Πολυεστερικές κατασκευές

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Ήντα ρε Μανωλιό .......Φλας.....ΚΤΜ !!!
Όι μωρέ Λιάκο, δεν είνα από Κατέμι, αν και μοιάζουν πολύ με του 990.
Σ΄ένα μαγαζί της γειτονιάς με αξεσουάρ για παπιά τα είδα και μ αρέσανε...:happy:
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Τα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν για το Gel coat είναι αυτά(στο μπουκαλάκι ο σκληρυντής):



Το αποτέλεσμα μετά από 2 χέρια απλωμένα με διαφορά 20 λεπτών το ένα από το άλλο είναι:



Όχι πως φαίνεται κάτι ιδιαίτερο, αλλά έτσι για μιά εικόνα. Είναι στρωμένο με πινέλο.
Το Gel coat θεωρητικά μπορεί να πάρει ότι χρώμα θέλουμε αφού προσθέσουμε τις ανάλογες χρωστικές. Πρακτικά συνηθίζεται το λευκό και το βάφουμε όπως θέλουμε.
Διαλυτικό για καθαρισμό, το ασετόν.

Μετά από 4 ώρες και όχι περισσότερο από 12 θα πρέπει να απλώσουμε το πολυεστέρα για να έχουμε τα καλύτερα αποτελέσματα σε θέματα συγκόλλησης υλικών και μηχανικών ιδιοτήτων.

ΠΡΟΣΟΧH: Ο χώρος που δουλεύουμε πρέπει να αερίζεται και καλό είναι να φοράμε γάντια, μάσκα, γυαλιά.
Δεν παίζουν με τα χημικά αυτά και κυρίως με τις ίνες των υαλουφασμάτων και των ανθρακουφασμάτων.
 

memos

Μέλος
Περιοχή
αθηνα
Όνομα
Mωχαμεντ
Μοτό
BMW r 1150 gs 2001 - ΤDM 900 2008 - XTX 660 motard
φοβερη δουλεια!!! ευχομαι να δουμε συντομα το τελικο αποτελεσμα!! DIY:yew:
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Το τελικό στάδιο είναι το στρώσιμο με ρητίνη και υαλούφασμα.
Μπορούμε να παρομοιάσουμε τη ρητίνη με το τσιμέντο και το υαλούφασμα(ή το ανθρακούφασμα), με τα σίδερα, τον οπλισμό δλδ μιας κατασκευής.

Ρητίνες υπάρχουν πολλών ποιοτήτων, από τις χύμα φθηνές πολυεστερικές των 4-7 Ε μέχρι τις εποξικές των 32+ Ευρώ.
Είπαμε, ότι πληρώνεις, παίρνεις και τα αποτελέσματα είναι τα ανάλογα. Οι πολυεστερικές ρητίνες και ειδικά οι φθηνές,είναι λιγότερο εύκαμπτες όταν στερεοποιηθούν. Επίσης, σε βάθος χρόνου, η ρητίνη θα συρρικνωθείέστω και ελάχιστα– και θα αλλάξει το σχήμα του προϊόντος και τέλος, η συγκεκριμένη κατηγορία δεν παρέχει κανενός είδους προστασία από τις υπεριώδεις ακτινοβολίες. Να οι αιτίες των ρωγμών στο χρώμα για τις οποίες παραπονέθηκε ο φίλος Χριστόφορος, παραπάνω.

Εδώ, τις εξηγεί με αρκετές λεπτομέρειες που αρκούν για να τις ξεχωρίσουμε:

https://www.aandreou.gr/index.php?option=com_mijoshop&view=category&path=33&Itemid=1381

και εδώ για τις εποξικές:

https://www.aandreou.gr/index.php?option=com_mijoshop&view=category&path=49&Itemid=560

Τα υαλουφάσματα(fiberglass) είναι υφάσματα, πλεγμένα από "ινες γυαλιου", υαλονήματα.
Υπάρχουν σε διάφορα πάχη, πλέξεις και ποιότητες.
Ανάλογα με τις ιδιότητες που θέλουμε, επιλέγουμε το βάρος και τον αριθμό στρώσεων των υφασμάτων.
Στη δική μου περίπτωση δεν τα ξέρω βέβαια αυτά τα θεματάκια. Επιλέχθηκε 300άρι ύφασμα(γιατί μόνο αυτό βρήκα) και 4 στρώσεις(γιατί έτσι έκρινα από τη μικρή μου πείρα).
Περισσότερα εδώ:

https://www.aandreou.gr/index.php?option=com_mijoshop&view=category&path=38&Itemid=1383

Η συνέχεια στη πράξη...:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Πρωί-πρωί με τη δροσούλα απλώθηκε το 2ο χέρι των υλικών σε 2 στρώσεις με διαφορά 12 ωρών περίπου από το 1ο. 4 στρώσεις υφάσματος λοιπόν.
Χρησιμοποιήθηκαν τα υλικά της φωτό, το ύφασμα, ρητίνη, σκληρυντής και ρολό γούνινο που αντέχει περισσότερο στα χημικά.



Καλό θα ήταν να υπάρχει και ένα σιδερένιο ρολάκι για να πατηθούν τα υφάσματα για να μη κρατήσουν αέρα μέσα, φαινόμενο που συμβαίνει συχνά.
Βάζω ένα πολύ κατατοπιστικό βιντεάκι για τη διαδικασία:


Μια συμβουλή που με βοήθησε αρκετά ήταν το κόψιμο των υφασμάτων που περισσεύουν όσο είναι νωπά. Όταν ξεραθούν θέλει Dremel.



Και να το αποτέλεσμα:



Θα ξεκαλουπώσω σε 1-2 μέρες για να δούμε τι έγινε...:rolleyes:

Ώπα και μια selfie εν ώρα εργασίας...:)

 
Τελευταία επεξεργασία:

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Ξεκαλουπώσαμε λοιπόν σήμερα και αφού κόπηκαν με το ντρεμελάκι τα περιττά, να το αποτέλεσμα:



Σχεδιαστικά και κατασκευαστικά είμαι πολύ ικανοποιημένος. Παρ΄όλα αυτά δεν απέφυγα κάποια λάθη που επηρρέασαν το αποτέλεσμα όπως:

-το γύψινο καλούπι έπρεπε να έχει μεγαλύτερο πάχος. Αυτό μου κόστισε σε χρόνο και κόπο για επιδιορθώσεις στη διάρκεια του πρότζεκτ.
-η απόφαση να μην απλώσω κάποιου είδους αποκολλητικό στο καλούπι ήταν λάθος, καθότι στη προσπάθεια να ξεκαλουπώσω έκανα ζημιές στην επιφάνεια του Gel coat.
-το στρώσιμο του gel coat απαιτεί μεγαλύτερη προσοχή καθότι παγιδεύτηκε αέρας που μεταφράζεται σε ανωμαλείες στην επιφάνεια του τελικού προιόντος όπως φαίνεται και στη φωτό.
Αυτό δεν επηρρεάζει βέβαια την αντοχή του αλλά απαιτεί αρκετή ώρα σε στοκάρισμα και τρίψιμο.
-πέρασα 4 στρώσεις με υαλούφασμα και τις ανάλογες ρητίνες με αποτέλεσμα το φτεράκι να γίνει κάπως "βαρύ"(και πιό δυνατό βέβαια). Καθότι όμως δε θα χρησιμοποιηθεί σε αγωνιστική χρήση, δεν υπάρχει λόγος να είναι και τόσο βαρύ. 3 στρώσεις με 300άρι ύφασμα είναι αρκετές.

Πολυεστερικός στόκος λοιπόν και γυαλόχαρτα νερού για τη συνέχεια μέχρι να έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα για την επόμενη φάση που είναι το βάψιμο...:)
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Πολύ τρίψιμο σήμερα βρε παιδιά!:wacky:
Τις κακοτεχνίες τις πληρώνουμε στο τέλος με τρίψιμο.
Χρησιμοποιήθηκαν γυαλόχαρτα νερού 120, 280, 400. Ευτυχώς είχα απλώσει παχύ στρώμα Gel coat και έτσι παρ΄όλο το τρίψιμο δεν φτάσαμε στο πολυεστέρα.

Μετά στοκαρίστηκε με 2 διαφορετικούς στόκους. Όχι ότι υπήρχε λόγος αλλά τους είχα από παλιότερα και πειραματίστηκα με τη συμπεριφορά τους.



Ο ένας είναι απλός πολυεστερικός στόκος και ο άλλος πολύ πιό εξιδεικευμένος(και πολύ πιό ακριβός) εποξειδικός της NEOTEX. Και οι δύο, 2 συστατικών.
Στη παρακάτω φωτό, ο πολυεστερικός είναι πιό σκούρος και ο εποξειδικός πιό ανοιχτός. Με τελείως διαφορετικά αποτελέσματα.



Θα ακολουθήσει ένα ακόμα γυαλοχάρτισμα και μετά πάνω στο μηχανάκι για προσαρμογή και τρόχισμα-κόψιμο όπου απαιτείται...
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Βασικά, εδώ το θέμα δεν είναι μόνο το αποτέλεσμα, αλλά η τεχνογνωσία κατασκευής καλουπιών και η δημιουργία!
Ακριβώς! :)

Και η εμπειρία της χρήσης υλικών, τα περισσότερα από τα οποία μόνο κατ΄όνομα τα είχα ακούσει.
Απαραίτητο σκαλοπάτι για το τελικό μου στόχο, που είναι τα ανθρακονήματα...:happy:
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Ακριβώς! :)

Και η εμπειρία της χρήσης υλικών, τα περισσότερα από τα οποία μόνο κατ΄όνομα τα είχα ακούσει.
Απαραίτητο σκαλοπάτι για το τελικό μου στόχο, που είναι τα ανθρακονήματα...:happy:
Να σ' έχουμε στα υπόψιν...;)
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Θα ήταν χρήσιμο νομίζω για όλους, μιας και δημιουργήθηκε αυτό το χρήσιμο θέμα, να περιγραφούν με ακρίβεια, όσο είναι εφικτό, όλα τα στάδια με την σειρά και τα υλικά που χρησιμοποιούνται.
Για να καταλάβουμε οι μη γνωρίζοντες, αλλά θέλουμε να μάθουμε και να ασχοληθούμε...
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Θα ήταν χρήσιμο νομίζω για όλους, μιας και δημιουργήθηκε αυτό το χρήσιμο θέμα, να περιγραφούν με ακρίβεια, όσο είναι εφικτό, όλα τα στάδια με την σειρά και τα υλικά που χρησιμοποιούνται.
Για να καταλάβουμε οι μη γνωρίζοντες, αλλά θέλουμε να μάθουμε και να ασχοληθούμε...
Αυτός ήταν εξαρχής ο σκοπός μου.
Πόσο πιό αναλυτικά να τα γράψω?
Έβαλα λινκ για πληροφορίες για τα υλικά, βιντεάκι κατατοπιστικότατο με τη διαδικασία, φωτό κλπ.
΄Ετσι για να είναι μαζεμένα γιατί κι εγώ λόγια από δω κι απο κει έπαιρνα για να βγάλω μιά άκρη.

Το επόμενο στάδιο είναι να μαζευτούμε να με βλέπετε να δουλεύω...:)
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Αυτός ήταν εξαρχής ο σκοπός μου.
Πόσο πιό αναλυτικά να τα γράψω?
Έβαλα λινκ για πληροφορίες για τα υλικά, βιντεάκι κατατοπιστικότατο με τη διαδικασία, φωτό κλπ.
΄Ετσι για να είναι μαζεμένα γιατί κι εγώ λόγια από δω κι απο κει έπαιρνα για να βγάλω μιά άκρη.

Το επόμενο στάδιο είναι να μαζευτούμε να με βλέπετε να δουλεύω...:)
Απλά εννοούσα συνοπτικά...
Μακριά μου είσαι, αλλιώς γιατί όχι!
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Σήμερα μπήκε το φτερό πάνω στη μοτό για να γίνει το απαιτούμενο ταίριασμα με τα πλαινά καπάκια από Dominator που έβαλα στο Αφρικάκι μου.



Το ζητούμενο ήταν να ταιριάξει η κούρμπα που σχεδίασα πάνω στο μονωτικό ντάου που χρησιμοποιήθηκε για να γίνουν οι προεκτάσεις του φτερού.
Το καπάκι του Dominator έχει μιά ανάλογη κούρμπα που ήθελα να σβύνει και όχι να κόβεται αγγούρι.
Μάλλον ικανοποιητικό το αποτέλεσμα(για αρχάριο :happy:). Λίγο ακόμα στοκάρισμα το φτεράκι, λίγο φάγωμα το πλαστικό, θα ταιριάξει.

Λίγη περιποίηση με ψιλό γυαλόχαρτο ακόμα και θα είναι έτοιμο για αστάρωμα και βάψιμο.
ΟΜΩΣ, οι ειδήμονες λένε ότι οι ρητίνες που χρησιμοποιήθηκαν συνεχίζουν να πολυμερίζονται(να σκληραίνουν) για κάμποσο χρόνο ακόμα.
Άρα, καλό είναι να περιμένουμε 10-20 μέρες πριν ξεκινήσει η διαδικασία βαψίματος για να μην έχουμε τις ρωγμές που συζητήθηκαν παραπάνω.

Αυτά για την ώρα, καλό 3ήμερο και θα επανέλθω με τις τελικές φωτό.

:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Πολύ καλή δουλειά έκανες !
Εγώ θα την πω την κουταμάρα μου κι ας φάω κράξιμο.... Γιατί να το βάψεις? Γιατί δεν το περνάς ένα ματ αυτοκόλλητο λείο ?
Έτσι κι αλλιώς κούρμπες μεγάλες δεν έχεις.
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Πολύ καλή δουλειά έκανες !
Εγώ θα την πω την κουταμάρα μου κι ας φάω κράξιμο.... Γιατί να το βάψεις? Γιατί δεν το περνάς ένα ματ αυτοκόλλητο λείο ?
Έτσι κι αλλιώς κούρμπες μεγάλες δεν έχεις.
Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αυτοκόλλητα για τέτοιες δουλειές, οπότε για να πω την αλήθεια δεν ξέρω ακριβώς τι είναι.

Αλλά το βάψιμο μου φαίνεται πιό εύκολο και με μεγαλύτερη διάρκεια σε βάθος χρόνου...
 

virus

Μέλος
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
αδιευκρινιστο
απο τις αγαπημενες μου ασχολιες ο πολυεστερας. αλλα δεν εχω φτασει ακομα το επιπεδο σου. κυριως μπαλωματα και σπασμενα πλαστικα επισκευες.

ανδρεου και νεοτεχ οι μονες εταιρειες. δεν εχω βρει αλλη εταιρεια στην αθηνα με τετοια ειδη.

υπο παρακολουθηση :)
 
Top Bottom