R1200 GS & R1200 GSA

gkpapa

2f4u
Περιοχή
Athens
Όνομα
george
Μοτό
bmw r1200gs
Γιώργη, σε κάθε έξοδο από στροφή, μέχρι την επόμενη, έκανες +1 αλλαγή ;)
Εγώ ήμουν πίσω κι έβλεπα. Βέβαια για να σε έχω στα 5-10 μέτρα, αναγκαζόμουν να κάνω το ίδιο (μόνο στα πιο ανοικτά κομμάτια). Στα στεναδούρια ήμουν μονίμως μία πάνω και κοντά σου.
Τα προσωπικά γούστα , είναι προσωπικά γούστα. Δε γίνεται να κάνουμε κουβέντα επ' αυτού.
Εγώ έγραψα το άνοιγμα, όπως ακριβώς το κάναμε και πιστεύω το περιέγραψα πιστά. Όποιος σκέφτεται παρόμοια αλλαγήσε μηχανάκι του 2010+, τώρα ξέρει που θα χάσει και πού θα κερδίσει. Και αυτός είναι ο λόγος που το ανέφερα στο παρόν θέμα.


ΥΓ: όταν με περνάς δεν τσαντίζομαι κουτούτσικο:secret:, γιατί με περνάς μόνο εκεί που θέλω. Εκεί που δε θέλω να με περάσεις, δε με περνάς:yew:
Ναι σε καθε εξοδο εκανα τουλαχιστον +1 . Αλλα οκ τωρα παμε σε οδηγικα στυλ που δεν αφορουν το post. Παντως ,για να μη νιωθεις ασχημα, μαζι σου εχει παντα ενδιαφερον η γρηγορη οδηγηση σε επαρχια γιατι τοτε περναμε ωραια ειτε που προσπαθεις να μου φυγεις ή να με φτασεις ...αλλα δενν :cool:

Sent from my SM-P550 using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αφού τελειώσατε με τους τάφους. .....και οι 2 κουλομαριες, για πειτε γιατί δεν υπάρχουν πια οι λαιμοι.
Δεν ξαναβγάζει η acrapovits? ??
 

gkpapa

2f4u
Περιοχή
Athens
Όνομα
george
Μοτό
bmw r1200gs
Αφού τελειώσατε με τους τάφους. .....και οι 2 κουλομαριες, για πειτε γιατί δεν υπάρχουν πια οι λαιμοι.
Δεν ξαναβγάζει η acrapovits? ??
Ρωτησε μου ειπε ο forester στην αντιπροσωπεια και του ειπε δεν το βγαζει αυτο το ολοσωμο.

Sent from my SM-P550 using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ρωτησε μου ειπε ο forester στην αντιπροσωπεια και του ειπε δεν το βγαζει αυτο το ολοσωμο.

Sent from my SM-P550 using Tapatalk
Σίγουρα όμως μπορούμε να το αντιγράψουμε, σε έναν καλό εξάτμισα.
Και με λίγα χρήματα.
Έχω έναν φίλο και μάλλον πρέπει να το δούμε κάποια στιγμή, αν θέλεις φυσικά να προσφέρεις για αντιγραφή τους λαιμους
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αφού τελειώσατε με τους τάφους. .....και οι 2 κουλομαριες, για πειτε γιατί δεν υπάρχουν πια οι λαιμοι.
Δεν ξαναβγάζει η acrapovits? ??
Ρωτησε μου ειπε ο forester στην αντιπροσωπεια και του ειπε δεν το βγαζει αυτο το ολοσωμο.

Sent from my SM-P550 using Tapatalk
Σίγουρα όμως μπορούμε να το αντιγράψουμε, σε έναν καλό εξάτμισα.
Και με λίγα χρήματα.
Έχω έναν φίλο και μάλλον πρέπει να το δούμε κάποια στιγμή, αν θέλεις φυσικά να προσφέρεις για αντιγραφή τους λαιμους

Παρεξηγήσατε αδέρφια εν τροχώ....
Οι λαιμοί μια χαρά υπάρχουν!!! Και σαν ολόσωμη εξάτμιση βγαίνει ακόμα.
Οι λαιμοί με καταλύτη ΔΕΝ υπάρχουν. Βασικά, καταλύτης δεν υπάρχει πλέον. Οπότε βάζεις λαιμούς και μαμά καταλύτη (λίγο κοψιματάκι ένθεν και ένθεν στις σωλήνες) ή βάζεις λαιμούς σκέτους, χωρίς καταλύτη.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Παρεξηγήσατε αδέρφια εν τροχώ....
Οι λαιμοί μια χαρά υπάρχουν!!!
Οι λαιμοί με καταλύτη ΔΕΝ υπάρχουν. Βασικά, καταλύτης δεν υπάρχει πλέον. Οπότε βάζεις λαιμούς και μαμά καταλύτη (λίγο κοψιματάκι ένθεν και ένθεν στις σωλήνες) ή βάζεις λαιμούς σκέτους, χωρίς καταλύτη.
Και πάλι όμως θα ζητάνε μια περιουσία, σε σχέση με την αντιγραφή. ..;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Και πάλι όμως θα ζητάνε μια περιουσία, σε σχέση με την αντιγραφή. ..;)
Ε, ναι!
Πήγε γύρω στα 1500αρι σύνολο του Γιώργη. Ας πει πόσο, δε θυμάμαι ακριβώς.
 

gkpapa

2f4u
Περιοχή
Athens
Όνομα
george
Μοτό
bmw r1200gs
Σίγουρα όμως μπορούμε να το αντιγράψουμε, σε έναν καλό εξάτμισα.
Και με λίγα χρήματα.
Έχω έναν φίλο και μάλλον πρέπει να το δούμε κάποια στιγμή, αν θέλεις φυσικά να προσφέρεις για αντιγραφή τους λαιμους
Κανενα προβλημα. Αλλα πιστευω οτι ο συνδυασμος με το καταλυτη που φοραει θα ειναι θεμα πως να φτιαχτει απο καποιον.

Sent from my SM-P550 using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κανενα προβλημα. Αλλα πιστευω οτι ο συνδυασμος με το καταλυτη που φοραει θα ειναι θεμα πως να φτιαχτει απο καποιον.

Sent from my SM-P550 using Tapatalk
Θα κάνω ερώτηση, όταν περάσω από τον γνωστό μου και θα ενημερώσω.
Μιλάω για εξατμισα, που έφτιαχνε σχεδόν όλα τα Ακροπολικα αγωνιστικά παλαιότερα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πιστεύω ότι κάποιος καλός μάστορας, κι έμπορος εξατμισάς, θα μπορούσε να βρει έναν μικρό καταλύτη σαν αυτόν που έβγαζε η Akrpovic .
Αν δε βρεθεί ο μικρός καταλύτης, μετά πρέπει να αποφασίσει ο κάτοχος αν θα ταιριάξει τον εργοστασιακό, ή δε θα βάλει καθόλου.
Αν είναι να μπει ο εργοστασιακός, τότε δε νομίζω να κάνει διαφορά η σωλήνα από μόνη της. Όλη τη δουλειά την κάνει ο μικρός καταλύτης, που προφανώς, έχει και πιο αραιό πλέγμα. Με αυτό τον τρόπο φιμώνει πολύ λιγότερο την εξαγωγή κι από εκεί έρχεται η αύξηση της ιπποδύναμης ψηλά.
Με λίγα λόγια, όποιος θέλει τα αποτελέσματα που έχει ο Γιώργης στο GS του, ή αφαιρεί τον καταλύτη του και κάνει την αντίστοιχη μετατροπή στις σωλήνες, ή βρίσκει μικρό , αγωνιστικού τύπου καταλύτη και βάζει.
Και γλιτώνει το ένα καρότσι λ7 που ζητάει η Akrapovic.... ;)
 

chaosm

Μέλος
Το πρώτο ρουλεμάν διαφορικού άντεξε γύρω στις 150000 χλμ...
Αυτό άντεξε 65000....









Να σημειωθεί ότι πριν πετάξει βαλβολινη και το καταλάβω, δεν είχε καθόλου τζόγο.
Αυτό συνέβη γιατί διέλυσε το ρουλεμαν.

Το δάκτυλο στην τελευταία φώτο είναι του πετσακια

advφον!!
Πόσα χλμ έχει η μηχανή;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αναφέρω κάτι που είχα διαβάσει στο advider πιο παλιά.
Κάποιοι ταξιδευτες σε πολύ ζεστά κλίματα, είχαν αντιμετωπίσει προβλήματα θερμοκρασίας και είχε αποδωθει στο φίλτρο λαδιού.
Αυτοί που δεν είχαν πρόβλημα χρησιμοποιουσαν φίλτρο bmw και όσοι είχαν πρόβλημα φίλτρο ΜΑΝ.
Σε πρόσφατη αλλαγή φίλτρου λοιπόν, έβαλα τον γνωστό πετσαμαν και "εσφαξε" ένα φίλτρο bmw και ένα mahle, που κατασκευάζει τα φίλτρα της bmw.οπως θα δείτε στις φωτο είναι ολοιδια.
Θα σφαξουμε και ένα ΜΑΝ....να δούμε και αυτό, αν και ο πετσακιας είναι σίγουρος ότι θα είναι διαφορετικό.







advφον
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Αναφέρω κάτι που είχα διαβάσει στο advider πιο παλιά.
Κάποιοι ταξιδευτες σε πολύ ζεστά κλίματα, είχαν αντιμετωπίσει προβλήματα θερμοκρασίας και είχε αποδωθει στο φίλτρο λαδιού.
Αυτοί που δεν είχαν πρόβλημα χρησιμοποιουσαν φίλτρο bmw και όσοι είχαν πρόβλημα φίλτρο ΜΑΝ.
Σε πρόσφατη αλλαγή φίλτρου λοιπόν, έβαλα τον γνωστό πετσαμαν και "εσφαξε" ένα φίλτρο bmw και ένα mahle, που κατασκευάζει τα φίλτρα της bmw.οπως θα δείτε στις φωτο είναι ολοιδια.
Θα σφαξουμε και ένα ΜΑΝ....να δούμε και αυτό, αν και ο πετσακιας είναι σίγουρος ότι θα είναι διαφορετικό.







advφον
Εγώ χρησιμοποιώ της ΜΑΝ και όταν ζορίζεται ανεβάζει θερμοκρασίες, μπορεί να παίξει ρόλο το φίλτρο λαδιού;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ χρησιμοποιώ της ΜΑΝ και όταν ζορίζεται ανεβάζει θερμοκρασίες, μπορεί να παίξει ρόλο το φίλτρο λαδιού;
Τσέκαρε το με mahle....να δεις διαφορα

advφον
 

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Κώστα αυτό με τα φίλτρα πρέπει να γίνει ξεχωριστό θέμα, θα χαθεί εδώ πέρα, αν όντως με το man ανεβάζει θερμοκρασίες είναι σοβαρό ..
 
Reactions: yns

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κώστα αυτό με τα φίλτρα πρέπει να γίνει ξεχωριστό θέμα, θα χαθεί εδώ πέρα, αν όντως με το man ανεβάζει θερμοκρασίες είναι σοβαρό ..
Τις αναφορες αυτες πρεπει να τις τσεκαρουμε και εμεις, αν και οι ψηλες θερμοκρασιες νομιζω οτι μπορει να οφειλονται και σε αλλους παραγοντες.
Θα ανοιξουμε και ενα ΜΑΝ, γιατι υπαρχει περιπτωση να ειναι και αυτο ιδιο και ολη η κουβεντα να ειναι του πεταματου:D
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Θερμοκρασίες από φίλτρο λαδιού λίγο δύσκολο μου φαίνεται... από διαφορετικά λάδια σίγουρα
Πχ τα Aral παλαιότερα ανέβαζαν εύκολα 6η μπάρα και δεν τα ξανάβαλα
 
Top Bottom