Μπουφάν 3ων εποχών (Άνοιξη,Καλοκαίρι,Φθινόπωρο)

abakas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1250GS ADV
ΚΤΜ 950 ADV :-)
Σας χαιρετώ, θα ήθελα τα φώτα σας διότι έχω ψιλοχαθεί. Ψάχνω τζάκετ για θερμό καιρό από τώρα έως και τα μέσα του Φθινοπώρου. Πρόσφατα αγόρασα μια μεταχειρισμένη GS 1200 και πριν από αυτή, ένα αμιγώς χειμερινό μπουφάν το οποίο είναι οριακό πλέον (εννοείται χωρίς την επένδυση). Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο που να καλύπτει και αστική μετακίνηση (Μοσχάτο Γέρακας καθημερινά πολύ πρωί και επιστροφή το μεσημέρι) αλλά να μπορεί να φορεθεί και σε μικρές καλοκαιρινές αποδράσεις, να μπορεί να καλύψει την πρωινή δροσιά και την μεσημεριανή ζέστη (μέσα σε λογικά πλαίσια); Όριο τιμής δεν έχω θέσει αλλά πάντα ψάχνω για μια καλή αγορά.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ έχω βολευτεί με το παρακάτω revit
Ελαφρύ...πολυ δροσερό και το φοράς ανετα σε σχέση πάντα με τα συνηθισμένα μπουφάν, στον καύσωνα της Αθήνας.
Έχει και πολύ καλά προστατευτικά.



advφον
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Εγώ έχω βολευτεί με το παρακάτω revit
Ελαφρύ...πολυ δροσερό και το φοράς ανετα σε σχέση πάντα με τα συνηθισμένα μπουφάν, στον καύσωνα της Αθήνας.
Έχει και πολύ καλά προστατευτικά.



advφον
Θα κρυώνει με αυτο το πρωί !!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θα κρυώνει με αυτο το πρωί !!!
Κάνω την ίδια σχεδόν διαδρομή με τον φίλο μας και θα είναι μια χαρα.
Μιλάμε για ζέστη Αθήνας....βραζει ο τοπος τις περισσοτερες ημερες
 

Kaper

Μέλος
Περιοχή
Τρίκαλα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Tdm 900
Εχω και εγω το συγκεκριμένο revit το χρησιμοποιώ σαν καλοκαιρινο το εχω ηδη 5 χρονια και ειμαι πολυ ευχαριστημένος...
Νομιζω ομως πως με λιγη ψυχρα θα κρυωνει ειναι αμιγώς καλοκαιρινό...
Παντως αν γλυκάνει λιγο ο καιρος ειναι οτι πρεπει και πολυ ποιοτικο για τα λεφτα του...

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

abakas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1250GS ADV
ΚΤΜ 950 ADV :-)
Τα Revit πρέπει να είναι εξαιρετικά. Θα προτιμούσα όμως κάτι σε 3/4 και νομίζω πως οι τιμές τους εκτοξεύονται. Τυχαία είδα το Cayenne Pro αλλά είναι πολύ ακριβό!
 

abakas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1250GS ADV
ΚΤΜ 950 ADV :-)
Μήπως έχει κάποιος Nordcap Dakar ή Adventure? Είναι πολύ δελεαστικά αλλά ποιοτικά τι γίνεται?
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Το adventure φαινεται καλυτερο χωρις να τα εχω δοκιμασει στον δρομο... τα εχω φορεσει και τα 2 στο μαγαζι...
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Το adventure φαινεται καλυτερο χωρις να τα εχω δοκιμασει στον δρομο... τα εχω φορεσει και τα 2 στο μαγαζι...
ειναι κορυφη τωρα πηρε ο ιλαις αλλα δεν θυμαμαι πιο απο τα δυο και μου ελεγε οτι ειναι πολυ βαλιου φορ μανει
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
αν εισαι των διαδυκτιακων αγορων δες κ την Εγγλεζικη Spada,
εξαιρετικη ποιοτητα με σωστες τιμες.
εχω 1,5 χρονο ενα 4 εποχων κ το'χω φχαρηστιθει.
προσοχη στα μεγεθη,εχουν ανετο καλουπι.
(πχ ειμαι 1,80 με 85 γυμνασμενα κιλα κ το Μ ειναι τελειο επανω μου..)
 

stefanos

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Honda Africa twin 750
Χρησιμοποιώ το revit airwave, εάν έχει ψύχρα με ένα αντιανεμικό είσαι οκ. Αν επέλεγα σήμερα ΕΝΑ μπουφάν, για τέτοια χρήση θα κοιτούσα:
  1. Nordcap Adventure
  2. Difi Sierra Nevada ή Desert ride
  3. Revit Levante (πιο διάτρητο σε σχέση με τα άλλα δυο)
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Μήπως έχει κάποιος Nordcap Dakar ή Adventure? Είναι πολύ δελεαστικά αλλά ποιοτικά τι γίνεται?
Απο γνωστο ξερω οτι δεν ειναι και τοσο........
 

maggelanos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Suzuki XF650 Freewind
Καλησπέρα, τα Nordcap είναι πολύ καλά για την τιμή τους, έχω το Monza 2 χρόνια αλλά δε βγαίνει η αδιάβροχη επένδυση και μόλις ζεσταίνει ο καιρός δε φοριέται. Για τα 4 εποχών της Nordcap δε γνωρίζω. Προσωπικά χρησιμοποιώ το Macna Mountain (αφαιρούμενη αδιάβροχη και ισοθερμική επένδυση) σε άσπρο (σημαντικό για το καλοκαίρι) σε εκδρομές όλο το χρόνο και σε ταξίδι Ιούλιο μήνα μεσημέρι με 35 βαθμούς ήμουν εντάξει. Δε συγκρίνεται βέβαια με ένα καθαρό καλοκαιρινό. Από ποιότητα καλό, χάλασαν μόνο τα velcro στις εμπρός τσέπες. Να υπολογίζεις και κάνα 50άρικο για μια καλή προστασία πλάτης. Ελπίζω να βοήθησα.
 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Έχω difi nevada , που είναι 4 εποχών .
Το πρόβλημα είναι ότι όταν εννοούν 4 εποχών
όλοι οι κατασκευαστές εννοούν στο καλοκαίρι πχ της Ολλανδίας και όχι της Ελλάδας .

Εν ολίγοις , σαφώς θα είναι πιο δροσερό από ένα αμιγώς χειμερινό
αλλά στη ζέστη θα σκάσεις και με αυτό .

Για να αποφύγεις τη ζέστη μόνο αμιγώς καλοκαιρινό ,
σαν αυτό που πρότεινε ο Κώστας παραπάνω
και αν κρυώνεις κανά πρωί πάντα υπάρχει η λύση να φορέσεις ένα αδιάβροχο από πάνω .
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Έχω το nordcap dakar για χειμερινό και ένα agv pro(4 εποχών) για τις ενδιαμεσες εποχές.για τα δικά μας καλοκαίρια και χειμώνες το nordcap dakar θεωρείται χειμερινό.καλοι οι αερισμοι που έχει για τεχνικό μπουφάν αλλά για τα ελληνικά καλοκαίρια θα χρειαστείς κάτι πιο καλοκαιρινό.agv pro είχα το bronx ,πολύ καλό ,με την επένδυση του αδιάβροχη,διαπνεουσα και θερμική (δύο σε ένα)αφαιρούμενη.μετα από τροχαίο με υπαίτιο αλλον και αντικατάσταση του τζακετ πήρα πάλι agv pro αλλά το dexter γιατί ήθελα την αδιάβροχη ξεχωριστά από την θερμική.μειονεκτημα στο dexter ότι η αδιάβροχη δεν είναι και διαπνεουσα.σε μπόρα στην Αθήνα ,20 λεπτες διαδρομές κανένα δεν έχει πάρει νερό.το καλοκαίρι μία χαρά και τα δύο.
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Εχω το MACNA OASIS
και οφιλος μου το MACNA JURA
τρομερα μπουφαν δοκιμασμενα σε καθε συνθηκη
Χειμωνα και βροχη κανενα προβλημα
Καλοκαιρι με πολυ καλο εξαερισμο τον οποιο αν τους κλεισεις στην πρωινη δροσουλα το καλοκαιρι εισαι ανετος.....
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
ειναι κορυφη τωρα πηρε ο ιλαις αλλα δεν θυμαμαι πιο απο τα δυο και μου ελεγε οτι ειναι πολυ βαλιου φορ μανει
Το ADV εχει Στεργιο! Το εχω δει σε φωτο εδω στο φορουμ!
 
Top Bottom