990 Adv για test ride

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Υπαρχει περιπτωση να μου δωσει καποιος ενα 990 για μια βολτα?
Οχι τιποτα ιδιαιτερο 1-2 τετραγωνα.

Δεν εχω οδηγησει ποτε και πριν κανω εκατονταδες χλμ για να δω μια μηχανη που μπορει να μην μου ταιριαζει/αρεσει θα θελα να σιγουρευτω οτι ειναι σωστη επιλογη.

Η αληθεια ειναι οτι με τρομαξε αυτος που το χει.
Ηταν καθετος.

"Οδηγησε το πριν το αλλαξεις,γιατι μετα θα ψαχνεις το bmw πισω"

Και επισης εκφρασεις του τυπου
"Δεν μπορω να παω μια βολτα,δεν μπορει να παει ηρεμα,παει σα να το κυνηγανε,σε σημειο ενοχλητικο".

"Το χα ονειρο ζωης και τωρα που το πηρα το χω μετανιωσει γιατι δεν μπορω να παω ουτε μια βολτα"

Δεν ξερω.
Τον ακουσα απηυδησμενο.
Με τρομαξε.


Εντος Αθηνων κατα προτιμηση αν υπαρχει καποιος.

Ευχαριστωωω....
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
μην φοβαςαι για τιποτα!!!
ειναι σιγουρο οτι αν δε σου αρεσει το κατεμι μπορεις εύκολα να το δώσεις μετα και να παρεις οτι θελεις
Απο την άλλη μπορω να σου πω με σιγουριά επειδη σε ειδα στην Διρφυ οτι θα το αγαπήσεις και θα σε αγαπήσει
Έπειτα ουτε απο μια βολτα θα καταλάβεις πολλα πραματα
Εν κατακλείδι πηγαινε παρτο χωρις να το οδηγήσεις απλά να το δει καποιος γνωστής καλος !!!!!!!!!!!!μην εχει τιποτα δεινόσαυρους πουθενά !!!
Ελπίζω να έγινα κατανοητός
 

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Αν δε βρεις εχω ενα κολλητό που μπορει να σε διαφωτίσει με τεστ ραηντ..

Επειδη ειχα το 950 θα σου πω το εξής..
Πράγματι δεν μπορει να παει σιγα γιατι παραείναι κ@υλα για να παει σιγα. Αν εχεις τη σύνεση δε, παει και παραπάει σιγα.
Πράγματι δεν μπορεις να το πας βολτα, γιατι ξεχνάς να γυρίσεις (παλι απο την κ@υλα) και θα σε γρηνιαζουν αυτοι που σε περιμένουν μάταια στο σπίτι. Κατα τα αλλα αν εχεις σύνεση παει και στα σταρμπακς οπως τα τζιές.
Εχει περισσοτερο μπρουταλιά και κραδασμό απο το τζιες και γιαυτο το σνομπάρουν αυτοι που τα λενε, αμα ανεβεις πανω του μια φορα (σαν οδηγος οχι συνεπιβάτης) δε θα το αλλάξεις ευκολα.
Τωρα στα μείον ειναι πως δεν ειναι για κατω του 180-185 ύψος, οχι οτι δεν παλευεται αλλα ζορίζει θεωρω, ειναι καταπιώνας με 240κμ στα 30 ευρω στην καλυτερη.
Παιδικές ασθένειες είχε 2-3 αλλα στα περισσότερα που κυκλοφορούν εχουν αποκατασταθεί.
Καλοτάξιδο και μην ακούς κανενα τζιεσάκια! Αυτοι ειναι χλεχλεδες!:friend:
 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
απλα παρτο και θα το αγαπησεις οπως δεν αγαπησες τιποτα.... θα συμφωνησω απολυτα σε οτι ειπαν οι απο πανω,,,
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Εγω θα διαφωνησω με τους απο πανω και θα συμφωνησω με σενα
Μην παρεις γουρουνι στο σακι Δοκιμασε το πρωτα Οχι οτι θα αποκτησεις αποψη με μια μικρη βολτα αλλα πως να το κανουμε αν ειναι τελειως εξω απο αυτα που θελεις θα το καταλαβεις αμεσως
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αν δε βρεις εχω ενα κολλητό που μπορει να σε διαφωτίσει με τεστ ραηντ..

