Στα οξυγονα της Ρουμανιας

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
Η βολτα μας στις ομορφιες της Ρουμανιας το 2011.
Η πρωτη μερα ειχε στοχο να φτασουμε Κραιοβα για να κανουμε συναλλαγμα στα τοπικα ανταλλακτηρια μιας και δεν εχουμε καρτες τραπεζων και τα σχετικα. Και μιας και ειχαμε μπροστα μας περιπου 550 επαρχιακα χλμ οι στασεις ηταν μονο στα βενζιναδικα για ανεφοδιασμο υγρων. Το περασμα αποφασισαμε να το κανουμε μεσω oryakhovo για να κανουμε και κρουαζιερα. Φτασαμε στη Κραιοβα γυρω στις 17.00 η ωρα με 36 βαθμους μπηκαμε στο πρωτο ξενοδοχειο, μπανιο φαι και ανασυνταξη δυναμεων.Καβάλα, Ελλάς προς Oryakhovo, Βουλγαρία - Χάρτες Google + τα 70 χλμ απο bechet μεχρι την craiova. Τελος να ευχαριστω και τον Γιαννη JTR για την αμεση βοηθεια σε ολες τις αποριες μου.
:)
 

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
2η μερα. καλο πρωινο και στις 08.30 αλλαγη χρηματων και βουρ για το transfagarasan.Κραϊόβα, Ρουμανία προς Transfăgărăşan, Ρουμανία - Χάρτες Google

ανεβαινοντας για τον tansfagarasan απο curtea de arges, αυτη η πλευρα κατα την γνωμη μου ειναι πιο ομορφη. το μονο προβλημα (οχι για μας
)ειναι περιπου 15 χλμ απο την λιμνη και πανω οτι ο δρομος ειναι σαν βομβαρδισμενος μετα στρωνει.









:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
αυτες ειναι απο πανω ημερα κυριακη και γινοταν χαμος. απολαυσαμε την θεα, πηραμε τα αναμνηστικα μας, φαγαμε, προμηθευτηκαμε και το βραδινο μας με καπνιστα κασερια σαλαμια και τα συναφη και κατηφορισαμε.





:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
απο τις βολτες στα αλπικα πασα ηθελα να στησω ενα σκηνακι σε ενα απο αυτους τους δρομους και να κατσω να χαζευω τα μοτορια να περνανε, οποτε η ευκαιρια ηταν εδω αν και δεν εχει συγκριση με το τι θα γινοταν αν ηταν αλλου δεν εχω παραπονο.






να σημειωσω οτι ειχε παρα πολλους κατασκηνωτες πιο χαμηλα βεβαια και ιδιως απο την αλλη πλευρα που ανεβηκαμε.
:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
Τελευταία επεξεργασία:

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
Sighisoara, ομορφη πολη αλλα εμεις καναμε μονο μια ολιγολεπτη σταση λογω κινησης και της αδυναμιας μου στα χωρια παρα στις πολεις.;)




συνεχιζοντας για lacu rosu και το φαραγγι bicaz μεσα απο δαση και λιβαδια.



:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
η μεγαλη λιμνη διπλα στο bicaz




η δ/ν σημερα εγινε εδωComplex Cristina Durau si Bicaz με 15 ευρω το μπαγκαλοου μιας και ειχε μαυρισει ο ουρανος και τελικα ηταν η σωστη αποφαση αφου μεχρι το πρωι εβρεχε.



:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
4η μερα σημερα, η πιο απαιτητικη σιγουρα και συνολικα πιο ομορφη ......μεχρι στιγμης
. Μια περιπλανηση στην ξακουστη περιοχη των maramures με τις ξυλογλυπτες κατασκευες.Hotel & Camping Cristina προς Şurdeşti, Ρουμανία - Χάρτες Google


αυτες οι εικονες μας εκαναν παρεα






ανεβοκατεβαινοντας το passo prislop





:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
απο την υπολοιπη διαδρομη




Γεματοι εικονες και ενα 8ωρο οδηγα, σταματα, ξεκινα, στο χωριο surdesti σταματησαμε σε ενα καφενειο μπακαλικο, φαγαμε πηραμε και προμηθειες για το βραδυ και μπηκαμε μεσα στο δασος για κατασκηνωση

:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
5η μερα και φυγαμε για τα βουνα Apuseni και την ομορφη λιμνη του belis.Şişeşti, Ρουμανία προς Câmpeni, Ρουμανία - Χάρτες Google τα 3/4 της διαδρομης μας μεχρι το belis ηταν ολο εργα και μποτιλιαρισμα αλλα με το που φτασαμε στον ορεινο ογκο του δρυμου μας ηρθαν τα χαμογελα ξανα. Στην λιμνη αφου δροσιστικαμε και φαγαμε, την ωρα που ψαχναμε να τρυπωσουμε στο δασος μας επιασε χαλαζι και βροχη και το σχεδιο αλλαξε απο σκηνη σε πανσιον. Μειναμε σε αυτη, απλα αψογη 20 ευρω με πρωινο.Pensiune Casa Anda din Vadu Motilor - Aventura Turistica

φωτο απο την λιμνη belis



Να σημειωσω οτι μετα την λιμνη υπαρχει ενας βατος χωματοδρομος περιπου 15χλμ (λιγος
) στον οποιο ξεχασα και το φορτωμα και οτι αλλο ειχα στο μυαλο μου απο την χαρα μου, ουτε η βροχη που ερχοταν απο πισω δεν μας προλαβαινε. Το κιοσκι που εχω φωτο ειναι εξω απο το δωματιο μας, ειπιαμε 2 μπουκαλια κρασι και κοιμηθηκαμε σαν πουλακια.





:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
6η μερα και για μενα η ομορφοτερη διαδρομη του ταξιδιου, η TRANSALPINA. Ενας φανταστικος δρομος με το 98% πλεον καινουργια ασφαλτος
(δεν τον προλαβαμε χωμα). Απο το sugag υπαρχει η διαδρομη που καναμε προς την voineasa μεσα στο δασος και η διαδρομη μεσω του urdele pass που καταληγει στο novaci και περναει απο αλπικα τοπια. Την δευτερη διαδρομη την αφησαμε για καποια αλλη φορα γιατι ηταν πιο μικρη και θα ειχε πολλη ζεστη στα ξεφωτα. Αυτος ο δρομος οταν θα γινει γνωστος θα γραψει ιστορια. Και κατι ενημερωτικο, βενζιναδικο εχει στο sugag και μετα στο brezoi 135 χλμ αποσταση.Câmpeni, Ρουμανία προς Voineasa, Ρουμανία - Χάρτες Google

φωτο της διαδρομης











:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
δ/ν παλι σκηνακι μεσα στο δασος λιγο πριν την voineasa με την βροχη για καμια ωρα να προσπαθει να μας χαλασει αλλα ειμασταν σιγουροι οτι η Ρουμανια δεν θα μας αποχαιρετουσε ετσι.






:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
7η μερα και αποχαιρετουμε την Ρουμανια με τις καλυτερες εντυπωσεις με προορισμο να ειμαστε στο oryachovo νωρις το μεσημερη πριν μας πιασει η πολλη ζεστη.Voineasa, Ρουμανία προς Bechet, Ρουμανία - Χάρτες Google

πρωινες φωτο αποχαιρετοντας ενα κομματι της transalpina





δ/ν καναμε σε ενα μοτελ το οποιο βρισκεται 5χλμ πριν το φερρυμποτ που σε περναει απεναντι και μπορει να γινει μια καλη ενδιαμεση σταση στον δρομο για τον βορρα. κοστος 20 ευρω και αλλα τοσα για πολυ και καλο φαγητο.





Το προτεινω ανεπιφυλακτα.
:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
πριν περασω στη Βουλγαρια θα βαλω λιγες φωτο απο τα χωρια τους. Εγω προσωπικα τους ζηλεψα, ολοι τους ειναι πραγματικα αυτονομοι, το καθε σπιτι ειχε τον κηπο για τα ζαρζαβατικα τους, τα ζωα τους, την αποθηκη με την ξυλεια για τον χειμωνα και οτι περισευει τα βγαζουν μπροστα στο δρομο τους προς πωληση η ανταλλαγη με τον γειτονα. Οχι σαν πολλα δικα μας χωρια που ξηλωναν τους μπακσεδες που ταισαν γενιες ολοκληρες και βαζουν αχρηστους φοινικες και να περνουν τα ζαρζαβατια τους απο τον γυφτο(δεν εχω μαζι τους κατι) που περναει απο τα χωρια, αν ειναι δυνατον. Μπορει να ειναι φτωχοι αλλα ολοι τους ηταν χαμογελαστοι και προθυμοι για καθε βοηθεια.







:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
8η μερα και ξεκινησαμε με προορισμο την περιοχη με τις λιμνες αναμεσα στο batak και το dospat, περνωντας μεσα απο την καρδια του εθνικου δρυμου του κεντρικου Αιμου.Oryakhovo, Βουλγαρία προς Dospat Municipality, Βουλγαρία - Χάρτες Google

η διαδρομη απο etropole μεχρι panagjuriste μεσα στο δρυμο φανταστικη που σε ανεβαζει μεχρι τα 1500μ.






και φωτο απο την περιοχη των λιμνων που αξιζει μια επισκεψη τουλαχιστον απο τους βορειους ταξιδευτες. Απο τις αγαπημενες μου διαδρομες.





:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
απο dospat για batak στην πρωτη μεγαλη λιμνη υπαρχει μαγαζακι για φαι και mini market που εξυπηρετη τους πολλους κατασκηνωτες. Εκει φαγαμε, ψωνισαμε και για το βραδυ και σε εναν απο τους πολλους βατους χωματοδρομους πηγαμε να στησουμε το εξοχικο μας.





:)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom