Αποκλεισμένοι

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
15 άτομα αποκλεισμένοι στο Δάσος του Ρούβα διαβάζω. Μπουλντόζα της Περιφέρειας πάει για να τους απεγκλωβίσει διαβάζω.
http://e-mesara.gr/index.php/2014-01-29-19-19-39/17131-15-2

Δεν τα κατάφερε και θα δοκιμάσει την επόμενη διαβάζω.
http://e-mesara.gr/index.php/2014-01-29-19-19-39/17138-15-3

Κική, πάω στοίχημα πως είναι γνωστή η παρέα, φεύγω για διάσωση, είμαι σίγουρος πως το unstoppable WR μου θα τα καταφέρει μία χαρά.

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Γνωστά μονοπάτια και δρόμοι, εύκολα πράγματα και προσεκτικά, μόνος σε άλλη μία ξαφνική καταδρομική, θέλει προσοχή.



Το χιόνι αρχίζει από τα 700 τόσα μέτρα αλλά ακούω κάτι κρατςκρουτς από κάτω. Είναι ολοπάγωτο!!!
Χμμ, τώρα που το σκέφτομαι και το στόμα μου έχει μουδιάσει από τον κρύο αέρα που περνάει μέσα από το εντουρόκρανος.

ΠΟΛΥ ΚΡΥΟ!!!


Όπου σκιά και πάγος. Στο χώμα η επιφάνεια είναι ανώμαλη και το βάρος της μηχανής πατάει στα βαθουλώματα, σπάει τον πάγο και βρίσκει γκριπ. Στην Άσφαλτο όμως; Πατινάζ ελεγχόμενο με μικρές ταχύτητες, πώρωση, αλλά οι πιρουέτες σε σκιερές στροφές με μαύρο πάγο δεδομένες! Ξαφνικά βρέθηκα μπλεγμένος. Πολύ πατινάζ αργότερα αναγκάζομαι να αφήσω τη μηχανή σιγά σιγά κάτω.



Παλεύω από εδώ, παλεύω από εκεί, τελικά είπα να βιντεοσκοπήσω το τελευταίο λεπτό.
Πως το ξεπέρασα; Δεξιά, από το χώμα.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Τέτοιο πράγμα δεν έχω ξαναδεί.
Τις προηγούμενες μέρες λυσσομανούσε ο παγωμένος αέρας με αποτέλεσμα έχει σκουπίσει το χιόνι-πούδρα σε σωρούς και από κάτω να έχει αφήσει ένα στρώμα πάγου που έχει καλύψει ΤΑ ΠΑΝΤΑ!









 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Κάθε βήμα μου ως πεζός γλιστράω σε ένα άσπρο στρώμα πάγου.
Κι όμως, η μηχανή, κάπου βρίσκει το γκριπ και προχωράει, μόνο τα σκιερά σημεία φοβάμαι και αποφεύγω όπου μπορώ
(πχ εδώ ανέβηκα όλη την ευθεία από αριστερά στο χώμα).




Τι λείπει από την παρακάτω φωτογραφία;
oι ροδιες...:p
Πράγματι, είτε πέρασα είτε όχι, δε φαίνεται καμία διαφορά. Σταματάω για να βγάλω τη φωτογραφία και λέω αυτό ήταν, δε θα καταφέρω να συνεχίσω την ανάβαση. Δυσκολεύομαι να σταθώ όρθιος αλλά όταν ανοίγω προσεκτικά το γκάζ το unstopabble μικρό συνεχίζει να σκαρφαλώνει.
Μπροστά μου βλέπω ένα μικρό σωρό χιόνι. Τέλος, μέχρι εδώ έφτασε η μπουλντόζα. Κι όμως, παρακάτω βλέπω πάλι ίχνη εκχιονιστικού. Μέσα σε μία νύχτα, ο αέρας μετακίνησε την πούδρα-χιόνι και σκέπασε πάλι το συγκεκριμένο σημείο.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Φτάνω στο διάσελο με τα σημάδια του εκχιονιστικού να δείχνουν πως έχει κατέβει την κατηφόρα. Βούρ και εγώ!



Ο άσπρος πάγος παραμένει, το ίδιο και το γλίστρημα.
Βρε λες να κατέβω και να μη μπορώ να ξανανέβω;
Δοκιμάζω μία να ανέβω τώρα που είμαι ακόμα κοντά, απίστευτο, ανεβαίνει!



Ξεπερνάω ένα σωρό με χιόνια και χώματα όπου σταμάτησε η μπουλντόζα, είμαι πλέον στο απάτητο.
Απότομη κατηφόρα χιονισμένη, κατεβαίνω εύκολα, τέλος, εδώ θα μείνω, για πάμε πάλι μια δοκιμή πίσω…
Ανεβαίνει!
Με δυσκολία αλλά ανεβαίνει.
Προχωράω ακόμα παρακάτω, αρχίζουν τα κλασικά δύσκολα σημεία. Εδώ ο δρόμος βλέπει φουλ βόρεια έχει σκιά τη περισσότερη μέρα και ο αέρας το κτυπάει αλύπητα φέρνοντας μπόλικο χιόνι. 1+ μέτρο ανεμοσούρια, η κοιλιά της μηχανής ακουμπάει κάτω ενώ ο γκρεμός δεξιά καραδοκεί έτσι και πάω πολύ άκρη που έχει λιγότερο χιόνι. Έχω ακόμα 4-5 χλμ δρόμο μέχρι να φτάσω κάτω, όλο κατηφόρα. Μπορώ να συνεχίσω αλλά με αρκετό σπρώξιμο. Είμαι μόνος και αν καταφέρω να φτάσω μέχρι κάτω, σίγουρα δε θα καταφέρω να ξανανέβω τέτοιους σωρούς, χιόνι, ανηφόρα, θα μείνω αποκλεισμένος, να γίνουμε 16 που περιμένουν σωτηρία από το εκχιονιστικό.


 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Θέτω ειλικρινώς τον προβληματισμό μου στη κοινότητα του Advride που μου απαντάει με μισόλογα και γρίφους :mad:...
Έχω πολλούς φίλους ψυχιάτρους, αν θες να σου γνωρίσω κανέναν! :p Α ρε Κική, ευτυχώς δεν πολυδιαβάζεις το φόρουμ.... :D

_________________
Ντακάρετε-ταμπ
Το σκέφτομαι, το ξανασκέφτομαι, δεν έχω ούτε καν υπνόσακο, άστο για άλλη φορά επιστροφή στο διάσελο και εξερεύνηση των γύρω δρόμων.


 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Χιονισμένο αδιέξοδο (καταλήγει σε στάνη πάνω από το φαράγγι)









Προς Σκίνακα και Νίδα, πάλι αδιέξοδο λόγω χιονιού.





Μιτάτα στο βουνό, πάγος, πάγος ΠΑΝΤΟΥ!









 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Επιστροφή στο διάσελο, όλα τριγύρω αποκλεισμένα, μπουλντόζα για να σώσει τους αποκλεισμένους δε βλέπω, πάμε μία βόλτα στο λεηλατημένο καταφύγιο να περάσει λίγο η ώρα μήπως και έρθει αργότερα.










Τέλος, η Κική μου στέλνει μήνυμα πως έχει πίτσα, καλά μου είναι να μαζευτώ αν θέλω να προλάβω κανένα κομμάτι.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Επιστροφή από τον ίδιο δρόμο ή μάλλον σχεδόν ίδιο, ένα κλικ πιο χαμηλά.



Εύκολα στην αρχή, μετά λίγο πιο ζόρικα, ειδικά εκεί που ο χείμαρρος έχει διαλύσει ότι βρήκε μπροστά του.



Καταφέρνω να φτάσω στο εκκλησάκι, όμορφο σημείο.
Η κοιλιά μου όμως ήδη γουργουρίζει, οπότε ξεπερνάω το χείμαρρο, ανεβαίνω την ανηφόρα…



…και εν τέλει φτάνω σπίτι. :friendship:



:yew:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Για εμένα τουλάχιστον.

Γιατί, για την παρέα του Ρούβα και ειδικά για τον Γιώργο…


http://e-mesara.gr/index.php/2014-01-29-19-19-39/17160-11-15

Καλά ξεμπερδέματα!!!
:pointu:

(ούτε σήμερα δε ξεφύγανε όλοι, θα έχουν λιώσει στη ρακή μιλάμε, γλέντι τρικούβερτο! ) :friendship:
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Να αναφέρω τέλος πως ναι, το ξέρω, καλό είναι να αποφεύγουμε τις βόλτες μόνοι, ειδικά σε μέρη που δεν έχει πολύ κόσμο αλλά:
1) Ήμουν φουλ αρματωμένος με γάντια, μπότες καλές, παντελόνι με προστασίες, μπουφάν με θώρακα εντούρο από κάτω (δεν είμαι τόσο χοντρός, ο θώρακας φταίει) αλλά και καλό κράνος και μάσκα.
2) Πήγαινα γενικά σιγά.
3) Τα μέρη που πήγαινα δεν είναι κανονικά ιδιαίτερα απομονωμένα. Ειδικά στο χιόνι, περίμενα να έρθει η μπουλντόζα και κόσμος. Τελικά μπουλντόζα δεν είδα αλλά 5-6 αμάξια ανέβηκαν μέχρι εκεί που τελειώνει η άσφαλτος.

Πάλι, καλύτερα να αποφεύγονται οι μοναχικές εξορμήσεις, έλα όμως που είχα λαλήσει και ήθελα βόλτα! :arghh:


Edit: 4) Το WR το παίρνω και ως ένα παραπάνω μέτρο ασφάλειας. Πέφτεις πιο δύσκολα αλλά ακόμα και αν πέσεις, άλλο να σε πλακώσει μαστόδοντο 200+ κιλών και άλλο πιπίνι 125-130 ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τι τραβάει αυτη η Κική. ....:D
Μόνο για τις φώτο, άξιζε η ταλαιπωρία. .....;)
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Κουζουλος ντιπ για ντιπ αλλά γι αυτό σε αγαπάμε :D , και στην άλλη με καλό Νικόλα!
Όσο για τις φώτο τι να λέμε!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Και μετά λένε οτι "Η τρέλλα δεν πάει στα βουνά"....χαχαχαχχαχα....δεν διαβάζουνε ADVride ,γι'αυτό το λένε. :D

Να'σαι καλά ρε σύντεκνε. :friendship:


ΥΓ: Οπως πάντα ,ΦΟΒΕΡΟ το ΦΩΤΟρεπορτάζ !!! :ok:
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Να αναφέρω τέλος πως ναι, το ξέρω, καλό είναι να αποφεύγουμε τις βόλτες μόνοι, ειδικά σε μέρη που δεν έχει πολύ κόσμο αλλά:
1) Ήμουν φουλ αρματωμένος με γάντια, μπότες καλές, παντελόνι με προστασίες, μπουφάν με θώρακα εντούρο από κάτω (δεν είμαι τόσο χοντρός, ο θώρακας φταίει) αλλά και καλό κράνος και μάσκα.
2) Πήγαινα γενικά σιγά.
3) Τα μέρη που πήγαινα δεν είναι κανονικά ιδιαίτερα απομονωμένα. Ειδικά στο χιόνι, περίμενα να έρθει η μπουλντόζα και κόσμος. Τελικά μπουλντόζα δεν είδα αλλά 5-6 αμάξια ανέβηκαν μέχρι εκεί που τελειώνει η άσφαλτος.

Πάλι, καλύτερα να αποφεύγονται οι μοναχικές εξορμήσεις, έλα όμως που είχα λαλήσει και ήθελα βόλτα! :arghh:
Φίλε έχεις και οικογένεια !!..και πρέπει να είσαι καλά !!..:ok:..(...:pc:...ότι έγραψες :ok:)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Νικόλα πολλές :friendship: για όλα...!!!
Είστε κουζουλοί εκεί κάτω...:ok::ok::ok:
 
Top Bottom