Μετά το Heidenau K60...ΤΙ;;;

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Για μενα το tkc είναι η κορυφη.Τα anlas τελευταιας γενιας είναι πιο φτινα και μου αρεσαν και σε ασφαλτο και χωμα και λασπη.Όμως επειδή τα χωμάτινα δεν κρατανε πολλα χιλιόμετρα και οι τιμες παιζουν πανω απο το 200αρι,θα προτεινα τα mitas E10,φτινο και πολύ καλο!
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Χαίρομαι για τα σχόλια σας περί Karoo 3 γιατί έχω σκοπό μετά τα continental TKC70 να παω στα Karoo.
Εκτός και αν διαβάσω θετικά σχόλια για τα καινούργια pirelli scorpion rally str:


Γιώργο επειδή εγώ έχω καταλήξει σχεδόν στα tkc70 μπρός-πίσω, ποιά η γνώμη σου για αυτά και γιατί δεν τα ξαναβάζεις;;:thinking:
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Γιώργο επειδή εγώ έχω καταλήξει σχεδόν στα tkc70 μπρός-πίσω, ποιά η γνώμη σου για αυτά και γιατί δεν τα ξαναβάζεις;;:thinking:
Ο μόνος λόγος που σκέφτομαι να μη τα βάλω στην επόμενη αλλαγή είναι καθαρά για να δοκιμάσω κάτι άλλο.

Κατά τα άλλα είμαι σουπερ ευχαριστημένος από τα tkc70 (3500 ΚΜ μέχρι στιγμής).Στην άσφαλτο τα νιώθω σαν ασφάλτινα στην κύληση και αίσθηση. Απουσιάζει θόρυβος από το μπροστινό και στις στροφές δεν φοβάμαι καθόλου.
Σε βρεγμένη άσφαλτο είναι τα καλύτερα λάστιχα που έχω οδηγήσει. Βέβαια η άσφαλτος εδώ που οδηγώ είναι εξαιρετικής ποιότητας (κάτι σαν Αττική Οδός).
Σε στεγνό και βρεγμένο χωματόδρομο είναι εξαιρετικά στην οδήγηση και στο φρενάρισμα (τα συγκρίνω με τα ασφάλτινα contitrail attack 2 που είχα πριν).
Σε λάσπη δεν τα έχω δοκιμάσει γιατί οδηγώ μόνος και αποφεύγω δύσκολα κομμάτια μοναχός. Αν και δεν νομίζω πως θα τα καταφέρουν σε λασπωμένο τεραίν.
 

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
Επειδή το Hedenau K60 γίνεται όλο και πιο δυσεύρετο και ακριβότερο, ρωτάω...
...για εμάς που καταβολευτήκαμε αυτό το ελαστικό (ειδικά το πίσω) και όλη την φιλοσοφία του.
Κορώνα και χιλιομετρική απόδοση - αντοχή αντίστοιχη με ασφάλτινο.
Χάραξη, βάθος πέλματος και ικανότητα στα εκτός, αντίστοιχη με τακουνάτο.
Υπάρχει στην αγορα κάποιο ελαστικό παρόμοιας φιλοσοφίας, ικανότητας και χιλιομετρικής απόδοσης με το K60 της Hedenau;
Γιατι δυσευρετο? Ο Νταλος ( Κων/λεως) που ειναι και ο εισαγωγεας Heidenau εχει λαστιχα να φανε και οι κοτες..:l2:
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Ο μόνος λόγος που σκέφτομαι να μη τα βάλω στην επόμενη αλλαγή είναι καθαρά για να δοκιμάσω κάτι άλλο.

Κατά τα άλλα είμαι σουπερ ευχαριστημένος από τα tkc70 (3500 ΚΜ μέχρι στιγμής).Στην άσφαλτο τα νιώθω σαν ασφάλτινα στην κύληση και αίσθηση. Απουσιάζει θόρυβος από το μπροστινό και στις στροφές δεν φοβάμαι καθόλου.
Σε βρεγμένη άσφαλτο είναι τα καλύτερα λάστιχα που έχω οδηγήσει. Βέβαια η άσφαλτος εδώ που οδηγώ είναι εξαιρετικής ποιότητας (κάτι σαν Αττική Οδός).
Σε στεγνό και βρεγμένο χωματόδρομο είναι εξαιρετικά στην οδήγηση και στο φρενάρισμα (τα συγκρίνω με τα ασφάλτινα contitrail attack 2 που είχα πριν).
Σε λάσπη δεν τα έχω δοκιμάσει γιατί οδηγώ μόνος και αποφεύγω δύσκολα κομμάτια μοναχός. Αν και δεν νομίζω πως θα τα καταφέρουν σε λασπωμένο τεραίν.

Οκ, κατάλαβα. ησουν κατατοπιστικότατος.
Για αυτους τους λόγους που ανέφερες έχω ξαναδιαβάσει και έχω καταλήξει σε αυτά και για την χρήση που θέλω να κάνω στη μοτό μου πιστεύω οτι θα με καλύψουν στο μέγιστο.
Το μόνο που δεν μπορώ να ξέρω είναι το πόσα πραγματικά καλά-σωστά και ασφαλή χλμ θα με βγάλουν, γιατι οτι και να μάθεις απο άλλους είναι απλά μια ευπρόσδεκτη και σεβαστή γνώμη, ενω το πως οδηγείς εσυ, ποιους δρόμους πατάς, τι πιέσης και τι βάρος έχεις και τι θεωρείς φθαρμένο λάστιχο, είναι η δικία σου γνώμη και αλλάζει όλο το παιχνιδι.
Γιαυτό θα πρέπει να λαμβάνουμε υπόψην, πάντα, όλες τις λεπτομέρειες.

Thanks Giorgo. :l2:
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Με εχετε μπερδεψει,δεν ξερω τι να κανω να τα βαλω για το ταξιδι η όχι???:thinking:
Εγω θα τα βάλω πάντως για ταξίδι 4000 χλμ μικτων συνθηκων.
Χωρις να τα χω ξαναβαλει με εχουν πεισει ολες αυτες οι γνωμες :

http://advrider.com/index.php?threads/heidenau-k60-quick-review.487217/page-11

Και όπως σε οτιδήποτε πουλάει ΠΟΛΥ αναπόφευκτα θα υπάρχουν και ατυχεις περιπτώσεις.
Αναλογικά πάντα.
Πχ : Μένουν τα 990?
Ναι ΟΚ εχεις ακούσει για 10,20,100 που χουν θέματα.
Σκεψου όμως ποσες χιλιάδες 990 εχουν πουληθει παγκοσμίως.
Για ολα αυτα που είναι φουλ αξιοπιστα?
Βγαινει κανεις να το διατυμπανισει?Απλα δεν ακουγεται ποτε τιποτα.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Με εχετε μπερδεψει,δεν ξερω τι να κανω να τα βαλω για το ταξιδι η όχι???:thinking:
Εαν το βρείς βάλτο...
Παρόλα τα θέματα που έχουνε βγάλει κάποια λίγα? πολλά? κομμάτια ελαστικών δεν παύει να είναι ενα καλό λάστιχο.
Απλά έχε κατά νου οτι μετά απο κάποια χιλιόμετρα (5.000+...) ίσως δεις τα παραπάνω συμπτώματα.;)
 

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro
Ο μοναδικος λογος που θα τα εβαjα ειναι για τα συγκεκριμενα ταξιδια που λετε και θα κοιταja και τα mitas E07.
 

stamktm

Περιηγητής
Περιοχή
Παράκοιλα / Λέσβος - Αθήνα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
ktm 950 adv
Εγω θα τα βάλω πάντως για ταξίδι 4000 χλμ μικτων συνθηκων.
Χωρις να τα χω ξαναβαλει με εχουν πεισει ολες αυτες οι γνωμες :

http://advrider.com/index.php?threads/heidenau-k60-quick-review.487217/page-11
http://advrider.com/index.php?threads/heidenau-k60-quick-review.487217/page-11
Και όπως σε οτιδήποτε πουλάει ΠΟΛΥ αναπόφευκτα θα υπάρχουν και ατυχεις περιπτώσεις.
Αναλογικά πάντα.
Πχ : Μένουν τα 990?
Ναι ΟΚ εχεις ακούσει για 10,20,100 που χουν θέματα.
Σκεψου όμως ποσες χιλιάδες 990 εχουν πουληθει παγκοσμίως.
Για ολα αυτα που είναι φουλ αξιοπιστα?
Βγαινει κανεις να το διατυμπανισει?Απλα δεν ακουγεται ποτε τιποτα.
Ναι για ταξιδι 4000 μικτο ειναι πολυ καλο πιστευω μια χαρα θα ειναι για εσενα,αλλα το θεμα ειναι οτι το δικο μου θα ειναι κοντα στα 10000 μικτο και δεν ξερω την αντοχη του,εχω μπερδευτει,αν με ποιο λιγα χιλιομετρα παρουσιαζει αυτα τα θεματα τι θα γινει στα πολλα?τελος παντων θα δω θελει σκεψη....
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Ναι για ταξιδι 4000 μικτο ειναι πολυ καλο πιστευω μια χαρα θα ειναι για εσενα,αλλα το θεμα ειναι οτι το δικο μου θα ειναι κοντα στα 10000 μικτο και δεν ξερω την αντοχη του,εχω μπερδευτει,αν με ποιο λιγα χιλιομετρα παρουσιαζει αυτα τα θεματα τι θα γινει στα πολλα?τελος παντων θα δω θελει σκεψη....
ΕΓΩ προσωπικά θα το βαζα ΚΑΙ για 10.000.
Εχω διαβασει και για παραπάνω οτι έχουν βγαλει απο 10.000.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Η κουβεντα για τα προβληματα σχετικα με Heidi K60 scout μεταφερεται ΕΔΩ για να τα πουμε,αφου ειναι ενδιαφεροντα ολα αυτα για ολους μας...:Watching:
Οποτε,στο παρον συνεχιζουμε οντοπικ την κουβεντα να δωσουμε στο Χρηστο μια γνωμη για ελαστικα που θελει...;)
 

stamktm

Περιηγητής
Περιοχή
Παράκοιλα / Λέσβος - Αθήνα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
ktm 950 adv
Για να μην ανοίγω εξτρά θέμα.
Είμαι στην αναζήτηση για λάστιχα 50/50 για να μπορέσω να ακολουθήσω τις μελλοντικές χωμάτινες εξορμήσεις. Από τι βλέπω στα ~250 ευρώ παίζουν μπάλα (εκτός απο atlas capra X που τα βρήκα στα 140€ πατημένα 10 χλμ. :cautious:o_O)
Είμαι ανάμεσα karoo 3, Anakee Wild και TKC80. Τα Scorpion rally θα αργήσουν να έρθουν.
Καλοκαίρι λέω να τα αλλάξω για ασφάλτινα.
Για βοηθήστε τον ανίδεο.
Τα tkc μονοδρομος για εσενα και τη μοτοσυκλετα σου πιστευω.Θα σε βοηθησουν στο χωμα πολυ αφου θες να βαλεις εσενα και το θηριο στο χωμα και ειναι αρχη και για τους δυο.Αλλιως το ιδιο ακριβως αλλα πιο φθηνο το mitas E10.Χαλαρα στην ασφαλτο οπως ολα τα χωματινα,προσοχη οποιο και να βαλεις, στην λασπη.;)
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Προτεινόμενες πιέσεις για Γερμανιδες με βυζγια?
Υψηλές στην άσφαλτο, περίπου όπως δικάβαλος Άκη.
Πιο χαμηλές στο χώμα, όπως σε όλα τα αντίστοιχα χωμάτινα.
 
Top Bottom