Απολαμβάνοντας Ελλάδα!!

THANOSG

Μέλος
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ-ΤΡΙΚΑΛΑ
Όνομα
Θάνος
Μοτό
K1200GT
Σκέφτηκα πως αυτός ο τίτλος θα πήγαινε για ένα θέμα που σκοπό έχω να ανεβάζω φωτογραφίες από τις βόλτες μου , οι οποίες περιορίζονται στα σύνορα της χώρας μας.
Αυτός ο περιορισμός βέβαια δεν με στενοχωρεί καθόλου μιας και ευτυχώς εντός συνόρων υπάρχουν ατελείωτοι παράδεισοι που μας περιμένουν να τους χαρούμε.
Αρκεί η απόφαση να καβαλήσουμε την μηχανή μας , να πάρουμε την παρέα μας ή και μόνοι μας και να διαλέξουμε το δρόμο που θα ακολουθήσουμε ακόμη και στην πορεία (πάντα κάπου όμορφα θα μας βγάλει).

Ξεκινάω λοιπόν με την Κυριακάτικη βόλτα που πήγα προς Πύλη , Περτούλι, Ασπροπόταμο, Μπάρο , Καλαμπάκα.

Ήδη στις 6 το πρωί ήμουν στο δρόμο και η θερμοκρασία έπαιζε στου 4-5 βαθμούς αν και ήμαστε μέσα Απριλίου. Το ξημέρωμα έδειχνε πως θα έχουμε μια καλή ηλιόλουστη μέρα οπότε θα απολαμβάναμε τη βόλτα χωρίς βροχή!!

Αν και αύπνος όλο το βράδυ λόγο μιας επίσκεψης στο νοσοκομείο η βόλτα ήταν το αντίδοτο.

Το πρώτο ραντεβού ήταν στα Τρίκαλα με τον Φίλλιπα που ήρθε αυθημερόν από Αθήνα για να κάνουμε τη βόλτα μας και αφού τα είπαμε λίγο ξεκινήσαμε προς Πύλη να πιούμε το καφεδάκι μας με θέα το γεφύρι της.
Αφού το καφέ λόγο ώρας ήταν κλειστό φύγαμε για μια φωτογραφία στο γεφύρι της Παλαιοκαρυάς που θα το βρείτε αν ακολουθήσετε μετα την Πύλη το δρόμο για Άρτα και λίγο μετά στη διασταύρωση για Παλαιοκαρυά ακολουθήσετε το δρόμο προς Παλαιοκαρυά.

Το μέρος πανέμορφο και ο ήχος από τα νερά του καταρράκτη τόσο δυνατός που πρέπει να φωνάζεις για να συζητάς.











Επιστρέφουμε στην Πύλη για να πιούμε τελικά τον καφέ μας με θέα







Εκεί θα βρεθούμε με την υπόλοιπη παρέα και θα συνεχίσουμε την ανηφόρα προς Περτούλι





στο χιονοδρομικό το ΚΤΜ βρήκε ευκαιρία να χωθεί στα λιβάδια για μια φωτογραφία!




Λίγο μετά στάση στο όμορφο εκκλησάκι μετά το Νεραιδοχώρι



και συνεχίζουμε για να περάσουμε το δρόμο που ακολουθεί στη φωτο








Ο Ασπροπόταμος πλέον θα μας κάνει παρέα αρκετή ώρα με την ομορφιά του!
 

THANOSG

Μέλος
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ-ΤΡΙΚΑΛΑ
Όνομα
Θάνος
Μοτό
K1200GT
Στη διασταύρωση προς Χαλίκι η υπόλοιπη παρέα συνέχισε προς Καλαμπάκα λόγο πίεσης χρόνου , εγώ με το Φίλιππα θα είχαμε τη χαρά να πάμε προς Μπάρο και να δούμε από κοντά τη χιονισμένη βουνοκορφή.





Τα λόγια πάντα μου φαίνονται λίγα για αυτό το μέρος!




Μετά από λίγο το χιόνι σκέπαζε το δρόμο και δεν φτάσαμε μέχρι την κορυφή μιας και το ΚΤΜ ήθελε αλλά !!!








κατηφορίζουμε λοιπόν







ποτάμια παντού και νερά πεντακάθαρα να τα πιεις










Στάση στα Δολιανά να δούμε και πάλι μετά από χρόνια την μοναδικής αρχιτεκτονικής στην Ελλάδα εκκλησία!!






Κατηφορίζοντας προς Καστανιά



Το χωριό Καστανιά!

Τελικά μετά από ένα κύκλο 240χλμ είδαμε πανέμορφες εικόνες και συνεχίσαμε για τη βάση μας γεμάτοι χαμόγελα!!

Πάντα τέτοια εύχομαι σε όλους και καλό Πάσχα σε όλους σας!!
 

Makarios Panayiotou

Μέλος
Περιοχή
ΓΑΛΑΤΣΙ
Όνομα
Μακάριος
Μοτό
R1200 GS
Στη διασταύρωση προς Χαλίκι η υπόλοιπη παρέα συνέχισε προς Καλαμπάκα λόγο πίεσης χρόνου , εγώ με το Φίλιππα θα είχαμε τη χαρά να πάμε προς Μπάρο και να δούμε από κοντά τη χιονισμένη βουνοκορφή.





Τα λόγια πάντα μου φαίνονται λίγα για αυτό το μέρος!




Μετά από λίγο το χιόνι σκέπαζε το δρόμο και δεν φτάσαμε μέχρι την κορυφή μιας και το ΚΤΜ ήθελε αλλά !!!








κατηφορίζουμε λοιπόν







ποτάμια παντού και νερά πεντακάθαρα να τα πιεις










Στάση στα Δολιανά να δούμε και πάλι μετά από χρόνια την μοναδικής αρχιτεκτονικής στην Ελλάδα εκκλησία!!






Κατηφορίζοντας προς Καστανιά



Το χωριό Καστανιά!

Τελικά μετά από ένα κύκλο 240χλμ είδαμε πανέμορφες εικόνες και συνεχίσαμε για τη βάση μας γεμάτοι χαμόγελα!!

Πάντα τέτοια εύχομαι σε όλους και καλό Πάσχα σε όλους σας!!
Mπράβο παίδες.Μοναδικές φωτογραφίες
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Μεγαλες ομορφιες!!!!!!
 

THANOSG

Μέλος
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ-ΤΡΙΚΑΛΑ
Όνομα
Θάνος
Μοτό
K1200GT
Παίδες ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια, όντως τα μέρη είναι φοβερά και μια μόνο γεύση μπορώ να σας δώσω μέσα από τις φωτογραφίες για να σας τσιγκλήσω να τα επισκευτείτε.


Το χαίρεσαι το 690 ε; Ωραίος!! :ok:
Γιάννη κάθε φορά που το χαίρομαι σε σκέφτομαι και ελπίζω το Μαίο να ανεβείτε να γνωριστούμε και από κοντά!
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Γιάννη κάθε φορά που το χαίρομαι σε σκέφτομαι και ελπίζω το Μαίο να ανεβείτε να γνωριστούμε και από κοντά!
Δυστυχώς εκείνες τις μέρες είναι και το πανελλήνιο συνέδριο οφθαλμολογίας επομένως εμείς που θα μείνουμε πίσω θα πήξουμε στην εφημερία.. :(
Θα βρεθεί πάντως η κατάλληλη ευκαιρία κάποτε! :)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
μπραβο θαναση...
και το κτμ χαιρεσαι και την φωτογραφικη...από ότι βλέπουμε.
ειστε ταλεντα στο χωριο σου...;)
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
[quote="THANOSG, post: 24034] ..ευτυχώς εντός συνόρων υπάρχουν ατελείωτοι παράδεισοι που μας περιμένουν να τους χαρούμε...[/quote]

Αυτο, ΞΑΝΑΠΕΣΤΟ! ;) (Ξαναγραφτο! :p )

BTW, ωραιες photos!! :ok::ok:
 

THANOSG

Μέλος
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ-ΤΡΙΚΑΛΑ
Όνομα
Θάνος
Μοτό
K1200GT
Το Μεγάλο Σάββατο παίχτηκε το νέο επεισόδιο.
Είχα ραντεβού με δύο φίλους στις 9,30 το πρωί στα Τρίκαλα για να πιούμε ένα καφέ και να τα πούμε. Οι δυό τους θα έκαναν μια βόλτα στα περίχωρα χωρίς κάτι να έχει κανονιστεί σαν προορισμός.
Ξεκινάω λοιπόν να πάω να τους βρώ αφού πρώτα ανέβηκα σε κάτι όμορφα λοφάκια κοντά στο πατρικό μου στα Τρίκαλα που έχουν θέα προς Κόζιακα και Μετέωρα!!



στο βάθος φαίνεται η χαράδρα που βρίσκεται η Πύλη Τρικάλων!



Τα λοφάκια που σας έλεγα!!






Στο βάθος φαίνονται τα Μετέωρα!!






Άνοιξη πλέον!! (στη συνέχεια θα γελάσετε)

Αφού ήπιαμε το καφεδάκι ο Βασίλης πρότεινε τη Λίμνη Στεφανιάδα (περιοχή Αγράφων) να πάμε μιας και δεν πήγε ποτέ και η ιδέα μου άρεσε και ακολούθησα !!

Μετά το Μουζάκι ανηφορίζουμε και η θέα αποζημιώνει!






Αλλά σαν να ανήφορίσαμε πολύ !!!!




Από τους 20 βαθμούς πέσαμε στον 1 βαθμό σε αυτό το σημείο .
Το πρόβλημα ήταν ότι εγώ ξεκίνησα με καλοκαιρινό γάντι και μπουφάν και το κρύο μαζί με τη βροχή που είχαμε στη συνέχεια με ζόρισαν λίγο!!









Ευτυχώς το πέρασμα ήταν σχετικά σύντομο και μετά από λίγο αρχίσαμε να κατηφορίζουμε και η θερμοκρασία ανέβηκε !!






Τοπία από την περιοχή των Αγράφων!!



Πλησιάζοντας στη λίμνη Στεφανιάδα , επιτέλους χωματόδρομος !!



Εδώ πλέον η βροχή μας έκανε παρέα , συνεχίσαμε μέχρι κάτω στις όχθες της λίμνης, η οποία σχηματίστηκε μετά από την κατολίσθηση του βουνού που φαίνεται αριστερά στην πάνω φωτογραφία!!

Τα χωριά της περιοχής έχουν από 3-4 κατοίκους το χειμώνα και αξίζουν μια επίσκεψή σας ειδικά άνοιξη ή καλοκαίρι!





Πανέμορφα αλλά η σκέψη του περάσματος από τα χιόνια για επιστροφή βρεγμένος με άγχωνε αλλά έχουμε περάσει και χειρότερα, υπομονή μέχρι να ξαναβγούμε στον κάμπο!!



Τελευταία στάση στη Λαζαρίνα για μια φωτογραφία με τα άλογα!!

Καλές βόλτες σε όλους!!
 

Nordic

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200R, 2012
Να σαι πάντα γερός φίλε να απολαμβάνεις... αυτή την Ελλάδα!
Και εγώ μαζί σου... καραλάϊκ σε όλα!
 
Top Bottom