Γκέτεμποργκ Σουηδίας και πέριξ

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Τα τελευταία χρόνια βρίσκομαι στη δεύτερη μεγαλύτερη πόλη της Σουηδίας ονόματι Γκέτεμπορκ.
(300 ΚΜ νότια βρίσκεται η Κοπεγχάγη και 300 ΚΜ βόρεια το Όσλο)

Το Γκέτεμποργκ (σουηδικά: Göteborg, Γοτθικός Πύργος), είναι πόλη και δήμος στην δυτική ακτή της Σουηδίας, στην Επαρχία της Βέστρα Γκέταλαντ (Västra Götaland, δηλαδή "Δυτική Χώρα των Γότθων"). Με 519.399 κατοίκους στην πόλη και 937.015 στην μητροπολιτική περιοχή είναι η δεύτερη μεγαλύτερη πόλη της Σουηδίας μετά την Στοκχόλμη και η έδρα της επαρχίας. Το Γκέτεμποργκ είναι η πρωτεύουσα πόλη της ιστορικής επαρχίας του Βέστεργκέντλαντ (Västergötland).
Πηγή: https://el.wikipedia.org/wiki/Γκέτεμποργκ

Λόγω των καιρικών συνθηκών η οδήγηση μοτοσυκλέτας συμβάινει δυστυχώς μόνο μερικούς μήνες το χρόνο, θα έλεγα από μέσα Μαρτίου μέχρι τέλη Σεπτέμβρη.

Σκοπός αυτού του νήματος είναι να σας δείξω (μέσω φωτογραφιών) μερικές φυσικές ομορφιές περιοχών και τοπίων κοντά στο Γκέτεμπορκ.
Βρίσκομαι εδώ κοντά στα 6 χρόνια και ακόμη εντυπωσιάζομαι από τη διαφορετικότητα των τοπίων.

Ελπίζω να σας αρέσουν οι φώτος και να πάρετε μια ιδέα πως είναι οι περιοχές εδώ την άνοιξη και καλοκαίρι.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δώσε πραμα Γιώργη. ...
Κάπου εκεί μένει και ενας Ιταλός φίλος από παλιά και μέλος του φόρουμ
Charlyno. ...
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Exεις το πιο ομορφο μπροστινο φτερο που υπαρχει σε ΚΤΜ :)


Στο Goeteborg εχω ζησει μια απο τις πιο ωραιες ταξιδιωτικες εκπληξεις.
Πλοηγωντας με το GPS νυχτα και κουρασμενοι προς το ξενοδοχειο Ibis φτασαμε στην προβλητα και αντικρυσαμε ενα πλοιο δεμενο να εχει μετατραπει σε ξενοδοχειο!
Με μια δικλινη καμπινα σε ρολο δωματιου και πρωινο στο σαλονι διχως ομως να διανυσουμε ουτε ενα ναυτικο μιλι,ελπιζω να υπαρχει ακομα!
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Πόση μοτοσυκλετιστική ομορφιά να χωρέσει σε ένα νήμα, να είσαι γερός να βολτάρεις
για να κεφάρουμε κι εμείς !
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Exεις το πιο ομορφο μπροστινο φτερο που υπαρχει σε ΚΤΜ :)


Στο Goeteborg εχω ζησει μια απο τις πιο ωραιες ταξιδιωτικες εκπληξεις.
Πλοηγωντας με το GPS νυχτα και κουρασμενοι προς το ξενοδοχειο Ibis φτασαμε στην προβλητα και αντικρυσαμε ενα πλοιο δεμενο να εχει μετατραπει σε ξενοδοχειο!
Με μια δικλινη καμπινα σε ρολο δωματιου και πρωινο στο σαλονι διχως ομως να διανυσουμε ουτε ενα ναυτικο μιλι,ελπιζω να υπαρχει ακομα!
Πασχάλη δεν μου λέει κάτι το ξενοδοχείο που αναφέρεις, μάλλον θα ήταν πριν έρθω εγω εδώ.
Παίζει πάρκινγκ αυτοκινήτων πάντως σε τέτοιο σκηνικό. Παλιό πλοίο βρίσκεται στη θάλασσα (δεμένο βέβαια) που το έχουν μετατρέψει σε πάρκινγκ.

Σε ευχαριστώ για το φτερό, ήθελα να βάλω μια ελληνική πινελιά στη μηχανή χωρίς να μείνει μόνιμα οπότε πήγα σε custom degisn αυτοκόλλητο.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Πόση μοτοσυκλετιστική ομορφιά να χωρέσει σε ένα νήμα, να είσαι γερός να βολτάρεις
για να κεφάρουμε κι εμείς !
Σε ευχαριστώ φίλε μου. Θα προσπαθώ να το ανανεώνω το νήμα με μερικές φώτος από σχεδόν κάθε βόλτα που θα κάνω.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Δεν έχω ξεχάσει να ανανεώσω :)
Βρίσκομαι για μερικές μέρες Νορβηγία.
Όταν με το καλό επιστρέψω θα ανεβάσω φώτος και στοιχεία των διαδρομών.
Μια πρόγευση για το τι θα ακολουθήσει:

Τρίτη 07 Ιουνίου:





 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
αυτα ειναι φιλε!..πανεμορφα μερη ... και να τα χεις και κοντα σου!....ευχομαι καποτε να αξιωθουμε!:ok::ok:
Πάντως να ξέρεις Γιάννη οι περισσότερες μηχανές που έχω συναντήσει είναι με γερμανικές πινακίδες.

Παίζει πολύ GS (το καινούργιο θα έλεγα περισσότερο), το θηρίο 1600 της BMW και triumph explorer.
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
f@cking beautiful!

Μπορεί λοιπόν στην Σουηδία η χρήση της μοτοσικλέτας να είναι περιορισμένη λόγω καιρού...όταν όμως την κυκλοφορήσεις.....αποζημιώνεσαι! Καλές καλοκαιρινές εξορμήσεις!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Η Σουηδια ειναι απο τα μερη που ΕΥΧΟΜΑΙ καποια στιγμη να ταξιδεψω...:inlove:Γιωργη απιστευτα μερη μάς μεταφερεις και μας ταξιδευεις...και παιζει να εχεις το ιδανικοτερο μοτο για εκει πανω. Να εισαι καλα να τα γυριζεις τα μερη και να μας δινεις ωραιες εικονες ταξιδιωτικες:friendship:
 
Top Bottom