξεργασία:

elis_GS

Μέλος
Περιοχή
Tirana - Albania
Όνομα
elis
Μοτό
2015 BMW R1200GSA LC
Γνώμη μου να μην βγάλει το όνομα του απο την λίστα (δεν σημαίνει αν είναι το όνομα θα πάρει κάτι).

Δεν φτάνει που την ακριβό πληρώνουμε κατά την αγορά, αλλά θα πρέπει να πληρώνουμε για κάθε μ*λ*κια που κάνει η μαμά bmw :mad:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Θέλω ρε Πασχάλη...
Απλά εξέφρασα την απογοήτευσή μου για την χρόνια απραξία τους!
Εχω την αισθηση πως ενας ψυχραιμος εξωτερικος κριτης θα μας καταλογισει συνυπαιτιοτητα στην απραξια.
Και δεν μιλω μονο για εμας τους Ελληνες αναβατες-καταναλωτες αλλα κυριως
αλλους κατοικους Ευρωπαικων χωρων με δυνατη παραδοση στον τομεα προστασιας καταναλωτων.
Οπως και να εχει προχωραμε και οτι γινει εγινε!
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Με γεια μας δλδ?! :rolleyes:

Ας μεγαλωσει η λιστα κατα εναν παρακαλω, αν και βλεπω να αποσύρεται η εν λογω ανακληση, μιας και ολοι μας σχεδον εχουμε αλλαξει μουαγιε διαφορικού....:mad::mad::mad:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Και εγώ στη λίστα από την πρώην.
Απόδειξη δεν έχω, κάτι μου έλεγε να κρατήσω το παλιό κ ευτυχώς δεν το πέταξα...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Kωστα ζητα επανεκτυπωση απο τα αρχειο του επισημου που το αγορασες την αποδειξη.
Γινεται,τα εχουν ολα, και μην δεχθεις το οχι ως απαντηση
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Με γεια μας δλδ?! :rolleyes:

Ας μεγαλωσει η λιστα κατα εναν παρακαλω, αν και βλεπω να αποσύρεται η εν λογω ανακληση, μιας και ολοι μας σχεδον εχουμε αλλαξει μουαγιε διαφορικού....:mad::mad::mad:
Ανακληση ασφαλειας δυσκολα να αποσυρθει κι εχει και ισοβια ισχυ.
Καποιος καπου τους εχει βαλει χοντρα χερι(καμμια Αμερικη)
και πηραμε ηδη τις αντλιες που τρυπουσαν,
τα μουαγιε που σπαγανε
και ερχεται και το τριτο το καλυτερο, ειδικα για τα 04-05.
Μοναδα ABS (και κρατηστε αυτο το ποστ στο αρχειο σας).
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Για τα πηνία του 800 να δω αν θα βγάλουν ποτέ τίποτα... :rage:
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Top Bottom