<<Ταξιδιάρικα>> Scooter υπάρχουν στο ADVride ?

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Αναρωτιέμαι ή είμαι μόνος μου ?

Άν υπάρχουν άλλοι ταξιδιάρηδες με σκούτερ καλό θάτανε να ξέρουμε ο ένας τον άλλον προκειμένου να οργανώνουμε και καμιά βολτίτσα που μπορούμε όλοι να πάμε με τον ίδιο ρυθμό γιατί όσο νάναι το να ακολουθείς θηρία μεγάλου κυβισμού που θέλουν να αναπτύξουν μεγάλες ταχύτητες και εσύ δεν μπορείς σε κάνει να το σκέφτεσαι πολύ να συμμετάσχεις για να μη σπας τα νεύρα των συντρόχων.

Αν θέλετε λοιπόν μπείτε στη λίστα να δούμε τι γίνεται :

1.Σάββας HONDA SH 300 R SPORT ABS/CBS
2.
3.
4.
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Φίλε μου Σάββα δε νομίζω οτι στις εκδρομές οι ταχύτητες ξεφεύγουν.
Όπως και να έχει κι εγώ εδώ με το scooter είμαι και ανοιχτός σε οποιαδήποτε πρόταση για εκδρομούλα.
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Φίλε μου Σάββα δε νομίζω οτι στις εκδρομές οι ταχύτητες ξεφεύγουν.
Όπως και να έχει κι εγώ εδώ με το scooter είμαι και ανοιχτός σε οποιαδήποτε πρόταση για εκδρομούλα.
Ρωτάω Κώστα γιατί όσο νάναι δεν αισθάνεσαι όμορφα όταν ξέρεις ότι στην εθνική για παράδειγμα κάποιος σύντροχος μπορεί να πάει με πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα και είσαι εσύ να τον <<φρενάρεις>> στα 120-140 πορεία (αναλόγως κλίσεων κλπ) αλλά και στα στροφιλίκια βέβαια που όσο νάναι άλλου τύπου μοτό ευνοούνται περισσότερο από το πλαίσιό τους και τέλος στο χώμα που τα περισσότερα σκουτ δεν πάνε εκτός από βατό χωματόδρομο δηλαδή υπό περιορισμούς.

Απλά το θέμα μπήκε για να γνωριστούμε για αρχή και μετά ποιος ξέρει, μπορεί να κανονίσουμε και εξορμήσεις.
Προσωπικά έχω αδερφούς σύντροχους που ταξιδεύουμε παρέα και τους χρωστώ μεγάλη ευγνωμοσύνη που ανέχονται τις ταχύτητές μου και πάμε παντού παρέα σε καθόλου ευκαταφρόνητες αποστάσεις εξορμήσεων και τα περνάμε και υπέροχα.

Ευχαρίστως αν ο δρόμος μας φέρει προς τα πάνω να βρεθούμε και να συνταξιδέψουμε.

Συμπληρώνω λοιπόν τη λίστα και με περιοχή :

1.Σάββας HONDA SH 300 Αθήνα
2.Κώστας BMW C650 Θεσσαλονίκη
3.
4.
5.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ταχύτητες 120 -130 σε κάνουν και απολαμβάνεις καλυτερα χωρις κούραση και χωρις μεγαλο κόστος !!!!!!!
Με τα ΠΑΝΤΑ πας ΠΑΝΤΟΥ
Η ΠΑΡΕΑ πανω απο ΟΛΑ
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Ταχύτητες 120 -130 σε κάνουν και απολαμβάνεις καλυτερα χωρις κούραση και χωρις μεγαλο κόστος !!!!!!!
Με τα ΠΑΝΤΑ πας ΠΑΝΤΟΥ
Η ΠΑΡΕΑ πανω απο ΟΛΑ
Συμφωνώ απολύτως Στέργιε και ειδικά μετά τα τελευταία 5,5 χρόνια που πλέον αυτό το 300αράκι έχω και με αυτό πάω παντού και έχουμε γυρίσει την μισή Ελλάδα παρέα.:friendship:

Επίσης απολαμβάνεις ταξίδι με αυτές τις τουριστικές ταχύτητες και αποδεδειγμένα από τους σύντροχους αδελφούς με μεγάλες μοτό από 600 μέχρι και 1300 κυβικά που συνταξιδεύουμε οι καταναλώσεις τους είναι απίστευτα χαμηλές με αυτές τις ταχύτητες - ρυθμούς.

Και ναι το σημαντικότερο όλων τελευταίο : <<Η ΠΑΡΕΑ>> ! :hailbig:

Θα προσθέσω και <<Το ταξίδι>> προς την κάθε φορά <<Ιθάκη>> μας.

Από ότι φαίνεται σύντροχε οι <<ταξιδιάρηδες>> έχουμε απολύτως ίδιες απόψεις !:friendship:
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Θα συμφωνήσω σε όλα με τους προλαλήσαντες. Σημασία έχει πρώτα η παρέα και μετά η απόλαυση της διαδρομής.

Σάββα θα χαρώ κι εγώ να βρεθείτε προς τα δω πάνω και να τα πούμε απο κοντά.
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Θα συμφωνήσω σε όλα με τους προλαλήσαντες. Σημασία έχει πρώτα η παρέα και μετά η απόλαυση της διαδρομής.

Σάββα θα χαρώ κι εγώ να βρεθείτε προς τα δω πάνω και να τα πούμε απο κοντά.
Ευχαρίστως Κώστα και κάποια στιγμή θα βρεθούμε στα μέρη σας αφ' ενός διότι έχουμε καλούς φίλους - σύντροχους και όχι μόνο επάνω αφ' ετέρου διότι με μοτό έχουμε ακόμα ανεξερεύνητα μέρη που πρέπει να τα περάσουμε και με δίκυκλο (άλλο με αμάξι άλλο με δίκυκλο).Πιθανώς και σαςν ενδιάμεση στάση για κάτι πολύ μεγαλύτερο πούχουμε κατά νου.....:friendship:
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Ευχαρίστως Κώστα και κάποια στιγμή θα βρεθούμε στα μέρη σας αφ' ενός διότι έχουμε καλούς φίλους - σύντροχους και όχι μόνο επάνω αφ' ετέρου διότι με μοτό έχουμε ακόμα ανεξερεύνητα μέρη που πρέπει να τα περάσουμε και με δίκυκλο (άλλο με αμάξι άλλο με δίκυκλο).Πιθανώς και σαςν ενδιάμεση στάση για κάτι πολύ μεγαλύτερο πούχουμε κατά νου.....:friendship:
Όταν απο το "νου" καταλήξει σε χαρτί και σχεδιασμό, αναμένουμε λεπτομέρειες!
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Όταν απο το "νου" καταλήξει σε χαρτί και σχεδιασμό, αναμένουμε λεπτομέρειες!
Ευχαρίστως .
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Θεωρώ.....πως οταν πας με 100 στην Εθνική Οδό ........είσαι ADVe......άρα είσαι στο σωστό χωρο και θα βρείς αρκετή παρέα εδώ μέσα.
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Θεωρώ.....πως οταν πας με 100 στην Εθνική Οδό ........είσαι ADVe......άρα είσαι στο σωστό χωρο και θα βρείς αρκετή παρέα εδώ μέσα.
Ευχαριστώ Ηλία !
Ευτυχώς το μικρούλι μου διατηρεί άνετα ταχύτητα πορείας 115 (σε τεράστιες ανηφορικές κλίσεις) και συνήθη σχεδόν οπουδήποτε αλλού 130-140 οπότε δε βγάζει τόσο το λάδι και σε μένα και στους σύντροχους εκτιμώ. Αυτά σε εθνική που συνήθως η δική μας παρέα αποφεύγει και λόγο διοδίων που δεν γουστάρουμε αλλά και αδιαφορης διαδρομής. Στον επαρχιακό που κινούμαστε συνήθως είναι μανούλα.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ευχαριστώ Ηλία !
...οπότε δε βγάζει τόσο το λάδι και σε μένα και στους σύντροχους εκτιμώ...
To δυσκολο και σύνηθες Σαββα ειναι να μην μπορεις να πατησεις τη μιζα για να φυγεις βολτα.Κι ολο σφιγγουν τα ζωναρια για πολλους.Με πιανεις...:rolleyes:Απαξ και εφυγες,ολα τα υπολοιπα προσαρμοζονται με την παρεα στη βολτα.Και ολοι ειναι ευχαριστημενοι :)
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
To δυσκολο και σύνηθες Σαββα ειναι να μην μπορεις να πατησεις τη μιζα για να φυγεις βολτα.Κι ολο σφιγγουν τα ζωναρια για πολλους.Με πιανεις...:rolleyes:Απαξ και εφυγες,ολα τα υπολοιπα προσαρμοζονται με την παρεα στη βολτα.Και ολοι ειναι ευχαριστημενοι :)
Πολύ σωστό αδερφέ μου. Τα ζωνάρια δυστυχώς είναι σφιγμένα χρόνια τώρα και αυτός ο προσωπικός λόγος επιλογής του συγκεκριμένου που κοστίζει ελάχιστα τόσο ως συντήρηση, ειδικά σε μένα που το συντηρώ στα πάντα όλα μόνος μου όσο και στην κατανάλωση. Απλά ξέρεις σκέφτεσαι πολύ να ακολουθήσεις κάποια βόλτα που βλέπεις με σύντροχους που δεν γνωρίζεις μην τυχόν και τους καθυστερείς και όσο νάναι τους χαλάς τη βόλτα. Είναι μερικά πράγματα βέβαια που γίνονται άμεσα αντιληπτά σχετικά με τους περιορισμούς. Για παράδειγμα πόσες φορές δεν ήθελα να πάω στο ΠΑΝΤΑΒΡΕΧΕΙ αλλά πού να πάω σε χωμάτινο απαιτητικό δρομολόγιο με το σκουτ ? Δεν πάει οπότε θα πάω αν και εφόσον αποκτήσω ένα ονοφάκι. Αυτό είναι απόλυτα κατανοητό και ούτε καν περνάει από το μυαλό αλλά στα άλλα όσο νάναι τα σκέφτεσαι.

Η δική μας παρέα ως PAPOYDI TEAM γνωρίζεται χρόνια τώρα και πάμε με τους ρυθμούς του πλέον αδύναμου αλλά μιας και σαν Παπούδια και δεκαετίες στους δύο τροχούς οι περισσότεροι με τα ...<<παράσημά>> μας, άλλος με λάμες και βίδες, άλλος με κομμένους τένοντες ..άλλος...ας το αφήσω μη σας ψυχοπλακώσω, όσο νάναι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να ξαναπέσουμε οπότε ..καταλαβαίνεις αλλά και το να είσαι τροχοπέδη είναι δυσάρεστο, μόνο που το σκέφτεσαι γιατί οι ευγενικοί σύντροχοι δεν θα σου πουν κάτι αλλά δεν είναι σωστό εκ μέρους σου, πρέπει να το σκέφτεσαι εσύ και να μην είσαι τροχοπέδη, αυτά σκέφτομαι προσωπικά.
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Έτσι ! Ωραία πράματα και ωραία παρέα ! Πάντα τέτοια ! :friendship:
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Καλώς την όμορφη βεσπούλα και τον Μητσάρα ! :friendship:
Μήτσο για δες στο παρακάτω βίντεο στο 5.59 και μετά :

Τον Απρίλιο έρχεται το 5ο οδοιπορικό....:yew:
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
το χω δει..ηξερα για τη συμμετοχη!
ωραια πραγματα!
δεν εχω καταφερει να ακολουθησω σε τετοια διοργανωση,συνηθιζα τις σολο περιηγησεις.
 

chrisf

Μέλος
Περιοχή
Πετρούπολη Αττικής
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
suzuki bandit 650
Τον Απρίλιο έρχεται το 5ο οδοιπορικό....:yew:[/quote]

Σάββα έχουμε πιθανη ημερομηνία;
πολύ μου άρεσε αυτο το οδοιπορικό και πιστευω φέτος να συμμετάσχω....
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Τον Απρίλιο έρχεται το 5ο οδοιπορικό....:yew:
Σάββα έχουμε πιθανη ημερομηνία;
πολύ μου άρεσε αυτο το οδοιπορικό και πιστευω φέτος να συμμετάσχω....[/quote]
Ναι κάτι υπάρχει.
Επειδή πέρσι μας τάραξε η βροχή τα παιδιά φέτος λένε κατά 90% στις 17 Απριλίου οπότε ετοιμαστείτε, θα περάσουμε υπέροχα ! :yew:
 
Top Bottom