ADVtrOFFy 2018!!!

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πολύ ωραία διαδρομή έχετε χαράξει παιδιά. Μπράβο σας.
Όσον αφορά τα ελαστικά απ' ότι κατάλαβα τα bridgestone tw 41/42 δεν βοηθούν.....
Θα πρέπει δηλαδή να βάλω κανένα mitas e07 πίσω και να κρατήσω το μπροστά για να μην έχω θεματάκια στην περίπτωση που καταφέρω να κατέβω;
Θεωρω οτι το e07 θα σε δυσκολεψει.
Προτεινω να βαλεις ελαστικο με μεγαλυτερο τακουνι.

Μπρος-πισω.

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dimitris_

Μέλος
Περιοχή
Ξανθη
Όνομα
Dimitris
Μοτό
xt660z, '08
Θεωρω οτι το e07 θα σε δυσκολεψει.
Προτεινω να βαλεις ελαστικο με μεγαλυτερο τακουνι.

Μπρος-πισω.

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ναι φίλε μου έχεις δίκιο. Τα mitas e10 εννοούσα αλλά επειδή τις προάλλες άλλαξα λάστιχα και είχα και τα e07 υπόψιν, εκ παραδρομής πληκτρολόγησα 07 και όχι 10.
Νέο σετ ελαστικών δύσκολα να αγοράσω.....
 

lep990

Μέλος
Περιοχή
ΚΙΑΤΟ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
Όνομα
Νίκος
Μοτό
ΚΤΜ adventure 990
GAS GAS EC250
Honda bros 400
Ε10..... Αθόρυβο στην άσφαλτο και θα βγάλει ότι δυσκολία συναντήσουμε στο χώμα.
νομίζω οτι τα e09 ειναι καλύτερα στο χώμα, γιατι σκέφτομαι και εγω να βάλω
 
Last edited by a moderator:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
νομίζω οτι τα e09 ειναι καλύτερα στο χώμα, γιατι σκέφτομαι και εγω να βάλω.
τα Ε09 είναι σαφώς πιο χωμάτινα ! Αλλά μην περιμένεις να είναι το ίδιο αθόρυβα στην άσφαλτο με τα Ε10.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δεν κάνουν ιδιαίτερο θόρυβο ρε παλικάρια, και αυτός που κάνουν δεν είναι ενοχλητικός.

@lep990 ;έχω τα 09 και είναι πολύ καλά, σε όλα τα χώματα. Στην βρεγμένη άσφαλτο κοτούλα βέβαια.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
νομίζω οτι τα e09 ειναι καλύτερα στο χώμα, γιατι σκέφτομαι και εγω να βάλω
Ειναι...μακραν!Βαλτα...απλα στα 2500 κλαις...οικονομικα...και πας για αλλο σετ και ξεκ@%$@%$@%νεις...αν το αντεχεις...βαλτα μονιμα πανω :stm:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Γιατι στο χωμα πας πυραυλος...ου ρε...:friend:
Στην βρεγμένη άσφαλτο κοτούλα, στο χώμα κόκορας όμως :D:p

(άσχετα αν πέφτω συνέχεια:D)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το θεμα ειναι να σου σηκωνεται...μετα...οχι αν σου πεφτει...(η μηχανη):D:p
Είναι βαρύ το εργαλείο ;)
Αλλά ακόμα το σηκώνω μόνος μου ευτυχώς...:D
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Ναι φίλε μου έχεις δίκιο. Τα mitas e10 εννοούσα αλλά επειδή τις προάλλες άλλαξα λάστιχα και είχα και τα e07 υπόψιν, εκ παραδρομής πληκτρολόγησα 07 και όχι 10.
Νέο σετ ελαστικών δύσκολα να αγοράσω.....
Είναι ίσως το οικονομικότερο χωμάτινο ελαστικό πάντως ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Vages

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Yamaha TTR250 '01
Παιδες το trOFFy δεν ειναι παίρνω το τρέιλερ κανω μια βόλτα στο βουνό και γυρνάω πιςω σπίτι με το αμάξι,
και ουτε αγώνας ταχυτητας ..
μπορεί να ρθει ο καθένας με ότι μηχανή στην ουσία θέλει και οσο μπορεί ..(αρκεί να κανει τα κουμάντα του, να τηρεί πέντε πραγματάκια όπως λάστιχα κτλ κτλ)

με σεβασμό στην φύση και αγάπη στα βουνά τα ποτάμια και τις κορφές κουβαλαμε τα απαραίτητα (υπνόσακο σκηνή και λοιπά σύνεργα του «μικρού εξερευνητή» )
απλα και λιτά ..
ξεφεύγουμε για λιγες μέρες στην αγκαλιά της φύσης με καλή παρέα βρισκόμαστε τα παλιά ρεμάλια παλι κοντά, γνωριζόμαστε με καινούργιους φίλους μαθαίνουμε τον εαυτό μας ξανά ..
οδηγάμε τα καλα μας μηχανάκια .. οδηγαμε .. οδηγαμε .
οδηγαμε

τα γράφω αυτά ποιο πολυ για οποιους θέλουνε να ρθουμε για πρώτη φορα να μην κωλόσουν ειναι εμπειριες ζωής τέτοιες φάσης ( και δωρεάν, γιατι απο ότι βλέπω όλο και ποιο συχνά γίνονται τέτοιες ενέργειες με πληρωμή)

..άντε με επιασε παλι και γράφω ..
το σταματάω εδω προς το παρών
..ετσι σκέψεις κανω πάλι..
κάποια
στιγμή,
ίσως κάτσω να γράψω μερικά πράγματα πως ξεκίνησε αυτή η μότο ιστορία των βουνών απο μια μικρή παρεα απο όλη την Ελλάδα με μπόλικη τρέλα με πολυ γέλιο χαβαλέ
και ετσι πρέπει να μείνει και να συνεχίσει ..
απλα ταπεινά και όμορφα !!!

(ψάχνω λάστιχα σεξι 12ποντα για R1200GS, βατραχοπέδιλα Νο43, Γκόρτεξ σώβρακο Λαρτζ,
τις κλασικές μπατονέτες περιπέτειας τσίου, και νυχοκόπτη σουρβάιβορ)


Sent from the seventh dimension using black hole
from our parallel universe
Χαιρετω ολη την παρεα,

Νεο μελος στο forum, και το οτι το πρωτο μου post ειναι στο συγκεκριμένο θεμα μονο τυχαιο δεν ειναι, καθως το ADVtrOFFy ηταν η αφορμη να γραφτώ τελικα μελος!

Ας μη σας κουραζω αλλο ομως, κι ας περασω κατευθειαν στο ψητο.:

Ειμαι σχετικα νεος στο χωρο της off road μοτοσικλέτας, αλλα και της μοτοσυκλετας γενικα. Οι βολτες μου ως τωρα ειναι στα περιξ της Ανατολικης Αττικης, κυριως λογω ελλειψης πειρας, και καταλληλης παρεας.
Η μηχανη μου ειναι μια Yamaha ΤΤR250 με χωματινα ελαστικα, και μπορω να πω οτι τα εχω καταφερει αρκετα καλα, ακομα και σε χωματοδρομους "σπαστηρια" σε Πεντελη, Γραμματικο κλπ.

Η ερωτηση ειναι προφανης: πιστευετε οτι μπορω να συμμετασχω στο ADVtrOFFy με τη συγκεκριμενη μηχανη, ή οχι?

Ο φοβος μου ειναι κυριως το πώς θα φτασω ως την εκκινηση, αλλα κυριως πώς θα επιστρεψω απο τον τερματισμό, με τα 90-100 χαω που κινούμαι συνηθως στην ασφαλτο, χωρις να κολλησω κανενα μοτερ :)
Στο χωμα δεν εχω φοβο, πιστευω θα ακολουθω αρκετα καλα - λογω του σαφως μικροτερου βαρους απο τα "θηριακια" που εχετε οι περισσοτεροι! Αλλα αυτο ειναι η δικη μου αδαής αποψη, παρακαλω τους πιο έμπειρους να συμφωνο-διαφωνησουν!

Διοτι οσο και αν μου αρεσει η βολτα αυτη σαν ιδεα, δεν θα ηθελα ποτε να καθυστερω την υπολοιπη ομαδα εκει πανω, δεδομενου και του πλούσιου ψυχαγωγικου προγραμματος που ετοιμαζετε :)

Περιμενω την ειλικρινή σας αποψη λοιπον, ακομα και αν με "στενοχωρησετε", και ελπιζω να τα πούμε είτε σε αυτη, ειτε σε καποια (κοντινοτερη) βόλτα!

Καλες βολτες σε ολους!
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Καλησπέρα Βαγγέλη.Προσωπικα θεωρώ οτι απο την στιγμή που το έχεις στο χωμάτινο κομμάτι δεν θα έχεις κανένα προβλημα στο advtroffy.Ακομα και να δυσκολευτείς σε κάποιο σημείο να είσαι σίγουρος οτι δεν πρόκειται να μείνεις μόνος και χωρις βοήθεια...Απο εκεί και πέρα τα μόνοκύλινδρα μηχανάκια θα είναι αρκετά και είτε είναι 250 κυβικά είτε 650 η ταχύτητα με τα χωμάτινα λάστιχα είναι μάξιμουμ 100 με 110 χλμ για ολους.Δεν είναι λίγες οι χωμάτινες βόλτες που γυρίσαμε ασφαλτόδρομο κάνοντας πολλά χλμ ολοι μαζί και σίγουρα θα βρεις μπεις σε κάποιο γκρουπάκι με τα μόνοκύλινδρα είτε για να πας είτε για να γυριςεις...Όσο αφορά την δίκη σου μηχανή θεωρώ οτι αν την έχεις συντηρημένη δεν θα αντιμετωπίσει κανένα απολύτως προβλημα.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Χαιρετω ολη την παρεα,

Νεο μελος στο forum, και το οτι το πρωτο μου post ειναι στο συγκεκριμένο θεμα μονο τυχαιο δεν ειναι, καθως το ADVtrOFFy ηταν η αφορμη να γραφτώ τελικα μελος!

Ας μη σας κουραζω αλλο ομως, κι ας περασω κατευθειαν στο ψητο.:

Ειμαι σχετικα νεος στο χωρο της off road μοτοσικλέτας, αλλα και της μοτοσυκλετας γενικα. Οι βολτες μου ως τωρα ειναι στα περιξ της Ανατολικης Αττικης, κυριως λογω ελλειψης πειρας, και καταλληλης παρεας.
Η μηχανη μου ειναι μια Yamaha ΤΤR250 με χωματινα ελαστικα, και μπορω να πω οτι τα εχω καταφερει αρκετα καλα, ακομα και σε χωματοδρομους "σπαστηρια" σε Πεντελη, Γραμματικο κλπ.

Η ερωτηση ειναι προφανης: πιστευετε οτι μπορω να συμμετασχω στο ADVtrOFFy με τη συγκεκριμενη μηχανη, ή οχι?

Ο φοβος μου ειναι κυριως το πώς θα φτασω ως την εκκινηση, αλλα κυριως πώς θα επιστρεψω απο τον τερματισμό, με τα 90-100 χαω που κινούμαι συνηθως στην ασφαλτο, χωρις να κολλησω κανενα μοτερ :)
Στο χωμα δεν εχω φοβο, πιστευω θα ακολουθω αρκετα καλα - λογω του σαφως μικροτερου βαρους απο τα "θηριακια" που εχετε οι περισσοτεροι! Αλλα αυτο ειναι η δικη μου αδαής αποψη, παρακαλω τους πιο έμπειρους να συμφωνο-διαφωνησουν!

Διοτι οσο και αν μου αρεσει η βολτα αυτη σαν ιδεα, δεν θα ηθελα ποτε να καθυστερω την υπολοιπη ομαδα εκει πανω, δεδομενου και του πλούσιου ψυχαγωγικου προγραμματος που ετοιμαζετε :)

Περιμενω την ειλικρινή σας αποψη λοιπον, ακομα και αν με "στενοχωρησετε", και ελπιζω να τα πούμε είτε σε αυτη, ειτε σε καποια (κοντινοτερη) βόλτα!

Καλες βολτες σε ολους!
Φιλε μου καλε ειναι στην ουσια της παρεας μας να βρισκουμε λυσεις για ολα!!μην πιεζεσαι θα τα φτιαξουμε οπως πρεπει! εχουμε χρονο
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Επισημη ημερομηνία έναρξης εχουμε;;;Πρεπει να φροντίσει να εχει τακτοποιημένες τις υποχρεώσεις του ο καθένας όποτε επειδή και ο καιρός περνάει όσο συντομότερο γνωρίζουμε νομίζω τόσο καλύτερο για ολους...Και μην φανταστείτε οτι ρωτάω επειδή δεν βλέπω την ώρα να βρεθούμε στα βουνά...
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ας με διορθωσουν οι γνωστες αλλα επειδη εχω κανει ΟΛΗ την πεντελη απο καθε πλευρα με το mountain θεωρω οτι οντως εχει σοβαρα σπαστηρια κ αν καποιος τα εχει βγαλει με μοτο σιγουρα εχει κανει ενα σοβαρο σχολειο,σωστα?
αν ναι τοτε η ερωτησηαποριες του Vages ειναι απλα ρητορικη.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
ας με διορθωσουν οι γνωστες αλλα επειδη εχω κανει ΟΛΗ την πεντελη απο καθε πλευρα με το mountain θεωρω οτι οντως εχει σοβαρα σπαστηρια κ αν καποιος τα εχει βγαλει με μοτο σιγουρα εχει κανει ενα σοβαρο σχολειο,σωστα?
αν ναι τοτε η ερωτησηαποριες του Vages ειναι απλα ρητορικη.
Σωστα ;)
Τα ειπε και το πλι ;)
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom