Δειξτε μας το ποδηλατο σας.....

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Να σας ευχαριστήσω όλους αρχικά για τα σχόλια και τις γνώμες σας. Ψάχνωντας πιο συστηματικά τις τελευταίες μέρες καταλαβαίνω πλεόν τις διαφορές που έχουν τα XC με τα trail MTB, κυρίως σε ότι αφορά το βάρος, τη γεωμετρία τους και τις αναρτήσεις τους, αυτό που δεν ξέρω και δεν μπορώ να καταλάβω (πριν πάρω φόρα τα καταστήματα), είναι πως αυτό μεταφράζεται στο δρόμο. Θα μπορεί για παράδειγμα ενα XC να κινηθεί σε μονοπάτι και το αντίστροφο ή δεν μπορείς να πετύχεις και τα δυο και θα πρέπει να κάνεις παραχωρήσεις σε ένα από τα δυο τεραίν; Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά μεταξύ τους που κάνει τόσο συγκεκριμένη τη χρήση τους; Δεν σκέφτομαι να ασχοληθώ με καταβάσεις, αλλά να μπορώ να κινηθώ στο βουνό. Η διαδρομή του πιρουνιού στα 100χιλ. για τα XC είναι αρκετή; Επίσης όποιος έχει προσωπική εμπειρία με συγκεκριμένο κατάστημα που είναι βοηθητικοί στο να βρεις το κατάλληλο ποδήλατο, θα εκτιμούσα αν μου στέλνατε ένα πμ. με το όνομα.
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
4 μέρα 4ο ΕΤΑΠ 657 χιλιόμετρα 42,89 μέση ταχύτητα :wacky:
Έχουμε θέαμα ακόμη μέχρι να ολοκληρωθούν τα 21 ΕΤΑΠ και να συμπληρωθούν τα 3400 χιλιόμετρα για το κυνήγι της πολυπόθητης Maglia Rosa

 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
4 μέρα 4ο ΕΤΑΠ 657 χιλιόμετρα 42,89 μέση ταχύτητα :wacky:
Έχουμε θέαμα ακόμη μέχρι να ολοκληρωθούν τα 21 ΕΤΑΠ και να συμπληρωθούν τα 3400 χιλιόμετρα για το κυνήγι της πολυπόθητης Maglia Rosa

Κ συ φαν πουλάκι μου ε..!!
Ομολογώ ότι κ γω χρόνια το παρακολουθώ κ πιστεύω μια μέρα να δω από κοντά κανένα εταπ στα βουνά όμως.. δολομιτες

Προσωπικά πάντα πιστεύω πως το Γιρο έχει καλύτερες εικόνες κ τοπία από το Τουρ δε Φρανς..

Οι Ιταλοί είναι μάστορια κ σε αυτό.
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Κ συ φαν πουλάκι μου ε..!!
Ομολογώ ότι κ γω χρόνια το παρακολουθώ κ πιστεύω μια μέρα να δω από κοντά κανένα εταπ στα βουνά όμως.. δολομιτες

Προσωπικά πάντα πιστεύω πως το Γιρο έχει καλύτερες εικόνες κ τοπία από το Τουρ δε Φρανς..

Οι Ιταλοί είναι μάστορια κ σε αυτό.
Γιώργη μόνο κάποιος που ασχολείται με το ποδήλατο θα μπορεί να καταλάβει πόσο οργανωμένα και ομαδικά δουλεύουν όλοι μέσα στο πελοτον και ας είναι και από αντίπαλες ομάδες
Οι άνθρωποι είναι απλά απίστευτοι και μας χαρίζουν μαγικές στιγμές σε τέτοιου επιπέδου αγώνες Ισπανία Γαλλία Ιταλία
Μακάρι κάποια στιγμή να υπάρξει η δυνατότητα να το ζήσει κάποιος από κοντά !!
Το giro το γουστάρω και εγώ περισσότερο από το tour για τους λόγους που αναφέρεις!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Καλημέρα σε όλους. Τελικά προχώρησα στην αγορά ενός Obea Alma H30 και ξεκίνησα να του φορτώνω χιλιόμετρα. Βρίσκομαι κοντά τον Υμμητό και έχω ξεκινήσει και κάνω τις πρώτες βόλτες μου (κυρίως στους χωματοδρομους που έχει), αλλά δεν έχω καμία εικόνα που πάνε και πως μπορω να κάνω τον κύκλο του βουνού. Έψαξα στο internet αλλά δεν βρίσκω πληροφορίες (μόνο με πληρωμή) για τα ποδηλατικά μονοπάτια. Έχει κανείς gpx που θα μπορούσε να μοιραστεί, ώστε να πάρω μυρωδιά. Μέχρι σήμερα έχω ξεκινήσει από Γλυκά Νερα προς Ιερα Μονή Αγίου Ιωάννη και έχω φτάσει μέχρι και το σπήλαιο Παιανίας και πίσω, αλλα κάπου εκεί δεν ξέρω που να παω μετα.

EDIT: H30, οχι Μ30 (έχει διαφορά)
 
Τελευταία επεξεργασία:

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Από σπήλαιο Παιανίας πας προς νεκροταφείο και μετά δεξιά, πρέπει να πας με κάποιον που ξέρει την διαδρομή, ίσως πάμε μαζί καμία μέρα αν θες να ζοριστεις λιγάκι
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Από σπήλαιο Παιανίας πας προς νεκροταφείο και μετά δεξιά, πρέπει να πας με κάποιον που ξέρει την διαδρομή, ίσως πάμε μαζί καμία μέρα αν θες να ζοριστεις λιγάκι
Όταν λες ζοριστώ; Από απόσταση ή απο κατάσταση δρόμου; Αν το πάρεις σχετικά χαλάρα ο κύκλος πόσο είναι από χρόνο/απόσταση;
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Από ρυθμό δικού μου !! Αν θες να ζοριστεις και να ρίξω εγώ λίγο ρυθμό, εγώ κάνω 3 ώρες 3:30 είναι καλά άλλοι κάνουν και 4 +
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Από ρυθμό δικού μου !! Αν θες να ζοριστεις και να ρίξω εγώ λίγο ρυθμό, εγώ κάνω 3 ώρες 3:30 είναι καλά άλλοι κάνουν και 4 +
Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόσκληση Αλέξανδρε, θα επικοινωνήσω να το κανονισουμε. Γενικά δεν είμαι αγύμναστος, αλλά πιστεύω θα τη βρούμε την άκρη στο ρυθμο.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Καλημέρα σε όλους. Τελικά προχώρησα στην αγορά ενός Obea Alma M30 και ξεκίνησα να του φορτώνω χιλιόμετρα. Βρίσκομαι κοντά τον Υμμητό και έχω ξεκινήσει και κάνω τις πρώτες βόλτες μου (κυρίως στους χωματοδρομους που έχει), αλλά δεν έχω καμία εικόνα που πάνε και πως μπορω να κάνω τον κύκλο του βουνού. Έψαξα στο internet αλλά δεν βρίσκω πληροφορίες (μόνο με πληρωμή) για τα ποδηλατικά μονοπάτια. Έχει κανείς gpx που θα μπορούσε να μοιραστεί, ώστε να πάρω μυρωδιά. Μέχρι σήμερα έχω ξεκινήσει από Γλυκά Νερα προς Ιερα Μονή Αγίου Ιωάννη και έχω φτάσει μέχρι και το σπήλαιο Παιανίας και πίσω, αλλα κάπου εκεί δεν ξέρω που να παω μετα.
Μεγιες, να το χαρεις.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Μεγιες, να το χαρεις.
Ευχαριστώ πολύ! Η διαφορά είναι τόσο χαοτική με ένα παλιο ατσάλινο που είχα, που μου φαίνεται ότι έχω καβαλήσει SBK. Η ευκολία στο πετάλι και ο υποβιβασμός των σχέσεων είναι το κάτι άλλο. Πλαίσιο, φρένα, ακόμα και το πιρούνι που είναι "λίγο" με 100χιλ. δουλεύει εξαιρετικά.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Ευχαριστώ πολύ! Η διαφορά είναι τόσο χαοτική με ένα παλιο ατσάλινο που είχα, που μου φαίνεται ότι έχω καβαλήσει SBK. Η ευκολία στο πετάλι και ο υποβιβασμός των σχέσεων είναι το κάτι άλλο. Πλαίσιο, φρένα, ακόμα και το πιρούνι που είναι "λίγο" με 100χιλ. δουλεύει εξαιρετικά.
Κι εγω κοιτουσα για αναβαθμιση, αλλα αν βρισκω χρονο για 8 βολτες τον χρονο, ειναι θαυμα. Οποτε καλα ειμαι κι ετσι.
 
Top Bottom