#3 Χειμερινή κατασκήνωση στα Κρητικά βουνά

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Φέτος, όπως και κάθε χρόνο, θα μαζευτούμε το τελευταίο Σ.Κ. πριν τα Χριστούγεννα, 19-20/12, στο δάσος του Ρούβα για μία ακόμα κατασκήνωση. Η πρώτη κατασκήνωση έγινε με χιόνια, η δεύτερη με έντονες βροχές. Φέτος; Όπως και να έχει, εμείς θα είμαστε εκεί για μία ακόμα χρονιά.
Η εκδήλωση είναι για να βρεθούμε μία καλή παρέα, να γελάσουμε και να γλεντήσουμε παλεύοντας συγχρόνως να κρατηθούμε ζεστοί. Μοτοπαιχνίδια, περίπατος στο δάσος, αλλά και ότι άλλο μας έρθει, καιρού επιτρέποντος. Το βασικό είναι να φάμε, να πιούμε, να περάσουμε καλά και να φύγουμε με όμορφες αναμνήσεις.
Η μάζωξη θα γίνει στην εκκλησία του Αγίου Ιωάννη και στο καταφύγιο στο βάθος του Δάσους. Υπάρχει πάγκος σκεπασμένος για προστασία από τη βροχή αλλά και καταφύγιο με δύο δωμάτια και τζάκι που παρέχει στοιχειώδη θέρμανση για όποιον δεν έχει τον απαραίτητο εξοπλισμό. Οι πιο θαρραλέοι θα δοκιμάσουν όπως πάντα τις αντοχές τους στην υπαίθρια κατασκήνωση.
Από φαγητό και πιοτό, ότι φέρει ο καθένας. Ξύλα ξερά υπάρχουν τριγύρω στο δάσος αρκετά, οπότε και το μπριζολάκι μας θα το φάμε ;)
Λεπτομέρειες για ομαδική αναχώρηση το πρωί του Σαββάτου και διαδρομή που θα ακολουθήσουμε θα υπάρξουν αργότερα.
Όλοι οι καλοί ευπρόσδεκτοι. :friendship:

 
Τελευταία επεξεργασία:

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Οποιος δεν εχει παει, να παει φετος.
Γενικα να παει καποια στιγμη διοτι αυτη η εμπειρια με αυτην την παρεα σε κανει αλλο,καλυτερο ανθρωπο.
 

Papadopaidi

Μέλος
Περιοχή
Patras
Όνομα
Παύλος
Μοτό
R1150GS '00 (ABS)
Οποιος δεν εχει παει, να παει φετος.
Γενικα να παει καποια στιγμη διοτι αυτη η εμπειρια με αυτην την παρεα σε κανει αλλο,καλυτερο ανθρωπο.
Αυτή είναι η ουσία, μ'αρέσει.
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Θέλω να έρθω(εκτός απροόπτου)έχω κάλή τσικουδιά.Περιμένω info,ώρα και τόπο αναχώρησης.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Θέλω να έρθω(εκτός απροόπτου)έχω κάλή τσικουδιά.Περιμένω info,ώρα και τόπο αναχώρησης.
Καλόν υπνόσακο και ισοθερμικά να έχεις, ιδιαίτερα αν αποφασίσεις να μείνεις έξω με σκηνή. Αλλά και μέσα δεν θα κάνει λιγότερο κρύο παρόλο το τζάκι. Τα πορτοπαράθυρα είναι σπασμένα.
Λέμε με τον Νίκο να πάμε μεσοβδόμαδα καμιά καταδρομική να δούμε σε τι κατάσταση βρίσκεται.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλόν υπνόσακο και ισοθερμικά να έχεις, ιδιαίτερα αν αποφασίσεις να μείνεις έξω με σκηνή. Αλλά και μέσα δεν θα κάνει λιγότερο κρύο παρόλο το τζάκι. Τα πορτοπαράθυρα είναι σπασμένα.
Λέμε με τον Νίκο να πάμε μεσοβδόμαδα καμιά καταδρομική να δούμε σε τι κατάσταση βρίσκεται.
Υπάρχει και το εκκλησάκι. ....:rolleyes:
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Καλόν υπνόσακο και ισοθερμικά να έχεις, ιδιαίτερα αν αποφασίσεις να μείνεις έξω με σκηνή. Αλλά και μέσα δεν θα κάνει λιγότερο κρύο παρόλο το τζάκι. Τα πορτοπαράθυρα είναι σπασμένα.
Λέμε με τον Νίκο να πάμε μεσοβδόμαδα καμιά καταδρομική να δούμε σε τι κατάσταση βρίσκεται.
Στην οποία καταδρομική να θυμηθούμε να κρατάμε μέτρο να μετρήσουμε τα παράθυρα που έχουν πρόβλημα. Ο Καλλέργης λέει να φέρει τζάμι ή κόντρα πλακέ θαλάσσης να τα κλείσουμε. Όπως και να έχει, ακόμα και με ένα χαρτόνι θα κλείσει ή όποια τρύπα. Και ναι, κάνει κρύο και μέσα στο καταφύγιο, η φωτιά απλά "σπάει" το ψύχος.
Πως θα την παλέψεις;
Αν έχεις δύο μεγάλους καλοκαιρινούς υπνόσακους βάζεις τον ένα μέσα στον άλλο και εσύ μέσα και στους δύο. Τέλεια θέρμανση!
Ακόμα και με έναν υπνόσακο όμως, αν βάλεις πολλές στρώσεις ρούχα (λεπτά σχετικά), πάλι δε θα έχεις πρόβλημα. Καλύτερα πολλές λεπτές στρώσεις (καλύτερη μόνωση) παρά μία παχιά.
Αν έχεις σκηνή που να μη μπάζει (όπως πχ εγώ και ο @yns ) μη νομίζεις πως θα είναι πολύ πιο ζόρικα έξω. Ο Άγγελος ο προπατζής, πάντα με καλοκαιρινό υπνόσακο κοιμάτε στη σκηνή. Είναι βέβαια μάχιμος, αλλά πάλι.

Υπάρχει και το εκκλησάκι. ....:rolleyes:
Καλά, όταν είχατε κοιμηθεί εσείς είχατε αγκαλιά τη kerosan και είχατε φτιάξει Σάουνα! ;)

Αυτή τη φορά, Kerosan δε προβλέπετε οπότε το εκκλησάκι θα προσφέρει ίσα ίσα προστασία από αέρα και υγρασία ή βροχή - χιόνι. Γιατί, δείτε λίγο σημερινές φωτογραφίες 10 χλμ από τα Ανώγεια:







http://www.anogi.gr/p18539

Λες να εισακουστούν οι προσευχές μου και να έχουμε ΚΑΛΟ (κατ΄ άλλους κακό) καιρό; :friendship:


Θέλω να έρθω(εκτός απροόπτου)έχω καλή τσικουδιά.Περιμένω info,ώρα και τόπο αναχώρησης.
Μπορούμε να πούμε από τώρα μία ώρα, Ας πούμε 09:30 στο Everest στο Γιόφυρο, εκεί που κάνει δηλαδή στάση το ΚΤΕΛ. Θα υπάρχουν δύο γκρουπ αναχώρησης. Το ένα, το χωμάτινο, θα φύγει λογικά νωρίτερα, κατά τις 10:00 ΤΟ ΠΟΛΥ. Εγώ μαζί με όσους είναι βαρυφορτωμένοι ή απλά βαριούνται λιγάκι, θα πάμε άσφαλτο μέχρι Γέργερη και θα κάνουμε χώμα μόνο το τελευταίο κομμάτι της καθόδου στο εκκλησάκι και καταφύγιο.
Για το Ασφάλτινο γκρουπ προτείνω αναχώρηση 10:30.
Οι ώρες βέβαια μπορεί να αλλάξουν αν δούμε ότι υπάρχει πρόβλημα με τους μακρινούς φίλους (θα έρθουν από από ανατολή και δύση) οπότε έχετε το νου σας όσοι θέλετε να έρθετε παρέα να ρίχνετε μία ματιά από εδώ.
Τρίτη επιλογή; Έρχεσαι όποτε και όπως θέλεις ;) Εμείς πάντως θα είμαστε εκεί από το μεσημέρι να μαζέψουμε ξύλα, να τακτοποιηθούμε κτλ.

Φαγητό: Καλό είναι όλοι να φέρουν από κάτι ψημένο ή ξηρά τροφή για το άμεσο. Αν βρέχει, δε μπορούμε να ψήσουμε τίποτα στα κάρβουνα έξω μέχρι να σταματήσει τουλάχιστον. Υπάρχει σε αυτή τη περίπτωση και το τζάκι μέσα βέβαια ;)
Πέρσι, κρατούσα βραστό ζυγούρι από το σπίτι και στο ζωμό είχα βράσει με τη βοήθεια πετρογκάζ μία καλή μακαρονάδα για πολλούς. Φέτος σκέφτομαι να κάνω μία από τα ίδια.
Το βασικό όμως είναι να κρατούμε Αλκοόλ, φαγητό θα βρούμε, το πολύ πολύ να σκοτώσουμε καμία αρκούδα ή λύκο στο δάσος :ok:
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Γιάννη και Νίκο πότε λέτε για την καταδρομική?Αν δεν δουλεύω θα έρθω παρέα.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Γιάννη και Νίκο πότε λέτε για την καταδρομική?Αν δεν δουλεύω θα έρθω παρέα.
Η καταδρομική θα είναι Τρίτη μεσημέρι, 12:30-13:00. Θα πάμε ουσιαστικά για να δούμε την κατάσταση του καταφυγίου και την προσβασιμότητα μετά τα χθεσινά χιόνια. Λογικά θα είναι μια χαρά αλλά just in case που λένε στο χωριό μου...
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Καλά να περάσετε στα όρη τσι Κρήτης!!!!!!!
Τσι θερμοφόρες μην αμελήσετε. .....:friendship::friendship:
Για τι μας πέρασες; Για πράμα φλώρους;
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Αυτές οι βόλτες με τον Νίκο είναι το κάτι άλλο...
"Ίσα που θα πάμε να δούμε πώς είναι το καταφύγιο και θα επιστρέψουμε αμέσως" ήταν το πλάνο.... (μιάμιση - δύο ώρες υπολόγιζα)
Αμ δε... :D

Δεν προλάβαμε να βγούμε από την Αγία Βαρβάρα και μπλέξαμε σε χωματόδρομους και αδιέξοδα...


Κάπου εκεί άρχισε το 990 να μην θέλει να πάρει μπρος, η μπαταρία του θέλει φόρτιση/αλλαγή μου φαίνεται.. Τελικά μας την έκανε τη χάρη..

Παρατήσαμε τα "ψαχτήρια" και επιστρέψαμε στον γνωστό δρόμο. Σε μισή ώρα ήμασταν στο δάσος του Ρούβα.





Ο χώρος μέσα γνωστός. 2 δωμάτια. Το πρώτο έχει το τζάκι, έναν πάγκο και τον νεροχύτη με βρύση και svelto από προηγούμενο φιλοξενούμενο. Το "μεγάλο" δωμάτιο δεν έχει τίποτα παρά κάποιες χαρτόκουτες και υπάρχει και μια μικρή τουαλέτα με WC που λειτουργεί (λείπει το καπάκι) και νιπτήρα.








Λείπουν όπως βλέπετε κάποιες σανίδες και κάτι τζάμια αλλά κάτι θα σκαρφιστούμε για αυτούς που θα κοιμηθούν μέσα (εγώ θα κοιμηθώ σε σκηνάκι...)


Συνεχίζεται...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom