Ο ΦΩΤΟμοτοσυκλετιστης...και οι επιλογες του!

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ο μοτοσυκλετιστης εχει ανεκαθεν την ελευθερια και ευχερεια να πατησει το ΟΝ στη μιζα και να εξαφανιστει καβάλα στην αγαπημενη του μοτοσυκλετα,με παρεα ή σολο...απο κοντινη βολτα μεχρι πολυημερο ταξιδι...και ειναι κατι που προφανως και σαφως χαιρομαστε απαντες!

Τι γινεται ομως οταν θελεις να βγαλεις και απο μια εως...απειρες φωτογραφιες για να επιστρεψεις με φωτοαναμνησεις στο σακιδιο;.. Σακιδιο;...καλα...στην SD σου...εστω...

Το θεμα συζητησης ειναι ακριβως αυτο...Τι επιλεγεις για φωτογραφικο εξοπλισμο καθε φορα που φευγεις μια βολτα με τη μοτοσυκλετα σου και με ποιο τροπο τον μεταφερεις;Συνηθως κουβαλας ολο το φωτογραφικο βιός μαζι σου ή επιλεγεις ενα φακο και τη μηχανη σου ως μεση λυση ¨ενα για ολα¨που μπορει να ειναι εφικτη και ευκολη η μεταφορα;Σε απασχολει το κοπανημα του εξοπλισμου πανω στη μοτοσυκλετα;Τι εχεις επιλεξει γι'αυτο;....Για παμε την κουβεντουλα γιατι απ'οτι βλεπω πολλοι εχουμε τη "λοξα" της φωτογραφιας στη βολτα μας... :)
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Πιστευω οτι η καλυτερη μεταφορα της φωτογραφικης απο θεμα αμεσοτητας χρησης αλλα και ασφαλειας ειναι στο tankbag. Ειδικα το tankbag του gs επειδη ειναι σκηρο, λειτουργει σαν θηκη φωτογραφικης. Τωρα απο θεμα φακων και εξοπλισμου εγω εχω compact μηχανη και οχι slr οποτε δεν φερω γνωμη....
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Εγω προσωπικα εχω μια καμερα επανω στη μηχανη να βιντεοσκοπώ τη διαδρομή η και τους συνταξιδιώτες μου,μια καμερα ανθεκτικη και προστατευμενη από χτυπήματα,κραδασμους και καιρικες συνθηκες.Για τις υπολοιπες στιγμες,δεν εχω καποια ιδιαιτερη επιλογή λογο κοστους,προς το παρον,αρκουμαι στην χρηση της μιας, πολύ καλης καμερας κινητου,που δεν εχει δυστηχως την ποιοτητα οπτικου ζουμ μιας εξιδεικευμενης φωτογραφικης μηχανης...παντως τη δουλεια την κανει και μου εχει χαρισει πολύ ωραιο υλικο!
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Κωστα, παλαιοτερα τα ειχαμε πει και ΕΔΩ! ;)



Συνεχιζω να την χρησιμοποιω σε ταξιδια κλπ εχοντας αγορασει και μια βαση που την στερεωνω στη βαση του αριστερου καθρεπτη..

Τι αλλο να θελω? 16,2 megapixels, full HD video, 4Χ optical zoom, 3D και αδιαβροχη!

http://www.shop4less.gr/sony-tx10-black.html

Yπαρχει και το τηλ. (Xperia S, με αναλυση 12 megapixels) και τελειωσε το "πανηγυρι".. H SONY dslr α 550, με φακους 28-55 και 70-300 σχεδον εχει μεινει στα αζητητα.. (Πεισματικα τη κουβαλαει η Μαριλυ!.. :D )
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Από τότε που πήρα το Sony C905, έχω καταργήσει την φωτογραφική μηχανή σε μονοκάβαλα ταξίδια και βόλτες. Το έχω στο τσαντάκι μηρού και βγαίνει για φώτο ακόμα και εν κινήσει. Σε λίγο θα το αλλάξω με το Xperia - Z που λένε πως έχει ακόμη καλύτερο φακό και ανάλυση.

Όταν έχω παρέα, της δίνω την φωτογραφική μηχανή (όχι τίποτα σπουδαίο, μια Sony DSC-H7) να έχει να ασχολείται.

Μεγάλο πλεονέκτημα των παραπάνω, οι φακοί Carl Zeiss που φοράνε.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Παιδες εχετε δικιο οσον αφορα στην ευκολια χρησης κλπ, αλλα μια dslr στο tank bag ειναι αλλο πραγμα;):cool:
Τωρα που το ζω, το πιστευω ακομα περισσοτερο. :)

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
Παιδες εχετε δικιο οσον αφορα στην ευκολια χρησης κλπ, αλλα μια dslr στο tank bag ειναι αλλο πραγμα;):cool:
Τωρα που το ζω, το πιστευω ακομα περισσοτερο. :)

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
To αυτο ακριβως :ok::ok::ok::ok:
 
Reactions: yns

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Από τότε που πήρα το Sony C905, έχω καταργήσει την φωτογραφική μηχανή σε μονοκάβαλα ταξίδια και βόλτες. Το έχω στο τσαντάκι μηρού και βγαίνει για φώτο ακόμα και εν κινήσει. Σε λίγο θα το αλλάξω με το Xperia - Z που λένε πως έχει ακόμη καλύτερο φακό και ανάλυση.

Όταν έχω παρέα, της δίνω την φωτογραφική μηχανή (όχι τίποτα σπουδαίο, μια Sony DSC-H7) να έχει να ασχολείται.

Μεγάλο πλεονέκτημα των παραπάνω, οι φακοί Carl Zeiss που φοράνε.
το είχα κι εγώ και έβγαζε φανταστικές φωτογραφίες, καλύτερες από πάρα πολλές "απλές" compact φωτογραφικές...
 

JOHNGS1100

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
..
Όνομα
John
Μοτό
R1100GS
Προσωπικά χρησιμοποιώ μία Canon A1 του 1982 με τον στανταρ 50άρη και ένα zoom 28-105 canon f.3.5. Προτιμώ με φιλμ γιατί δεν έχει νόημα να δω το αποτέλεσμα τη στιγμή της λήψης. Τραβάει καταπληκτικές φωτογραφίες, δε ψάχνεις μπαταρίες-δεν ασχολείσαι με φόρτιση τη πετάς σε ένα σακίδιο και είναι ετοιμοπόλεμη ανα πάσα στιγμή. Οι φωτογραφίες που παίρνεις είναι ζωγραφιά σε οξύτητα και χρώμα απέναντι στα ψηφιακά και τις έχεις άμεσα σε φιλμ και ξενοιάζεις, το θέμα τελειώνει εκεί.

Στην επιστροφή πετάω τα φιλμ σε ένα συρτάρι και κάποια στιγμή τα εμφανίζω και αναπολώ τις αναμνήσεις..

Γενικά πέρα από την ευκολία περάσματος σε υπολογιστή, οι ψηφιακές είναι σκέτος μπελάς και χρειάζεται να ασχολείσαι συνέχεια μαζί τους.. καλώδια, φορτίσεις, ρυθμίσεις κακό κλπ. update και δε συμαζεύεται.. Έχω χαλάσει 4-5 ψηφιακές και βαρέθηκα το σπορ της hi tech τεχνολογίας..

Οπότε επέστρεψα στις παλιές καλές εποχές.. :pointu:


 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αμα δε σε χαλαει ν αλλαζεις καρουλια για αλλαγη iso, εισαι ΟΚ. :cool:

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

JOHNGS1100

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
..
Όνομα
John
Μοτό
R1100GS
Χρησιμποιώ 400άρι φιλμ. Σε συνδυασμό με τον φωτεινό 50άρη φακό και σταθερό σημείο κάνεις απίστευτες νυχτερινές λήψεις. Το δε καρούλι έχει την γραφικότητά του να το μαζεύεις αργά αργά μετά την κούραση της διαδρομής.. Γούστα είναι αυτά, κάποτε ένας γέρος μου έλεγε.. "το να ζεις είναι τέχνη" απλά πράγματα.
Όπως είπα βαρέθηκα να χρησιμοποιώ την τεχνολογία στο κάθε τι, σου κάνει εν τέλη τη ζωή πολυπλοκότερη χωρίς ουσιαστικό όφελος. Στις δε ψηφιακές το πράγμα έχει γίνει να ασχολείσαι συνέχεια με κάμερες και λήψεις χάνοντας το νόημα της διαδρομής που είναι (για μένα τουλάχιστον), η χαλάρωση.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Χρησιμποιώ 400άρι φιλμ. Σε συνδυασμό με τον φωτεινό 50άρη φακό και σταθερό σημείο κάνεις απίστευτες νυχτερινές λήψεις. Το δε καρούλι έχει την γραφικότητά του να το μαζεύεις αργά αργά μετά την κούραση της διαδρομής.. Γούστα είναι αυτά, κάποτε ένας γέρος μου έλεγε.. "το να ζεις είναι τέχνη" απλά πράγματα.
Σε καταλαβαινω...;)

Αν δε μου εκλεβαν:mad: τη ΝΙΚΟΝ μου το 2001, ακομα θα τη χρησιμοποιουσα. Αλλα δεν εδωσα παλι λ7 για φιλματη...:cool:

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Λοπον, panasonic lumix lx7 χρησιμοποιώ εγώ πλέον. Όταν είμαι μόνος την έχω στη θήκη και στο tank bag η σε μπανάνα αλλά γυρισμένη στη πλάτη από φόβο πτώσης.
Τρομερή φωτογραφική, έχει δυνατότητες 100/100 manual φωτογραφίας.
Το καλό της είναι όμως το εξαιρετικό της i-Automatic!!!! Σε κάνει μάγκα φωτογράφο πανεύκολα, βγάζει 99/100 ολοκάθαρες φωτογραφίες και τρομερά χρώματα. Και όλα αυτά με όγκο compact!!! Τη συστήνω ανεπιφύλακτα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σας χαιρομαι...πραγματικα.
θαυμαζω την υπομονη σας και τα αποτελεσματα που βλεπουμε.
εγω βαριεμαι πολυ ολο αυτο τον συμφερτο και με εχει σωσει το τηλεφωνο.
φυσικά με πολυ χειροτερες φωτο, αλλα με περισσοτερη ανεμελια....
Ωραιο θεμα ....Κωστη
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κωστα οι compact και τα τηλεφωνα πλεον (αναφερομαι στα καλα...) εχουν παραπλησιες δυνατοτητες, με μια dslr. Οσον αφορα στα προγραμματα και στην επεξεργασια.
Εκει που δεν εχει αντιπαλο η dslr ειναι ο φακος και ηδυνατοτητα αλλαγης του.
Θελει ναμη βαριεσαι ομως:D:D:D:D:D

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κωστα οι compact και τα τηλεφωνα πλεον (αναφερομαι στα καλα...) εχουν παραπλησιες δυνατοτητες, με μια dslr. Οσον αφορα στα προγραμματα και στην επεξεργασια.
Εκει που δεν εχει αντιπαλο η dslr ειναι ο φακος και ηδυνατοτητα αλλαγης του.
Θελει ναμη βαριεσαι ομως:D:D:D:D:D

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τα ειπε ο john......εχουμε γεμισει φορτιστες και γκατζετ.
Δεν μπορω αλλο....
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ολοι δικιο εχουμε ;);););):)

Δεν υπαρχει το τελειο.....

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

zandesiro

3MA owner.
Περιοχή
Πολυγυρος Χαλκιδικης
Όνομα
zandesiro
Μοτό
ΧΤ600Ε,Typhoon 50,ST1300A
Εχω αυτην......


Για πανω στην μηχανη βγαζω το battery pack απο κατω και μενει μιση....



Την κρεμαω στο λαιμο και "τουφεκαω" παντου εν κινηση!!!Σε ολες τις συνθηκες εκτος απο βροχη!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Αυτο ειναι το πιο "στριμωγμα" στην υποθεση φωτο με τη μοτο...το να πρεπει δηλαδη να παρεις μαζι την φωτογραφικη σου αλλά...απο φακους;Και αν θελουμε εναν για ολα...μαλλον δεν θα τον εχουμε.Αν θελουμε πανω απο εναν,για να αλλαζουμε αναλογα,δεν υπαρχει ευκολος χώρος και τροπος...Κι αν παρω μια mirorless;...Μηπως με το κινητο κι οτι βγει καλυτερο;...

Προσωπικα επιλεγω την dslr μου και συνηθως εχω πανω τον στανταρ 14-45mm φακό της...καποιες φορες κουβαλαω μαζι και τον 70-300mm αλλά οχι συχνα.Τη βαζω μεσα σε ενα τανκμπαγκ μικρο κ βολικο κ κλικ κατα βουλησιν κ οταν χρειασθει αλλά με σταση μερικων sec...;)
Σκεφτομαι κ τη λυση ενος καλυτερου φακου "ενα για ολα" αλλά...ο 18-180mm ειναι πανακριβος γμτ...:wacky:
Σκεφτομαι κ μια mirorless αλλά κι εκει τα λεφτα ειναι,αν οχι πολλα,αρκετα Αρη...:Watching:
Και φυσικα πολλες φορες με εχει βγαλει απο τον "κοπο" το κινητο με 8mp camera και HD video που διαθετει...:rolleyes:ομως σε καλες βολτες δεν το χρησιμοποιω αφου υποκλινεται στην Olympus...:happy:


Οντως ωραια κουβνετα ανοιξαμε και διαβαζω με ενδιαφερον...:geek:
 

giclas

Μέλος
Περιοχή
Limassol
Όνομα
Michael Michael
Μοτό
hp2
οταν ασχολουμου με το αθλημα ειχα το μποτι f90 κε αργοτερα f5 με φακο 50αρι με 1.8 διαφραγμα (πολι φωτηνος) κε ενα φακο 24-120 κε ειμου κομπλε
τωρα με την ντιτζιταλ τεχνολογια περιοριστηκα με μια κομπακ νικκον
το τι θα προτημουσα αστα διοτι οτι παρεις μετα απο 6μινο ειναι ξεπερασμενη
 
Top Bottom