Μηχανές και ξωκλήσια

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Ένα διαμαντάκι της περιοχής, το Βυζαντινό εκκλησάκι μέσα σε βράχο του Αγίου Ιωάννη σκρούμπεη, μετόχι της μονής του Αγίου Όρους Μεγίστης Λαύρας, πάνω από την Σπερχογεία Μεσσηνίας.
Είναι κλειστό και περιφραγμένο, ανοίγει μόνο σε κάποιες εορτές για την λειτουργία, όπως τις ημέρες του Πάσχα.
Ήμουν τυχερός και σήμερα το απόγευμα που πήγα, ήταν ανοιχτό για την ακολουθία του Επιταφίου.
Η google το αναφέρει σαν μονή. Δεν είναι μονή, ένα εκκλησάκι είναι που ανήκει στην μονή της Μεγίστης Λαύρας.








 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Ένα ωραίο σημείο της περιοχής, λόγω θέσης και θέας.
Ο Άγιος Γεώργιος πάνω από την Σπερχογεία και την Θουρία Μεσσηνίας, πολύ κοντά στο προηγούμενο στον Αγίου Ιωάννη.
Με θέα στον Μεσσηνιακό κόλπο και με στέγαστρο και τραπέζια για να καθίσετε.











 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Άγιος Νικήτας Δυρραχίου Αρκαδίας, στα σύνορα με το νομό Μεσσηνίας.
Από τις αγαπημένες μου τοποθεσίες της περιοχής μου.
Κάτω την κορυφή με υψόμετρο 1362 μέτρων, όπως την βλέπετε στην πρώτη φώτο από την αρχή του χωματόδρομου που αρχίζει από τον δρόμο Πολιανής Δυρραχίου, στην ρίζα βράχου από σχισμές του οποίου βγαίνει πόσιμο νερό, έφτιαξαν το εκκλησάκι του Αγίου Νικήτα.
Στο απόκρημνο αυτό σημείο είχε καταφύγει ο πληθυσμός της περιοχής το 1825 κατά τις επιδρομές του Ιμπραήμ. Μπόρεσαν και απέκρουσαν τους Τουρκοαιγυπτίους στις δύο προσπάθειες που έκαναν για να τους σφάξουν.











 
Τελευταία επεξεργασία:

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Άγιος Νικήτας Δυρραχίου Αρκαδίας, στα σύνορα με το νομό Μεσσηνίας.
Από τις αγαπημένες μου τοποθεσίες της περιοχής μου.
Κάτω την κορυφή με υψόμετρο 1362 μέτρων, όπως την βλέπετε στην πρώτη φώτο από την αρχή του χωματόδρομου που αρχίζει από τον δρόμο Πολιανής Δυρραχίου, στην ρίζα βράχου από σχισμές του οποίου βγαίνει πόσιμο νερό, έφτιαξαν το εκκλησάκι του Αγίου Νικήτα.
Στο απόκρημνο αυτό σημείο είχε καταφύγει ο πληθυσμός της περιοχής το 1825 κατά τις επιδρομές του Ιμπραήμ. Μπόρεσαν και απέκρουσαν τους Τουρκοαιγυπτίους στις δύο προσπάθειες που έκαναν για να τους σφάξουν.









εχεις βρεί διαμάντια, οργάνωσε μια βόλτα
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Πολιανή Δυρράχιο είναι από τα διαμάντια τής Μεσσηνίας και με φανταστική διαδρομή που σέ βγάζει στο τουριστικό στον Ταυγετο
Η διαδρομή Καλαμάτα Θουρία Πολιανή Δυρράχι Λεοντάρι Μεγαλόπολη είναι πολύ όμορφη και με πολλά αξιοθέατα δεξιά και αριστερά. Τις επόμενες μέρες θα αναρτήσω μερικά.
Όποιος έλθει Καλαμάτα αντί να πάει από την εθνική οδό, αξίζει να κάνει και αυτή τη διαδρομή.

Επίσης η διαδρομή Δυρράχι Τουριστικό Ταϋγέτου, έχει κάποια πολύ ενδιαφέροντα σημεία πού και αυτά προσεχώς θα τα βάλω.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Ένα κυριολεκτικά κρυμμένο διαμαντάκι.
Το εκκλησάκι της Ζωοδόχου Πηγής πάνω από το Δυρράχι της νότιας Αρκαδίας, μέσα σε σπηλιά στην ρίζα βράχου.
Δεν έχω δει άλλο πιο κρυμμένο και απόμερο εκκλησάκι. Ο δρόμος και το μονοπάτι που γίνεται τώρα η πρόσβαση είναι φτιαγμένα τελευταία.
Φτάνεις στο τέλος ενός χωματόδρομου, και στην συνέχεια ξεκινάει ένα μονοπάτι που κατεβαίνει με S μια υψομετρική διαφορά περίπου 50 μέτρων. Στο τέλος έχουν φτιάξει και μεταλλική σκάλα.
Τώρα που πήγα το μονοπάτι ήταν χορταριασμένο και δεν φαίνεται καλά. Ξεκινάει πίσω από τα φυτά στο κέντρο της πρώτης φώτο, στην συνέχεια του άξονα του χωματόδρομου.













 
Top Bottom