DIY....αλλαγή χρώμα στις ζάντες απο ασημί σε μαύρο!

Billy-Bo

Μέλος
Περιοχή
Καρδίτσα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
R 1200GS 07'
Ψάχνοντας να βάψω τις ασημί ζαντες σε μαύρο.....το βγάλε-βάλε ακτινολογιση και ηλεκτροστατικη ήταν απαγορευτική η τιμή! Αποφασισα να δοκιμάσω ενα σπρέι...Plasti Dip!




Πλένουμε πολύ καλά τις ζάντες και αφαιρούμε όλες τις βρωμιές με οινόπνευμα στο τέλος. Για να μονώσω γρήγορα και φθηνα τις ακτινες έκοψα καλαμακια....













Πρώτο χέρι και αφήνουμε 20 λεπτα για το επόμενο ....





4 το πέρασα εγω....









...αφαιρούμε καλαμάκια και σακούλες...και έχουμε το τελικό αποτέλεσμα που εμένα με ικανοποιεί! Περίσσεψε και λιγο σπρέι...για τυχόν γρατζουνιές...














Θέλει λίγη όρεξη, λίγα εργαλεία και υπομονή! Κόστος 20 ευρώ για σπρέι καλαμάκια χαρτοταινια

Αυτά παίδες....!

Υ.γ. ......άσε που άμα θέλω αφαιρώ τα πάντα εύκολα και έχω πάλι τις ζάντες ασημί!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όμορφα και οικονομικά.....:)
Το πέρασες και κάποιο primer ή απευθείας?
Έχουμε πολλούς φίλους που χρησιμοποιούν το υλικό αυτό με άριστα αποτελεσματα
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Πολύ ωραία δουλειά και ομόρφηνε η μηχανή!!
Κούκλα η μπέμπα!!
Εγώ θέλω να κάνω το αντίθετο αλλά έχει πολύ δουλειά.. εμένα είναι μαύρες οι ζάντες και ασημί οι ακτίνες και θέλω να κάνω τις ακτίνες μαύρες.. :oops:
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Εμενα μου αρεσε πολυ η μονωση με τα καλαμακια

Για την βαφη παντως δεν ειμαι σιγουρος για την αντοχη της στις ζαντες
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Θεσσαλονίκη, έχει δικό το site......... το παράγγειλα ήδη...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εμενα μου αρεσε πολυ η μονωση με τα καλαμακια

Για την βαφη παντως δεν ειμαι σιγουρος για την αντοχη της στις ζαντες
Να είσαι Κωστή....
Πολλοί φίλοι έχουν βάψει από ζάντες μέχρι διαφορικά κλπ σε gs εδώ και αρκετά χρόνια χωρίς προβλήματα.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Το μονο μειον οταν θα χρειαστεις ζυγοσταθμιση...πρεπει να ξαναβαφεις,μηπως θαταν καλυτερα να αφαιρεθουν τα βαριδια πριν τη βαφη και μολις στεγνωσει καλα να ζυγοσταθμιστει?
 

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
Από την έμπνευση εως την υλοποίηση εξαιρετικός !!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
τρομακτικα ευφευρετικο το κολπο με το καλαμακι και γενικα ολο το νταλαβερι
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
το χω δοκιμασει κ εγω αυτο,αλλα δεν εχει αντοχη καθολου.
καμια σχεση αυτα που δειχναν στα βιντεο οτι το βαρανε με πιεστικα και τετοια και αντεχει.
σε καποια κομματια που ειχα κανει εφευγε και με το παντελονι που ακουμπουσε.

σαν φινιρισμα εχει ωραια υφη.

το θεωρω οτι ειναι πιο πολυ σε φαση,να δεις πως θα ειναι βαμμενο πριν το βαψεις κανονικα.

τα καλαμακια ομως σαν ιδεα,λυνουν το προβλημα της μανουρας που εχει το χαρτωμα μιας μιας ακτινας.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
το χω δοκιμασει κ εγω αυτο,αλλα δεν εχει αντοχη καθολου.
καμια σχεση αυτα που δειχναν στα βιντεο οτι το βαρανε με πιεστικα και τετοια και αντεχει.
σε καποια κομματια που ειχα κανει εφευγε και με το παντελονι που ακουμπουσε.
σαν φινιρισμα εχει ωραια υφη.
αυτα ηθελα να ρωτησω και εγω...γιατι τα ιδια εχω διαβασει...:wtf,:και ειδικα για χρηση χωμα ειμαι ΠΟΛΥ επιφυλακτικος για την αντοχη του plasti dip σε πετρες και κλαρια...:tzt:
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
αυτα ηθελα να ρωτησω και εγω...γιατι τα ιδια εχω διαβασει...:wtf,:και ειδικα για χρηση χωμα ειμαι ΠΟΛΥ επιφυλακτικος για την αντοχη του plasti dip σε πετρες και κλαρια...:tzt:
ποιες πετρες και κλαρια και ποιο χωμα??εδω λεμε εφευγε με το υφασμα η με το δαχτυλο αν το ακουμπουσες κατα λαθος.
στο tuono ειχα κανει ψαλιδι και 2 πλαστικα.
κατα γραμμα οι οδηγιες εφαρμογης και περασμενο πολλα χερια.μπορει και 5...δυστυχως fail για μενα.

απο την αλλη αξιζει η ολη φαση ετσι για τον πειραματισμο και μονο.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Παλικάρια, ε παλικάρια.....

Το plastiDip και τα συναφή έχουν βγει για να γίνεται εύκολο το μασκάρισμα σε επιφάνειες βαφής...
Εκεί που δεν μπορείς να δουλέψεις χαρτοταινία ή άλλο υλικό μόνωσης χρησιμοποιείς το plastiDip που κάνει πολύ λεπτή στρώση και μπορεί να κοπεί σε όποιο σχήμα ή κλειστή γωνία επιθυμείς.
Τώρα αν εμείς το πήραμε και το βάλαμε παντού επειδή έχει ωραία ματ υφή, είναι άλλο καπέλο.
ΔΕΝ είναι αντοχής, Δεν είναι μπογιά....
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Επιβεβαιωνω και εγω οτι η βαφη αυτη δεν ειναι αντοχης Καποτε εβαψα την ουρα του ΤΑ που ειναι αβαφο πλαστικο και ειχε ασπρισει Και ετσι για δοκιμη δοκιμασα πριν το βαλω πανω να δω την αντοχη του Ε λοιπον με ελαχιστη δυναμη με το νυχι μου ξεφλουδισε ελαφρως Απογοητευση σκετη!
 

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Ανάμεσα σε στεφάνι και λάστιχο συνήθως βάζουνε τραπουλοχαρτα για να μην βαφτεί το λάστιχο.
Μικρό τίπ για όποιον θέλει να κάνει κάτι αντίστοιχο ;)
 
Top Bottom