Στολή 4 Εποχών (Μπουφάν - Παντελόνι)

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Θα ανοίξω το θέμα μιας και κοιτάω για στολή 4 εποχών, κυρίως θέλω νέο μπουφάν, πιο μακρύ από το Rev'it Excalibur που εχω τώρα και με περισσότερες τσέπες, αλλά και το πρώτο μου μοτοσικλετιστικό παντελόνι. Τα ζητούμενα είναι τα εξής:

- 4 Εποχών, άρα με αφαιρούμενες θερμικές και αδιάβροχες επενδύσεις και καλό εξαερισμό. Θα φοριέται καθημερινά και σε μεγάλο commuting (80-90 km) αλλά και σε εκδρομές/ταξίδια. Με βολεύουν πάρα πολύ οι προσθαφαιρούμενες επενδύσεις.

- Ποιοτική. Συνήθισα στην εξαιρετική ποιότητα της Rev'it και θέλω το ίδιο ή και καλύτερο επίπεδο ποιότητας αν γίνεται.

- Το μπουφάν να είναι 2/3 ή 3/4, όχι κοντό.

- Budget αυστηρά μέχρι 700-800 ευρώ ταβάνι συνολικά για παντελόνι και μπουφάν. Παραπάνω δεν παίζουν.

- Όσο περισσότερες τσέπες/ρυθμιστές/αεραγωγούς έχει τόσο το καλύτερο. Καταλαβαίνω ότι κοιτάω για "adventure" στολή μάλλον.

- Αδιάβροχη σίγουρα και να αντέχει το κρύο της Αττικής και της Ελλάδας. Δεν παίζει να πάω στο Nordkapp, ούτε Άλπεις. Αλλά μία Θεσσαλονίκη θα ανέβω και γύρω περιοχές!

Διάβασα αρκετά και στο forum εδώ και μέχρι στιγμής ξεχωρίζω τις εξής 3:

- Rev'it Sand 2 (max 680 ευρώ Μπουφάν-Παντελόνι, ίσως πέσει και λίγο). Δοκιμασμένη και δημοφιλής, από εταιρεία που εμπιστεύομαι. Αν δεν κάνω λάθος είναι και η "BMW Rally 2" με την έλικα αντί για το σήμα της Rev'It.



http://www.motoraid.eu/revit/revit-sand-2-jacket-black-orange

http://www.motoraid.eu/revit-sand-2-pants-black


- Spidi 4 Season. Καταπληκτικό μπουφάν και πανάλαφρο, το δοκίμασα πρόσφατα κι έπαθα πλάκα. Μαζί με το παντελόνι και την προστσία πλάτης στα 800 ευρώ.



http://www.motoraid.eu/spidi-4-season-yellow-fluo

http://www.spidi.com/eu_en/4season-suit-26.html


- Difi Sierra Nevada Pro AX (στα 600 ευρώ με την προστασία πλάτης D3O). Δεν ξέρω την μάρκα, αλλά την δοκίμασα και μου φάνηκε καλοσχεδιασμένη στολή και ποιοτική. Να πω την αλήθεια δεν είδα καμία τρομερή διαφορά ποιότητας με την Revit Sand 2..



http://www.motoraid.eu/difi-sierra-nevada-pro

http://www.motoraid.eu/difi-sierra-nevada-pants

Για ρίξτε καμία ιδέα/σχόλιο. Έχετε κάποια από αυτές τις στολές/μπουφάν? Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη που έχετε δει/δοκιμάσει εντός budget?

Ευχαριστώ!
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Τι μέγεθος φοράς πάνω κάτω;
XL μπουφάν σε Revit και DIFI, XXL στην SPIDI. Τα δοκίμασα όλα πριν 10 μέρες.
Παντελόνι μου έκανε το XXL της DIFI και της Revit. SPIDI δεν δοκίμασα.

Είμαι 1.86, 95 κιλά προσπαθώντας να πέσω πάλι εκεί κοντά στα ~88.
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Έχω το προηγούμενο μοντέλο του συγκεκριμένου Difi...



...το Difi Terra, το οποίο είναι σχεδόν ίδιο! Μου ξεκόλλησαν τα ανακλαστικά γράμματα που είναι στα μανίκια μετά από τέσσερα χρόνια ήπιας χρήσης.
Πιθανότατα να το έχουν βελτιώσει μιας και φαίνεται καλοφτιαγμένο. Απλά το ανέφερα για να το έχεις στα υπόψιν...

Αρκουδόφωνο...
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Από τις 3 που ανέφερα μήπως έχει δοκιμάσει κανείς κάποια?

Προς την SPIDI έκλινα, μου αρέσει πάρα πολύ και το σχέδιο, είναι και πανάλαφρη, αλλά κάνει κοντά 180 ευρώ πάνω από τις άλλες, χρήματα με τα οποία μπορώ να πάρω και μπότες, ή ένα καλό ζευγάρι γάντια. Βασικά τ παντελόνι κάνει την διαφορά που είναι πολύ πιο ακριβό σε σχέση με τα παντελόνια των άλλων 2 εταιρειών.

Την Dainese D-Stormer την δοκίμασα, δεν κάθεται καλά στον σωματότυπό μου, γι αυτό και δεν την έβαλα και στο αρχικό Post.

Για την DIFI, αν είναι μετά από 4 χρόνια να ξεκολλήσουν τα γράμματα καλά είναι, δεν το λες και "ζημιά"..! Έχει ωραίο σχεδιασμό, ειδικά το "RALLYE EDT" είναι "ψαρωτικό". :)

Για την Revit σκέφτομαι μήπως βγάλει Sand 3 την άνοιξη γιατί το Sand βγήκε το 2010 αν δεν κάνω λάθος και το Sand 2 το 2013. Και σε λίγο θα μπούμε 2017.. Κρίμα είναι να πάρω στολή σε ένα μήνα και μετά από 2 μήνες να βγάλει νέο βελτιωμένο μοντέλο..

Σκεφτόμουν μήπως άξιζε να πάρω κάποιο ακόμα καλύτερο μπουφάν (με budget 500-600 ευρώ) και λίγο αργότερα παντελόνι. Ούτως ή άλλως ότι πάρω θα το κρατήσω για χρόνια.
Απ' ότι είδα εδώ στο forum έχουν την τιμητική τους οι στολές BMW και οι KLIM.
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Εγω μονο για το jacket Sand 2 μπορω να εκφερω αποψη...

Για κρυο δεν το συζητω πολυ καλο.
Καλοκαιρι νταξει...
μην νομιζεις οτι οι αεραγωγοι κανουν τιποτα σπουδαιο.
Αναλογα και τι μηχανακι οδηγας εννοειται (καλυψη αερα),και με τι ταχυτητες κινεισαι.
Επισης πολυ ελαφρυ.
Το dry stormer οταν το δοκιμασα παντως δε μπορουσα να σηκωσω τα χερια μου.
Με το που εβαλα το Ρεβιτ ολα εμοιαζαν σωστα.
Στα συν του οι μεγαλες βολικες και αδιαβροχες τσεπες.


Εγω παντως 290 το χα παρει.
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Εγω μονο για το jacket Sand 2 μπορω να εκφερω αποψη...

Για κρυο δεν το συζητω πολυ καλο.
Καλοκαιρι νταξει...
μην νομιζεις οτι οι αεραγωγοι κανουν τιποτα σπουδαιο.
Αναλογα και τι μηχανακι οδηγας εννοειται (καλυψη αερα),και με τι ταχυτητες κινεισαι.
Επισης πολυ ελαφρυ.
Το dry stormer οταν το δοκιμασα παντως δε μπορουσα να σηκωσω τα χερια μου.
Με το που εβαλα το Ρεβιτ ολα εμοιαζαν σωστα.
Στα συν του οι μεγαλες βολικες και αδιαβροχες τσεπες.


Εγω παντως 290 το χα παρει.
Το μηχανάκι προς το παρόν είναι εντελώς γυμνό, ούτε μίνι ζελατίνα δεν έχει..! Εθνική/Αττική κυμαίνομαι από 100-150. Απλά δεν θέλω να πάω ταξίδι/εκδρομή και να πρέπει να έχω μαζί ΚΑΙ καλοκαιρινό mesh. Μέσα στην πόλη σίγουρα δεν θα παλεύεται. Εδώ με τα mesh και σκας όταν βαράει 40αρια..

Αυτό ακριβώς με το D-Stormer, δεν βολεύει καθόλου στην κίνηση του σώματος. Κάτι στο οποίο τα 3 προαναφερθέντα (ειδικά το SPIDI) είναι άψογα.

Οι τσέπες στο Sand 2 είναι πραγματικά αδιάβροχες? Στην πλάτη παίρνει hydra pack ή είναι τόσο μικρή η θήκη που το καθιστά πρακτικά αδύνατο?

