Βόρειος Όλυμπος, 30/09_01-02/10/2016 | The Advride way...

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Για τριτη μας φορα ηρθε η ωρα να ανταμωσουμε εκει ψηλα, στου Ολυμπου τις κορφες.
Να διασκεδασουμε με αφορμη την αγαπη μας για το βουνο.
Γι αυτο μην το σκεφτεστε και πολυ...φορτωστε στις μηχανες σας τα σκηνακια σας, τα ορειβατικα σας, τα μπατον σας, τα παιδια σας, τα σκυλια σας και οτι αλλο γουσταρετε και ελατε να ανακαλυψουμε παρεα για αλλη μια φορα τις ομορφιες που κρυβει το μαγικο βουνο του Ολυμπου και που απλοχερα μας προσφερεται να το χαρουμε!

Φετος θα κινηθουμε στην βορεια πλευρα του Ολυμπου και θα εχουμε ως βαση το καταφυγιο "Κρεβατια".
Το καταφύγιο «Κρεβάτια» είναι ένα καινούργιο και όμορφο καταφύγιο στα 1020 μέτρα υψομετρο με 20 κρεβάτια που μπορουν να μας φιλοξενησουν εναντι 10€/βραδια εφοσον καταφερουμε να εχουμε πληροτητα για 2 νυχτες, ειδάλλως η τιμη διαμορφωνεται στα 12€/βραδια και 6€ για τα παιδια. Επισης, λειτουργει πληρης κουζινα με πολυ λογικες τιμες, εκτος και αν καποιος επιθημει να φερει το δικο του φαγητο ή αν συντονιστουμε και βαλουμε ρεφενε με κρεατικα και κρασακι.
Εχει καταπληκτικη θεα αφου βρισκεται στην κορυφή ενός καταπράσινου οροπεδίου και λίγο πριν το δάσος. Εξω απο το καταφυγιο τα σκηνακια μπορουν να στηθουν ελευθερα και οπουδηποτε!

Για να φτασουμε στο καταφυγιο, αρκει να στριψουμε απ’ τη διασταύρωση για το Λιτόχωρο και μετά από ένα χιλιόμετρο φεύγουμε δεξιά προς Δίον, περνάμε το Δίον και κατευθυνόμαστε προς Βροντού. Τέσσερα χιλιόμετρα από το χωριό Βροντού περνάμε το χείμαρρο με το στενό γεφυράκι και στη συνέχεια ακολουθούμε την ταμπέλα και το χωματόδρομο 8,5 χιλ προς το καταφύγιο «Κρεβάτια».



Η χωμάτινη διαδρομή.


Το προγραμμα θα ειναι γενικα χαλαρο και ελευθερο και οι επιλογες για χαλαρες διαδρομες πεζοποριας στο δασος αρκετες. Εγω προτεινω δυο, αλλα επι τουτου οταν θα ειμαστε εκει ισως βγει και τιποτε αλλο.

Μια πολυ χαλαρη η οποια φαινεται στον χαρτη με το πρασινο χρωμα και μια λιγο πιο ανηφορικη με καταπλητικη θεα προς ολες τις πλαγιες του βορειου ολυπμπου οπως φαινεται με κοκκινο χρωμα.



Παρασκευη, ημερα συναντησης με κυριαρχο στοιχειο το φαι, λιγο κρασι και πολυ κους-κους!!! :yew:
Σαββατο, πολυ κους-κους και παλι :D:p αλλα περπατωντας και γιατι οχι κυνηγοντας μανιταρια ή οτι αλλο προκυψει...:laugh:
Κυριακη, ημερα αποχωρησης, χωρις κους-κους :woot:, μοτοβολτα στις γυρω περιοχες ή μπανακι στην παραλια του Λιτοχωρου.
Επιστροφη στα σπιτια μας.:cry:


ΥΓ1: Οσοι επιθημειτε διαμονη εντος του καταφυγιου ,δηλωθειτε εγκαιρα για να ενημερωσω κι εγω με την σειρα μου τους υπευθυνους.
ΥΓ2: Οσοι μιλησετε απευθειας με το καταφυγιο, αναφερεται οτι προκειται για το ADVride, για να κερδισουμε την εκπτωση των 2€ και πειτε το κι εδω για να εχουμε εναν μπουσουλα.
ΥΓ3: ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ> επειδη ο καιρος στο βουνο ειναι λαχειο, η ημερομηνια ενδεχεται να μεταφερθει ενα ΠΣΚ πριν ή ενα μετα την ενδεδειγμενη ημερομηνια. Αυτο εινα κατι που το βλεπουμε τις επομενες μερες.

Καλη μας ανταμωση λοιπον!!! :friendship:
 

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
Αν και αυτη την εποχη εχουμε φορτο εργασιας θα το παλεψω μεχρι την τελευταια στιγμη γιατι εχω καιρο να σας δω και να τα πουμε-πιουμε
:)
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
*ΑΛΛΑΓΗ ημερομηνιας λογω κολληματος του καταφυγιου οπως ενημερωθηκα σημερα.

Η συναντηση θα πρεπει να μεταφερθει ενα ΠΣΚ αργοτερα, δλδ. 30/09, 01-02/10, το πρωτο ΣΚ του Οκτωβρη.
Ελπιζω να σας βολευει ολους χωρις να σας αλλαζει το προγραμμα και να τα ξανα πουμε-πιουμε οπως λεει και ο φιλος Μανος!:)




*Η αλλαγη θα γινει και στον τιτλο του thread οπως και στο καλενταρι.;)
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
και πάνω που έλεγα να δηλώσω κι εγώ το παρόν, μας αλλάζεις ημερομηνία και μας χαλάς!!!!! έχει γενέθλια ο μικρός τότε, οπότε χλωμότατο να εμφανιστώ :(

που θα πάει.... θα σας πετύχω στον Όλυμπο...δε θα σας πετύχω??
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Το κλασικο ραντεβου του Ολυμπου της παρεας. Αλεξ το προγραμμα εχει κορυφη ???
Γιώργο, ναι, θα μπορούσε. Θέλει έναν συντονισμό την προηγούμενη μέρα. Απ οτι έχω διαβάσει ειναι πολυ δύσκολη η προσεγγιση της κορυφής απο εκείνη την πλευρά. Εχει πολλές σαρρες και σαθρό έδαφος. Μεχρι την κορυφή "Μπαρμπαλας" η διαδρομή ειναι καλή και προσβάσιμη απο όλους.



Sent from my iPad using Tapatalk
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Γιώργο, ναι, θα μπορούσε. Θέλει έναν συντονισμό την προηγούμενη μέρα. Απ οτι έχω διαβάσει ειναι πολυ δύσκολη η προσεγγιση της κορυφής απο εκείνη την πλευρά. Εχει πολλές σαρρες και σαθρό έδαφος. Μεχρι την κορυφή "Μπαρμπαλας" η διαδρομή ειναι καλή και προσβάσιμη απο όλους.



Sent from my iPad using Tapatalk
Εγω θα σας σκεφτομαι ολους οσους ξεκινησετε,αλλα Αλεξ πριν φυγετε θα μου αφησεις τα μανιταρια να τα προσεχω.... μην καουν :cool:

adv phone
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Να κάνω μία πρόταση,
Οι γνώστες της περιοχής και λάτρεις της "μηχανοκίνητης πεζοπορίας" ας βγάλουν μία κοντινή χωμάτινη αν το επιτρέπει και ο καιρός και το επιθυμεί και ο κόσμος για μεσημεροαπόγευμα ή για όποιον δε συμμετάσχει στην πεζοπορία! Θα το ψάξω και εγώ να δω τι μπορεί να γίνει!:)
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom