Metzeler Karoo 3

Husky

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
Africa twin 750 rd04
Για και χαρα θα ηθελα γνωμες για αυτο το λάστιχο και αν εχετε και κάποιες άλλες προτάσεις:)
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Για και χαρα θα ηθελα γνωμες για αυτο το λάστιχο και αν εχετε και κάποιες άλλες προτάσεις:)
Θα το φορεσω για χρηση κυριως στο χωμα αυτο το χειμωνα.
Το εχω δει στα Αγραφα αναμεσα σε ολο τον ανταγωνισμο βουτηγμενο στη λασπη να ειναι το μονο που δεν μπουκωσε.
Επισης το φορουσε ο συντροχος Δημητρης @dimitris.t σε adv lc και πηγαινε στην ασφαλτο σαν τον ανεμο.
Διαρκεια ζωης στο τερας του 7000 χλμ για το πισω.
Αυτα τα 3 δεδομενα συν οτι κοστιζουν 200 ευρω τοποθετημενα στο GS ειναι αρκετα για μενα ωστε να δοκιμασω και αυτα!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Όσο και να σας φανεί παράξενο το remvzilla το παραπανω λάστιχο το αναλύει σαν άσφαλτινο!!!!
Εγω απο μια μικρή μου επαφή που είχα με το λάστιχο στο πρώην gs μου δε κατάλαβα και πολλα στο χώμα γιατι ηταν και η αρχη της σταδιοδρομίας μου ομως θυμαμαι οτι στην άσφαλτο εκτος απο τον θόρυβο, πήγαινε πολυ καλα στις στροφες
Αυτα τα λίγα και για να σου κανω διαδικτυακή παρέα
 

PANOS

Μέλος
Περιοχή
Χαϊδάρι
Όνομα
Πάνος
Μοτό
f800gs
xr400r
Πολυ καλο απτα καλυτερα θεωρω παντα ομως για μεγαλα off-on για μικρα δεν γνωριζω!
 

black sheep

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
Vstrom 650 Xt
+ αρκετά καλό στο χώμα, δε δημιουργεί προβλήματα
+ πολύ καλό στην άσφαλτο όσο αφορά το στρίψιμο, πάει σαν ασφάλτινο
+ καλή τιμή

- μακριά από βρεγμένο οδόστρωμα, δεν την παλεύει ούτε στο ελάχιστο
- αστάθεια σε πολλά χιλιόμετρα όπως και στα φρένα με πολλά στην εθνική, όχι κατι ανησυχητικό, απλά η αίσθηση που σου δημιουργούν τα τακούνια
 

Husky

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
Africa twin 750 rd04
Εχω ενα Africa twin παιδια σε αυτο θα τα βαλω τα λάστιχα και βέβαια με ενδιαφέρει πιο πολυ η συμπεριφορά τους στο χωμα.παντος εγω τα βρίσκω παιδιά 230 με 240 ευρω.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Για και χαρα θα ηθελα γνωμες για αυτο το λάστιχο και αν εχετε και κάποιες άλλες προτάσεις:)
Κατα τη γνωμη μου, το Conti TKC80 ειναι καλυτερο λαστιχο απο το Karoo 3, αρκετα καλυτερο στο χωμα και σχεδον εξ'ισου καλο στην ασφαλτο. Το δε μπροστινο δεν γλυστραει σε ασφαλτο-καθρεφτη και σε βρεγμενο οπως το αντιστοιχο Karoo. Διαρκεια ζωης για μηχανακια σαν τα Αφρικα και τα Τρανσαλπ 8000χμ περιπου το πισω αλλα απο τα 6000χμ και μετα εχει πολυ λιγο τακουνι για χωμα, στην ασφαλτο ειναι ακομη OK. Το μπροστινο βγαζει ανετα 16000χμ, δηλ. 2 πισω, ακομη και αρκετα παραπανω απο πλευρας αρκετου τακουνιου αλλα μετα τα 16-17000χμ μπορει να διωξει απροειδοποιητα σε ασφαλτο-καθρεφτη και σε βρεγμενο.

Δεν θα το συνιστουσα σε mega on-off γιατι αυτα μαλλον θα το φανε πολυ γρηγορα, για κεινα το Karoo 3 ειναι μαλλον προτιμοτερο, αλλα για μεσαια on-off με σοβαρες χωματινες βλεψεις ειναι πιστευω οτι καλυτερο.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ερχομενος τωρα στο Karoo 3, εχω δοκιμασει μονο ενα μπροστινο με τη λογικη να το εχω πανω μονιμα ωστε να αποφευγω το βγαλε-βαλε για εντουραδες - για πισω εχω δυο τροχους, εναν με ντεμι λαστιχο, συνηθως Σαχαρα, και εναν με Conti TKC80 για τις εντουραδες. Στο χωμα οσο παει κανεις περιηγητικα εως σβελτα, ειναι μια χαρα και μαλιστα η χαραξη του ειναι τετοια που καθαριζει τις λασπες. Το προβλημα του ειναι οταν κυνηγιεται κανεις με αλλους σε πιο "εντουραδικο" ρυθμο, οπου μπορει να διωξει σχετικα ευκολα σε λασπες ή σαθρα λογω ελλειψης τακουνιου που να "δαγκωνει" κατω.

Στη στεγνη καλη ασφαλτο ειναι παρα πολυ καλο και πολιτισμενο, απλα κανει λιγο παραπανω θορυβο. Εχω στριψει μαζι του "ολα κατω" χωρις προβλημα. Εκει που εχει θεμα ειναι στη γυαλισμενη ασφαλτο της Αθηνας και στο βρεγμενο, οπου θελει προσοχη και μπορει να διωξει απροειδοποιητα.

Να τονισω φυσικα οτι αυτη ειναι η ΔΙΚΗ μου εμπειρια με το λαστιχο εχοντας φορεσει το μπροστινο μονο σε Τρανσαλπ 650, τα λαστιχα ειναι προσωπικο θεμα και εχουν να κανουν με την μηχανη αλλα και με τον τροπο που οδηγει καποιος αναβατης.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Κατα τη γνωμη μου, το Conti TKC80 ειναι καλυτερο λαστιχο απο το Karoo 3, αρκετα καλυτερο στο χωμα και σχεδον εξ'ισου καλο στην ασφαλτο. Το δε μπροστινο δεν γλυστραει σε ασφαλτο-καθρεφτη και σε βρεγμενο οπως το αντιστοιχο Karoo. Διαρκεια ζωης για μηχανακια σαν τα Αφρικα και τα Τρανσαλπ 8000χμ περιπου το πισω αλλα απο τα 6000χμ και μετα εχει πολυ λιγο τακουνι για χωμα, στην ασφαλτο ειναι ακομη OK. Το μπροστινο βγαζει ανετα 16000χμ, δηλ. 2 πισω, ακομη και αρκετα παραπανω απο πλευρας αρκετου τακουνιου αλλα μετα τα 16-17000χμ μπορει να διωξει απροειδοποιητα σε ασφαλτο-καθρεφτη και σε βρεγμενο.

Δεν θα το συνιστουσα σε mega on-off γιατι αυτα μαλλον θα το φανε πολυ γρηγορα, για κεινα το Karoo 3 ειναι μαλλον προτιμοτερο, αλλα για μεσαια on-off με σοβαρες χωματινες βλεψεις ειναι πιστευω οτι καλυτερο.
Συμφωνώ
 

VDR

Μέλος
Περιοχή
ΖΑΧΑΡΩ
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
DR650SE
R1200GSA X2
Φίλτατε..η προσωπική μου γνώμη είναι ότι πρόκειται για ένα ελαστικό περισσότερο ασφάλτινο..δηλαδή 60/40, άσφαλτο/χώμα..
Στο εκτός είναι κατώτερο από τα karoo T, και tkc80.
Στο εντός είναι καλύτερο από τα karoo t και καμία σχέση από τα πολύ κατώτερα των δύο παραπάνω, tkc80. Οδηγούνται σαν να έχεις ασφάλτινα..
Στη βρεγμένη άσφαλτο..δεν υπάρχει τακουνάτο με καλύτερο κράτημα..δεν αισθάνθηκα ποτέ ανασφάλεια!Σε αντίθεση με τα tkc80 που είναι θανατος..
Αν πηγαίνεις διπλός και τριβάλιτσος μέχρι 140 χλμ/ώρα..σου αρέσει και το τουριστικό enduro..τότε θα δείς 10.000χλμ για το πίσω και 20.000 χλμ για το μπροστά.
Αυτά έχω παρτηρήσει στο adventurάκι μου..να σημειώσω ότι το πίσω το αλλάζω κάθε περίπου 5,5 μήνες..δηλαδή δεν έχω κρατήσει κανένα ελαστικό μέχρι χρόνο, δεν γνωρίζω σε βάθος χρόνου άν ξεραίνεται κλπ..
 

kostis-gs

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
ΒΜW 1200 ADV LC
To φορουσα ειναι πολυ καλο για χωμα στην ασφαλτο εχεις λιγο θεμα ομως,
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Διαβαζοντας και ακουγοντας τα παντα για αυτο το ελαστικο, εκανα το για μενα αυτονοητο.
Τα εβαλα για να τα δοκιμασω και μαλιστα στο ζευγος τροχων που εχω αποκλειστικα για το χωμα.
Αν κατι δεν παει καλα στη χωματινη δοκιμασια θα ενημερωσω.
Αν παει ....παλι θα κανω το ιδιο!
Για την αλλη δεν εχω αμφιβολιες μιας και τα εζησα διπλα μου με τον καταλληλο οδηγο και για ενα ολοκληρο τριημερο στην ασφαλτινη πλευρα της Πινδου.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Φίλτατε..η προσωπική μου γνώμη είναι ότι πρόκειται για ένα ελαστικό περισσότερο ασφάλτινο..δηλαδή 60/40, άσφαλτο/χώμα..
Στο εκτός είναι κατώτερο από τα karoo T, και tkc80.
Στο εντός είναι καλύτερο από τα karoo t και καμία σχέση από τα πολύ κατώτερα των δύο παραπάνω, tkc80. Οδηγούνται σαν να έχεις ασφάλτινα..
Στη βρεγμένη άσφαλτο..δεν υπάρχει τακουνάτο με καλύτερο κράτημα..δεν αισθάνθηκα ποτέ ανασφάλεια!Σε αντίθεση με τα tkc80 που είναι θανατος..
Αν πηγαίνεις διπλός και τριβάλιτσος μέχρι 140 χλμ/ώρα..σου αρέσει και το τουριστικό enduro..τότε θα δείς 10.000χλμ για το πίσω και 20.000 χλμ για το μπροστά.
Αυτά έχω παρτηρήσει στο adventurάκι μου..να σημειώσω ότι το πίσω το αλλάζω κάθε περίπου 5,5 μήνες..δηλαδή δεν έχω κρατήσει κανένα ελαστικό μέχρι χρόνο, δεν γνωρίζω σε βάθος χρόνου άν ξεραίνεται κλπ..
:rolleyes:
H περιγραφη αυτη ειναι ακριβεστατη και με βοηθησε στην τελικη επιλογη.
Εχω ομως ενα θεμα με την κινηση εντος δρομου και τις πιεσεις κατεβασμενες,συγκεκριμενα κοσκινισμα στο τιμονι απο τα 20 μερι τα 60 χ.α.ω.
Εχει αντιμεπτωπισει αλλος παρομοιο θεμα ή ειμαι παλι ο τυχερος του μηνα?
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Εχω ενα Africa twin παιδια σε αυτο θα τα βαλω τα λάστιχα και βέβαια με ενδιαφέρει πιο πολυ η συμπεριφορά τους στο χωμα.παντος εγω τα βρίσκω παιδιά 230 με 240 ευρω.
Συνονόματε, τα Karoo 3, είναι κατά τη γνώμη μου, το καλύτερο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μικτό ελαστικό ever !!
Αυτή τη χρονική περίοδο, τρώω το 3ο σετ, και τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα.
Αν δεν τα έχεις πάρει ακόμα, πες μου να σου στείλω με πμ, ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις, γιατί η τιμή που γράφεις, είναι μάλλον "λάθος" ... :D
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
:rolleyes:
H περιγραφη αυτη ειναι ακριβεστατη και με βοηθησε στην τελικη επιλογη.
Εχω ομως ενα θεμα με την κινηση εντος δρομου και τις πιεσεις κατεβασμενες,συγκεκριμενα κοσκινισμα στο τιμονι απο τα 20 μερι τα 60 χ.α.ω.
Εχει αντιμεπτωπισει αλλος παρομοιο θεμα ή ειμαι παλι ο τυχερος του μηνα?
Πασκουάλ καλησπέρα,

εκτός από τα αυτονόητα που θεωρώ έχεις τσεκάρει (ζάντα, ζυγοσταθμιση κτλ) ξαναδες λίγο την πίεση.
Εγώ παρόλο που τα χρησιμοποιούσα καιρό, πριν λίγους μήνες έμαθα, ότι στην άσφαλτο θέλουν πίεση σαν ασφάλτινα !!
Ετσι εδώ και λίγο καιρό, το ζευγάρι που χρησιμοποιώ τώρα, το δουλεύω 30-34 και το λαστιχάκι δουλεύει ΤΕΛΕΙΑ !
Τέτοιες πιέσεις συνιστά και η Metzeler, απ' ότι μου είπε ο φίλος - λαστιχάς.
 

VDR

Μέλος
Περιοχή
ΖΑΧΑΡΩ
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
DR650SE
R1200GSA X2
:rolleyes:
H περιγραφη αυτη ειναι ακριβεστατη και με βοηθησε στην τελικη επιλογη.
Εχω ομως ενα θεμα με την κινηση εντος δρομου και τις πιεσεις κατεβασμενες,συγκεκριμενα κοσκινισμα στο τιμονι απο τα 20 μερι τα 60 χ.α.ω.
Εχει αντιμεπτωπισει αλλος παρομοιο θεμα ή ειμαι παλι ο τυχερος του μηνα?
:rolleyes:
H περιγραφη αυτη ειναι ακριβεστατη και με βοηθησε στην τελικη επιλογη.
Εχω ομως ενα θεμα με την κινηση εντος δρομου και τις πιεσεις κατεβασμενες,συγκεκριμενα κοσκινισμα στο τιμονι απο τα 20 μερι τα 60 χ.α.ω.
Εχει αντιμεπτωπισει αλλος παρομοιο θεμα ή ειμαι παλι ο τυχερος του μηνα?

Στη χρήση δρόμου..κατα την εκκίνηση δεν υπάρχουν οι έντονοι κραδασμοί των άλλων ελαστικών (karoo T, tkc80)..βασικά έχει ασφάλτινη αίσθηση..μετά τα 80 χλμ/ώρα (περίπου) εμφανίζονται κραδασμοί σε τιμόνι και μαρσπιέ..σαν γαργαλητό θα μπορούσα να το περιγράψω..σε αντίθεση με τα άλλα..που ηρεμούν.
Οι πιέσεις που χρησιμοποιώ στο δρόμο είναι 2,8/2,5bar (πίσω/εμπρός).
Σήμερα η τιμή ζευγαριού είναι 220€ για το bmw adv '08 (εκμεταλλευόμενος προσφορά καταστήματος σε γειτονικό forum).
 
Top Bottom