ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
Να ρωτησω και κάτι άλλο, στο μανουαλι, λέει ότι κατα την εξαερωση το μπροστινο μέρος της μηχανής πρεπει να σηκωθεί 50cm, παίζει ρόλο ή όχι???
Μισο μετρο?αν σηκωθει μισο μετρο θα γινει καμηλα..μαλλον 50mm μου φαινεται πιο λογικο...
 

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
επανέρχομαι με νέα.με αφορμή αυτή την συζήτηση,εχθές το απόγευμα έκατσα να καθαρίσω και το δικό μου ζιγκλεράκι. Διαπίστωσα λοιπόν ότι το εν λόγο τρύπιο εξάρτημα είναι διαφορετικό από αυτό που έβλεπα μέχρι τώρα στο νετ,με διαφορετική σχεδίαση και τρύπα 0,3 χιλιοστά!!!



και ένα tip:
από την στιγμή που το ξεβίδωσα και μέχρι να το βγάλω από την τρύπα του,πέρασα ένα εκνευριστικό μισάωρο παλεύοντας με συρματάκια κ.τ.λ
και στο τέλος πήρα το σωληνάκι που έχω για να αλλάζω τα υγρά φρένων το έβαλα πάνω στην τρύπα και ρουφώντας βγήκε στην στιγμή.
υπαρχει με 0.5 τελικα η οχι γιατι στην κτμ που πηρα σημερα μονο 0.3 μου λενε βγαζει..και για το 09 μοντελο..:/
 

TOMASKTM

Θα πάρω τα βουνά...
Περιοχή
'Εδεσσα
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
KTM ADVENTURE 990 2009
υπαρχει με 0.5 τελικα η οχι γιατι στην κτμ που πηρα σημερα μονο 0.3 μου λενε βγαζει..και για το 09 μοντελο..:/

λογικά από το 09+ το ξαναγυρίσανε σε 0,3 χιλ αλλά με νέα σχεδίαση.
 

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
λογικά από το 09+ το ξαναγυρίσανε σε 0,3 χιλ αλλά με νέα σχεδίαση.
το οποιο εχει διαφορα με το παλιο η βουλωνει για πλακα κ αυτο??
 

TOMASKTM

Θα πάρω τα βουνά...
Περιοχή
'Εδεσσα
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
KTM ADVENTURE 990 2009
το οποιο εχει διαφορα με το παλιο η βουλωνει για πλακα κ αυτο??

κοίταξε,εχθές που το άνοιξα και μάλλον ήταν πρώτη φορά που ανοίχτηκε στις 70.000 χλμ,ΔΕΝ ήταν βουλωμένο.Η πρώτη παντός κοπανούσε και κοπανάει το ίδιο όταν μπαίνει.:UH:
 

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
κοίταξε,εχθές που το άνοιξα και μάλλον ήταν πρώτη φορά που ανοίχτηκε στις 70.000 χλμ,ΔΕΝ ήταν βουλωμένο.Η πρώτη παντός κοπανούσε και κοπανάει το ίδιο όταν μπαίνει.:UH:
Εεε τα νευρικα αλογα τσινανε οταν τους δινεις την πρωτη εντολη...συμβαινει και στη φυση..χαχαχαχ
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
μπραβοοοοοο!!Θα το δοκιμασω απο περιεργεια να δω αν θα βγαλει αερα...
ναι στο μισο μετρο καλα τα λεει ο postman.....ρε γιωργο εσυ εβαλες την φωτο παραπανω που το εχουμε ανεβασει στο τριτο σκαλι της αυλης για να του κανουμε
εξαερωση.....εντελει δεν τα επιασες ολα:D
 
Reactions: yns

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Να ρωτησω και κάτι άλλο, στο μανουαλι, λέει ότι κατα την εξαερωση το μπροστινο μέρος της μηχανής πρεπει να σηκωθεί 50cm, παίζει ρόλο ή όχι???
Μισο μετρο?αν σηκωθει μισο μετρο θα γινει καμηλα..μαλλον 50mm μου φαινεται πιο λογικο...
καλά τα λέει ο POSTMAN

μπραβοοοοοο!!Θα το δοκιμασω απο περιεργεια να δω αν θα βγαλει αερα...
Τι να δοκιμάσεις ωρέ...???
Bre Diego ....δεν θυμάσαι που ανεβάσαμε τον εμπρός τροχό στη σκάλα ?
Και με ρώτησες κιόλας γιατί κ σου εξήγησα.
Βιάστηκα να σου βάλω καλό βαθμό μου φαίνεται...:D
Εριξα μια βιαστική ματιά στο ποστ σου το πρωί ,κ δεν πρόσεξα οτι το παρέλειψες ,συμπλήρωσέ το αν δεν σου κάνει κόπο. :ok:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
υπαρχει με 0.5 τελικα η οχι γιατι στην κτμ που πηρα σημερα μονο 0.3 μου λενε βγαζει..και για το 09 μοντελο..:/
Η ΚΤΜ δεν έβγαλε ποτέ 0.5....Ο,3 είναι το ΟΕΜ.
0,5 το βγαλε σαν after (αναβάθμιση) η CJ.
Το'χω αναφέρει ήδη αυτό.
Πάτε πίσω στο post #46 διαβάστε το κείμενο ,κ μετά πατήστε πάνω στο ΠΗΓΗ.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Τωρα θα παρουσιαστουν εργασιες στο κυκλωμα ψυξης! Ο τελικος μας στοχος ειναι να αντικαταστησουμε τα κολαρα με σιλικονουχα..

Για να αδειασουμε το παραφλου πρεπει πρωτα να βγαλουμε την ταπα του ψυγειου, μετα να παμε στην αριστερη μερια πανω απο το ψυγειο και να ξεβιδωσουμε μια βιδα που εχει εκει (βιδα εξαερωσης ψυγειου απο δω και στο εξης) και τελος να παμε στη δεξια μερια και να βρουμε έξω απο την αντλια νερου τις παρακάτω βίδες.Ξεβιδώνουμε την κατω τελειως,ενω την πανω λιγο και αρχιζει και τρεχει παραφλου.
Γερνουμε παλι το μηχανακι προς τα δεξια μεχρι ν αδειασει τελειως.Μετα βιδωνουμε καλα τη βιδες που ξεβιδωσαμε.



Μετα βγαζουμε το παγουρακι για καθαρισμο απο τους μυκητες.. αποσυνδεουμε το σωληνακι στο μπροστινο μερος και λυνουμε τη βιδα που το στηρίζει..Δεν κανουμε το λαθος να το μυρισουμε..ΣΚΥΛΟΒΡΩΜΑΕΙ..Το γεμιζουμε νερο βρυσης και το κουναμε και αφου δουμε οτι δεν κανουμε δουλεια βαζουμε μεσα καθαριστικο για καρμπυρατερ και το τριβουμε μ ενα πανακι..Ξεπλενουμε καλα και ειναι καινουριο...



Δινει και παιρνει ο μυκητας...Μετα θα το δειτε και καθαρο..



Στη συνεχεια βγαζουμε ψυγείο για καθαρισμο..Ξεβιδωνουμε τις δυο βιδες απο κατω και μετα τις πανω..





Αφου εχουμε αποσυνδεσει οτι κολαρα υπαρχουν χαμογελαμε και το παιρνουμε στο χερι...Βαζουμε το λαστιχο της βρυσης μεσα απο τη μια τρυπα και το αφηνουμε να πλυθει..





Στη συνεχεια ποζαρουμε με το πεντακαθαρο ψυγειο μας...



Ριχνουμε κ ενα πλυσιμο επι τη ευκαιρια σ ολο το μηχανακι και πλακωνουμε τα σουβλακια γιατι μας εχει κοψει πεινα..



Την επομενη μερα που εχει στεγνωσει καλα βγαζουμε τα κολαρα και αρχιζουμε να περναμε τα σιλικονουχα..







Αφου τα εχουμε βαλει καλα ολα παμε να βαλουμε το ψυγειο κανοντας τις απαραιτητες τροποποιησεις οπου χρειαζεται για να κουμπωσουν ολα οπως πρεπει..





Αφου εχουμε καθαρισει και τα καρμπυρατερ τα βαζουμε κ αυτα πανω να κουμπωσουν καλα..Κλεινουμε φιλτροκουτια και ειμαστε ετοιμοι για να βαλουμε το παραφλου και να κανουμε την εξαερωση...







Για παραφλου - εξαερωση αφηνουμε ανοικτη την βιδα εξαερωσης..



Για να γινει εξαερρωση χρειαζονται δυο ατομα..Το ενα να βαζει παραφλου και το αλλο να ειναι σε ετοιμοτητα να κλεισει την βιδα εξαερωσης στο ψυγειο οταν το παραφλου αρχισει να χυνεται απο κει..Ετσι λοιπον ο ενας βαζει και ο αλλος ειναι σε ετοιμοτητα..(το παγουρακι ειναι λες κ εχει μπει στη χλωρινη μετα τον καθαρισμο)



Οταν το παραφλου αρχισει να χυνεται απο την τρυπα εξαερωσης του ψυγειου βιδωνουμε τη βιδα και βαζουμε παραφλου μεχρι το max στο παγουρακι.....



Αναβουμε το μηχανακι μεχρι να ανοιξουν τα βεντιλατερ και να λειτουργησει το κυκλωμα..Σβηνουμε και αφηνουμε να κρυωσει..Ξανακανουμε την ιδια διαδικασια ακομα μια φορα..

Γενικα εγω χρησιμοποιω παραφλου denicol sub zero το οποιο υποτειθεται κραταει χαμηλες τις θερμοκρασιες λειτουργιας του κινητηρα..Ειμαι φουλ ικανοποιημενος και το συνιστω ανεπιφυλακτα..Επισης πολυ καλο οπως προαναφερθηκε ειναι και το 2ο βεντιλατερ. Το δικο μου με διπλο βεντιλατερ,κολαρα σιλικονης,καθαρα ψυγεια- παγουρια, και αυτο το παραφλου αναβει πολυ λιγοτερο και σε συχνοτητα αλλα και σε διαρκεια σε συγκριση με πριν..Ειναι μια ολοκληρωμενη λυση για να να ξεγνοιασει κανεις με το θεμα της ψυξης και να ασχοληθει με αλλα οπως αντλιες συμπλεκτη, πισω φρενου κλπ κλπ..
Κλασσικη βλαβη είναι η βαλβίδα πιεσης λαδιου η οποια αμα της την βαρεσει μπορει να σκασει και να λουζει το μοτερ με λαδια..βρισκεται στο πισω μερος του μπροστινου κυλινδρου..Οποτε αν δειτε το μοτερ σας μες το λαδι παρατηρειστε μηπως ερχεται απο κει πριν παθετε εγκεφαλικο..Ειναι φθηνο ανταλλακτικο αλλα πρεπει να λυθει το μισο μηχανακι για να μπει. Προσοχη οταν την παραγγειλετε απο την ΚΤΜ ζητηστε και την χαλκοροδελα της γιατι δεν τα δινουν μαζι.
Ετσι κατελληξε το μηχανακι πριν την αλλαξω!


κ αυτη ειναι η περιβοητη βαλβιδα πιεσης λαδιου...



Καινουρια
Σε ποια ειδικότητα είπες δίνεις πτυχιακή...???:D
 
Τελευταία επεξεργασία:
Περιοχή
ΕΔΕΣΣΑ
Όνομα
γρηγοης
Μοτό
ΚΤΜ 990R 10"
επανέρχομαι με νέα.με αφορμή αυτή την συζήτηση,εχθές το απόγευμα έκατσα να καθαρίσω και το δικό μου ζιγκλεράκι. Διαπίστωσα λοιπόν ότι το εν λόγο τρύπιο εξάρτημα είναι διαφορετικό από αυτό που έβλεπα μέχρι τώρα στο νετ,με διαφορετική σχεδίαση και τρύπα 0,3 χιλιοστά!!!



και ένα tip:
από την στιγμή που το ξεβίδωσα και μέχρι να το βγάλω από την τρύπα του,πέρασα ένα εκνευριστικό μισάωρο παλεύοντας με συρματάκια κ.τ.λ
και στο τέλος πήρα το σωληνάκι που έχω για να αλλάζω τα υγρά φρένων το έβαλα πάνω στην τρύπα και ρουφώντας βγήκε στην στιγμή.
καλα ρε κ δεν ειπες τιποτα αυριο θα περασω για τα πραπονα κατ ιδιαν....
 

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
ναι στο μισο μετρο καλα τα λεει ο postman.....ρε γιωργο εσυ εβαλες την φωτο παραπανω που το εχουμε ανεβασει στο τριτο σκαλι της αυλης για να του κανουμε
εξαερωση.....εντελει δεν τα επιασες ολα:D
Τι να δοκιμάσεις ωρέ...???
Bre Diego ....δεν θυμάσαι που ανεβάσαμε τον εμπρός τροχό στη σκάλα ?
Και με ρώτησες κιόλας γιατί κ σου εξήγησα.
Βιάστηκα να σου βάλω καλό βαθμό μου φαίνεται...:D
Εριξα μια βιαστική ματιά στο ποστ σου το πρωί ,κ δεν πρόσεξα οτι το παρέλειψες ,συμπλήρωσέ το αν δεν σου κάνει κόπο. :ok:
Με φαγατε με φαγατε....ενα λαθος ισον κανενα..χαχαχα..θα το συμπληρωσωωω...
 

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
Σε ποια ειδικότητα είπες δίνεις πτυχιακή...???:D
Χαχαχα...στην κτμολογια.. πανω κατω σε ρωγμες κανω αναλυσεις κ βγαζω αποτελεσματα που χρειαζονται για να βαλουν μπαλωματα σ αεροπλανα ...
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Κανενα tip για να αφαιρεσουμε υπολυματα χωματος-σκονης ξεραμενα κολλημενα αναμεσα απο τις ψυκτρες εχει κανεις κατα νου??

@Gio_Diego_950_ADV ποσο πηγαν τα κολαρα σιλικονης??
 

chaosm

Μέλος
Κανενα tip για να αφαιρεσουμε υπολυματα χωματος-σκονης ξεραμενα κολλημενα αναμεσα απο τις ψυκτρες εχει κανεις κατα νου??

@Gio_Diego_950_ADV ποσο πηγαν τα κολαρα σιλικονης??
Αν δεν βγάλεις το ψυγείο τότε μόνο με ατμό. Αλλά θέλει να έχει κάποια μπαρ
 

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
Κανενα tip για να αφαιρεσουμε υπολυματα χωματος-σκονης ξεραμενα κολλημενα αναμεσα απο τις ψυκτρες εχει κανεις κατα νου??

@Gio_Diego_950_ADV ποσο πηγαν τα κολαρα σιλικονης??
Ενα 100 απο e bay μαζι με μεταφορικα...εδω εχουν 135 τα σαμκο
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Αν δεν βγάλεις το ψυγείο τότε μόνο με ατμό. Αλλά θέλει να έχει κάποια μπαρ
Η πιεση δεν θα κανει ζημια στις ψυκτρες??? απο τους 30 ποντους ειχα προσπαθησει να καθαρισω παλαιοτερα ενα ψυγειο με πιεστικο νερου και οχι απλα στραβωσαν οι ψυκτρες αλλα κοπηκαν τελειως, ουτε να τις ξαναισιωσω δεν μπορουσα μετα...
 

chaosm

Μέλος
Η πιεση δεν θα κανει ζημια στις ψυκτρες??? απο τους 30 ποντους ειχα προσπαθησει να καθαρισω παλαιοτερα ενα ψυγειο με πιεστικο νερου και οχι απλα στραβωσαν οι ψυκτρες αλλα κοπηκαν τελειως, ουτε να τις ξαναισιωσω δεν μπορουσα μετα...
Όχι πειστικο με νερό. Πειστικο με ατμό. Καμία σχέση ;)
 
Top Bottom