Επειδη ειχα το 950 θα σου πω το εξής..
Πράγματι δεν μπορει να παει σιγα γιατι παραείναι κ@υλα για να παει σιγα. Αν εχεις τη σύνεση δε, παει και παραπάει σιγα.
Πράγματι δεν μπορεις να το πας βολτα, γιατι ξεχνάς να γυρίσεις (παλι απο την κ@υλα) και θα σε γρηνιαζουν αυτοι που σε περιμένουν μάταια στο σπίτι. Κατα τα αλλα αν εχεις σύνεση παει και στα σταρμπακς οπως τα τζιές.
Εχει περισσοτερο μπρουταλιά και κραδασμό απο το τζιες και γιαυτο το σνομπάρουν αυτοι που τα λενε, αμα ανεβεις πανω του μια φορα (σαν οδηγος οχι συνεπιβάτης) δε θα το αλλάξεις ευκολα.
Τωρα στα μείον ειναι πως δεν ειναι για κατω του 180-185 ύψος, οχι οτι δεν παλευεται αλλα ζορίζει θεωρω, ειναι καταπιώνας με 240κμ στα 30 ευρω στην καλυτερη.
Παιδικές ασθένειες είχε 2-3 αλλα στα περισσότερα που κυκλοφορούν εχουν αποκατασταθεί.
Καλοτάξιδο και μην ακούς κανενα τζιεσάκια! Αυτοι ειναι χλεχλεδες!:friend:
Εισαι νεος αν δε το παρεις τωρα ποτε θα το κανεις το βημα ?????
Πολυ σωστα μιλησαν οι προηγουμενοι !!!!!
απλα παρτο και θα το αγαπησεις οπως δεν αγαπησες τιποτα.... θα συμφωνησω απολυτα σε οτι ειπαν οι απο πανω,,,
:friend::friend::friend::friend:
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Ψάξε να βρεις ενα καλο κατα προτίμηση απο το 2010 και μετα !! Εγω προσωπικά είχα του 2010 το πούλησα με 70 και χιλιάδες χλμ και ηταν εντελώς απροβλημάτιστο !! Δούλευε βουνο φουλ αλλα και ασφαλτο ταξίδια κτλ !! Αν παλι το μπατζετ σου δεν φτάνει στα 8-8500 που παίζουν αυτά εχει παρει το μάτι μου ενα πολυ καλο 950 μαυρο που ειναι στα καρ στην Πάτρα. Το ειχε κοινοποιήσει ενα φιλαράκι μου γιατι ειναι φίλου του και μου εχει πει τα καλυτερα !! Ρίξε ενα βλέφαρο και θα το δεις !! Για μένα πάντως δεν θα το ματανιωσεις θα κανεις πολλα πράγματα και θα το χαρείς στο φουλ
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ειχα οδηγησει προσφατα ενα 990 και πρεπει να ταν αρρυθμιστο γιατι μου σπασε τα νευρα ο νευρικος ψεκασμος του. αν αυτο δεν ειναι θεμα σε ενα σωστο 990 ειναι ενα υπεροχο μηχανακι με γκαζια,νευρο και στησιμο.

Τα θω ομως του καθενος διαφερουν.
 

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
Το ερωτημα ειναι εσυ τι θες και τι σ' αρεσει; Ειναι γεγονος οτι εχει κραδασμους και ειναι νευρικο αλλα θες να εισαι ολη την ωρα ready to race προχωρας και γινεσαι φανατικος πορτοκαλι. Εγω παντως το δωσα το ktm 690 γιατι οντως δεν μπορουσα να παω χαλαρη βολτα αλλα σιγουρα ηταν κ@@λα!!!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
990adv...Ειχα την τυχη να το εχω μαζι μου για μερικα χρονια!

Τι μου αφησε να θυμαμαι:
Μια μοτοσυκλετα πόρωση για τον οδηγο του...αν εισαι τυπος On&Off τοτε σαφως και ΠΡΕΠΕΙ να ειναι μεσα στις πιθανες επιλογες σου...Η συμβιωση μαζι του σε κανει να νοιωθεις κατα πολυ νεωτερος...σε πορωνει το γουσταρεις οπως κινειται σε φτιαχνει ο ηχος η δυναμη το στησιμο...πας αερας παντου πας τσιτα παντου σε φτιαχνει και μονο που το κοιτας!!!Μια μοτοσυκλετα που κατα πολλους αποτελει το απολυτο ΟνΟφφ για καποιον που ξερει τι θελει και θελει να οδηγει!Παλιμπαιδισμος και γουστα σε ολο το μεγαλειο!Μοτοσυκλετα που οι Αυστριακοι εφτιαξαν για να απολαμβανεις οδηγηση...πορωση να το χαζευεις απλα!

Τι δεν μου αρεσε στο 990adv:
  • Οτι δεν παει χαλαρα ευκολα...οχι γιατι δεν θελει αλλά γιατι εσυ δεν θελεις να το οδηγεις ετσι.Το νοιωθεις να σου λεει οτι δεν αρεσκεται να το ευνουχιζεις στην πολη στριμωγμενο ή με μισο γκαζι...
  • Οτι για να παω στο βουνο ηθελε ακομα πιο γκαζζζζζ ...αν το μετανοιωνες αναποφασιστος το πιθανοτερο να σε μπιστωνε.Δεν εκλεισα ποτέ γκαζι στα δυσκολα και δεν το μετανοιωσα.Τα ειδα ολα οταν χρειασθηκε να αποφασισω και κολλησα για λιγο...οχι...ΘΕΛΕΙ ΓΚΑΖΙ!και περναει...δεν παει μονο του,οπως εχει "ακουσθει"...εχει κορυφη αναρτηση στησιμο και τσαγανο αλλά θελει χερια και γκαζι και αποφασιστικοτητα(και γνωση)!Χαλαρες βολτιτσες στο βουνο τις ειχα εξω απο το προγραμμα.
  • Οτι καιει τον κ@λο του...κι αυτο σε συνδιασμο με τα 2 που ειπα απο πανω...οτι ρε φιλε δεν θα το χαρεις χαλαρα.Εγω τουλαχιστο δεν...Και καιει,τη θελει τη τζουρα του και με το παραπανω.Ειδικα με τις ακραπες πανω με εφτιαχνε αλλα επινε!!!
  • Οτι καθε φορα που επισκεπτομουν τον "γιατρο" στο συνεργειο ηταν τσουχτερο το αντιτιμο.Ειτε για σερβις καλο ειτε για επισκευη αν...
  • Οτι με χαλασε με μαλακιουλες στυλ τρομπα συμπλεκτη και δεν το εμπιστευθηκα απολυτα ποτέ για μια καλη γυρα...ειτε βουνο ειτε ασφαλτο.
  • Και κατι ακομα...21" μπροστα.Με ολα τα "κοστη" που συνεπαγεται για ταξιδι,υψηλες ταχυτητες,δικαβαλο και συμπεριφορα...Δεν εχει την σιγουρια στο πατημα ενος 19"αρη ποσο μαλλον ενος 17"αρη εμπρος...το Capo μου ειχα αλλη αισθηση και συμπαγη κινηση πχ στα πολλα...το R1200GS μου επισης...Oμως,άλλα μοτο και αυτα.
Κοινως...ολα εχουν το "τιμημα τους".Διαλεγεις και παιρνεις αυτο που ειναι πιο κοντα στα θελω σου.Και προχωρας.:)

Κατι ειπες Ακη στην αρχη...
"Οδηγησε το πριν το αλλαξεις,γιατι μετα θα ψαχνεις το bmw πισω"
...δικοπο μαχαιρι.Ή που θα το λετρεψεις ή που...θα θες το BMW σου πισω μετανοιωμενος...Το 990 αυτο ειναι.ΔΕΝ ειναι μεση λυση.Ή το θες,σε κ@υλωνει και το αντεχεις ή απλα το βλεπεις σε αλλους.Αδιαφορο σιγουρα δεν σ'αφηνει...το αξιζει.

Και το κλασσικο ερωτημα αν θα το ξαναγοραζα...Οχι...σημερα οχι...Το F8 μου το γουσταρω πιο πολυ για οσα θελω σημερα,ειδικα σημερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ένα 990 για βόλτα ζήτησε ο άνθρωπος και εσείς βγάλατε τα σώψυχα σας.....:p

Δώστε του οποίος μπορεί ένα και θα κρίνει ο ίδιος αν τπυ αρέσει.
 

freco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χίος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Tracer 9
Μια ερώτηση. Τι εννοείτε έχει κραδασμούς; Στο τιμόνι; Χοροπηδάς στη σέλα; Η μηχανή γενικά;
Επειδή το διαβάζω συχνά αλλά με τη μικρή εμπειρία μου δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείτε.
Με το Aprilia Pegaso 650 strada πχ αν πήγαινα τσίτα μούδιαζαν τα χέρια. Στο test ride στο 690 δεν καθόταν στη θέση τους οι καθρέφτες.
Αυτά όμως είναι μονοκύλινδρα.
Στο 950/990 τι εννοείτε κραδασμούς;
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Δεν υπαρχει ουτε μια περιπτωση να το καβαλησεις και να μην σου αρεσει.... απλα θα παθεις την πλακα σου...
Τα θεματα του ολα λυνονται και ξεπερνιουνται σχετικα ευκολα...
Το θεμα ειναι αλλο, για να δεις αν σου ταιριαζει απαντησε λιγο στα παρακατω(και θα σου πω μετα την προσωπικη μου αποψη)

Eισαι παντρεμενος ? εχεις παιδια ? Ελευθερος ? τι εσοδα εχεις το μηνα περιπου ?
 

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Ειτε το 950 είτε το 990 είναι υπέροχα και τα 2 για τον σκοπό που φτιάχτηκαν.
Και ο σκοπός έχει κλήση στο Off.
Αν είσαι του χαλαρου του ηρεμου και της χαλαρής βόλτας και δεν θες να το πηγαίνεις χωμα θα το μετανιώσεις.
Μην βιαστείς να το πάρεις αν το καβαλησεις, γιατί θα σου αρέσει σίγουρα.
Κάποια πράγματα που θα σε ενθουσιασουν ίσως στην πορεία σε ενοχλήσουν.
Μία ατάκα κλειδί είναι ότι <για να το πάρεις και να το χαρείς πρέπει να βράζει λιγάκι το αίμα σου>
Από εμένα έχε κατά νου ότι η σέλα είναι αβολη για μεγάλα ταξίδια, αέρα τρως πολύ, δεν ταξιδεύεις πάνω από 150, και ότι σε συνθήκες ταξιδιού καίει ελάχιστα. Οι μεγάλες καταναλωσεις που διαβάζεις προφανώς είναι για μικτή χρήση εντός πόλης και με λίγο νευρικό δεξί χέρι.
Υπάρχουν στιγμές που σκέφτομαι όταν πηγαίνω ταξίδι δικαβαλος <μμμ καλύτερα να είχα ένα tdm> και υπάρχουν και στιγμές που νιώθω ότι οδηγώ ότι πιο υπέροχο υπάρχει όταν είμαι χώμα η μόνοκαβάλος σε βόλτα με φιλους κλπ.
 

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro
Βρε... Ακη αγορι μου...γιατι δεν μου το ζητησες στο Διρφυ μια βολτα,σου φανηκα για ατομο που δεν θα στο δινε...:cool:.Τωρα στην επομενη βολτα θα ησουνα στην σκοτεινη-περτικαλι μερια ηδη:D:D:D.Οποτε θες εδω ειμαι,φοβαμαι ομως οτι αν οδηγησεις και το injenction-990 μετα μαλλον στο καρμπυρατερ-950 θα καταληξεις...:p:p:p.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Φίλε @jocker-t , λίγο πολύ τα είπαν όλα οι παραπάνω. Εγώ θα πω μόνο κάτι:

Είμαι σχεδόν μια βδομάδα κρεβατωμένος από ίωση, με λαιμούς, βήχα, καταρροή, τα πάντα όλα. Ε, χθες Κυριακή, ντύθηκα σαν το κρεμμύδι, το καβάλησα και έφυγα βόλτα μόνος μου στον Όλυμπο. Και η πλάκα ξέρεις ποιά είναι? Ότι ήμουν σίγουρος ότι έτσι θ' αναρρώσω γρηγορότερα. :D Η κοπέλα μου έφριξε με την λογική μου. Τώρα, αν σας πω ότι είμαι όντως πολύ καλύτερα μετά τη βόλτα, θα με πιστέψει κανείς σας? Δεν ξέρω...

Γιατί σου τις λέω όλες αυτές τις μ@λ@κίες? Όσοι το έχουν, μάλλον με καταλαβαίνουν. Θα θέλεις ΣΥΝΕΧΕΙΑ να πηγαίνεις βόλτα. Θα σου πρότεινα να μην το πάρεις ΜΟΝΟ αν θέλεις μια μηχανή-commuter για να πηγαίνεις ήρεμα σαν άνθρωπος στον προορισμό σου ή αν κάνεις συχνά πολύ μεγάλα ταξίδια στο εξωτερικό ή αν έχεις σκοπό να εισαι συχνότερα δικάβαλος απ' ό,τι μονός, διότι δεν είναι και η πιο άνετη/ξεκούραστη μηχανή που υπάρχει στην κατηγορία για πολύ μεγάλες διαδρομές, ειδικά αν έχεις συνηθίσει σε gs.

Κατά τ' άλλα, συμφωνώ μαζί σου να το δοκιμάσεις πρώτα και μετά να το αγοράσεις. Γιατί μάλλον θα το αγοράσεις μετά τη δοκιμή, χεχε ;) Όμως μια βόλτα 1-2 τετραγώνων δεν θα σου προσφέρει και πολλά. Βρες τρόπο να το οδηγήσεις σε διάφορες συνθήκες. Πόλη, εθνική, επαρχιακό, off...

Εγώ έχω όλη την καλή διάθεση να σου το δώσω, αλλά μένω Κατερίνη! Αν ψήνεσαι να πεταχτείς προς τα δω ένα σ/κ, κανονίζουμε άνετα all terrain βόλτα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Εδω σκεφτομαι
Ένα 990 για βόλτα ζήτησε ο άνθρωπος και εσείς βγάλατε τα σώψυχα σας.....:p

Δώστε του οποίος μπορεί ένα και θα κρίνει ο ίδιος αν τπυ αρέσει.
Εσυ τωρα με την αργή μπετονιέρα γιατι μπλέκεσαι με τα γρήγορα αφου δεν τα κατέχεις και ηλικιακά εισαι πολυ μακριά !!!!!!!
Άσε εμας να κανουμε την δουλεια μας !!!!!!
 
Top Bottom