Κρεβάτι κατασκήνωσης

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Στο 2ο σπίτι μου, την αγαπημένη μου σκηνή που περνάω πάνω από μήνα κάθε χρόνο, θέλω να κοιμάμαι άνετα είτε πρόκειται για διημεράκι είτε για πολυήμερο ταξίδι.

Μέχρι πέρσι είχα διάφορα υποστρώματα, από αυτά για γυμναστική (με πόνο στη μέση την επόμενη μέρα), φουσκωτά αμφιλεγόμενης ποιότητας (που ξεφούσκωναν χωρίς προειδοποίηση) και στον Γύρο της Κρήτης ένα αυτοφουσκώμενο 5cm ύψος που όμως έπιανε όλο το καπάκι της μιας βαλίτσας.

Από πέρσι χρησιμοποιώ το Vango Ultralite Full (υπάρχει και σε έκδοση 3/4) που είναι ελαφρύ, πιάνει ελάχιστο όγκο και είναι μια χαρά για τα 95 κιλά μου... :D




Αλλά απόψε είδα το Therm-A-Rest LuxuryLite UltraLite Camping Cot και ψήνομαι...

Φτηνό ΔΕΝ είναι (~230€) αλλά για κάποιον που κάνει πολύ κάμπινγκ ίσως να αξίζει τον κόπο.

Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς; Γενικά εσείς τι χρησιμοποιείτε σαν υπόστρωμα;
 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Τι σου είναι το internet... μόλις μου απάντησε ένας φίλος στο fb πως αυτός χρησιμοποιεί το παρακάτω:


25€...!! Λέω να το δοκιμάσω και να σας πω. Το ερώτημα παραμένει: τι χρησιμοποιείτε εσείς;
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
φαινετε πολύ καλο....αν και τσουχτερο σε τιμη
εγω κοιμάμαι σε φουσκωτο και εχω μπαλωματα για τις δυσκολες ωρες
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τι σου είναι το internet... μόλις μου απάντησε ένας φίλος στο fb πως αυτός χρησιμοποιεί το παρακάτω:


25€...!! Λέω να το δοκιμάσω και να σας πω. Το ερώτημα παραμένει: τι χρησιμοποιείτε εσείς;
αυτό μαλιστα.....
 

xurxes

"καφέ#αρκούδα"
Περιοχή
Salonika
Όνομα
Basil
Μοτό
KTM 690 ENDURO R
BMW R1200 GSA
Τι σου είναι το internet... μόλις μου απάντησε ένας φίλος στο fb πως αυτός χρησιμοποιεί το παρακάτω:


25€...!! Λέω να το δοκιμάσω και να σας πω. Το ερώτημα παραμένει: τι χρησιμοποιείτε εσείς;
απο που??? μεγεθος???
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
απο που??? μεγεθος???
Από εδώ. Είναι και κοντά σου..

Ράντζο κοντό, για την στρατιωτική σκηνή
Υφασμα 600D oxford-nylon και πόδια αλουμινίου που συναρμολογούνται
Διαστάσεις 180 x 60 x 19 cm
Διαστάσεις συσκευασίας 72 x 17 x 4 cm
Βάρος 3,4 kgr
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Τι σου είναι το internet... μόλις μου απάντησε ένας φίλος στο fb πως αυτός χρησιμοποιεί το παρακάτω:


25€...!! Λέω να το δοκιμάσω και να σας πω. Το ερώτημα παραμένει: τι χρησιμοποιείτε εσείς;

Αυτό εχω και το χρησιμοποιώ μερικά χρόνια τώρα.
Το πανί του πολύ ενισχυμένο. Οι μπανελες του όλες μεταλλικές. Βάρος κοντά 4-5 κιλά.
Μανίκι στην συναρμολογηση και θέλει να εχεις φάει πλούσιο πρωινό για να το καταφέρεις...:rolleyes:
Θα το βρείτε ως κρεβάτι εκστρατείας στα καταστήματα.

Οι Θεσσαλονικεις μπορούν να το βρουν από τον Δημητριαδη με τα είδη camping στο κέντρο.
 
Reactions: yns

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
φαινετε πολύ καλο....αν και τσουχτερο σε τιμη
εγω κοιμάμαι σε φουσκωτο και εχω μπαλωματα για τις δυσκολες ωρες

Κι εγώ Γιάννη, όπως ο Κώστας , με φουσκωτό στρώμα, απλό κλασσικό. 25€ τα μονά κάπου στα 40€ τα διπλά 140 πλάτος! Από άνεση σκίζουν, φουσκώνουν εύκολα πλέον με τις ειδικές ηλεκτρικές τρόμπες που υπάρχουν κι είναι και φθηνές (JUMBO χωρίς άλλη σκέψη... ).
Δε βλέπω το λόγο για εξεζητημένες λύσεις. Ειδικά τα μονά, δεν πιάνουν κι ιδιαίτερο όγκο, αν τα ξεφουσκώσεις τελείως (βοηθάει κι η τρόμπα σ' αυτό, αν την τοποθετήσεις αντίστροφα).
Ο μόνος λόγος ύπαρξης των πανάλαφρων κι ελάχιστου όγκου στρωμάτων που αναφέρεις, είναι η ορειβασία κι η ορεινή πεζοπορεία. Αν κάνεις τέτοια σκηνικά, πάσο!!!
Αξίζουν τα λ7.
Αλλά για τη μηχανή, νομίζω ότι δεν τίθεται θέμα
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Από εδώ. Είναι και κοντά σου..

Ράντζο κοντό, για την στρατιωτική σκηνή
Υφασμα 600D oxford-nylon και πόδια αλουμινίου που συναρμολογούνται
Διαστάσεις 180 x 60 x 19 cm
Διαστάσεις συσκευασίας 72 x 17 x 4 cm
Βάρος 3,4 kgr

Σε σχέση με αυτό, προτιμότερο φουσκωτό, λόγω βάρους, διαστάσεων διπλωμένο κι ευκολίας στη χρήση!;):cool:
 
Reactions: yns

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Ααα!! ξέχασα να αναφερω ότι το εχω δουλέψει και στην μηχανή αλλά κατά βάση το εχω στο αυτοκίνητο γιατί είναι δύσκολο να ξεμονταριστει. Οπότε το διπλωνω σαν παπυρο και το βάζω στην οροφή του αυτοκίνητου γιατί δεν χωραει εύκολα αλλου. Οταν χρειάζεται απλά συναρμολογω τα σίδερα που είναι καθετα στο κρεβάτι, αυτα που "νευρωνουν" το κρεβάτι.

Από άνεση δεν έχει και μεγάλη διαφορά από υποστωμα. Αν όμως βάλεις και υπόστρωμα από πάνω γίνεται κρεβάτι κανονικό. Κοιμάσαι ξεκούραστα.

Προσωπικα, προτιμω ένα αυτοφουσκωτο υπόστρωμα μικρού όγκου, εξειδικευμένης εταιρίας.
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Δύο μονά φουσκωτά ενισχυμένης κατασκευής και η απαραίτητη ηλεκτρική τρόμπα. Το μόνο μείον είναι το βάρος τους.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Μα το βολεύεστε το μονό (έστω και ενισχυμένο); Έχω 1 διπλό (με έπιανε ναυτία κάθε φορά που η άλλη άλλαζε πλευρό) και 2 μονά. Αλλά με χτυπάνε στην μέση είτε τα φουσκώσω πολύ είτε τα αφήσω λίγο ξεφούσκωτα.. Προτιμώ χίλιες φορές το 2,5 εκατοστών αυτοφουσκώμενο.. αλλά και πάλι, στο 3ο βράδυ με πονάνε τα παΐδια μου αν κοιμάμαι σε χώμα και όχι σε άμμο.. Λες να γερνάω; Δεν θα το αντέξω!! :D :D
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μα το βολεύεστε το μονό (έστω και ενισχυμένο); Έχω 1 διπλό (με έπιανε ναυτία κάθε φορά που η άλλη άλλαζε πλευρό) και 2 μονά. Αλλά με χτυπάνε στην μέση είτε τα φουσκώσω πολύ είτε τα αφήσω λίγο ξεφούσκωτα.. Προτιμώ χίλιες φορές το 2,5 εκατοστών αυτοφουσκώμενο.. αλλά και πάλι, στο 3ο βράδυ με πονάνε τα παΐδια μου αν κοιμάμαι σε χώμα και όχι σε άμμο.. Λες να γερνάω; Δεν θα το αντέξω!! :D :D
Φιλαράκι έχεις θέμα....:p:p:p:p

Εγώ μια χαρά τη βρίσκω στα φουσκωτά. Δε σε καταλαβαίνω.... Θέλω!!! Αλλά δε μπορώ:pointu::pointu::pointu:
 
Reactions: yns

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
και εγω φουσκωτο, εχω αρκετα, ενα διπλο γκρι εχει κρατησει 10 χρονια ...

εχω πεταξει κ πολλά, βασικα οταν ειναι για καμπινγ τα φουσκωνω 2ημερες νωριτερα για να δω αν χανουν...

Ωραία τα τεχνικα εργαλεια, αλλά θελω 480ε, γιατί που θα κοιμαται η Μαρούσκα?

Αλλά υπάρχει κ ουσιαστικότερο θέμα...

Στην εξοχή μας ανοίγει η όρεξη:wacky:.... πως λύνεται αυτό το θέμα...?

240 ευρά κ να σκέπτομαι που θα ....?:rolleyes:

Γιατρε δεν μας τα λες όλα...

Πρέπει να το λύσεις κ να το αναλύσεις σφαιρικά το ζήτημα....:D
 

intruder

Μέλος
Περιοχή
Καζανη
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟς
Μοτό
SUZUKI GSX1250FA ''ADVENTURE''
Κι εγώ Γιάννη, όπως ο Κώστας , με φουσκωτό στρώμα, απλό κλασσικό. 25€ τα μονά κάπου στα 40€ τα διπλά 140 πλάτος! Από άνεση σκίζουν, φουσκώνουν εύκολα πλέον με τις ειδικές ηλεκτρικές τρόμπες που υπάρχουν κι είναι και φθηνές (JUMBO χωρίς άλλη σκέψη... ).
Δε βλέπω το λόγο για εξεζητημένες λύσεις. Ειδικά τα μονά, δεν πιάνουν κι ιδιαίτερο όγκο, αν τα ξεφουσκώσεις τελείως (βοηθάει κι η τρόμπα σ' αυτό, αν την τοποθετήσεις αντίστροφα).
Ο μόνος λόγος ύπαρξης των πανάλαφρων κι ελάχιστου όγκου στρωμάτων που αναφέρεις, είναι η ορειβασία κι η ορεινή πεζοπορεία. Αν κάνεις τέτοια σκηνικά, πάσο!!!
Αξίζουν τα λ7.
Αλλά για τη μηχανή, νομίζω ότι δεν τίθεται θέμα

κ γω μια απο τα ιδια συμφωνω απολυτα .
απο αυτα που εχουν κατι σαν τσοχα απο πανω οχι τα εντελως πλαστικα
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
κ γω μια απο τα ιδια συμφωνω απολυτα .
απο αυτα που εχουν κατι σαν τσοχα απο πανω οχι τα εντελως πλαστικα

Ακριβώς!!!
Για να μην ιδρωκωπάμε.... Τα σεντόνια ελάχιστα επηρεάζουν την κατάσταση , όταν από κάτω έχει πλαστικό. Βελούδο θέλει:D:D:D
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Αλλά υπάρχει κ ουσιαστικότερο θέμα...

Στην εξοχή μας ανοίγει η όρεξη:wacky:.... πως λύνεται αυτό το θέμα...?

240 ευρά κ να σκέπτομαι που θα ....?:rolleyes:
Σ'αυτές τις περιπτώσεις Χάρη, υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να τρυπήσει το διπλό στρώμα... :rolleyes: Άσε που αλλού πατάς κι αλλού σε πάει... :D Μετά από 2 βδομάδες κάμπινγκ στην Αγία Ρουμέλη το 2006 αποφάσισα να μην ξαναπάρω διπλό αν είμαι... διπλός. Και 2 μονά φουσκωτά μια χαρά σε βολεύουν ;)

Κι εγώ αυτά τα στρώματα με το βιλούδο έχω. Αλλά τελευταία τα έχω απορρίψει λόγω μεγέθους (μαζί με την τρόμπα) και χρόνου να το φουσκώσεις ιδιαίτερα αν μετακινείσαι και παίρνω μόνο το Vango του 1ου post. Όλο μου το σπίτι χωράει σε μία βαλίτσα: σκηνή Marmot Ajax 2, υπνόσακος Terra με compression sack, υπόστρωμα Vango, φουσκωτό μαξιλάρι, σεντονάκι για τις ζεστές νύχτες, μαξιλαροθήκη και μια αιώρα. Και αθλητικό παπουτσάκι και σαγιονάρες πάνω πάνω..
Όμως η ιδέα του ράντζου μου έχει καρφωθεί... Θα το ψάξω όμως..
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
................

Όμως η ιδέα του ράντζου μου έχει καρφωθεί... Θα το ψάξω όμως..

Πάρ' το μωρεέεεεε....
Τι ψυχή έχει ένα στρώμα????
Μπαρδον... ένα ράντζο?????:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 
Reactions: yns
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Τα δύο φουσκωτά πέρα από το πιο εύκολο πακετάρισμα (μπορείς να βάλεις το ένα εδώ και το άλλο εκεί) έχουν και ένα ακόμη πλεονέκτημα: Μια τρύπα αχρηστεύει μόνο το ένα στρώμα..........
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
..θέλω να κοιμάμαι άνετα είτε πρόκειται για διημεράκι είτε για πολυήμερο ταξίδι.

Μέχρι πέρσι είχα διάφορα υποστρώματα, από αυτά για γυμναστική (με πόνο στη μέση την επόμενη μέρα)...

Αλλά απόψε είδα το Therm-A-Rest LuxuryLite UltraLite Camping Cot και ψήνομαι...


Φιλε, ο χρονος ειναι Α-ΜΕΙ-ΛΙ-ΚΤΟΣ! με ολους!!:D:D :yew:

Εμεις,εδω και χρονια, εχουμε διπλο φουσκωτο "βελουτέ" στρωματακι, με τα σεντονια κλπ τυλιγμενα αναμεσα του (μαζι με ενα διπλο sleeping bag, για καθε περιπτωση..)

Κοστιζει -συγκριτικα-ΕΛΑΧΙΣΤΑ!, πιανει λιγο χωρο και ειναι ελαφρυ το ολο πακετο!

Ψαχτο λιγακι καλυτερα! ;)

http://www.skroutz.gr/s/3839204/OEM-Φουσκωτό-Στρώμα-Διπλό.html
 
Top Bottom