Επιλέγοντας μια action camera!

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
το ιδανικο σε μια τετοια καμερα, θα ειναι να μπορεις να φορτιζεις, ενω τραβας βιντεο....
http://shop.gopro.com/EMEA/accessories/auto-charger/ACARC-001.html#/start=1

Λίγο πολύ όλες οι εταιρείες έχουν τέτοιες λύσεις, με αυτά τα τροφοδοτικά και φορτίζει και κάνει λήψη ταυτόχρονα. Αλλά πρέπει να τις φτιάξεις μία μόνιμη παροχή, σαν ηλεκτρολογικός πίνακας θα καταντήσει το gs στο τέλος

Θα πας να την πουλήσεις και θα έχεις και πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου...:wacky:
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Στα χαρακτηριστικά της αρχικής hero που κυκλοφορησε πριν 3 χρονια + κανα δυο λειτουργίες παραπανω + καλυτερο φακο + καλο design αρα πιστευω θα σαρώσει την αγορα γιατι ειναι value for momey!
Δεν την βγαζει τυχαια η gopro...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
http://shop.gopro.com/EMEA/accessories/auto-charger/ACARC-001.html#/start=1

Λίγο πολύ όλες οι εταιρείες έχουν τέτοιες λύσεις, με αυτά τα τροφοδοτικά και φορτίζει και κάνει λήψη ταυτόχρονα. Αλλά πρέπει να τις φτιάξεις μία μόνιμη παροχή, σαν ηλεκτρολογικός πίνακας θα καταντήσει το gs στο τέλος

Θα πας να την πουλήσεις και θα έχεις και πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου...:wacky:
εμενα μου κανει...
τσαμπα την εχουν, αν σκεφτουμε τον ανταγωνισμο..
αλλα εγω πουλαω μαρμαρα, δεν ξερω αν πουλησει η καμερα...:D
 

moby_gr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1200GS Adventure
το ιδανικο σε μια τετοια καμερα, θα ειναι να μπορεις να φορτιζεις, ενω τραβας βιντεο....
Δύσκολο, γιατί έτσι θα χάσει το πλεονέκτημα της αδιαβροχοποίησης (+σκόνες, κτλ), και τα υπάρχοντα σκάφανδρα δε βοηθάνε (ειδικά για μοτοσυκλέτα)...
Μακάρι να το κατάφερναν κάπως, γιατί οι μπαταρίες πλέον δε φτουράνε! 3+ θέλεις για μία μέρα πάνω στη μηχανή
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δύσκολο, γιατί έτσι θα χάσει το πλεονέκτημα της αδιαβροχοποίησης (+σκόνες, κτλ), και τα υπάρχοντα σκάφανδρα δε βοηθάνε (ειδικά για μοτοσυκλέτα)...
Μακάρι να το κατάφερναν κάπως, γιατί οι μπαταρίες πλέον δε φτουράνε! 3+ θέλεις για μία μέρα πάνω στη μηχανή
ετσι...
3 εχω στην contour:oops:
 

moby_gr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1200GS Adventure
http://shop.gopro.com/EMEA/accessories/auto-charger/ACARC-001.html#/start=1

Λίγο πολύ όλες οι εταιρείες έχουν τέτοιες λύσεις, με αυτά τα τροφοδοτικά και φορτίζει και κάνει λήψη ταυτόχρονα. Αλλά πρέπει να τις φτιάξεις μία μόνιμη παροχή, σαν ηλεκτρολογικός πίνακας θα καταντήσει το gs στο τέλος

Θα πας να την πουλήσεις και θα έχεις και πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου...:wacky:
Πιστεύω θα κάνει τρελές πωλήσεις, έχει καλά χαρακτηριστικά, κι όπως λέει ο alx_k, γιατί να πάρει ο άλλος Κινέζο με τέτοια τιμή/ποιότητα?!
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
http://shop.gopro.com/EMEA/accessories/auto-charger/ACARC-001.html#/start=1

Λίγο πολύ όλες οι εταιρείες έχουν τέτοιες λύσεις, με αυτά τα τροφοδοτικά και φορτίζει και κάνει λήψη ταυτόχρονα. Αλλά πρέπει να τις φτιάξεις μία μόνιμη παροχή, σαν ηλεκτρολογικός πίνακας θα καταντήσει το gs στο τέλος

Θα πας να την πουλήσεις και θα έχεις και πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου...:wacky:
Βάλε και τα καλώδια.. Πάνω σου..
Αλεξικέραυνο.. Κανονικά.. :)
 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
ετσι...
3 εχω στην contour:oops:
H contour ρε συ μπορεί να γράψει ενώ φορτίζει , έτσι την έχω χρόνια τώρα ;)
(την gps έχω )

2 πράγματα πρέπει να κάνεις :

a) να πάρεις αυτό το kit που από το οποίο στην ουσία μόνο το καλώδιο χρειάζεσαι

β) να ανοίξεις μία τρύπα στο πορτάκι για να κουμπώνει το usb . Εγώ έχω 2 πορτάκια ένα καλό και ένα κομμένο και το έκανα αλλά θα μπορούσες να πάρεις και το πορτάκι από τις νέες contour που έχουν ήδη άνοιγμα για να κουμπώνει το usb χωρίς να ανοίγει όλο το πορτάκι
 

GregoryGS

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
R1200GS Adv
Προσωπικά, πιστεύω ότι η GoProτων 130 ευρώ είναι λίγο παρηγοριά στον άρρωστο… και επειδή αυτά τα πράγματα απευθύνονται σε αρρώστους δεν είμαι σίγουρος ότι θα ξετρελάνει κόσμο… Από την άλλη υπάρχουν και αυτοί που θέλουν να λέει GoPro, Apple ή BMW…

Γενικά νομίζω ότι τα χαρακτηριστικά που εγώ θα αξιολογούσα σημαντικά είναι:

Ανάλυση στα 1080

Τηλεχειριστήριο στο πακέτο

Και έστω 60fpsή 120 μιας και πάω γρήγορα!

Δυστυχώς, κατά έναν περίεργο τρόπο με καλύπτει μόνο το μαύρο πακέτο!
 

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Προσωπικά, πιστεύω ότι η GoProτων 130 ευρώ είναι λίγο παρηγοριά στον άρρωστο… και επειδή αυτά τα πράγματα απευθύνονται σε αρρώστους δεν είμαι σίγουρος ότι θα ξετρελάνει κόσμο… Από την άλλη υπάρχουν και αυτοί που θέλουν να λέει GoPro, Apple ή BMW…

Γενικά νομίζω ότι τα χαρακτηριστικά που εγώ θα αξιολογούσα σημαντικά είναι:

Ανάλυση στα 1080

Τηλεχειριστήριο στο πακέτο

Και έστω 60fpsή 120 μιας και πάω γρήγορα!

Δυστυχώς, κατά έναν περίεργο τρόπο με καλύπτει μόνο το μαύρο πακέτο!
Είσαι ο άνθρωπος μου.... :D
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
δεν ξέρω σχεδόν τίποτα από κάμερες, ούτε έχω ξαναπάρει ποτέ, πάντως τη SONY που τσίμπησα από το Σταύρο,
την έχω καταευχαριστηθεί :ok:
Είμαι πολύ ευχαριστημένος και από την αυτονομία, και την ταχύτητα φόρτισης, και βέβαια σχήμα-βάρος.
Επίσης πολύ γρήγορα έμαθα τον χειρισμό, (χωρίς βέβαια να διαβάσω το "μανουάλι") ως γνήσιος Ελληνάρας που τα ξέρω ΟΛΑ :D:D
το παρακάτω βιντεάκι, τραβηγμένο στις διακοπές, προ ημερών, με τον "μικρό" σε SSLOW

 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δημήτρη, ίδια με του Φοίνικα δεν έχεις?


Τα βλέπετε?


Εμένα μ' αρέσει η Sony του Φοίνικα..:cool:
κι ο Φοίνικας μ' αρέσει:D
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Δημήτρη, ίδια με του Φοίνικα δεν έχεις?


Τα βλέπετε?


Εμένα μ' αρέσει η Sony του Φοίνικα..:cool:
κι ο Φοίνικας μ' αρέσει:D
δεν ξέρω ποιά έχει ο Sterg, Θοδωρή, εγώ πήρα την AS 30 V, με WiFi και GPS
Πραγματικά πολύ ευχαριστημένος, και τραβάω μόνο στις 120° και το πεδίο είναι πολύ καλό και χωρίς μεγάλη καμπυλότητα.
Και οι φωτό που τραβάει ικανοποιητικές (φτάνει να καθαρίζεις και λίγο την θήκη μπροστά ...:D)
Μερικά δειγματάκια παρακάτω





 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μάλλον την ίδια έχετε....
Αυτή με αρέσει λέμεεεεε!!!!
 

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Την ίδια έχουνε, το είπα και παραπάνω, για τους 9 στους 10 οι πιό απλές εκδόσεις είναι Οκ.
Η Sony έχει τεράστια διαφορά στην μπαταρία, εύκολα 2 ώρες λήψης για να μην πω 3, χάνει στην χρήση στο νερό και στις βάσεις.
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Η AS100V που πηρα εγω, εχει πλεονεκτηματα σημαντικα . Ποιοτητα εικονας, συνδεση με τηλεφωνο, GPS καταγραφη, διαρκεια μπαταριας, σχημα!!, ηχος στερεο, σταθεροποιηση εικονας.
Αααααλλα PC software και mounts σπανε @χιδια
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
καλά .,.,
την βρήκε μετα απο 17 μήνες μεσα στο νερό.,.,

GoPro Survives 17 Months Bouncing Around a Riverbed After Filming Its Final Moments






GoPros exist to take quite a beating… they are action cams after all. However, as much as GoPro might put its products through the wringer to test them and ensure they’re up for anything, it’s unlikely they expect one to survive what the one in the above video did.

The functioning camera managed to survive in a riverbed for 17 months! And not only did it survive, the footage of the camera’s final moments was still safe and sound on the memory card inside.


The camera was found by YouTuber Beau Ouimette, who spends much of his free time digging up goodies from the bottom of creeks and riv
Unfortunately, we don’t catch a glimpse of anyone who might have been wearing the camera or with the owner of the camera; what was shared were the final moments of the the camera’s life before it stayed still and ran out of battery power.

As for how Ouimette knew when the camera was lost, the datestamp on the video file confirmed its age, showing that even after falling off a rafters head and spending 17 months bouncing around a riverbed, the little GoPro that could kept chugging along.


 
Top Bottom