Στην τελική πάμε και βλέπουμε!!!.........2012

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Επόμενη μέρα χαλαρά την κάναμε για Βουδαπέστη!!!

Στο δρόμο μας το Brno και h Bratsislava που δεν πήγαμε λόγο χρόνου αλλά με μια υπόσχεση ότι θα πάω να την δω...τόσες φορές μου την έκανε...

Σλοβακία καταπράσινη και με κόσμο να ταξιδεύει...

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1024x768.


Και νωρίς το απόγευμα ήμασταν ήδη στο δωμάτιο στην Βουδαπέστη...

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1024x768.


This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1024x768.


This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1024x768.


και σιγά σιγά ετοιμαστήκαμε για έξω..
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Βγαίνοντας από το ξενοδοχείο ενυμερωθήκαμε ότι απέναντι είναι σταθμός με μέσα μαζικής μεταφοράς όλων τον ειδών και έτσι πήγαμε για να πάρουμε το metro.

Εδώ να πώ ότι σε Μόναχο και Πράγα τα ξενοδοχεία μας ήταν σε δύσκολες γειτονιές...αλλά της Βουδαπέστης έπερνε τα εύσημα!!

Ράτσες όλου του Ισλαμ να πουλάνε από πεπόνια και καρπούζια μέχρι φακούς και μπαταρίες..Αστυνομία σε περίπολο και σε περίπτωση που δεν είχε κάποιος χαρτία χειροπέδες και μέσα!!!

Εδώ μας έκατσε και η φάση που πάω με το χάρτη σε έναν αστυνομικό και του λέω English...

Μισό μου λέει!!!Πάει χειροπέδες σε έναν και επιστρέφει να μας ενυμερώσει απο που πέρνει το Metro και που πρέπει να κατέβουμε για να δούμε κέντρο...

Πολιτισμικό sok πέστο ανεβένουμε στο Metro και το συζητάμε το θέμα...

Εμένα προσωπικά δεν μου άρεσε η επιλογή να μένουμε σε μεγάλες πόλης κάτι που ήταν δικιά μου επιλογή και θα την αποφύγω στο μέλλον...

Αλλά μου άρεσε γιατί έτσι είδα την κουλτούρα και το τι γίνεται στο κόσμο..

Downtown και πραγματικά πανέμορφα..

Πολύ τουρισμό κάθε λογιάς...

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1024x768.


This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1024x768.


This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1024x768.


This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1024x768.


This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 768x1024.


και καταλύξαμε στο Hard Rock Cafe για μπύρα!!
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Γυρίσαμε νωρίς στο ξενοδοχεία κατά τις 23:00 με εμφανή κούραση και σιγά σιγά ξεκινήσαμε τις κόντρες με το Μορφές με ποσοστό 1,05 στο Μορφέα!!!

Την επόμηνε ξεκινάμε με προορισμό το Nis που δεν είχαμε δει και κάπου στο δρόμο πλέον μέσα στην Σερβία σταματάμε για Βενζίνη...
Εκει ένας Ούγγρος με ένα 1300 Yamaha Naked έπινε τον καφέ του και μας κάλεσε να κάτσουμε μαζί του.Μας είπε ότι πάει Τουρκία...Του δώσαμε τα φώτα μας και σε Live συντονισμό από το Phoenix που ήταν Κωνσταντινούπολη διάβασα την τιμή της βενζίνης και όταν τον ενυμέρωσα σκεύτηκε μέχρι και να το αλλάξει το ταξίδι του...

Αφου καθόμασταν έρχεται και ένας τύπος από το βενζινάδικο με 3 παγωτά και μας κενράει μπας και ρίξουμε την θερμοκρασία μας....

Οι Σέρβοι μου έμειναν με τις καλύτερες εντυπώσεις...

Κάπου εκεί και ενώ τα είχαμε καλά με τον Ούγγρο μου κάνει την ερώτηση που με πατάει κάλο...

Πώς ταξιδεύετε εσεί με τέτοια οικονομική κρίση???

Κερνάει η Μέρκελ ###### και με ένα γεια την έκανε...

Εκεί έκανα πρόταση στον Κώστα αντί για Nis να πάμε Βελιγράδι που μας άρεσε και δεν το είδαμε με 4 ώρες έξοδο την πρώτη μέρα και έτσι και έγινε...

GPS στο συστημένο ξενοδοχείο και κατα τις 15:00 ήμασταν εκεί...

Ξανα γειά σας Room Danke πήγαμε και Γερμανία...

Και μέχρι να πάρω τα πράγματα για να ανέβω μπένω μέσα και βλέπω αυτό...

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 768x1024.


σήκω σήκω και καταλήξαμε να παίζουμε με μια καρέκλα...

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1024x768.




αλλά το δωμάτιο τα έσπαγε...

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 768x1024.


μπανάκι και κάτω για καφέ..
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Η υπόλοιπη μέρα κλασικά και τουριστικά!!!

Βελιγράδι...

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 768x1024.


This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1024x768.


και γύρες στο κέντρο της πόλης

Μπλουζάκι RedStar παραγγελιά από ξάδερφο φαγητό στο GYROS GOOLDYS αλλά ελληνικά και μια μπυρίτσα κάτω από ένα άγαλμα μέ άλλογο και αναβάτη και διάφορα άλλογα εδώ και εκεί στην Σέρβικη πλατεία!!!!

Γυρίσαμε πάλι νωρίς και κάτσαμε και για μια μπύρα στο ξενοδοχείο...
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Την επόμενη μας ξημέρωσε την τελευταία μέρα στο εξωτερικό και πήραμε το δρόμο για τα σύνορα με την βουλγαρία...με αυτών το δρόμο κάναμε υπολογισμούς πολλές μέρες από που πως και τί...

Και τελικά η απόφαση ήταν Leskovac και μετά για Βουλγαρία..

Μέχρι και Leskovac ο δρόμος μια απέραντι ευθεία και βαρετή...Μετά το Leskovac μπήκαμε σε πανέμορφα μέρη με χωριά και κόσμο από άλλα χρόνια και τα Zastava να έχουν την τιμητική τους..Ανεβήκαμε ένα στριφτερό κομμάτι που περνούσε από μια λίμνη στολισμένη με μώβ λουλούδια, περάσαμε χωριά που για να μάθεις άν πας προς τα σύνορα έκανες ερώτηση και όλοι όπους και αν ίσουνα μας έδειχνα με το χέρι την νοητή ευθεία και μας έλεγαν 10km!!

Πραγματικά ήταν ότι καλύτερο αλλά έγινε και κουραστικό σε κάποια φάση γιατί καλά τα στροφιλίκια αλλά η ποιότητα ήταν χάλια μάυρα...

Στάση για νερό και ακόμα λίγο για τα σύνορα με Βουλγαρια.

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 1024x768.


Περάσαμε γρήγορα την Βουλγαρία και μπαίνοντας Ελλάδα εκείνο καταπλυκτικό κομμάτι Προμαχώνα Σιδηρόκαστρο μας έκανε να παίξουμε λίγο μεταξύ μας αν και μετά από τα 160 το BMW καλώς κακός δεν τα βάζει με το CBF....

Και φτάσαμε Σέρρες!!!
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Εκεί μας περίμενε ο babisadve με την Λινούλα και πήγαμε για σουβλάκια γιατί όπως είπαμε οι Ευρωπαίοι είναι και καμπόσο ανάλατοι....


Γύρα για ποτάκι και αργούτσικα για ύπνο...

Την επόμενη μέρα ξήπνησα χαλαρά κατα τις 12 χωρίς να έχω ιδιαίτερο πρόγραμμα αλλά μόνο τους τρόπους που έχω για να φτάσω σπίτι μου!!!!

Αφού κεράστικα έναν τελευταίο καφέ από τον Κωστάκη χαιρετιθήκαμε και πήρα το δρόμο για Καβάλα!!!

Στην Καβάλα με περίμενε ένας καλός φίλος από Ορεστιάδα και πήγαμε για καφέ μέχρι να πέσει το μήνυμα ότι τα παιδιά που ήταν για σκηνάκι στην Ροδόπη...

Πήγα τους βρήκα στο Μποζίδη με του κεφτέδες τέρατα σε μια μπόχα ζέστας και μετά το φαγητό πήγαμε για ένα καφέ δίπλα στο ποτάμι!!!

This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 768x1024.


Εκεί είχαμε και την ευχάριστη έκπληξη να έρθει να μας δει ο Phoenix στην επιστροφή από την Κωνσταντινούπολη για ένα δροσερό φραπεδάκι!!!

Click this bar to view the full image.


Ευχές και χαιρετούρες από όλους και μια ανοιχτή πρόταση εκδρομών και βόλτας όπως μόνο εδώ μέσα ξέρουμε να κάνουμε!!!

Να τους ευχαριστήσω και δημόσια γιατί στην ταβέρνα δεν με άφεισαν να πληρώσω τίποτα!!!




Κάπου εδώ τελειώνει και η φετινή μας Ιστορία!!!
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Η εμπειρία μου αυτή με έκανε ακόμα ποιο ανοιχτόμυαλο και ποιο αυστηρώ στις επιλογές μου!!!


Και έβαλε ακόμα ένα λίθο στην έκφραση:

I have seen more than I remember
And remember more than I seen....


Να 'μαστε καλά να μπορούμε να ταξιδεύουμε!!!!


Όποιος ενδιαφέρετε για ότιδήποτε από το ταξίδι PM me....
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
ειδες ποσο ωραιο!!!!εγινε το υπεροχο ταξιδι σου με μια φωτο με μενα μεσα!!!!
σ" ωραιος λεμε!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Ευχαριστούμε παιδιά!!Καλά χιλιόμετρα σε όλους!
 

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
Τωρα τι να σου πω???? Μολις το διαβασα και θελω να καβαλησω την μηχανη και να φυγω..και ας εχω ξαναπαει στα περισσοτερα απο αυτα τα μερη...
Σε ευχαριστω φιλε που μας ταξιδευεις μαζι σου:friendship:
 
Top Bottom