XT660Z Tenere

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Στην δεξια πλευρα της μοτοσυκλέτας και παράλληλα με την πεταλούδα γκαζιού συνδέεται στο φίλτροκουτί ένας ελαστικός σωλήνας βγάλε τον βάλτου μέσα μια βίδα και ξαναβαλτον στην θέση του.
Σε ευχαριστώ φίλε!!
Τώρα το κατάλαβα...
Θα το δοκιμάσω αύριο..
Ρε να πάρει με την πολυκοσμία δεν γνωριστήκαμε στο τροφι...
Στην επόμενη βόλτα!!

Στάλθηκε από το S60 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Σε ευχαριστώ φίλε!!
Τώρα το κατάλαβα...
Θα το δοκιμάσω αύριο..
Ρε να πάρει με την πολυκοσμία δεν γνωριστήκαμε στο τροφι...
Στην επόμενη βόλτα!!

Στάλθηκε από το S60 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σκασιματα τέλος!
Δεν πειράζει θα βρεθούμε στο επομενο!
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
@Sevax merci, το είχα ξεχάσει αυτό :l2:

Άιντε μπας και δούμε άσπρη μέρα με αυτό το "τρεμοπαίξιμο", πολύ εκνευριστικό κάτι ώρες..

Υγ. Όταν βάλω και ΠάουεΚομάντερε να δεις πως θα με χάνεις στην εθνική..:p
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Εχει ενα βιντεακι στο εσυσωλινα που δειχνει γιατι συμβαινει αυτο.κατι βασεις φθειρονται και δυστυχως δεν αλλαζουν ειναι φιξ με το κατοπτρο.
Αμα το βρω μετα απο το σπιτι θα το βαλω.
Ενας απο τους δυο γνωστους vlogger με ten το χει βαλει,αλα δε θυμαμαι ποιος απ τους δυο.

@Alex 660z ξεταπωτο το χεις;σκασιματα αβερτα ε;
Δωσε feedback οταν το κανεις αυτο με το AIS
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Εχω και εγώ AIS γιατρε;;
Πρεπει να κάνω εξετάσεις;;
Τι ειναι πάλι αυτό ρε παιδια;;

Μητσάρα ασε απο σκασιματα άλλο τίποτα..
Με κούρασαν... Εμενα την γειτονιά και όποιον κάθεται απο πίσω μου....
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Ναι, αυτό είδα και σκιάχτηκα..
Στα σχόλια λένε τύποι πως το έχουν φτιάξει, επίσης στο f.book είδα υπάρχει άλλη πηγή κατευθείαν από την εταιρεία στα 100€.
Αλλά δεν το έχει σε στοκ εδώ και ενα μήνα..

Άμα το ανοίξω πάντως και δω ότι έχει κάτι σπασμένο ή ξέρω γω νομίζω ότι απλά θα το ασφαλίσω σε μια θέση και θα περιμένω να πάρω ένα νέο, στο 100άρικο παλεύεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

SunFizz

Μέλος
Περιοχή
Mytilini
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Tenere 660 2012
Καλημέρα ομάδα... εδώ και μία εβδομάδα ακούω κάτι να τρίζει μπροστά από το τιμόνι:waiting: όχι σε λακούβες αλλά όταν είμαι περίπου στις 3.500- 4.000 στροφές (κάτι σαν να συντονίζει και δεν είναι μεταλλικος ο ηχος). Έχω εντοπίσει το τρίξιμο να έρχεται μέσα από το φανάρι (με κάθε επιφύλαξη). Υπάρχει περίπτωση να είναι ο καθρέφτης του Φαναρίου??? Το λέω γιατί στατικό όταν μαρσαρω και παρατηρώ τον καθρέφτη παίζει λίγο (δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό).
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Έλα ρε σειρά!
Τα ίδια κι εγώ...
Το κάνει καιρό τώρα, ειδικά από τις 3500-4000 και μετά είναι ανυπόφορος ο κραδασμός.
Εχθές έβγαλα τις λάμπες για να δω και το φανάρι/καθρεύτης είναι στον αέρα..
Η βάση/φωλιά της ρύθμισης δέσμης έχει σπάσει όπως επίσης έχουν βγει και οι δύο βίδες στην πάνω μεριά του καθρεύτη που φαντάζομαι το συγκρατούν.

Λύση Α , τα μισά λεφτά από την Yamaha, 99% είναι η εταιρεία που το φτιάχνει για την Yamaha, αλλά όπως ακόμα δείχνει ΔΕΝ είναι σε στόκ..

Λύση Β, πατέντα..
Το βγάζουμε, κοιτάζουμε να δούμε πως και αν ανοίγει το φανάρι και κάνουμε νέες στηρίξεις, με κάποιον τρόπο ευφάνταστο..!

Εδώ έχει αυτό το βίντεο, στα σχόλια του είδα για την λύση Α, κάποιοι, κάνα 2, το έχουνε φτιάξει με πατέντα, μάλλον προς την πατέντα θα πάω κι εγώ αν τα καταφέρω.
Έστειλα εχθές μέηλ στην εταιρεία μήπως μου πούνε κάποια πιθανή ημερομηνία που θα είναι πάλι διαθέσιμο το φανάρι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

SunFizz

Μέλος
Περιοχή
Mytilini
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Tenere 660 2012
Κατάλαβα ούτε ο valcav έχει λυση από ότι λέει...
Πιστεύω σε αυτό που δείχνει αν επέμβει με λαστιχένιες ροδελες να γίνεται κάτι.

Θα επιχειρήσω να ανοίξω να πατενταρω και θα επιστρέψω αναλυτικά με φωτογραφίες αν βρώ λύση τελικά.. για την ιστορία να αναφέρω ότι έχω 30.000 χιλ.
(Δεν μου αρέσει καθόλου να οδηγάω και να ακούω περίεργα τρυξιματα)
 

SunFizz

Μέλος
Περιοχή
Mytilini
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Tenere 660 2012
Λοιπόν τα έβγαλα όλα και το αποτέλεσμα..... μηδέν...
Ο καθρέφτης του Φαναριου ειναι ενταξει και δεν εντόπισα κάτι σπασμένο.
Την έκανα βόλτα ενώ τα είχα λύση όλα και ο ήχος όταν συντονίζει ακούγεται στο ψυγείο από πίσω... Δεν ξέρω ξέμεινα από ιδέες.. θα περιμένω να δω ή θα πάω σε κάνα μαστορι μπας και έχει όρεξη να το δει.

Τα καθάρισα και τα ξανά έβαλα στην θέση τους
(Αυτή η φίσα στο καντράν από κάτω τι είναι??)
Ευχαριστώ πολύ Σμια


Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Το φισάκι είναι για 12v πράγμα, πχ USB, αναπτήρα κοκ.

Τώρα που είχες το φανάρι στο χέρι, είδες μήπως αν ανοίγει στα 2 ώστε να επέμβει κάποιος εύκολα μέσα στο κάτοπτρο;
 

SunFizz

Μέλος
Περιοχή
Mytilini
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Tenere 660 2012
Το φισάκι είναι για 12v πράγμα, πχ USB, αναπτήρα κοκ.

Τώρα που είχες το φανάρι στο χέρι, είδες μήπως αν ανοίγει στα 2 ώστε να επέμβει κάποιος εύκολα μέσα στο κάτοπτρο;
Ναι ανοίγει σχετικά εύκολα, έχει κόπιτσες γύρω γύρω και με ένα κατσαβίδι θα ανοίξει.. νομίζω αξίζει να το δοκιμάσεις.
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Αχχχ.. και λέω άχχχ γιατί μου έχουν σπάσει/φύγει όλες οι βίδες, 3 νομίζω στο σύνολο, από το φανάρι/κάτοπτρο..
Και φυσικά αυτό συνέβει την εποχή που δεν έχω πρόσβαση σε χώρο για μοτο-εργασίες και εύκολη πρόσβαση σε εργαλεία..
Οπότε, για να γίνει επέμβαση εκεί φαντάζομαι θα χρειαστώ:
Ενα κομμάτι λάστιχοσωλήνάκι ωστε να θυλικώσει η βίδα ρύθμισης και 2 βίδες από τεφλόν για να τα πάνω στηρίγματα ωστε να μήν ειναι "πάντρεμα" απο βίδες μεταλλικές σε πλαστικό;
Ή βίδες κλασικές μεταλλικές απλά σε μεγαλύτερο μήκος και να ελπίζω;
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Inox ή γαλβανιζέ είναι αυτές που έχει από την μάνα του, το θέμα είναι ότι εκεί που φωλιάζουν οι βίδες είναι πλαστικό οπότε με τον κραδασμό τρώγεται τρώγεται και μετά ξεσυνδέονται..
 
Top Bottom