Τα προστατευτικά του (ώμοι / αγκώνες) μπορούν να αντικατασταθούν με τα νέα Seeflex? Γιατί είδα έχει τα "παλιά" Prolife. Για την πλάτη έχω ήδη το Seesoft RV που έχω και στο Excalibur.
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Το μηχανάκι προς το παρόν είναι εντελώς γυμνό, ούτε μίνι ζελατίνα δεν έχει..! Εθνική/Αττική κυμαίνομαι από 100-150. Απλά δεν θέλω να πάω ταξίδι/εκδρομή και να πρέπει να έχω μαζί ΚΑΙ καλοκαιρινό mesh. Μέσα στην πόλη σίγουρα δεν θα παλεύεται. Εδώ με τα mesh και σκας όταν βαράει 40αρια..

Αυτό ακριβώς με το D-Stormer, δεν βολεύει καθόλου στην κίνηση του σώματος. Κάτι στο οποίο τα 3 προαναφερθέντα (ειδικά το SPIDI) είναι άψογα.

Οι τσέπες στο Sand 2 είναι πραγματικά αδιάβροχες? Στην πλάτη παίρνει hydra pack ή είναι τόσο μικρή η θήκη που το καθιστά πρακτικά αδύνατο?

Τα προστατευτικά του (ώμοι / αγκώνες) μπορούν να αντικατασταθούν με τα νέα Seeflex? Γιατί είδα έχει τα "παλιά" Prolife. Για την πλάτη έχω ήδη το Seesoft RV που έχω και στο Excalibur.
Μεχρι στιγμης αδιαβροχες αποδεικνυονται...
Για το αν μπορουν να αντικατασταθουν τα κοκκαλα ,ψεμματα θα σου πω.
Δεν εχω ιδεα.

Στην πλατη εννοεις στον κωλο,η την και καλα θηκη που δημιουργειται αμα κατεβασεις τα φερμουαρ?
Η κατω τσεπη παντως ειναι αρκετα μεγαλη.

Φανταζομαι θα χεις λιωσει στα βιντεακια οποτε θα εχεις δει απο Revzilla ποσο μεγαλη ειναι.
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Difi έχω και ακόμα δεν έχω βρει κάτι να τη συγκρίνω


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ευχαριστώ για την απάντηση! Ποιο μοντέλο της DIFI έχεις? Περισσότερες εντυπώσεις?
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Difi Sierra AX PRO.Οτι πιο παραμετροποιήσιμο,4έποχων,Φούλ αερισμό,τη διαφορά την κανει το κομμάτι της πλάτης που βγαίνει,πανέμορφη και απο φίλους δοκιμασμένη σε πολύωρες μπόρες και δεν κατάλαβε τίποτα.Εγώ δεν ταξιδεύω χειμώνα αλλά καλοκαίρι με καύσωνα κ επειδή ζεσταίνομαι γενικά εύκολα μ´αυτή σώθηκα...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
- Rev'it Sand 2 (max 680 ευρώ Μπουφάν-Παντελόνι, ίσως πέσει και λίγο).
Πριν 20 μερες πηρα το σετ (μπουφαν-παντελονι) στα 540 στο bikers-world.gr
Ριξε μια ματια
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Mπαμπη,αν και παιζει να το γνωριζεις ,οτι ΜΙΑ στολη ΚΑΙ για τις 4 Εποχες απλα ΔΕΝ παιζει...αν επαιζε θα ειχαμε ολοι απο ΜΙΑ στολη και θα ημασταν οι καλυτεροι του χωριου που λεμε...Το δυσκολο κομματι στις στολες στην Ελλαδα,ειναι το Καλοκαιρι και οι θερμοκρασιες απο Ιουλιο ως Σεπτεμβριο.Εκει ΔΕΝ παλευεται καμμια στολη "All Season" ή αν προτιμας "4 εποχων". Ευνοητο γιατι:hungover::sorry:...,εκει θελουμε μια πληρως διατρητη στολη για να μπορουμε να οδηγησουμε σε ταξιδιωτικες συνθηκες που επιβαλλουν οι ζέστες της καλοκαιρινης περιοδου στη Χωρα...και παλι...δυσκολευομαστε ακομα και με διατρητα...:oops:

Αρα κατ'εμε,θελουμε,αν μιλαμε για ταξιδια παντος καιρου για Ελλαδα στην ασφαλτο,μια στολη για Φθινοπωρο ως Ανοιξη(και Ιουνιο ισως)και μια για το ζεστο Καλοκαιρι.Η πρωτη ειναι αυτη που ψαχνεις η δευτερη ειναι μια διατρητη...επιλογες ΠΟΛΛΕΣ και για ολα τα γουστα αλλά και βαλαντια...
Προσωπικα εχω επιλεξει μια Revit καλοκαιρινη,με Jacket Tornado(με αφαιρουμενη επενδυση)και παντελονι Airwave,διατρητα φουλ,και την εχω για ζέστες και οταν αρχιζουν οι θερμοκρασιες να φευγουν απο Σεπτεμβρη απο 25°C και κατω ως την Ανοιξη αντιστοιχα,εχω επιλεξει για ταξιδια μια φουλ Goretex στολη Revit και ειμαι κομπλε...:) Βεβαια...εχω αλλαξει αρκετες ως σημερα...

Για χωμα...:rolleyes:παμε αλλου...αναλογα αν θελουμε ταξιδια χωματινα all season ή "καλο" χωμα τριγυρω...επιλογες απο εντουραδικα ρουχα ως ADV στολες...αλλη κουβεντα εδω.:cool:

Καλη επιλογη για καποιον που θελει ΜΟΝΟ μια στολη,ειναι και η Rallye 3 της BMW,πληρεστατη σε ασφαλεια και προστασιες,με φερμουαρ για αερα,προσθαφαιρουμες επενδισεις και μπορεις να την φορας χωμα-ασφαλτο παντου με καποιες παραχωρησεις στην πολυ ζέστη που αναβεις(η διατρητη δεν παιζεται εδω ειπαμε...),αλλά και στα πολυ κρυα οπου θες καλο thermal απο μεσα στο jacket και την παλευεις καλα...Ακριβη για καινουρια αλλά παιζουν μεταχειρω ευκαιριες και ισως αξιζει...

Η Revit επισης εχει μια ADVstyle την Revit Sand 2 που αξιζει μια ματια και ειναι και πανεμορφη :)

Καλη αγορα και καλοταξιδη οτι κ αν επιλεξεις...:friendship:
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Πήγα σήμερα και δοκίμασα το stormer και το explorer τις dainese , αρκετά βαριά και τα δυο , με ολα τα λειερς δυσκολευόμουν να σηκώσω τα χέρια πάνω απο 90 μοίρες ! Πάνω στο μηχανάκι δεν με δυσκόλευε κανένα απο τα δυο με τα χέρια στο τιμόνι .

Θα πάω απο βδομάδα να δω τα klim


Connected with smiling people only !!!
 

moby_gr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1200GS Adventure
Συγγνώμη για την παρέμβαση και το off topic, αλλά το ακούω χρόνια και πλέον το διαβάζω σε πάρα πολλά θέματα για προτάσεις σε στολές, για καλοκαιρινές επιλογές ένδυσης.

Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης ή νουθεσίας προς οποιονδήποτε (το σκέφτηκα πολύ πριν το γράψω :)), θα έλεγα πως δεν ενδείκνυνται για λόγους ασφάλειας και ειδικά για ταξίδι.
Φυσικά και είναι βολικές και βελτιώνουν τις συνθήκες οδήγησης στη ζέστη, αλλά θεωρώ (λόγω των υλικών από τα οποία είναι κατασκευασμένες-διαβάστε τα ταμπελάκια τους: πολυεστέρας, βαμβάκι :eek:, συν τα "απλά" προστατευτικά που έχουν οι περισσότερες) πως δεν προσφέρουν καμία ασφάλεια σε ενδεχόμενη πτώση ή σύρσιμο, απλά θα γίνουν κομμάτια (με ότι άλλο έχουν από μέσα :confused:).
Παραδείγματα πολλά στο νετ, με σκισμένες (που ήταν άχρηστες δηλαδή και δεν προσέφεραν κάτι) στολές, μετά από πτώση ακόμα και με χαμηλές ταχύτητες και με τους αντίστοιχους τραυματισμούς...

Κι εγώ έχω φυσικά, αλλά για την πόλη και (πολύ) κοντινές διαδρομές μόνο, γιατί τις θεωρώ κάτι αντίστοιχο του jet κράνους-αν συζητάγαμε για το κεφάλι και όχι το σώμα μας...

Όπως λοιπόν δε θα έβαζα jet κράνος για πολλά χιλιόμετρα (δεν έχω καν), το ίδιο κάνω και με την καλοκαιρινή στολή κι επιλέγω τη λιγότερο (δυνατόν) ζεστή, 4 εποχών στολή.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom