Σκονισμένες Μοτο-Αναμνήσεις

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Εψαξα όλο το τμήμα του "Κλικ, κλικ... κλικ" ,κ δεν βρήκα κάτι ανάλογο.
Αν υπάρχει κ μου ξέφυγε ,ας μεταφερθούν εκεί απο τους mods.
Ευχαριστώ. :)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Το "παιχνίδι αναμνήσεων" έχει ως εξής:

Σκεφτηκα να "παιξει" ενα νήμα ,με προσωπικες μοτο-φωτογραφιες & μοτο-μνήμες του καθενος απο εμας.

Αποτυπωμενες ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ,απο την ζωη μας ,με την εκαστοτε μοτοσυκλετα μας.

Αλλα επισης ,απο μοτοσυκλετιστικα δρώμενα του παρελθοντος ,που ετυχε ο καθενας απο εμας ,ειτε να παρεβρεθει ,ειτε να συμμετασχει κιολας.

Φωτογραφιες που'χουμε τραβηξει εμεις -ή- που μας εχουνε τραβηξει φιλοι.(μην μπλεχτουμε & με φωτογραφικα δικαιωματα ετσι???)

Οι οποίες φωτογραφιες ,καλο θα ειναι να συνοδευονται -τουλαχιστον- με μια μικρη περιγραφη.
Αν ειναι και μια μικρη ιστορια....ακομα καλύτερα.

Για πάμε....

Ετσι...για να θυμούνται οι "παλιοί" ;) ....και να μαθαίνουνε οι "νέοι"
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Κανω εγω την αρχη.

"Σωτήριον" Ετος 1991 Γενάρης - Λίμνη Ευβοίας - Ημερησια Μοτοβολτα με φιλαρακια - Δικο μου: το Tenere


απο την ιδια μοτο-βολτα: Διασχιση του ποταμου στο Προκόπι Ευβοίας
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Σε αυτή την μοτο-βόλτα επαθα το ακολουθο χουνερι.
Ενας -τοτε- φιλος ,ο Στέλιος ,δικηγορος ήδη,και +20κιλα ,και +10 χρονια μεγαλυτερος απο εμας ,ειχε παρει το εικονιζομενο TDR.

4χρονοι ολοι. ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ πολέμιοι των 2χρονων.
Το τι "δουλεμα" ειχε φαει ,ΔΕΝ περιγραφεται.
"Αντε πάγενε ρε με τη λαδιέρα σου."
"Τι το πηρες ρε ξεμωραμένε το μπρικι στα γεράματα?"
'Αντε παρατα μας ρε με την π@π@ρι@ που ψωνισες. Δεν προσεξες οτι γραφει ημερομηνια λήξης?"

Ο Στέλιος ,χαλαρος και ηρεμος ,πιο εμπειρος απ'ολους μας ,περιμενε με ηρεμια την εκδικηση του.

Βγαινουμε λοιπον στην Εθνικη Οδο Αθηνων-Λαμιας.
Ευθεια της Θηβας.
Κορδωτος και περιφανος εγω -τρομάρα μου- πανω στο 600άρι μου το Τενερε ,παγαινω με ταχυτητα γυρω στα 140 ,παλευοντας να κρατησω το μηχανακι σε ευθεια γραμμη.

Και ξαφνικα ,με παιρναει με +30 τουλαχιστον ο Στελιος απο δεξια ,κρατωντας το τιμονι με το ενα χερι ,εχοντας βαλει το αλλο σαν ηχειο ,για να μιλησει στην κοπέλα του ,γυρνωντας το κεφαλι του ,και πισω.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΛΕΩ!!!
Ονειρευομαι κ βλεπω εφιαλτη.
Να με περασει το πρα-πρα????
Δεν μπορει...κατι κανω λαθος.

ΧΟΥΦΤΩΝΩ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΓΕΝΝΑΙΑ.
Σε δευτερολεπτα ,το ΧΤ αρχιζει να κοσκινιζει τοσο εντονα ,΄που καθαρα απο τυχη ,αφηνοντας το γκαζι,επανηλθε στην πορεια του.

Εντρομος και πληγωμενος ,στα διοδια ,του λεω:
"Γιατι τρεχεις ετσι ρε μλκ@?"
"Δεν τρεχω ρε συ. Με το ενα χερι παω. Δε με βλεπεις"

Κοκκινισα ,μα το καταπια.
Τι μπορουσα να κανω άλλωστε.
Περιμενα τις στροφες του Αη.Γιάννη του Rossi.
Eκει λέω ,θα παρω το "αίμα μου πισω".

Κι ερχονται οι στροφες.
Κι ο Στελιος με προσπερναει χαλαρα.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ.
Αυτος μεχρι και χθες ,ήτανε ο κουλός της παρεας.
Θα τον πατησω τον πστη.


Δυο κατω - τέρμα γκαζι - και παω με "όσα".
Ντριφτάρω συνεχως και με τους δυο τροχους.
Η κοπέλα μου απο πισω ,εχει τρομαξει.
Κι εγω το ιδιο ,αλλά η ντροπη μου ,ειναι μεγαλυτερη απο την τρομαρα μου.
Δε λεω να κοψω κ να τα παρατησω.

Ωσπου ,καποια στιγμη ,ντριφταρω τοσο εντονα ,που καταφερνω να το σωσω ,λιγο πριν πεσουμε στο γκρεμο.
Τρομαζω κ συνειδητοποιω τη μλκι@ μου.
Εχω κι αλλη μια ψυχη απο πισω.
Κοβω και κανω τον τουριστα.
Τον "Κινέζο" τουριστα.

Φτανουμε Λιμνη.
Ο Στελιος σβηνει μολις το δευτερο -λεει- τσιγαρο του.
Κανω πως δεν καταλαβαινω.
Ειπαμε ,Κινεζος....

Το φαγητο υπεροχο - η παρεα επισης - συζηταμε διαφορα - για μηχανακια ,εννοειται.
Καποια στιγμη ,πλαγιως ,του το ριχνω:
"Γιατι ετρεχες ετσι ρε μλκ@? Βολτα παμε. Επικυνδινο πολυ. Εχεις κ μια ψυχη απο πισω σου."
"Δεν ετρεχα ρε φιλε. Χαλαρα το πηγαινα. Με το ενα χερι. ΔΕΝ με ειδες."

Αυτο ητανε το τελειωτικο χτυπημα.
Εφιαλτης ειναι-λεω. Κοιμαμαι. Θα ξυπνησω καποια στιγμη ,και ολα θα΄ναι ενα κακο ονειρο.

Ερχεται η ωρα να παρουμε το δρομο της επιστροφης.
Και τοτε με ρωταει ο Στελιος:
"Δε μου λες ,θελεις να παρεις το TDR,να το δεις κ πως?/ παει ,να νιωσω κ γω λιγο τη ροπάκλα του 4χρονου ,που μου'χει λειψει."
ΟΚ ,του λεω ,μη σου χαλασω κ το χατηρι. Τι φιλοι ειμαστε.

Ανεβαινω λοιπον στο TDR. 2κάβαλος. Κουμπωνω αμεσως. Ξεκιναω.
Νιωθω σα να το'χω χρονια.
Νιωθω -για καποιον ανεξηγητο τοτε για μενα λογο- μια ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.
Η αισθηση και η συναισθηση που μου δινει αυτη η 2χρονη μοτοσυκλετα ,ειναι κατι που ΔΕΝ εχω ξαναζησει μεχρι τοτε.
Εχει φρεναρες. Καμια σχεση με το ΧΤ.
Και ΣΤΡΙΒΕΙ. Οταν λεμε στριβει>>>> ΣΤΡΙΒΕΙ !!!
Νιωθω τοσο ασφαλης μαζι της ,που εχω την αισθηση οτι στριβω με το χερι στο γραφειο μου ,μια μινιατουρα μοτοσυκλετας.
ΚΑΜΙΑ ΑΙΣΘΗΣΗ ΦΟΒΟΥ Κ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.
ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ.
ΜΑΓΙΚΑ ,θα τολμουσα να πω.

Αυτο ηταν.
Το επομενο πρωι...πρωι-πρωι...ημουν σε αντιπροσωπο της YAMAHA.
Tην ειχε εκει...οπως την ηθελα...σε Μαυρο-Κιτρινο.
Σε 2-3 μερες ,την εκανα δικια μου.
Την 1η μας μερα ,καναμε 550 κμετρα.




Ειναι μια απο τις καλυτερες μοτοσυκλετες που ειχα ποτε.
Προ-πομπος των σημερινων 17-19 μοτο.

Δεν θα ξεχασω ποτε την φατσα των Africaνων ,οταν τους προσπερνουσα στις εθνικες με 180κμ ,με το 2χρονο 250άρι μου.
Για το στροφιλικι ,δεν συζηταμε.
Ηταν καλυτερη κι απ΄τα SS της εποχης.

Και εμπαινε και χωμα.



Την ευχαριστήθηκα οσο δεν γινοταν ,και με αποζημιωσε και για την τελευταια δραχμη που εδωσα για κεινη.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
DT 125 LC,
Η δευτερη αγαπη μου μετα το C50.
Με εβαλε στον κοσμο των τοτε αγωνων enduro οι οποιοι γινοταν σχεδον ολοκληροι στις φλαταδουρες που περναμε τωρα με τα on off.
Το κυριοτερο ειναι οτι με εβγαλε μαζι με τα παιδια του ΜΟΘ απο τον κοσμο της σουζας και του ζειν-συνηθως για λιγο- επικινδυνως σε δημοσιους δρομους.
Εδω στο Χορτιατης - Περιστερά, χαζεψτε αγωνιστικο εξοπλισμο δεκαετιας '80..



p.s.
Eιχα για 3 μηνες κι ενα ωραιο Τενερε...κανεις δε γλυτωσε απο αυτα!
Ψαχνω χαρτινες φωτο.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Το 1998 μας βρηκε και τους τρεις φρεσκοχωρισμενους και με φρεσκα μηχανακια και λαστιχα.
Φρεσκοι κι απο την διοργανωση της 5ης στο Πηλιο το Μάιο της ιδιας χρονιάς δεν ηθελε και πολυ για να το αποφασισουμε.
Παρασκευας @ΗΛΙΑΣ κι εγω ανηφορισαμε προς τις Αλπεις για ενα ανεκδιηγητο road trip
με κομβικο σταθμο την 6η Πανευρωπαικη Συναντηση του Α.Τ.Ι.C.
(Africa Twin InternEtional Connection)


 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l


Το καλοκαιρι του '95 αποφασισαμε με τον αδελφο μου να παμε Γιαννενα-Ζαγοροχωρια ολιγον ανορθοδοξα Τουτεστιν απο χωματοδρομους και επαρχιακους με μονη βοηθεια εναν γενικο χαρτη της Ελλαδας και μαλιστα της κακιας ωρας
Η ανωτερω φωτογραφια ειναι μετα απο καταιγιδα που μας επιασε καπου στην Οιτη απογευμα πια
Ειχαμε ξεκινησει πολυ νωρις το πρωι για να καταφερουμε μετα απο σχεδον δωδεκα ωρες να στηνουμε την σκηνη μας στην πλατεια του χωριου Δαφνη Βεβαια οι τοσες πολλες ωρες περα απο τα χασιματα, τις στασεις για τσιγαρο/α, φωτο κλπ οφειλονταν στο οτι σταματησαμε και μας φιλεψε μια ηλικιωμενη ντοματα και ψωμοτυρι και οτι στο επομενο χωριο πεσαμε στον αραβωνα της εγγονης του τσελιγγα ...και σιγα μην μας αφηναν να φυγουμε!

Το παρακατω βιντεο ειναι απο αυτην την βολτα μας Τελικα φτασαμε Γιαννενα μετα απο 3 μερες αφου διανυκτερευσαμε την επομενη στις Κορυσχαδες στο σπιτι του κουμπαρου μου (Η ποιοτητα δεν ειναι καλη, βλεπετε τοτε μονο VHS καμερες υπηρχαν)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ


Το καλοκαιρι του '95 αποφασισαμε με τον αδελφο μου να παμε Γιαννενα-Ζαγοροχωρια ολιγον ανορθοδοξα Τουτεστιν απο χωματοδρομους και επαρχιακους με μονη βοηθεια εναν γενικο χαρτη της Ελλαδας και μαλιστα της κακιας ωρας
Η ανωτερω φωτογραφια ειναι μετα απο καταιγιδα που μας επιασε καπου στην Οιτη απογευμα πια
Ειχαμε ξεκινησει πολυ νωρις το πρωι για να καταφερουμε μετα απο σχεδον δωδεκα ωρες να στηνουμε την σκηνη μας στην πλατεια του χωριου Δαφνη Βεβαια οι τοσες πολλες ωρες περα απο τα χασιματα, τις στασεις για τσιγαρο/α, φωτο κλπ οφειλονταν στο οτι σταματησαμε και μας φιλεψε μια ηλικιωμενη ντοματα και ψωμοτυρι και οτι στο επομενο χωριο πεσαμε στον αραβωνα της εγγονης του τσελιγγα ...και σιγα μην μας αφηναν να φυγουμε!

Το παρακατω βιντεο ειναι απο αυτην την βολτα μας Τελικα φτασαμε Γιαννενα μετα απο 3 μερες αφου διανυκτερευσαμε την επομενη στις Κορυσχαδες στο σπιτι του κουμπαρου μου (Η ποιοτητα δεν ειναι καλη, βλεπετε τοτε μονο VHS καμερες υπηρχαν)
ωραιο και συγκινησιακο!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Vamael

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα,Καρυά Βοιωτίας,Ορχομενός,Λιβαδειά
Όνομα
Μχάλης Βαμβακούσης
Μοτό
Suzuki Vstrom 650 Abs
Μία στιγμή, όχι από κάποιο μεγάλο ταξίδι, αλλά που έχει μείνει στο μυαλό μου και πιστεύω με έκανε πολύ πιο προσεκτικό αναβάτη.

Καλοκαίρι του 1999, Kawasaki Kle 250, καλοκαιρινές διακοπές με την κοπελιά και άλλο ένα ζευγάρι με μηχανάκι. Αγαπημένο μοτόρι το ΚΛΕ, με έφτασε μέχρι Θεσσαλονίκη και έμεινε ζωντανό μετά από μία καλή στούκα στην Αμφιθέας με κάδο σκουπιδιών και ντουβάρι.

Βραδάκι, έχουμε κατέβει Αδάμαντα για ποτάκι, ανακαλύπτω πως έχω ξεχάσει πορτοφόλι, λεφτά, χαρτιά στο δωμάτιο, και λέω να πεταχτώ μόνος να τα πάρω να "παίξω" λίγο και με το μηχανάκι.

Στα μισά της διαδρομής, λίγο πριν μία κωλοστροφή, το απίστευτο, κάτι πετάει ευθεία μπροστά μου και έχει κεντράρει τον προβολέα, μέχρι να καταλάβω τι γίνεται έχει σκάσει στο κράνος και γίνεται της μουρλής, το σώζω με το ζόρι και οριακά πριν βουτήξω στα νερά του Αιγαίου παρέα με το Kle.

Ανακαλύπτω τρέμωντας, λίγο μετά, ότι το αίμα που στάζει από το κράνος και έχει βάψει την μπλούζα μου δεν είναι δικό μου αλλά μίας όμορφης νυχτερίδας....

 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr


Το καλοκαιρι του '95 αποφασισαμε με τον αδελφο μου να παμε Γιαννενα-Ζαγοροχωρια ολιγον ανορθοδοξα Τουτεστιν απο χωματοδρομους και επαρχιακους με μονη βοηθεια εναν γενικο χαρτη της Ελλαδας και μαλιστα της κακιας ωρας
Η ανωτερω φωτογραφια ειναι μετα απο καταιγιδα που μας επιασε καπου στην Οιτη απογευμα πια
Ειχαμε ξεκινησει πολυ νωρις το πρωι για να καταφερουμε μετα απο σχεδον δωδεκα ωρες να στηνουμε την σκηνη μας στην πλατεια του χωριου Δαφνη Βεβαια οι τοσες πολλες ωρες περα απο τα χασιματα, τις στασεις για τσιγαρο/α, φωτο κλπ οφειλονταν στο οτι σταματησαμε και μας φιλεψε μια ηλικιωμενη ντοματα και ψωμοτυρι και οτι στο επομενο χωριο πεσαμε στον αραβωνα της εγγονης του τσελιγγα ...και σιγα μην μας αφηναν να φυγουμε!

Το παρακατω βιντεο ειναι απο αυτην την βολτα μας Τελικα φτασαμε Γιαννενα μετα απο 3 μερες αφου διανυκτερευσαμε την επομενη στις Κορυσχαδες στο σπιτι του κουμπαρου μου (Η ποιοτητα δεν ειναι καλη, βλεπετε τοτε μονο VHS καμερες υπηρχαν)
αφου υπαρχουν ντοκουμεντα απο τοτε........:hailbig:
πρεπει να ηταν οι πρωτες χρονιες, που εβαλαν ασφαλτο μετα την Παυλιανη και μεχρι τον Αθανασιο Διακο!
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250


Το καλοκαιρι του '95 αποφασισαμε με τον αδελφο μου να παμε Γιαννενα-Ζαγοροχωρια ολιγον ανορθοδοξα Τουτεστιν απο χωματοδρομους και επαρχιακους με μονη βοηθεια εναν γενικο χαρτη της Ελλαδας και μαλιστα της κακιας ωρας
Η ανωτερω φωτογραφια ειναι μετα απο καταιγιδα που μας επιασε καπου στην Οιτη απογευμα πια
Ειχαμε ξεκινησει πολυ νωρις το πρωι για να καταφερουμε μετα απο σχεδον δωδεκα ωρες να στηνουμε την σκηνη μας στην πλατεια του χωριου Δαφνη Βεβαια οι τοσες πολλες ωρες περα απο τα χασιματα, τις στασεις για τσιγαρο/α, φωτο κλπ οφειλονταν στο οτι σταματησαμε και μας φιλεψε μια ηλικιωμενη ντοματα και ψωμοτυρι και οτι στο επομενο χωριο πεσαμε στον αραβωνα της εγγονης του τσελιγγα ...και σιγα μην μας αφηναν να φυγουμε!

Το παρακατω βιντεο ειναι απο αυτην την βολτα μας Τελικα φτασαμε Γιαννενα μετα απο 3 μερες αφου διανυκτερευσαμε την επομενη στις Κορυσχαδες στο σπιτι του κουμπαρου μου (Η ποιοτητα δεν ειναι καλη, βλεπετε τοτε μονο VHS καμερες υπηρχαν)
Το βίντεο όλα τα λεφτά!
Μας γυρίσατε σε ένα νοσταλγικό ταξίδι στην Ελλάδα της εποχής!
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Το θέμα με τις παλιές προσωπικές μοτο-φωτογραφίες και μοτο-μνήμες που τις σημαδεύουν δεν υπάρχει!
Κάτι (πιο πρόσφατο βέβαια... :p ) πρέπει να έχω κι εγώ κάπου. Το υλικό, γιατί οι μνήμες μένουν πάντα στο μυαλό..
Α, @konkost , το βίντεο ντοκουμέντο απίστευτο!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ωρα να ξεσκονίσω τις φωτογραφίες απο τα μηχανάκια-μοτοσυκλέτες που περάσαν απο τη ζωή μου.
Εδω με την μητέρα μου την κυρα-Λένη καθισμένη στο πλαϊ(μαρτύριο για τον οδηγό....)κάποιο Πάσχα φεύγοντας απο το ψήσιμο του εριφίου του σπιτιού μας και πηγαίνοντας σε σπίτια συγγενών για να δούμε πως πάνε τα εκεί ψησίματα και να κάνουμε τον ανάλογο χαβαλέ....
Το μηχανάκι είναι ενα DKW (Auto Union) 50cc μοντέλο του 1964.
Ηταν το πρώτο μηχανάκι του πατέρα μου και οικογενειακό μας όχημα και η πρώτη δίτροχη,μηχανοκίνητη εμπειρία μου.

και εδώ...


Το επόμενο είναι ενα HONDA BROSS 650.Ηταν η πρώτη μου σοβαρή μοτοσυκλέτα,με το αθάνατο μοτερ της το οποίο είχαμε δυναμώσει με κιτ στα καρμπυρατέρ,φίλτρο και εξάτμιση...



και εδώ η πρώτη μου επαφή με τα χώματα
HONDA XR-400
Ωραίο μηχανάκι αλλα αμα έπεφτε κάτω ή αμα έκανε ''τσαφ'' την είχες βαμμένη....
Η χειρότερη μου ήταν σε μια βόλτα στο δάσος ντάλα καλοκαίρι οταν βάραγα μανιβέλα κοντά στα 20 λεπτά μετα απο πτώση για να πάρει μπρος,και ταυτόχρονα να τρέχει ποτάμι ο ιδρώτας και οι μύγες και τα νταβάνια να κάνουν πάρτυ γύρω μου.....



....και ετσι λοιπόν οταν αποφάσισα οτι έπρεπε να το πουλήσω τη θέση του πήρε ενα KTM 400 EXC του 2004.
Εκπληκτικό μηχάνημα,φοβερό στήσιμο,φρένα,άθραυστο,οικονομικό σε καυσιμα και συντήρηση,πήγαινε παντού!
Δυστυχώς δεν πρόλαβα να το χαρώ όσο θα ήθελα διότι κάτι κ@@οπαιδα αποφάσισαν να μου την ΚΛΕΨΟΥΝΕ.
Ευχομαι αυτο το συναίσθημα να μην το ζήσει κανείς σας...
Στις παρακάτω φωτογραφίες το εν λόγω με τον μεγαλύτερο γιο μου Κωνσταντίνο στη σέλα...






Παράλληλα με αυτήν υπήρχε και μια BMW F650GS DAKAR μοντελο 2000.Άνετο για ταξίδια μέχρι 140 km/h, αν και πάνω απο τα 120 είχε κάτι ενοχλητικούς στροβιλισμούς του αέρα.Και στο χώμα πήγαινε με τα ανάλογα λάστιχα,και λίγους κραδασμούς είχε για μονοκύλινδρο,έγραψα αρκετά km στη σέλα της σε όλων των ειδών τα τερραίν...Στις παρακάτω φωτό είμαι στο κατέβασμα απο την Χειμερινή στο Καράντερε το 2011,με σχοινιά στους τροχούς διότι ο πάγος δεν αστειεύεται,και εφόσον στο ανέβασμα μετά απο 500 περίπου km εως εδω,στα τελευταία 3 πέσαμε απο 2 ή 3 φορές έκαστος,εγώ και ο Παναγιώτης με ένα KLE-500.Πρώτη φορά στη ζώη μου κυνηγούσα ενα ξαπλωμένο DAKAR σε ενα κατηφορικό δρόμο με πάγο προσπαθώντας να το πιάσω και να το σηκώσω....Μας είχε πάρει και η νύχτα...




 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ρε τι έχουμε ξεθάψει με αυτή την ενότητα.....
Μ.Σάββατο του 2007.Έχουμε μαζευτεί με την τότε παλιοπαρέα με οτι μηχανάκι διέθετε ο καθένας συν το lada niva του Χρήστου το οποίο χρησίμευε εκτός των άλλων και για το κουβάλημα αλυσοπρίονου,βενζίνης,κ.τ.λ.και έχουμε βγεί για την καθιερωμένη Πασχαλινή βόλτα στα γύρω βουνά της περιοχής.
...και αφού καταφέραμε να ξεπεράσουμε το πρώτο εμπόδιο για το niva...
Παναγιώτης επι το έργο...


και εδω με τον Χρήστο


...συνεχίζουμε με το κόψιμο ελάτου που μας έκλεινε τον δρόμο...








...και όταν ξεπεράσαμε και αυτό,συνεχίζουμε...
Βασίλης (Ψηλός)


Χρήστος DT-200


Αθανάσιος XL-250


Παναγιώτης CRM-250


και εγώ XR-400


...άλλο ενα πετραδάκι που νόμιζε οτι θα μας σταματούσε...


και αφού φτάσαμε στον προορισμό μας επιδοθήκαμε σε διάφορες αθλοπαιδιές...
Λεωνίδας με το CRM του Παναγιώτη




...και εγώ




μεσα και το niva...

...και εις άλλα με υγεία....!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
το θεμα του ''αιλουρου'' θα γινει best seller συντομα,
Θαναση η φωτο με την μητερα στο πλα'ι' ειναι συλλεκτικη!!
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)


Το καλοκαιρι του '95 αποφασισαμε με τον αδελφο μου να παμε Γιαννενα-Ζαγοροχωρια ολιγον ανορθοδοξα Τουτεστιν απο χωματοδρομους και επαρχιακους με μονη βοηθεια εναν γενικο χαρτη της Ελλαδας και μαλιστα της κακιας ωρας
Η ανωτερω φωτογραφια ειναι μετα απο καταιγιδα που μας επιασε καπου στην Οιτη απογευμα πια
Ειχαμε ξεκινησει πολυ νωρις το πρωι για να καταφερουμε μετα απο σχεδον δωδεκα ωρες να στηνουμε την σκηνη μας στην πλατεια του χωριου Δαφνη Βεβαια οι τοσες πολλες ωρες περα απο τα χασιματα, τις στασεις για τσιγαρο/α, φωτο κλπ οφειλονταν στο οτι σταματησαμε και μας φιλεψε μια ηλικιωμενη ντοματα και ψωμοτυρι και οτι στο επομενο χωριο πεσαμε στον αραβωνα της εγγονης του τσελιγγα ...και σιγα μην μας αφηναν να φυγουμε!

Το παρακατω βιντεο ειναι απο αυτην την βολτα μας Τελικα φτασαμε Γιαννενα μετα απο 3 μερες αφου διανυκτερευσαμε την επομενη στις Κορυσχαδες στο σπιτι του κουμπαρου μου (Η ποιοτητα δεν ειναι καλη, βλεπετε τοτε μονο VHS καμερες υπηρχαν)
Ότι και να πω για το βίντεο είναι λίγο.... Πολύ όμορφες αναμνήσεις! Αυτό που θα ευχηθώ είναι να ξανακάνεις την ίδια διαδρομή με την ίδια παρέα και να βιντεοσκοπίσεις τα ίδια πράγματα.. Θα ήταν το απόλυτο πιστεύω μετά από τόσα χρόνια.. :)
 
Top Bottom