R1200 GS & R1200 GSA_Φώτα-led-προβολάκια

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το χειρότερο σημείο πάνω στα GS/GSA 2004-2013, είναι τα φώτα τους!
Άθλια για τέτοιο μηχανάκι, τόσο από άποψη τιμής κτήσεως, όσο κι από άποψη της φύσης και της χρήσης της μηχανής!

Έχω κάνει πολλές δοκιμές με xenon, αλογονου διαφόρων τύπων και τελευταία , σχεδόν 2 χρόνια παλεύω με τα led.
Στη μεσαία σκάλα τα πράγματα είναι εύκολα, και βρίσκει κανείς λάμπες απο 25 έως όσα θέλει ευρώ, που κάνουν καλή δουλειά!
Στη μεγάλη σκάλα, έχω ζήσει ένα δράμα.... δοκιμάζοντας 5 διαφορετικές λάμπες, από τις οποίες καμιά δεν είχε καλό αποτέλεσμα. Ο λόγος είναι ότι δε "συνεργάζονται" οι led με τον καθρέφτη του φαναριού, κι ενώ δίνουν καλό φως, ή δέσμη είναι για τα κλάματα!!! Φωτίζεις πολυκατοικίες, 3ο και 4ο όροφο και δε λέπεις μακρύτερα από όσο έβλεπες με τη μεσαία!

Χθες βρέθηκε μια πολύ καλή λύση, αφού φάγαμε 4 ώρες και μας πήρε 12 η ώρα τα μεσάνυχτα. Δοκιμάσαμε πολλές λύσεις και τελικά καταλήαξμε στο παρακάτω αποτέλεσμα:


https://www.facebook.com/lightshotgreece/videos/963943583784684/UzpfSTMzNDkzODQ0MzMxMDk2MToxMDQ1ODU5MjA4ODg1NTQ0/?multi_permalinks=1045859208885544&notif_id=1526986806344659&notif_t=feedback_reaction_generic

Δυστυχώς είναι βιδεάκι στο φου-μπου και δε μπαίνει εδώ όπως μπαίνουν τα βίντεο από το "σωλήνα".
Εδώ και τα σχόλια:
Δικό μου σχόλιο:
"Πράγματι άριστο αποτέλεσμα στο φωτισμό, χωρίς καμιά επέμβαση στα καπάκια του φαναριού!!!!
Και με πολύ ψάξιμο και δοκιμές ωρών, βρήκαμε λάμπα που δουλεύει και στη μεγάλη σκάλα, συνεργαζόμενη με τον καλύτερο τρόπο με τους άθλιους καθρέφτες του GS
"

Και το σχόλιο του Ζήση που έκανε όλο τον κόπο και τις δοκιμές:

"Bmw R 1200 Gs με led από το lightshot .gr !!! Μια πολύ όμορφη μοτοσυκλέτα με ιδιαιτερότητες στο κομμάτι του φωτισμού .Το μέγεθος του φαναριού και ο ελάχιστος χώρος για την ψύκτρα της λάμπας ήταν δυο εμπόδια που έπρεπε να επικεντρωθούμε!!! Μαζί με τον ιδιοκτήτη της αναζητήσαμε τον κατάλληλο τύπο λάμπας με βασικό γνώμονα πρώτον την απόδοση και δεύτερον να μην χρειάζεται να κάνουμε κάποια μετατροπή στο φανάρι της μοτοσυκλέτας και στην καλωδίωση !!! Βρήκαμε λοιπόν τον κατάλληλο λαμπτήρα led με τις μικρότερες διαστάσεις έτσι ώστε να χωράει στο φανάρι και σας παρουσιάζουμε το αποτέλεσμα !!! Με την σειρά μας να ευχαριστήσουμε τον ιδιοκτήτη της μοτοσυκλέτας για την εμπιστοσύνη του,την προτίμηση του και τον χρόνο που μας διέθεσε για την εφαρμογή πολλών λαμπτήρων led για την εύρεση του κατάλληλου !!! Να του ευχηθούμε πολλά και φωτεινά χιλιόμετρα !!!"


Μερικές φώτο από τις προσπάθειες για επιλογή:





η από πάνω είναι τύπου philips, ακριβή θα έλεγα για κινέζικη, την έχω στη μεσαία σκάλα όπου είναι πάρα πολύ καλή, αλλά στη μεγάλη.... ΔΕΝ!



μια καλύτερη περίπτωση



ΤΟ χάλι για μεγάλη σκάλα!!! Φως παντού, αλλά δέσμη.... για κλάματα!



Εδώ η καλύτερη ίσως δέσμη, αλλά λόγω μεγέθους ήθελε μετατροπη στο καπάκι του φαναριού κι απορρίφθηκε από το Γιάννη @giannisgs



Kι εδώ η τελική επιλογή, που υστερεί ελάχιστα σε σχέση με την πρότελευταία. Κάνει την ίδια δέσμη πρακτικά, αλλά έχει λίγο περισσότερη διάχυση. Εγώ την πρότελευταία θα προτιμούσα (κι αυτή θα βάλω άμεσα) αλλά ο αδεφός μου δεν ήθελε να κάνει τπτ στα φανάρια του. Εγώ έχω ήδη μετατρέψει σε μεγαλύτερα τα καπάκια των φώτων μου , οπότε εκεί θα καταλήξω.
Δεν έχω φώτο από μία που έβαλα δοκιμαστικά στις 12 παρά τέταρτο.... κι έμεινα ακόμα πάνω, αλλά είναι τεράστιο fail!!! Χάλι κατάμαυρο:D:p
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ωραίο αποτέλεσμα η τελευταία φωτό Θοδωρή :ok::ok:
Κατασκευαστής και μοντέλο λαμπτήρα?
 
Τελευταία επεξεργασία:

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Θοδωρή το είδα στο fb και μου άρεσε πάρα πολύ!
Δυστυχως το link του μαγαζιου δεν μου ανοίγει.
Έχουμε κοστος και στοιχεία επαφης;

Στάλθηκε από το LG-H870S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
https://www.facebook.com/lightshotgreece/

Ζήσης ο μάστορας ;)
Τηλ κλπ έχει στη σελίδα του στο φου-μπου. Πείτε το φόρουμ μας και θα καταλάβει αμέσως ;)
Έχει σκοπό να γραφτεί ως επαγγελματίας, εχει ήδη γίνει μέλος στο φου-μπου. Αλλά αν βιάζεστε για βελτιώσεις, επικοινωνήστε μαζί του. Θα σας βοηθήσει ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θοδωρή το είδα στο fb και μου άρεσε πάρα πολύ!
Δυστυχως το link του μαγαζιου δεν μου ανοίγει.
Έχουμε κοστος και στοιχεία επαφης;

Στάλθηκε από το LG-H870S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν έχει site, μόνο τη σελίδα του στο φατσομπούκι. Λογικό που δεν ανοίγει το "λινκ":D (δεν είναι λινκ, κι εγώ την πάτησα αρχικά)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ωραίο αποτέλεσμα η τελευταία φωτό Θοδωρή :ok::ok:
Κατασκευαστής και μοντέλο λαμπτήρα?
Γιάννη στη σελ στο φου-μπου όλα ;)
Εχει άλλες λύσεις για εσάς. Δεν κάνουν όλες οι λάμπες για όλους τους καθρέφτες, γι αυτό ψάχναμε 4 ώρες....!
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Ωραιο ποστ!
Τι τροποποίηση ηθελε το καπάκι στην προτελευταία λύση;;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ωραιο ποστ!
Τι τροποποίηση ηθελε το καπάκι στην προτελευταία λύση;;
να μεγαλώσει προς τα πίσω για να χωρέσει η λάμπα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Να κοπεί δηλαδη όπως κανουμε στην περίπτωση ξένον;
ναι, αλλά όχι μόνο στη μέση. Κόβεται όλο πίσω και μπαίνει προσθήκη που του δίνει "βάθος", πώς να το πω...
στον καφέ μεθαύριο θα στα δείξω ;)
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
ναι, αλλά όχι μόνο στη μέση. Κόβεται όλο πίσω και μπαίνει προσθήκη που του δίνει "βάθος", πώς να το πω...
στον καφέ μεθαύριο θα στα δείξω ;)
Οκ!!!!
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
ναι, αλλά όχι μόνο στη μέση. Κόβεται όλο πίσω και μπαίνει προσθήκη που του δίνει "βάθος", πώς να το πω...
στον καφέ μεθαύριο θα στα δείξω ;)
Θοδωρή σήμερα είναι ο καφές κ μεθαύριο το Ζέλι...

Σήμερα θα τα 'μολογήσεις όλα! :D

ΕΔΙΤ: ....κι επειδή είδα ότι μάλλον εσύ θα κανονίσεις κ το τραπέζι στο μαγαζί PLS πέστου για πίσω στη καβάτζα με τα ωραία μασίφ ξύλινα τραπέζια κ την ωραία ατμόσφαιρα...να κάνουμε κ καλή εντύπωση στο πουλί μας...:D

:friendship:

 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θοδωρή σήμερα είναι ο καφές κ μεθαύριο το Ζέλι...

Σήμερα θα τα 'μολογήσεις όλα! :D

ΕΔΙΤ: ....κι επειδή είδα ότι μάλλον εσύ θα κανονίσεις κ το τραπέζι στο μαγαζί PLS πέστου για πίσω στη καβάτζα με τα ωραία μασίφ ξύλινα τραπέζια κ την ωραία ατμόσφαιρα...να κάνουμε κ καλή εντύπωση στο πουλί μας...:D

:friendship:

Σωστα :D
Σε ολα ναι ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Συμπερασμα!ΠΑΡΕ ΑΦΡΙΚΑ που εχει φωταρες...τι θες με το μονοδρομο...:D:p
με γειες :friendship:
Εχει οντως Μαθο.
Εχει μειονεκτηματα ομως.
Σε συνθηκες σκοταδιου ειναι αριστο. Σε ερημους δρομους δηλαδη.
Μεσα στα φωτα της πολης , μετα απο αρκετη ωρα συνιθιζει το ματι το φωτισμο και νομιζεις οτι δεν εχεις φωτα. Εχει να κανει με τα Κ και με τα LM των συγκεκριμενων led.
Πολλοι βαζουν εξτρα προβολακια γι αυτο το λογο, και προτιμουν ειτε της givi, ειτε τα μαμα ΚΤΜ/BMW που πλεον απο Κινα τα βρισκουμε στα 130 με 140 γιουρα , τοποθετηση με μεριμνα κατοχου ή σε συννενοηση με τον εμπορο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Update!!!!
Άλλο ένα τρίωρο δοκιμών σήμερα, στο δικό μου μηχανάκι.

Κατ' αρχάς να διορθώσω ένα σοβαρό λάθος που έκανα στο 1ο ποστ.
Αυτό που θεωρείται χάλια δέσμη, όπως έγραψα αρχικά, είναι η τελική επιλογή που έχει άριστο αποτέλεσμα!

Αυτή η δέσμη (όπως φαίνεται από το 1 μέτρο περίπου σε τοίχο



Δίνει το παρακάτω αποτέλεσμα στην πράξη:




και με τη μεγάλη σκάλα:



Η λάμπα είναι αυτή που φαίνεται εδώ (τοποθετημένη στου αδερφού μου) χωρίς καμιά μετατροπή!!!!



Κουμπωνουν κανονικά τα καπάκια όπως είναι , και δεν υπάρχει έξτρα τροφοδοτικό να πρέπει να στριμωχτεί στο φανάρι!
Κόστος (για εμάς στο φόρουμ και μόνο) στα 60€ το σετ (δε σπάει...) και με 5 γιούρα επιπλέον μπαίνει και η κατάλληλη ψείρα, στην ίδια απόχρωση που φωτίζει απίστευτα για ψείρα!!!


Πάμε τώρα στις άλλες λύσεις που απορρίφθηκαν για διάφορους λόγους.

1ον η λάμπα με την οποία έφυγα πριν 3 μέρες από εκεί, είχε πολύ καλό φώς σε χρώμα και ένταση. Απλώς έπεφτε η δέσμη της μαγάλης, ακριβώς πάνω στη μεσαία σκάλα. Αποτέλεσμα; Δεν είχες μεγάλη σκάλα, αλλά μια καταπληκτική μεσαία!!!! Αυτή η λάμπα έχει θέμα στην πατούρα και δεν κάθεται στη σωστή θέση. Με ανοικτό καπάκι, διαπίστωσα ότι κινείται και παίζοντας λίγο, αφού κατάφερα να την εστιασω, είδα ότι ήταν καλή επιλογή, αλλά πρακτικά δεν κάνει.

2ον Η καλύτερη επιλογή, σε +20€ τιμή θα ήταν η παρακάτω:



Και κάνει αυτό το αποτέλεσμα:



και με τη μεγάλη:


Πραγματικά ό,τι καλύτερο έχω δει στο GS!!!
Aλλά....., πάντα υπάρχει ένα αλλά. Κι εδώ υπάρχουν 2..... :(

α. θέλει μετατροπή στα καπάκια, να γίνουν μεγαλύτερα σε βάθος, κάπως έτσι:


Εγώ τα έχω, και θα προχωρούσα χωρίς δεύτερη σκέψη.
Εδώ έρχεται το 2ο αλλά....
β. Δε σπάει κι αυτό το σετ κι εγώ ήθελα μία :(

Επιπλέον, λόγω της απαίτησης για μετατροπή, ο Ζήσης δε μπορεί να την προτείνει σαν plag and play λύση, λογικό!


3ον Υπήρξε και μια ενδιάμεση περίπτωση, χωρίς μετατροπή στα καπάκια επίσης και στα +20€.
Το αποτέλεσμα ήταν αυτό:





άριστη μεσαία και πολύ καλή μεγάλη σκάλα, αλλά υστερεί σε μεγάλη σκάλα από την 1η περίπτωση! Και είναι πιο ακριβή, οπότε δεν προτείνεται!


Η λάμπα:


Μπαίνει το τροφοδοτικό εύκολα στο χώρο πέριξ του καθρέφτη και χωράει το πίσω μέρος στο καπάκι (99% γιατί δεν είχα τα μικρά καπάκια μαζί μου, οπότε αρκεστήκαμε στις μετρήσεις).


Κι ένα βιδεάκι με την τελική επιλογή:




Είμαι ευχαριστημένος από την τελική επιλογή και τη ρύθμιση! Σε πραγματικές συνθήκες, επιστρέφοντας, πράγματι είχα αξιόλογα φώτα και στα στενά, και σε φωτισμένους δρόμους και στην Εθνική!
Σημείωση: Ο τοίχος από το σημείο που γίνανε οι λήψεις, είναι 113 μέτρα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Δύσκολο να βρεις στην μεγάλη σκάλα του gs απ ότι κατάλαβα, πάντως μόνο μια (αυτή που έχει κσι τα περισσότερα "αλλά") δίνει αποτέλεσμα σαν "xenon". Επίσης γιατί δεν σπάει τα σετ; Αν θέλει να πουλήσει σε μηχανές κανονικά θα έπρεπε να σπάει κάποιο σετ (απ ότι καταλαβαίνω είναι σετ για αυτοκίνητα).
Πχ εγώ με αυτά που βλέπω θα κραταγα το xenon στην μεγάλη μου σκάλα κσι θα έβαζα μια led στην μικρή (την φθηνή με χωρίς τροποποίηση φανάριου)
Πάντως μόνο στη μεσαία σκάλα μας δουλεύουν όλα τα λεντ κανονικά, η μεγάλη θέλει ψάξιμο
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δε σπαει σετ γιατι δε σπαει σετ.
Ας βρεθουν 2 να παρουν το σετ. Γι αυτον ειναι δυσκολο και δεν επιδεχεται σχολιασμου. Δεν εχει νοημα.
Η λαμπα που επελεξα ειναι καλυτερη απο ξενον!!! Ειχα και ξενον γι αυτο το λεω.
Η αλλη απλως γκ@μαει:yew:
Στις φωτο χανουν ολες... στην πραξη ειναι πολυ καλυτερες. Μονο για συγκριση μεταξυ ρους μπηκαν οι φωτο.

Οταν ερθει η ωρα, θα βαλω 2 λαμπες σετ σαν αυτες τις "αλλα" :cool:
Εν τω μςταξυ, η μετατροπη στα καπακια δεν ειναι τπτ τρομερο.... Ευκολο πραμα ειναι κι εκει που βρισκονται δεν φαινονται. Οποτε θεματα "πώς ειναι ετσι το καπακι" απλως δεν υπαρχουν!!!
 
Top Bottom