ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

Potis

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Panos
Μοτό
Adventure 950
950 γραφει... και βλεπω στη φωτο...:confused:
Εχει γινει σερβις στα καρμπ πριν ενα μηνα....σε κτμ συνεργιο.δεν προλαβα ακομα να δω την μπαταρια.... απο τοτε δεν το ξανακανε.νομιζω παντος πως το μοτο νεκρωσε τοτε στιγμιαια Εσβησαν ολα....τι να πω.σημερα το απογευμα θα τσεκαρω μπαταρια
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Εχει γινει σερβις στα καρμπ πριν ενα μηνα....σε κτμ συνεργιο.δεν προλαβα ακομα να δω την μπαταρια.... απο τοτε δεν το ξανακανε.νομιζω παντος πως το μοτο νεκρωσε τοτε στιγμιαια Εσβησαν ολα....τι να πω.σημερα το απογευμα θα τσεκαρω μπαταρια
Αν έγινε έτσι ,τότε έλεγξε όλα όσα ανέφερα πιό πάνω ,με την σειρά που τα ανέφερα.
Υπάρχουν κι άλλοι λόγοι να σβήσει (πχ λάθος ρύθμιση μίγματος σε κάποιο καρμπ - λάθος εγκατάσταση της 2πλής γραμμης του τσόκ - λάθος εγκατάσταση των γραμμών υποπίεσης - κ.α.) ,αλλά πρώτα αποκλείουμε τα ηλεκτρικά fails ,κ μετά προχωράμε παραπέρα.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Να πω κ εγω τον πονο μου.ο κωδικος που δινετε για το φτερο στις πρωτες σελιδες δεν υπαρχει πλεον λεει η κτμ.αν καποιος γνωριζει εντουραδικη εναλλακτικη σε ασπρο η μαυρο ας μας δωσει τα φωτα του.
 

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
Να πω κ εγω τον πονο μου.ο κωδικος που δινετε για το φτερο στις πρωτες σελιδες δεν υπαρχει πλεον λεει η κτμ.αν καποιος γνωριζει εντουραδικη εναλλακτικη σε ασπρο η μαυρο ας μας δωσει τα φωτα του.
Polisport exura μου αρεσε εμενα οταν τα κοιταζα..
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Σήμερα πήρα στο 500 και μου είπαν ότι υπάρχει από το 950 super enduro

If You Want It Come And Get It
 

Potis

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Panos
Μοτό
Adventure 950
Αν έγινε έτσι ,τότε έλεγξε όλα όσα ανέφερα πιό πάνω ,με την σειρά που τα ανέφερα.
Υπάρχουν κι άλλοι λόγοι να σβήσει (πχ λάθος ρύθμιση μίγματος σε κάποιο καρμπ - λάθος εγκατάσταση της 2πλής γραμμης του τσόκ - λάθος εγκατάσταση των γραμμών υποπίεσης - κ.α.) ,αλλά πρώτα αποκλείουμε τα ηλεκτρικά fails ,κ μετά προχωράμε παραπέρα.
Μπαταρία τσέκαρα ,αριστερός πόλος πηρε μισή στροφή σφίξιμο με ζόρι...ο δεξια Τίγκα ηταν...δεν νομιζω απο αυτο να ηταν....
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Καλημέρα σύντροχοι!
Απορία. Για μεγάλο φουλ-κομπλέ service με τις προδιαγραφές της μαμά ΚΤΜ που σημαίνει
- Αλλαγή λαδιών, φίλτρου και λοιπόν παρελκόμενων (o-rings κλπ)
- Αλλαγή μπουζί
- Ρύθμιση βαλβίδων
- Έλεγχος δίσκων συμπλέκτη
- Έλεγχος συστήματος πίεσης δίσκων συμπλέκτη
- Καθαρισμός μπεκ λαδιού για λίπανση συμπλέκτη
- Λοιπούς ελέγχους σε βίδες κλπ
- Έλεγχος αναρτήσεων
- Εξαέρωση εμπρός ανάρτησης
- Έλεγος άξονα ψαλιδιού
- Έλεγχος/ρύθμιση ρουλεμάν λαιμού
- Παραφλού
- Υγρά φρένων και συμπλέκτη
- Αλλαγή φίλτρων βενζίνης
Και μια-δυο εργασίες ακόμη

Πόσο πιστεύετε πως είναι μια λογική κοστολόγηση εργασίας (χώρια απ' το κόστος των ανταλλακτικών);
 

stamktm

Περιηγητής
Περιοχή
Παράκοιλα / Λέσβος - Αθήνα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
ktm 950 adv

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Όπα, μισό. Κόστος ΕΡΓΑΣΙΑΣ μόνο;;; :eek::eek::eek:
κανε την ερευνα αγορας και θα το διαπιστωσεις μονος σου.Αν πραγματικα ΚΑΝΕΙ την εργασια με τον καταλογο που παραθετεις θα χρειαστει ενα 8ωρο σιγουρα (να το κανει ομως οπως γραφεις στην λιστα σου) βαλε εργατωρες και ανταλλακτικα και εχεις το ποσο που σου λεω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Παιδιά ξαναλέω. Μιλάω για το κόστος εργασίας ΧΩΡΙΣ τα ανταλλακτικά (τα οποία κοστίζουν περίπου 250 ευρώ).
Ο λόγος που ρωτάω δεν είναι γιατί θέλω να ξέρω πόσο θα πληρώσω, αλλά να ξέρω αν αυτό που πλήρωσα ΗΔΗ είναι όντως τόσο παρανοϊκό όσο μου φαίνεται, ή θεωρείται νορμάλ στην αγορά.
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Παιδιά ξαναλέω. Μιλάω για το κόστος εργασίας ΧΩΡΙΣ τα ανταλλακτικά (τα οποία κοστίζουν περίπου 250 ευρώ).
Ο λόγος που ρωτάω δεν είναι γιατί θέλω να ξέρω πόσο θα πληρώσω, αλλά να ξέρω αν αυτό που πλήρωσα ΗΔΗ είναι όντως τόσο παρανοϊκό όσο μου φαίνεται, ή θεωρείται νορμάλ στην αγορά.
ποσο πληρωσες δεν εχει τοση σημασια,(580 νομιζω παιρνουν,ανταλλακτικα και εργασια),σημασια εχει αν σου κανανε τις δουλειες που πληρωσες;)
ααα και καθαρισμο ιντζεκσιον πρεπει να σου καναν.
 
Top Bottom