και μετά το v-strom τι???

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Έχετε δίκιο για τον 19αρη του τρανσαλπ!! Οπτικά το πρότεινα μιας και σου δίνει αυτήν τη μάτια, τώρα για ανάρτηση-συνδυασμένο φρένο και abs που δεν βγαίνει δεν γνώριζα όποτε αποσύρω την άποψη μου :p


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
πείτε κι άλλα, πείτε κι άλλα!!! να μάθουμε και τίποτα!!!



παντως, αυτό που καταλαβαίνω από όλα αυτά τα χρησιμότατα/πολύτιμα που λέτε είναι ότι
1) βάζω κάτι σαν χωμάτινα στο στρόμα και δοκιμαζω και βλέπουμε (εσείς θα με τραβάτε και θα με σηκώνετε στο advtroffy)
2) βάζω κάτι σαν χωμάτινα στο στρόμα και δοκιμαζω και βλέπουμε
3) κάνω υπομονη μήπως μαζέψω περισσότερα λεφτά
4) κάνω υπομονή μήπως κερδίσω το τζόκερ
5) κάνω υπομονή μήπως κερίδσει το τζόκερ ο @mAthosalas
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Βαλε χωματινα και τραβα στο βουνο....φυσικα με παρεα!
Κανε πολλες βολτες, γιατι καθε φορα θα εισαι και καλυτερος...
Αν εξαντλησεις τα ορια του strom.....κανε τη τραμπα!

Αν δεν θες ετσι....παρε ενα 800, που ειναι ευκολο στο χωμα και θα μαθεις και εκει πολλα, αλλα μετα απο πολυ προπονηση!
Οτι και να κανεις στο troffy θα ερθεις αφοβα, γιατι εκει θα ειμαστε ολοι μαζι και θα τα καταφερεις!
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
πείτε κι άλλα, πείτε κι άλλα!!! να μάθουμε και τίποτα!!!



παντως, αυτό που καταλαβαίνω από όλα αυτά τα χρησιμότατα/πολύτιμα που λέτε είναι ότι
1) βάζω κάτι σαν χωμάτινα στο στρόμα και δοκιμαζω και βλέπουμε (εσείς θα με τραβάτε και θα με σηκώνετε στο advtroffy)
2) βάζω κάτι σαν χωμάτινα στο στρόμα και δοκιμαζω και βλέπουμε
3) κάνω υπομονη μήπως μαζέψω περισσότερα λεφτά
4) κάνω υπομονή μήπως κερδίσω το τζόκερ
5) κάνω υπομονή μήπως κερίδσει το τζόκερ ο @mAthosalas
Ενταξει.....το εμπεδωσες.....βαζεις χωματινα κ δοκιμαζεις.....δεν χρειαζεται να το γραφεις τοσες φορες.....χαχαχα !!!!!!!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
η "λύση" μεγαλύτερης μηχανής, όπως gs1150 ή 1200 που είπε και ο @Kamo παραπάνω, να φανταστώ ότι "απορρίπτεται" λόγω βάρους μηχανής και απειρίας δικιάς μου (+περισσότερα λειτουργικά έξοδα λογικά) ????


επίσης για λάστιχα, ισχύει ότι είχε πει και ο μελλοντικος χορηγός μου @mAthosalas σε άλλο θέμα.... ότι χωμάτινο και να βάλω (Pirelli STR, Karoo 3, Mitas E07, heidenau K60-άλλα??) με την απαλή, λεπτεπίλεπτη χρήση που θα τους κάνω, με καλύπτουν σωστά????
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Λοιπον απ οτι καταλαβες υπαρχουν 1500 μελη και 3500 αποψεις :eek:mg:.
Εγω δεν θα σου προτεινω μηχανακι,θα σου πω μονο οτι δεν χρειαζεσαι εξειδικευμενο μηχανακι για να αρχισεις χωμα.
Η γνωμη μου ειναι:Πηγαινε παρε μποτες -Θωρακα-επιγονατιδες και ενα ζευγαρι χωματινα λαστιχα και ελα στις χωματινες εξορμησεις ,πηγαινε και με φιλαρακια σου η με φιλους που θα αποκτησεις εδω...του χρονου θα ξερεις καλυτερα τι ειναι το χωμα,θα εχεις γνωρισει καλυτερα και τον ¨¨χωματιν﨨εαυτο σου και θα εχεις τις απαντησεις σου.
Καλη Διασκεδαση!
:stm::friendship:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Βάλε χωμάτινα στο στρώμα,προστασίες σε σένα και βούρ στα βουνά...!!!:yew:
Εαν το καταφέρνεις προχωράς αργότερα σε αλλαγή...;)
Και για να σε φτιάξω ρίξε μια ματιά στο παρακάτω...:)
https://advride.gr/threads/v-strom-650-απλα-γιατι-μπορει.7344/
Χαχα, νταξ' ο Νίκος του έχει βάλει φτιάξει και μια ποδιά 5 χιλ.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Χαχα, νταξ' ο Νίκος του έχει βάλει φτιάξει και μια ποδιά 5 χιλ.
Σαν παράδειγμα του το έδειξα...:)
Για τις δυνατότητες που έχουνε τα μηχανάκια...
Τώρα καλό?...κακό?.....θα δείξει...!!!:D
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
οπως υπολογιζω χοντρικα κοστολογειται το μηχανακι σου 3000 περιπου και δινεις αλλα 1500 έξτρα για να πάρεις κάτι άλλο, σωστά;;
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
@giannis1070 και η δικιά μου ποδιά, χειροποίητη, με 3mm αλουμίνιο πάχος. δε το φοβάμαι το αποκάτω του :)

@akis69 τη μηχανή μου με ΟΛΑ τα εξτρά, στο υπεραισιοδοξο σενάριο να πιάσει 4000€, στο φυσιολογικό 3500€. Παρακάτω δεν τη δίνω!
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
@giannis1070 και η δικιά μου ποδιά, χειροποίητη, με 3mm αλουμίνιο πάχος. δε το φοβάμαι το αποκάτω του :)

@akis69 τη μηχανή μου με ΟΛΑ τα εξτρά, στο υπεραισιοδοξο σενάριο να πιάσει 4000€, στο φυσιολογικό 3500€. Παρακάτω δεν τη δίνω!
Ποδιές όντως υπάρχουν ενισχυμένες.
Έχω κι εγώ από τον νικολαιδη και είναι μασιφ!
Όμως δεν νομίζω ότι είναι αυτό το μεγάλο πρόβλημα του στρωμ στο χώμα.
Κυρίως είναι η απόσταση απτό έδαφος και οι διαδρομές των αναρτήσεων που είναι ουσιαστικά ασφαλτινου προσανατολισμού.
Όπως είπαν και τα παιδια παραπάνω.ειτε πρέπει να δώσεις κάτι παραπάνω,είτε να δώσεις αυτά τα σκάρτα 1000€ σε δεύτερο μηχανακι, είτε θα πάρεις κάποιο μονοκύλινδρο αλλά θα χάσεις το άνετο ταξίδι του στρώμ.
Αυτό που ίσως είναι ότι πιο κοντά σε όλα αυτά που ζητάς είναι το τρανσαλπ 650 αλλά δεν ξέρω αν σε ψήνει να πάρεις κάτι τέτοιο.
Επειδή κι εγώ κάποια στιγμή το κοιταγα για κάτι πιο οφ και το μπάτζετ είναι ανύπαρκτο σχεδόν,πέρασε απτό μυαλό μου να πάρω ένα πανφθηνο κλε 500 και να το έχω για αυτήν την δουλειά.
Ξέρω πως δεν είναι ότι πιο χωματινο αλλά είναι μάλλον ότι φθηνότερο.


Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Θοδώρη , Πριν από 2 μιση χρόνια είχα την ίδια απόρια!!!
Κατέληξα στην χοντούλα μου R1150 GS Adv. Δεν το μετάνιασα ποτέ!
Απλά αυξήθηκαν οι βόλτες Εμεινε και ενα Μπάτζετ για μικρό σκοθτερακι για τα 20-30 χλμ στην δούλεια!!!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
@North_explorer ξέρεις (που να ξέρεις, αλλά λέμε τώρα) έχω ένα 1150 (2002 το απλό, νομίζω χωρίς servo με 100k χλμ) από φίλο ο οποίος το έχει super το μηχανάκι, του έχει αλλάξει τεντωτήρες, όλες τις φλάτζες του κινητήρα και τον γυάλισε εσωτερικά (τα έκανε μόνος του, είχε συνεργείο αυτοκινήτων αλλά είναι φανατικός μηχανόβιος). Και μία λέω να το πάρω, μια λέω να μη το πάρω. Και το καλύτερο? δε θα πληρώσω παραπάνω, γιατί το δίνει σε τιμή πιο κάτω από αυτή που θα μπορέσω να δώσω το δικό μου!!!
Με φοβίζει το βάρος του όμως για αρχάριες χωμάτινες εξορμήσεις...
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
@North_explorer ξέρεις (που να ξέρεις, αλλά λέμε τώρα) έχω ένα 1150 (2002 το απλό, νομίζω χωρίς servo με 100k χλμ) από φίλο ο οποίος το έχει super το μηχανάκι, του έχει αλλάξει τεντωτήρες, όλες τις φλάτζες του κινητήρα και τον γυάλισε εσωτερικά (τα έκανε μόνος του, είχε συνεργείο αυτοκινήτων αλλά είναι φανατικός μηχανόβιος). Και μία λέω να το πάρω, μια λέω να μη το πάρω. Και το καλύτερο? δε θα πληρώσω παραπάνω, γιατί το δίνει σε τιμή πιο κάτω από αυτή που θα μπορέσω να δώσω το δικό μου!!!
Με φοβίζει το βάρος του όμως για αρχάριες χωμάτινες εξορμήσεις...

Φίλε όλα αυτά τα εκανα και εγώ πέρισυ πριν το πρωτο μου σόλο ταξίδι ! Χωρίς σέρβο και μένα ! Ενα καλό γυαλίσμα και ετοιμή ότι και να της κάνω! Την απορία με το χώμα την είχα και εγώ τότε! Όμως πραγματικα λόγω χαμηλόυ βάρους δεν μου εχει φανεί ! Μην παρεξηγηθώ , δεν λέω οτι είναι KLR , 640 , Sentero κτλ , αλλά πιστευω με καταλαβαίνεις! Για τις χωματάδες που κανω εγω + κανένα Troffy ειναι αριστο . Από ταξίδι πάντως , Λατρεία! Ειδικά εάν είσαι διπλός! Καταναλώσεις εχω κοντα στα 6 λ/100 χλμ σε ταξιδι .
Ακρετα πιο ευκόλο σερβισ από τα 1200 , πιστευω . Και ειδικά από τα πρώτα με Servo.

Αλλά το σημαντικό για μένα στην αλλάγη μιας μηχανής , είναι και να το γουστάρεις λιγο το μοτέρι , Όποιο και να είναι αυτό!! Κάντό κανενα 2 βόλτεσ αφού μπόρείς και μετά βλέπεις !
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Λευτέρη, αν και μιλάμε για εντελώς διαφορετικά μηχανάκια, περισσότερο γουστάρω να πάω το 1150, παρά KRL, Transalp, Africa, bmw 650...
 
Top Bottom