Τα μηχανάκια που ΔΕΝ αγοράσαμε

Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Όλοι κάποτε ήμασταν ανάμεσα στο Α και στο Β μηχανάκι, και καταλήξαμε στο Α.
Ποιά ήταν λοιπόν αυτά τα Β; Γιατί δεν τα προτιμήσαμε (τότε): Δικαιωθήκαμε ή το μετανιώσαμε;



Και ξεκινάω με το πρώτο μου δίλημμα: Σεπτέμβριος του 1985, φρεσκοαπολυμένος από τα Ελληνικά Στρατά, κάνω οικονομίες να πάρω το μηχανάκι που ήθελα:

Cagiva 350 Ala Rossa



Μόνη τότε πηγή πληροφόρησης οι 2ΤΡΟΧΟΙ, που μιλούσαν για φανταστικά Μαρτζόκι μπρος πίσω κλπ. Άλλες όμως οι βουλές του Παναγιώτη και άλλες του Ανδρέα Παπανδρέου, που τραβάει μια γερή υποτίμηση της δραχμής (Σαββατιάτικα) και Δευτέρα πρωί τρέχω (με δανεικά) στην δεύτερη επιλογή που ήταν ετοιμοπαράδοτη και με παλιά ακόμα τιμή στην βιτρίνα της ΥΑΜΑΗΑ, και παίρνω επί τόπου αυτήν:

Yamaha XT 350



Δικαιωμένος; Μάλλον ναι, μερικές δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα χωρίς το παραμικρό κιχ, εξάρι σαζμάν που βοηθούσε την αυτονομία στα ταξίδια, και όταν ήρθε η ώρα πουλήθηκε σε μιά μέρα. Ήταν άριστο αλλά ερωτεύσιμο δεν ήταν.
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Δεύτερη ατυχήσασα και μεγάλος έρωτας μέχρι και σήμερα, αυτή (και σε αυτό το χρώμα):

Honda VFR 750 F


Ήταν αρχές καλοκαιριού του 1991, μετά απο δύο Τρανσάλπ είχα μαζέψει αρκετή εμπειρία και είχα εξελιχθεί σε καλό χιλιομετροφάγο και έψαχνα για κάτι τουριστικό και γρήγορο. Στον Δαβανόπουλο στη Θεσσαλονίκη ήταν παρκαρισμένες δίπλα-δίπλα, είναν την ίδια σχεδόν τιμή και τελικά προτίμησα αυτήν:

Honda CBR1000F


Απίστευτος χιλιομετροφάγος, η καλύτερη sport-touring της εποχής της (και με διαφορά), άνεση, επιδόσεις, 52.000 απροβλημάτιστα (και γρήγορα) χλμ. τα περισσότερα δικάβαλα-τριβάλιτσα. Ακόμη θυμάμαι το ύφος του μηχανικού του Δαβανόπουλου όταν την επομένη της αγοράς το πρωί, έσκασα μύτη για το πρώτο σέρβις.

- Το πρώτο σέρβις είναι στα 1.500 χιλιόμετρα.
- Το ξέρω....
- Και τί θέλεις τότε;
- Τα έκανα..............
- Από χθες το απόγευμα; Πού, πώς, πότε;...........


Καλοκαίρι ήταν, ζέστη είχε, σκέφτηκα πως το καλύτερο στρώσιμο θα ήταν μια νυχτερινή βόλτα για καφέ στην Αθήνα......... Και έτσι απλά, το έκανα.

Τί τα θες όμως, η "χιονάτη", το λευκό VFR, είναι ακόμα στην καρδιά μου...........
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μεεεεεγαλη αγαπη λατρεια και ολα τα σχετικα την δεκαετια του '90...


Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Κι εμένα!!!
Ποτέ δεν την πήρα. Δεν έφταναν τα μπικικίνια.....
Με DT & XT την έβγαλα κι όταν μπόρεσα, ότι υπήρχε ήταν χρέπι...
Έτσι πήγα στη 2η μεγάλη αγάπη....
Άφρικα Χ2, από το 2003 έως το 2008:)
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Το κυνηγησα από δω το κυνηγησα από κει...δεν μου εφταναν!Φοιτητης το '92 Σαλονικα,λιγα τα εσοδα μου :oops:...
Η άλλη επιλογή φανταζε και ηταν κι αυτή ακριβη για την τσεπη μου....και κατελειξα σε Honda Magna vf 750.Με αποζημειωσε γιατι μου χαρησε δρομους και αναμνήσεις!!
 

sliv

Δεν βάζω ασφάλτινα !
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Stratis
Μοτό
GS1200 Adv.
Μεεεεεγαλη αγαπη λατρεια και ολα τα σχετικα την δεκαετια του '90...


Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
αυτό το έπαιρνα και τώρα.....
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Σεπτέμβριος 1996 και σκέφτομαι για μια πολύ γρήγορη Sport-Touring, δύο οι υποψήφιες:

Ducati ST2




Honda XX


Προτίμησα το εξωπραγματικό (τότε) ΧΧ, και φυσικά δεν το μετάνοιωσα καθόλου.
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
To 1988, φανταρος ων, τα λεφτα λιγα, τα "γουστα" ΠΟΛΛΑ!

Βασικη επιθυμια το ΧΤ 600, αλλα δεν το'φτανα στα λεφτα.. :(



Εναλλακτικη το KLR 250 250, αλλα ο -Θεσσαλονικιος- αντιπροσωπος τα'θελε ολα cash! :mad:



"Λυση" το ΧΤ 250 (Το 350 ηθελα αλλα δεν εισαγονταν την συγκεκριμενη στιγμη..) απο το "moto MATAKOS" (δεν ξερω αν υπαρχει ακομα) που εβαζε το 50% σε δοσεις.. :ok:



Συμβιβαστικη λυση, τιμια, αλλα οχι οτι ακριβως ηθελα..

"Εφυγε" χωρις τυψεις, στην πρωτη ευκαιρια..
(Απο μενα που γενικα "παντρευομαι" τις επιλογες μου! :p)
 
Τελευταία επεξεργασία:

REK

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
BMW ADV GS 1200
Κι εμένα!!!
Ποτέ δεν την πήρα. Δεν έφταναν τα μπικικίνια.....
Με DT & XT την έβγαλα κι όταν μπόρεσα, ότι υπήρχε ήταν χρέπι...
Έτσι πήγα στη 2η μεγάλη αγάπη....
Άφρικα Χ2, από το 2003 έως το 2008:)
Κάτι παρόμοιο εγινε και με εμένα....Honda transalp ήταν ο αντικαταστάτης του ονείρου.....
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Το κυνηγησα από δω το κυνηγησα από κει...δεν μου εφταναν!Φοιτητης το '92 Σαλονικα,λιγα τα εσοδα μου :oops:...
Η άλλη επιλογή φανταζε και ηταν κι αυτή ακριβη για την τσεπη μου....και κατελειξα σε Honda Magna vf 750.Με αποζημειωσε γιατι μου χαρησε δρομους και αναμνήσεις!!
Το Africa είναι όνειρο...:UH:
 

Vamael

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα,Καρυά Βοιωτίας,Ορχομενός,Λιβαδειά
Όνομα
Μχάλης Βαμβακούσης
Μοτό
Suzuki Vstrom 650 Abs
Δύο είναι αυτά που θα με στοιχειώνουν, εκτός και αν......:sneaky:

Πρώτη η αφρικάνα,



Μετά το μικρό και το μεγάλο KLE ήταν η επιλογή για το επόμενο βήμα, όμως τότε που το αποφάσισα, αλλάξαν κάποια πράγματα και έμεινε πίσω.

Δεύτερος ο ληστής,



Όταν αποφάσισα να γυρίσω στον συμπλέκτη μετά από μία περίοδο με σκούτερ, ήμουν ανάμεσα στο Vstrom και στο Bandit (τα μικρά), έπεσε όμως μπροστά μου ένα Vstrom το δοκίμασα, με βόλεψε, αποφάσισα. Όταν μου το έκλεψαν, πριν πάρω το δεύτερο Vstrom ξανά σκεφτόμουν τον ληστή, όμως και πάλι βρέθηκε μία ευκαιρία οπότε αφού γνώριζα ήδη τι εστί Vstrom κατέληξα εκεί.
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Σεπτέμβριος (πάντα για μένα μήνας μοτοσυκλετιστικής φαγούρας) 1998, το ΧΧ έχει αντικατασταθεί απο το VFR 800Fi, αλλά "κωλοτρώγομαι" για μεγάλο On - off. Όχι δίλημα, .............τρίλημα αυτή τη φορά. Οι υποψήφιες νύφες:



BMW R1100 GS







Cagiva Grand Canyon 900





Honda Varadero




Την κατάληξη την ξέρετε. Και φυσικά δεν το μετάνοιωσα ούτε λεπτό.
 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Τέλειο Θέμα....!!!
Μπράβο στον δημιουργό...!!!

Η αγάπη για τις ευρωπαϊκές λαδιέρες είναι μεγάλο χούι....
Έτσι το 2012, βρίσκω και τσεκάρω ένα Ducati 900ss ήταν σε άψογη κατάσταση και μου το έδινε 1000 ή 1500Ε...
Τελευταία στιγμή λέω κάνε υπομονή, πρώτα θες κάτι χωμάτινο και μετά άσφαλτο...
Και ξεκινάω να μαζεύω λεφτά,
Δουλειά λοιπόν και μετά από 2χρόνια βρίσκω άλλο έρωτα ΚΤΜ 640 Adventure.
Την γιαγιά δεν την ξέχασα, κάποτε θα βρεθεί και θα αναπαλαιωθεί....
Ducati 900ss




ΚΤΜ 640 Adventure



 
Τελευταία επεξεργασία:

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Όσο και να σας φαίνεται περίεργο, το μεγάλο απωθυμένο της παιδικής, αλλά και της νεαρής μου ηλικίας, ήταν η παρακάτω κυρία...

BMW R/25 του 1954, αλλά με καλάθι στο πλάϊ...
Την είχε ξάδερφός μου, μικρός ακόμη 10-12 χρονών πρέπει να ήμουν... του είχα μηνύσει ότι όταν μεγαλώσω και πάρω δίπλωμα, θα του την αγοράσω, αφού φυσικά θα την πουλούσε...
Προφανώς ο ξάδερφος δεν έδωσε σημασία στα λόγια ενός παιδιού και την πούλησε.
Έμεινα με τα σάλια να τρέχουν, όταν του ζητούσα να μου πουλήσει την γριά. Οπότε έπρεπε να κοιτάξω αλλού και έτσι έπνιξα τον πόνο μου με την παρακάτω κυρία...



Στάλθηκε από το Αρκουδόφωνο...
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Αυτά τα δύο ήταν τα όνειρα τη εφηβείας.

Τεύχος 156 ΜΟΤΟ παρακαλώ, ακόμη θυμάμαι το νούμερο και το άρθρο (Χάρης Παπαγεωργίου;- τίτλος Politically correct), κάπου έχω και το περιοδικό ακόμη:


Αυτό ούτε και σήμερα νομίζω να μπορούσα να το κάνω καλά:cool::


και το τρίτο για το οποίο μάζευα λεφτά ως φοιτητής-ντελίβερι μέχρι που μου έκλεψαν το παπί..


Όλα Honda τελικά, πώς ξέπεσα έτσι εγώ στους Γερμανούς;;:thinking:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Μπα...πλεον το σκεφτομαι αλλιως...
Εχω μια που καραγουσταρω και με καθε ευκαιρια ΤΗ ΖΩ...:inlove:


στο παρελθον,ηταν αρκετες που με εφτιαχναν απο πιτσιρικάς ως σημερα αλλά δεν ετυχε να παρω ή τελικα προτιμησα αλλες...ισως η κορυφαια εξ αυτων που δεν πηρα και γουσταρα ηταν αυτη...


αλλά...αλλά...ΣΗΜΕΡΑ και πλεον,εαν ποτέ η πΟτανα η τυχη το κανει το γκαβο της...το θαυμα...τοτε Ε-Ν-Α μηχανακι,ματοσακο,ματρακας...οπως τεςσπα πες το...θα κοινουσα τα νηματα για να εφερνα αναμεσα στα ποδια μου...:woot::arghh::happy:


:yew:
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Εγω που δεν ειχα παιδικα ονειρα και μου βγηκε η τρελα στα 25 τι να γραψω ρε παιδια ;;;!!!!
Ποτε δεν υπηρχαν αφισες με μοτο στο δωματιο μονο αυτοκινητα.... και τωρα δεν ζω χωρις αυτην !!!

Σταλθηκε απο τον Επιχειρησιακο...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Εγω που δεν ειχα παιδικα ονειρα και μου βγηκε η τρελα στα 25 τι να γραψω ρε παιδια ;;;!!!!
Ποτε δεν υπηρχαν αφισες με μοτο στο δωματιο μονο αυτοκινητα.... και τωρα δεν ζω χωρις αυτην !!!
.
Kι ομως συνδεεται ΑΠΟΛΥΤΑ...:cool:
στοιχειωσες στα εφηβικα σου χρονια στην αφισα του δωματιου με ΑΥΤΑ...


και πηρες ΑΥΤΑ...


:thinking:
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Τεύχος 156 ΜΟΤΟ παρακαλώ, ακόμη θυμάμαι το νούμερο και το άρθρο (Χάρης Παπαγεωργίου;- τίτλος Politically correct), κάπου έχω και το περιοδικό ακόμη:
Ειχα διαβασει και γω εκεινο το τεστ. Οταν ειχε πρωτοβγει το Ιταλικο 600αρι με τα διπλα δισκοφρενα μπροστα το ειχα σκεφτει πολυ σοβαρα καθως τα Τρανσαλπ παντα μου αρεσανε εμφανισιακα και φαινοτανε να εχουνε την ον-οφ σκεψη των μονοκυλινδρων XL της δεκαετιας του '80.




Αλλα αυτο που μου ειχε βαλει τη φωτια που σιγοκαιγε ητανε το μπορντω-μαυρο του 1994, το ειχα δει σε ενα ταξιδι δουλειας στη Λισσαβωνα, οντας παρκαρισμενο μπροστα στο ξενοδοχειο που εμενα.



Οι Αφρικανες επισης μου αρεσανε πολυ εμφανισιακα αλλα τις ευρισκα λιγο μπαταλικες για τον σωματοτυπο μου (1.80μ υψος, 87κιλα) - και τη σελα τους για κ@λους τιτανιου!




Αλλα εκεινα τα χρονια (δεκαετια '90) ειχα ενα ΚΜΧ200 και μετα ενα KDX200R για χωματινες εξορμησεις και το (παροπλισμενο) XLR250 που εχω και τωρα για την Αθηνα και διακοπες στα νησια το καλοκαιρι. Οι μακρινες ασφαλτινες εξορμησεις γινοτανε με ενα Golf GTI MkII 8v του 1990 - θεϊκο, σχεδον σαν καρτ, μεχρι και πιστα το ειχα βαλει! :cool: Τελικα πηρα το Τρανσαλπ 650 μολις το 2001, τελειως απο σποντα και κολλησα μαζι του αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια για νημα του τυπου "πως πηρατε τη μηχανη που εχετε" ή κατι παρομοιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom