Επιλέγοντας μια action camera!

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Παιδια ειμαι αναμεσα σε sony as200vr και hero 4 silver.
Να σας πω την αληθεια κλινω στην sony λογω steadyshot.

Μια ερωτηση,στην sony υπαρχει τροπος να αφαιρεσουμε το fisheye, ειτε απο βιντεο ειτε απο φωτογραφιες?

Την συγκεκριμενη sony την εχει δουλεψει κανεις?????
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Παιδια ειμαι αναμεσα σε sony as200vr και hero 4 silver.
Να σας πω την αληθεια κλινω στην sony λογω steadyshot.

Μια ερωτηση,στην sony υπαρχει τροπος να αφαιρεσουμε το fisheye, ειτε απο βιντεο ειτε απο φωτογραφιες?

Την συγκεκριμενη sony την εχει δουλεψει κανεις?????
Bλεποντας τα τεχνικα χαρακτηριστικα της εχεις επιλογη για ληψη ειτε στις 170 ειτε στις 120 μοιρες με περιορισμο σε αυτην την περιπτωση της φωτεινοτητας του φακου (αν καταλαβα καλα)
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Bλεποντας τα τεχνικα χαρακτηριστικα της εχεις επιλογη για ληψη ειτε στις 170 ειτε στις 120 μοιρες με περιορισμο σε αυτην την περιπτωση της φωτεινοτητας του φακου (αν καταλαβα καλα)
Το ειχα δει απλα γνωρίζω οτι στις GoPro αυτο διορθώνεται μεσα απο το ίδιο το προγραμμα της.
Όποτε επειδή και εγω λεω σιγα σιγα να φτιάχνω κανενα βιντεο απο καθε ταξίδι μου, ηθελα να ρωτησω αν καποιος γνωρίζει κάποιο εύχρηστο προγραμμα επεξεργασίας βιντεο ώστε να αφαιρώ και αυτο το φαινόμενο ακομα και στις 170 μοίρες...
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Παιδια ειμαι αναμεσα σε sony as200vr και hero 4 silver.
Να σας πω την αληθεια κλινω στην sony λογω steadyshot.

Μια ερωτηση,στην sony υπαρχει τροπος να αφαιρεσουμε το fisheye, ειτε απο βιντεο ειτε απο φωτογραφιες?

Την συγκεκριμενη sony την εχει δουλεψει κανεις?????
στειλε μνμ στο συμφορουμιτη Strats...
πηγε με αυτη μεχρι το nordkap....
ριξε μια ματια και στο ταξιδι του....
http://www.advride.gr/threads/ΝΟΡΒΗΓΙΑ-nordkapp-2016-Κυνηγώντας-την-άκρη-του-κόσμου.5766/
 
Τελευταία επεξεργασία:

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Bλεποντας τα τεχνικα χαρακτηριστικα της εχεις επιλογη για ληψη ειτε στις 170 ειτε στις 120 μοιρες με περιορισμο σε αυτην την περιπτωση της φωτεινοτητας του φακου (αν καταλαβα καλα)
Στην πράξη "κροπάρει την εικόνα" κάτι που ρίχνει την ποιότητα της λήψης.
 

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Η παραμόρφωση διορθώνεται και στην φωτογραφία και στο video αλλά χρειάζονται επαγγελματικά προγράμματα κυρίως στο Video, Premiere, Vegas κλπ, υπάρχουν διάφορα tutorials στο νετ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Στην πράξη "κροπάρει την εικόνα" κάτι που ρίχνει την ποιότητα της λήψης.
Η παραμόρφωση διορθώνεται και στην φωτογραφία και στο video αλλά χρειάζονται επαγγελματικά προγράμματα κυρίως στο Video, Premiere, Vegas κλπ, υπάρχουν διάφορα tutorials στο νετ.
Και στην περιπτωση ομως της επεξεργασιας με προγραμμα παλι δεν πεφτει η ποιοτητα; Και το φαινομενο των "απομακρυσμενων" αντικειμενων παραμενει λογω υπερευρυγωνιου φακου

Κατα την γνωμη μου οι 170ο ειναι υπερβολη και παραμορφωνει υπερ του δεοντος την πραγματικοτητα
Προτιμω τις 120
 

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Πήρα μια 360 camera, την elePhone, αν δεν κάνω λαθος λένε πως έχει επεξεργαστή Sony.
Έχει δίκη της εφαρμογή και σύνδεση με tablet και smartphone μέσω wifi.
Αρχικά φαίνεται καλή περίπτωση για τα λ7 της.
Θα τη δοκιμάσω να δούμε ποσο "action" είναι και θα ενημερώσω σύντομα με σχετικό υλικό...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και στην περιπτωση ομως της επεξεργασιας με προγραμμα παλι δεν πεφτει η ποιοτητα; Και το φαινομενο των "απομακρυσμενων" αντικειμενων παραμενει λογω υπερευρυγωνιου φακου

Κατα την γνωμη μου οι 170ο ειναι υπερβολη και παραμορφωνει υπερ του δεοντος την πραγματικοτητα
Προτιμω τις 120
Επειδή δουλέυω την Sony εδώ και 2 χρόνια, όντως παραμορφωνει ιδίως αν θέλεις να εστιασεις σε κάποιο αντικείμενο, πρέπει να το πλησιασεις κοντά.
Από την άλλη ο υπερευρυγωνιος καλύπτει μεγάλο εύρος σε τοπία, στροφές κλπ κλπ.
Η αλήθεια είναι ότι έχουμε φτάσει σε επίπεδο να χρειαζόμαστε 2-3 φωτογραφικές μηχανές σε μια βόλτα μας για να έχουμε "αποτελεσματα":D
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Και στην περιπτωση ομως της επεξεργασιας με προγραμμα παλι δεν πεφτει η ποιοτητα; Και το φαινομενο των "απομακρυσμενων" αντικειμενων παραμενει λογω υπερευρυγωνιου φακου

Κατα την γνωμη μου οι 170ο ειναι υπερβολη και παραμορφωνει υπερ του δεοντος την πραγματικοτητα
Προτιμω τις 120
Στις 120 μοιρες εχουμε καποια επιπτωση στην ποιοτητα?Η ειναι εντελως ανεξαρτητα πραγματα?
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Ποια θεωρείτε καλύτερα προγράμματα επεξεργασίας video και να είναι εύκολα στην εκμάθησή τους;
Συγκεκριμένα, χρησιμοποιώ το Magix (εύκολο στην εκμάθηση και χρήση), αλλά νιώθω ότι επιρεάζει ελάχιστα την ποιότητα video της κάμερας αλλά νιώθω ότι θα ήθελα περισσότερες δυνατότητες!
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Παλιά avid , τώρα ούτε premier, μόνο λίγο το capture για την πλάκα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Στις 120 μοιρες εχουμε καποια επιπτωση στην ποιοτητα?Η ειναι εντελως ανεξαρτητα πραγματα?
Εφοσον μιλαμε για δυο διαφορετικες βιντεομηχανες και οχι για την ιδια οπου εχουμε την επιλογη 120ή 170 καλυψης τοτε η ποιοτητα εξαρταται απο πολλους παραγοντες (ποιοτητα φακου, φωτεινοτητα, αισθητηρας κλπ) Παντως απο αυτον των μοιρων καλυψης του φακου δεν εξαρταται
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Ποια θεωρείτε καλύτερα προγράμματα επεξεργασίας video και να είναι εύκολα στην εκμάθησή τους;
Συγκεκριμένα, χρησιμοποιώ το Magix (εύκολο στην εκμάθηση και χρήση), αλλά νιώθω ότι επιρεάζει ελάχιστα την ποιότητα video της κάμερας αλλά νιώθω ότι θα ήθελα περισσότερες δυνατότητες!
Sony vegas video.
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Παιδια εγω πριν απο λιγες εβδομαδες, αγορασα αυτη : https://www.rollei.com/products/film-and-video/actioncams/rollei-actioncam-425,p313050

Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημένος διοτι για τα γουστα μου και τις αναγκες μου εχει πολυ καλο video, οπως και φωτογραφια...Τωρα της εχω βάλει μια microsd 16gb που ειχα στο συρταρι μου και λογω της κλασης της καρτας, αυτοματως με παει χωρίς καμια αλλη επιλογή στα 1080p (30 fps). Δεν με χαλαει φυσικα αυτο.Αυτο που παρατηρησα όμως ειναι :

1) ενω εχει χωρο η καρτα, μολις το βιντεο φτασει στα 29 λεπτα, σταματαει η ληψη....2) Στα παρελκομενα ειχε ενα remote control που το φορας στο χερι για απομακρυσμενο ελεγχο με δυο κουμπια, ενα φωτο, ενα βιντεο . Αυτο σκεφτηκα οτι ειναι πολυ καλο, διοτι εχεις την καμερα στο κρανος και την ελεγχεις χωρις να κανεις τον καλικατζαρο και να ψαχνεις τα κουμπια...
Το προβλημα ειναι οτι, επανω στο remote εχει ενδεικτικη λυχνια, αλλα αναβει μονο οταν πατησεις καποιο κουμπι. Εννοω οτι αν αφησεις το κουμπι, το λαμπακι σβηνει.
Ετσι ομως δεν ξερεις αν η καμερα σου ειναι στο rec ας πουμε... Κανει ενα ηχητικο η καμερα οταν ξεκινησει η εγγραφη, αλλα μεσα απο το κρανος λιγο δυσκολο να το ακουσεις και πιο πολυ δυσκολο ακομη, για εμενα που ειμαι κουφαλογο.Δεν θα επρεπε επάνω στο remote να αναβει συνεχομενα το λαμπιονι, την ωρα που η καμερα γραφει;
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Hallo hallo,πηρα κ εγω επιτελους μια(ELE explorer elite)βαζω να δω το βιντεο σε υπολογιστη και οταν το ανοιγω με BSplayer κολλαει μετα απο λιγο ο ηχος(διακοπτομενος),το ανοιγω με windows media ...ααα ωραιος ο ηχος αλλα κολλαει (διακοπτομενη) η εικονα.Με τι να το ανοιξω ρε παιδια? υπαρχει κανα free προγραμματακι που να μπορω και να τα επεξεργαστω(κοψιμο-ραψιμο)?
Αυτο το sony που αναφερεται πιο πανω ?η ειναι μονο για sony?
Βοηθατε ρεεε,ειμαι ασχετος!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom