On The Road 2015..Morocco

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Αυτο με τον sting με αποτελείωσε !!!!
Μπράβο παντα τέτοια μπερκετια και για σας και για μας
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Φανταστικ! !!!!
Είδα πολύ φόρτωμα. ......είδα και υποστρωματα
Πες και καμμια πληροφορία φίλος. ....για εμας που δεν έχουμε πάει, αλλά ποιος ξέρει ....ισως τα καταφέρουμε.

P.s....ή μουσική στο βιδεο τρομερη.
 

dimitris777

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
V STROM 650 XT
Φανταστικ! !!!!
Είδα πολύ φόρτωμα. ......είδα και υποστρωματα
Πες και καμμια πληροφορία φίλος. ....για εμας που δεν έχουμε πάει, αλλά ποιος ξέρει ....ισως τα καταφέρουμε.

P.s....ή μουσική στο βιδεο τρομερη.
Πληροφοριες.... Φυγαμε Ηγουμ-Ανκονα 18 ωρες κοστος 350€ 2 ατομα μηχανη και απο κει LIvorno- TangerMed (το med ειναι απο τη μεσογειο εχει αλλα 3 λιμανια εμπορικα, επιβατικα...)70 ωρες κοστος...800€ μεσα αυγουστου παει 600€ και τελος του μηνα 400€ αυτα ειναι για καμπινα και μαλιστα στην περιπτωση μας σουιτα αφου ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΕΙΧΑΝ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ, λογο δουλειας ταξιδευω μονο Αυγουστο και ειναι δευτερη φορα αυγουστο που ειμαι Σαχαρα, αλλη μια πριν 2 χρονια Τυνησια που ειναι 70% περιπου ερημος και οχι οπως το Μαροκο 15-20%). Βενζινες 1,60€ Ιταλια, 1,00€ Μαροκο 1,25€ Ισπανια, δωματια 20 μερες μεσω ορο 30€ μεσα απο booking με προτεραιοτητα στη βαθμολογια πανω απο 8.00 να εχει παρκινγκ, πρωινο σε καλο μερος και εννοειται οικονομικο. Πουθενα δε νιωσαμε οτι υπαρχει καποιος κινδυνος ή οτι μας κανουν μαγκιες και τετοια αντιθετα στην Τυνησια ειναι καπως πιο αποτομοι οι ανθρωποι οχι οτι ειχα καποια περιπετεια απλα ετσι μου φανηκαν, ισως επειδη δεν εχουν πολυ τουρισμο ομως το Μαροκο το ξεπερνα η Τυνησια με τα 0,65€ στη βενζινη. Το φαγητο 10€ το ατομο σε εστιατορια, δοκιμασαμε σε ταχυφαγεια δικα τους (1€ το ατομο)και ολα ηταν οκ. ΠΑΖΑΡΙ ΜΕΧΡΙ ΕΣΧΑΤΩΝ σε ολα, αν σου λενε οτι παιρνεις ενα μαχαρι με 300dirham εγω πηρα 3 μαχαιρια με 100!!!!! Πρεπει να ρωτας απο την αρχη ποσο κανει ο καφες, ποσο κανει το νερο, Θερμοκρασιες 38-42 μια βδομαδα πριν μας ειπανε οτι επιασε τους 50+. Τα συννορα ευκολα (Της Τυνησιας ειναι απο αλλο πλανητη....ωρες) αλλα θελει υπομονη τα πρωτα χαρτια στο καραβι και μετα κανα μισαωρο παλι στο λιμανι. Φυγαμε απο Ceuta για Algeciras 102€ 45λεπτα χρονος. Αυτα τα συνορα ηταν 2-3 ωρες με ατελειωτους ελεγχους τελωνηδες, σκυλια,κλπ. Βαρκελωνη πηραμε το αλλο καραβι ενω θα πηγαιναμε απο Πορτογαλια κατι ετυχε και το αλλαξαμε, 235€ 18 ωρες χρονος. Αν υπολογισεις 100€ τη μερα νομιζω οτι εισαι ευκολα οκ. 4 μηχανες ειδα εκει σε ολο το ταξιδι BMW K 1300R και DUCATI MULTISTRATA μαζι στη Merzouga περιπου, μια μερα μετα ενα YAMAHA TENERE1200 και στην κασαπλανκα ενα Ducati 988.
Αυτα.
Ξεχασα να γραψω οτι στα καραβια ψωνιζαμε απο πριν μεσα στην καθε πολη/λιμανι απο market και εβγαινε παρα πολυ οικονομικα, οπως αλλωστε πολλες φορες σε ολα τα κρατη, νερα, σαλατες ζαμπονοκασερια, φρεσκο ψωμακι..κτλ. και οτι το συνολο ηταν 7000χλμ και ολα μαζι 3000€ περιπου.
Κατι ακομη, τα anake 3 ειναι αισχος, ενω εχει κρατημα στο στεγνο αν ριξει 2 σταγονες απο τα 120χλμ πας στα 60 και τρεμεις, στα δικα μου χερια τουλαχιστον γιατι καποιοι μπορει να πηγαινουν σφαιρα και ολα οκ στο βρεγμενο. Δεν τετραγωνισε πρεπει να το πω αυτο και εχουν 9000χλμ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πληροφοριες.... Φυγαμε Ηγουμ-Ανκονα 18 ωρες κοστος 350€ 2 ατομα μηχανη και απο κει LIvorno- TangerMed (το med ειναι απο τη μεσογειο εχει αλλα 3 λιμανια εμπορικα, επιβατικα...)70 ωρες κοστος...800€ μεσα αυγουστου παει 600€ και τελος του μηνα 400€ αυτα ειναι για καμπινα και μαλιστα στην περιπτωση μας σουιτα αφου ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΕΙΧΑΝ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ, λογο δουλειας ταξιδευω μονο Αυγουστο και ειναι δευτερη φορα αυγουστο που ειμαι Σαχαρα, αλλη μια πριν 2 χρονια Τυνησια που ειναι 70% περιπου ερημος και οχι οπως το Μαροκο 15-20%). Βενζινες 1,60€ Ιταλια, 1,00€ Μαροκο 1,25€ Ισπανια, δωματια 20 μερες μεσω ορο 30€ μεσα απο booking με προτεραιοτητα στη βαθμολογια πανω απο 8.00 να εχει παρκινγκ, πρωινο σε καλο μερος και εννοειται οικονομικο. Πουθενα δε νιωσαμε οτι υπαρχει καποιος κινδυνος ή οτι μας κανουν μαγκιες και τετοια αντιθετα στην Τυνησια ειναι καπως πιο αποτομοι οι ανθρωποι οχι οτι ειχα καποια περιπετεια απλα ετσι μου φανηκαν, ισως επειδη δεν εχουν πολυ τουρισμο οπως το Μαροκο το ξεπερνας ομως με τα 0,65€ στη βενζινη. Το φαγητο 10€ το ατομο σε εστιατορια, δοκιμασαμε σε ταχυφαγεια δικα τους (1€ το ατομο)και ολα ηταν οκ. ΠΑΖΑΡΙ ΜΕΧΡΙ ΕΣΧΑΤΩΝ σε ολα, αν σου λενε οτι παιρνεις ενα μαχαρι με 300dirham εγω πηρα 3 μαχαιρια με 100!!!!! Πρεπει να ρωτας απο την αρχη ποσο κανει ο καφες, ποσο κανει το νερο, Θερμοκρασιες 38-42 μια βδομαδα πριν μας ειπανε οτι επιασε τους 50+. Τα συννορα ευκολα (Της Τυνησιας ειναι αλλα θελει υπομονη τα πρωτα χαρτια στο καραβι και μετα κανα μισαωρο παλι στο λιμανι. Φυγαμε απο Ceuta για Algeciras 102€ 45λεπτα χρονος. Αυτα τα συνορα ηταν 2-3 ωρες με ατελειωτους ελεγχους τελωνηδες, σκυλια,κλπ. Βαρκελωνη πηραμε το αλλο καραβι ενω θα πηγαιναμε απο Πορτογαλια κατι ετυχε και το αλλαξαμε, 235€ 18 ωρες χρονος. Αν υπολογισεις 100€ τη μερα νομιζω οτι εισαι ευκολα οκ. 4 μηχανες ειδα εκει σε ολο το ταξιδι BMW K 1300R και DUCATI MULTISTRATA μαζι στη Merzouga περιπου, μια μερα μετα ενα YAMAHA TENERE1200 και στην κασαπλανκα ενα Dukati 988.
Αυτα.
Καταιγιστικος. ....:friendship:
 

Italos

Μέλος
Περιοχή
Gerakas
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GSadv
Ταξιδάρα Δημήτρη!!! Μπράβο και στους δυο σας!!! πολλά χιλιόμετρα!!! πάνω κάτω έκανα πέρυσι το ίδιο ταξίδι και μου θύμισες φοβερές εικόνες!!!!

Το gs δικό σου είναι??? ένα suzuki δεν είχες μάχιμο???


Στα επόμενα παιδιά!!!!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Το gs δικό σου είναι??? ένα suzuki δεν είχες μάχιμο???
Ενα Suzuki ειχε εναν μαχιμο Δημητρη που τωρα τον εχει ενα 1150 adv!!
Το Suzuki -ισως και να- σωθηκε!!
 

ngs88

Μέλος
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
F 800 GS
Μπράβο Δημήτρη πολύ ωράιο το βίντεο! Κρίμα να μην συναντηθούμε κάπου στο Μαρόκο μιας και οι ημερομηνίες μας κάπου ταιριάζανε αν κατάλαβα σωστά.. καλά χιλιόμετρα να έχετε πάντα! :ok:
 

dimitris777

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
V STROM 650 XT
Το suzuki υπαρχει ακομη αν και θα πηγαινε σε αλλον αλλα λογο capital κολλησε στα φραγκα....ειναι στο car δε θελω να το δωσω αλλα εχω προβλημα χωρου γμτ. Ελπιζω να μη πουληθη...!!!!..πολυ εργαλειο γμτ.

Itale απο σενα και τον Dimitri kms μπριζωθηκα, το ειχα σκοπο πριν απο τρια χρονια να κατεβω Τυνησια Αλγερια Μαροκο φυσικα περνωντας απο Ισπανια λογο Συννορων, αν και ακουσα απο κατι Ισπανους οτι μπορεις απο καποια συννορα να περασεις (?). Τελικα εγινα διπλος παντρευτικα μετα το γαμηλιο Τυνησια ( το εβγαλε ανετα η συζυγος οποτε ολα οκ!!) και το ταξιδι αλλαξε Μαροκο μονο του.

Ngs ναι ρε φιλε, πλακα θα ειχε, γμτ...!!!!! Με τα βιντεο δε τα παω καλα το 2ο πρεπει να ειναι. Εχουμε ικανοτατους σκηνοθετες και παραγωγους το advride!!!!
Επισης ΟΛΟΙ να εχουμε ασφαλη χλμ και πανω απο ολα υγεια!!!!.......και φραγκα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

dimitris777

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
V STROM 650 XT
Οτι και να κανουν τα ονειρα δε θα μας τα σταματησουν ποτε.

Μαροκο! Ποιος μοτοσυκλετιστης δεν εχει ονειρευτει να οδηγαει στην ερημο? Ετσι λοιπον και γω, παντα ηταν στο μυαλο μου, οπως και πολλα αλλα αλλωστε. Τα σχεδια για το επομενο ερχονται συνηθως στο τελος καποιου αλλου ταξιδιωτικου. Στην επιστροφη απο το ταξιδι 2014 βαλκανια που ειχα την τυχη να το κανω με τον sid1967 και τις γυναικες μας, το μυαλο μου ειχε καρφωθει εκει. Θα προσπαθησω να το γραψω εδω και να το μοιραστω μαζι σας αν και ειναι δυσκολο για καποιους μεταξυ αυτων και μενα, και να δωσω τις πληροφοριες για οποιον ενδιαφερεται.
Η προετοιμασια αρχισε απο τον οκτωμβριο και οπως ξερεται ειναι αυτο που σε κραταει συντροφια ολο το χειμωνα και σε κανει να εχεις ενα χαζο χαμογελο οποτε αυτο περναει απο το μυαλο σου και να ακους τη γυναικα σου να λεει - τι επαθες και γελας παλι?!!!
Ψαχνωντας και χτενιζοντας κυριολεκτικα το internet και ολα τα γνωστα και αγνωστα forum για πληροφοριες και βιντεο, εικονες βρηκα και ετοιμασα μια διαδρομη ετσι ωστε τις μερες που θα ειχα στη διαθεση μου να τις εκμεταλευτω στο επαρκο.
Τα εισητηρια για το καραβι Ελλαδα - Ιταλια δεν ηταν προβλημα αλλα Ιταλια - Μαροκο ηταν θεμα.
Κοιταζωντας ολο το χειμωνα ηταν καπου 450€ καμπινα 2 ατομα Livorno TangerMed, το Med ειναι απο το mediterane μεσογειος γιατι στη μυτη που κανει το Μαροκο με την Ισπανια ειναι απο τη μεσα μερια καθως εχει και ενα απο την εξω πλευρα, και ετοιμαζονται πυρετωδως αλλα 2-3.
Μετα τον Απριλιο η τιμη πηγε στα 600€ και καθως περιμενα γιατι δεν ηξερα τι θα γινει με τα capital control η τιμη για τον Αυγουστο εκτοξευτικε στα 800€ 2 ατομα με μηχανη, αφου οι απλες καμπινες ειχανε κληση ολες και ειχανε μεινει μονο σουιτες!!!!
Το εκλεισα!!! Ειχα λυσσαξει με ολες τις μαλακιες που γινοτανε γινονται και θα γινονται στην Ελλαδα μας. Ηθελα να την κανω καπου εκτος ευρωπης και το Μαροκο ηταν το ιδανικοτερο μερος.
Ετσι αφου ετοιμασα τη μηχανη, ενα GS 1150 ADV του 2003 που ειχα παρει αρχες του περασμενου χειμωνα, λαστιχα, βαλιτσες, καγκελα, και τα ρεστα την καναμε με την γυναικα στις 30 Ιουλιου 2015 για Ιγουμενιτσα.


BMW !!!!! Αξιοπιστια!!!!
Εξω απο την ξανθη αρχισε να κανει κατι τρελα, το ειχε κανει και στην Αλεξανδρουπολη αλλα ψαχνωντας καθε τι που θα μπορουσε να το κανει αυτο δεν βρηκα τιποτα. Ουτε εγω αλλα ουτε και στην ΒMW που το πηγα. Ξαφνικα εχανε το ρευμα, ολα. Εσβηνε και επαιρνε στην κινηση!!!! Λεω δεν γαμι@ται, καμια φυσα θα ειναι. Φτανοντας στην Καβαλα εσβησε τελειως και μειναμε μεσα στο δρομο!!!!! Ψαχνω απο εδω, ψαχνω απο κει πειραζω την κλειδαρια οκ!!!Λεω θα μπω Καβαλα και καπου θα βρω για το δουμε. Παιρνει σβηνει παιρνει σβηνει και μπαινω Καβαλα βλεπω ενα μικρο μαγαζι με μηχανακια και τον ρωταω μηπως μπορει να ριξει μια ματια, μου λεει παρακατω ειναι η Bmw να παω εκει να το βαλουν στον εγκεφαλο. Ξεκιναω και για καλη μου τυχη σβηνει σε μια ανηφορα. Απεναντι ενας ψυκτικος μας ρωταει problem? λεμε ελληνες ειμαστε και ναι εχουμε προβλημα. Λεει ο ενας να φωναξω ενα δικο μας μηχανοβιο μαστορα να το δει? Το ρωτας ρε φιλε!!! εννοειται και μας κανουν και ενα καφεδακι. Μου λενε εχουμε και μεις μηχανες και μου δειχνουν ενα XT και ενα CB1300 και πριν καταλαβουμε εχουν ερθει αλλες 3-4 μηχανες για χαβαλε και φυσικα και ο μαστορας! Ελυσε την κλειδαρια σε βιδες βιδακια και την καθαρισε τελεια και μου λεει:
-θα την κανω αλλα...
-τι?
-Bmw ρε φιλε???!!!!
..και καπου εκει αρχισε το δουλεμα!!!
- θες να πας και ταξιδι!!! χαχαχαχαχαχα
πω ρε πουστη μου...να ανοιξει η γη να με καταπιει!!!! Μου λενε που πατε και τους λεω Μαροκο μονο εκει ψαρωσαν και ηρεμισαν!!! χαχαχαχαχαχαχ λεει ο μαστορας
-μην ανησυχεις θα σας παει και θα σας φερει ανετα! Ετσι και εγινε.
φωτο απο την φαση

Αφου τελειωσε η φαση ευχαριστησα και εδωσα ενα 20€ στο φιλο την καναμε γιατι επρεπε να κανουμε αλλα 600χλμ μεχρι ιγουμενιτσα και ηταν ειδη 12 μεσημερι.
σταση Γρεβενα


φτασαμε μια χαρα χωρις αλλα τρελα και αναπαντεχα πηραμε τα εισητηρια 370€ πανε ελα 2 ατομα μηχανη και μπηκαμε μεσα

..τα παιδια πηγαινανε πρωτη φορα Ιταλια και ηταν λιγο τρομαγμενα, ελπιζω να ειχαν ενα τελειο ταξιδι.

Στο δρομο εβλεπα ενα ατομο με μηχανη μονο με ενα σακο, γερμανικες πινακιδες. Περιμενοντας λιγο πριν μπουμε ειδα ενα παππου τουρκο που πηγαινε γερμανια για 5η φορα με CB 500!!!


Την αλλη μερα ανετοι φτασαμε Αncona, θα μεναμε Σιεννα ενα βραδυ γιατι το καραβι ειναι τριτη και σαββατο. Ευκαιρια ηταν να δουμε και αυτην την υπεροχη πολη. Οποιος θελει να παει καπου σχετικα κοντα η Τοσκανη ειναι απιθανος προορισμος με ατελειωτα ομορφα μερη για βολτα.
Ξενοδοχεια πρωτη φορα εκλεισα απο Ελλαδα μεσω booking αν και δε τα γουσταρω τα κονσερβοποιημενα δρομολογια οταν ταξιδευεις με γυναικα αλλαζουν πολλα. Ηταν και δευτερη φορα που θα ειμασταν Σαχαρα Αυγουστο (πριν 2 χρονια πηγαμε Τυνησια μαζι) επρεπε να το κανω καπως lait να ξεκουραζεται γιατι θα ειχαμε γκρινιες!!!
ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ δεν εχω παραπονο!!
Ειχα κληση λοιπον ενα ξενοδοχειο κοντα στην πολη αλλα εξω, με πρωινο και παρκινγ εδω να πω οτι ολες οι επιλογες ηταν ετσι. Πρωινο για να μη τρεχουμε, παρκινγ για ασφαλεια και αναλογα την πολη, μεσα ή εξω.
το αλλο μισο..


αρμα..

το ξενοδοχειο το βρηκαμε σχετικα ευκολα. Μεσα σε παραδοσιακους αμπελωνες..
παντα αναποδος .. στην αρχη ΤΗΕ END!!

Το ξενοδοχειο απλα καλο το δωματιο. Τελειο μερος, τελειο πρωινο. Μπανακι πεταμα τα πραματα και σφαιρα για την πολη. Ευκολη η Σιεννα, ενας δρομος τριγυρο και οπου βρεις ανοιγμα για να μπεις στην παλια την πολη/κεντρο στριβεις! Βλεπεις μηχανακια να περνανε τα απαγορευτικα απο πισω και μεις.


Ιταλιδουλα..

το κεντρο ειναι πανεμορφο, αξιζει να πας και για 3-4 μερες το χειμωνα ή καλοκαιρι που εχουνε και καποιο αγωνα, να εχεις τη βαση εκει και καθε μερα αλλο αξιοθεατο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dimitris777

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
V STROM 650 XT




συναδελφος..





Καπου εκει πεινασαμε και την καναμε για πισω. Ηθελα να ρουφηξω ενα κρασακι και ηθελα να ειμαι κοντα στο ξενοδοχειο. Στα 2 χλμ ειχα δει κατι πιτσαριες, το ξενοδοχειο απο την πολη ηταν 6-7 χλμ. Γυρισαμε και ηταν απο τις καλυτερες επιλογες.
Αποδειξη!


κλεισανε τα ματια...


Ανκονα Σιεννα 280 χλμ με μια σταση στο Jesi 1,57€ η βενζινη, 55€ το ξενοδοχειο, 25€ το φαγητο.
Την αλλη μερα σηκωθηκαμε ξεκουραστοι και καναμε παλι μια βολτα αφου πηραμε το πρωινο μας και αντικρισαμε ΤΟΝ κηπο






 

dimitris777

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
V STROM 650 XT



Ετοιμαστηκαμε να φυγουμε γιατι ηθελα να περασω απο Πιζα. Την Φλωρεντια θα την αφηναμε για την επιστροφη.
Χαλαρο τζινακι, αθλητικο, και κινεζικο παντελονακι των 6€! Τα προηγουμενα πριν 2 χρονια Τυνησια τα ειχε καψει ο ηλιος και η θερμοκρασια..








Σιενα Πιζα - Λιβορνο ειναι 150χλμ. Εβαλα καπου βενζινη μαλλον μου εβαλαν και με χρεωσαν 0,10€ παραπανω 1,67€ σαν σερβις.
Πηγαινοντας Πιζα




Πιζα..


 

dimitris777

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
V STROM 650 XT
Ποσο ? Μα ποσο οργιο!! Πως του βγηκε ετσι ???!!!!





και μετα δρομο για Λιβορνο γιατι ειχα μαθει οτι το λιμανι ειναι μπερδεμα....50-60χλμ!!! τελικα το μπερδεμα δεν ηταν τιποτα μπροστα στο λιμανι!!!




Αφου ψαξαμε αρκετα και το βρηκαμε πολυ δυσκολα το σημειο που φευγει για Μαροκο λεγεται Porto Leonardo Da Vinci και σκετη τρελα.
Πηγαμε οπως παντα πριν το καραβι και βρηκαμε ενα μαρκετ για να παρουμε διαφορα.
ΝΤΑΛΙΚΑ....


ΘΕΕ ΜΟΥ..ΠΑΛΙ ΔΕ ΧΩΡΑΜΕ! ΚΙ ΑΥΤΗ ΜΙΚΡΗ ΕΙΝΑΙ!

χτυπησαμε και ενα καφε και ετοιμαστικα ψυχολογικα για την Αραβικη ουρα....Οποιος εχει παει καταλαβαινει....απλα δεν υπαρχουν λογια για κατι τετοιο..



Καπου εκει αρχισε να ριχνει.. το check ειναι 16:00 και το καραβι ΙΚΑΡΟΣ ΠΑΛΛΑΣ απο τις Μινωικες γραμμες φευγει 23:30 Σαββατο βραδυ και φτανει ....Τριτη μεσημερι. Ειχα καμια....100 ατομα μπροστα μου...τα αυτοκινητα ηταν κρυμενα κατω απο τα πιο απιθανα πραγματα..ακομη και απο αυτοκινητα!!!
Μια γυναικα απο μπροστα μου Μαροκινη και ο αντρας της ιταλος...ερχεται η σειρα τους μετα απο 1..2..ωρες λενε ονομα..τιποτα..ψαχνουνε για το εισητηριο που κλεισανε και πληρωσανε τιποτα.!!! Φωνες καταρες χαμος...ερχεται η σειρα μου και καθομαι στα καρβουνα μη εχει γινει καμια μαλακια...ευτυχως. Το εισητηριο το εκλεισα μεσω ιντερνετ απο Ρωμη, τα κεντρικα, τα χρηματα τα πηρανε απο καρτα. Τα capital μπορουσες να πληρωσεις με καρτα αλλα οχι να παρεις λεφτα. Ευτυχως. Περιμενοντας στην ουρα και στη βροχη ενα φιατακι να ερθει να μας παρει, οσοι ειχαμε ξεμπερδεψει με τα χαρτια να μας ανεβασει αυτοκινητοδρομο και μετα απο 7 χλμ να μας παει στο καραβι.. Εκει μας περιμενε μια ευχαριστη εκπληξη. Το καραβι ειχε Καπετανιο ελληνα καθως και ολοι οι μεγαλοι σε βαθμο με αλλα 20 ατομα περιπου. Ειμαστανε 3 μηχανες, ενα ζευγαρι Ιταλων χωρις μπαγαζια και εμεις! Μοναδικοι ελληνες ταξιδιωτες!! Μας στειλανε αμεσως επανω στην καλυτερη καμπινα. Αλλωστε η τιμη της ειχε χτυπησει ταβανι για το μπατζετ μας. Μας καλεσανε στην γεφυρα για καφε και ειπαμε θα παμε αφου τακτοποιηθουμε.


 
Top Bottom