Για όσους επιλέγουν android smartphone για πλοήγηση - CARPE CI Controller

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Αρκετά ακριβό, αλλά μου φάνηκαν εκπληκτικές οι δυνατότητες και η ευκολία που προσφέρει.
Δεν έχω ψάξει αν μπορεί να βρεθεί φτηνότερα αλλού
CARPE CI Controller - Thork Racing
Ανάλογα το στιλ πλοήγησης του καθενός ποσο χώρο έχει στο τιμόνι και που βρίσκεται το τηλέφωνο και πόσο ευαίσθητη είναι η οθόνη του μπορεί να βολέψει. Αν το τηλέφωνο είναι μακρυά και πρέπει να τεντώσεις χέρι, να βγάλεις γάντι να κάνεις ζουμ/ξε-ζουμ να δείς τι έχει τριγύρω στο χάρτι βολεύει αν και εφόσον η θέση του κοντρολερ είναι δίπλα στα όργανα και το φτάνεις με τον αντίχειρα.
Η λειτουργία του με τα κουμπιά αλλάζει ανάλογα την εφαρμογή. Σε εφαρμογές με χάρτες τα δύο μεγάλα είναι ζοομ/ξε-ζουμ και με παρατεταμένο πάτημα pin / back ενώ το stick κανει scroll τον χαρτη στις διάφορες κατευθύνσεις. Η απόκριση εξαρτάται απο την επεξεργαστική ισχύ του κινητού και την εφαρμογή.
Έχει μια εφαρμογη που λέγεται Drive Mode Dashboard (επι πληρωμή) και λειτουργει σαν HUD (heads up display) στην οποία μπορείς να προσθέσεις εφαρμογές εγκατεστημένες στο τηλέφωνο για γρήγορη πρόσβαση και λειτουργεί και σαν road book.
Γενικά κάνει την πλοήγηση ακολουθώντας ένα gpx λίγο ποιο γρήγορη και εύκολη και τον χειμώνα με λιγότερο κρύο στα χέρια. :roflmao:
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Κατόπιν συννενόησης με τον Αντώνη, έφτιαξα τις διαδρομές των δύο ημερών σε GPS αρχεία.
Τα .itn μπορούν να μπουν απευθείας σε συσκευές TomTom, ενώ τα .gpx κάνουν για Garmin και τις περισσότερες άλλες συσκευές της αγοράς.

-----------------
ΗΜΕΡΑ 1. Ελάτη - Καταφύγιο Βάλια Κάλντα
TOMTOM: Upload files for free - Day 1. Elati - Valia Calda.itn - ufile.io
GARMIN: Upload files for free - Day 1. Elati - Valia Calda.gpx - ufile.io

ΗΜΕΡΑ 2. Καταφύγιο Βάλια Κάλντα - Πύλη
TOMTOM: Upload files for free - Day 2. Valia Calda - Pili.itn - ufile.io
GARMIN: Upload files for free - Day 2. Valia Calda - Pili.gpx - ufile.io


Σημαντικές σημειώσεις:
1. Όσοι έχετε χάρτες TomTom σημειώστε οτι ΔΕΝ υπάρχει ο μικρός δρόμος που διακλαδώνεται απο τη κεντρική αρτηρία 30 λίγο μετά τη Λαφίνα προς τα Θεοδωριανά (σημειωμένο με πράσινο).


Αν βάλετε το αρχείο στη συσκευή θα κάνει κάνει δρομολόγηση για Θεοδωριανά περιμετρικά απο την κεντρική αρτηρία, κάνοντας ένα τεράστιο κύκλο, κάτι που είναι προφανώς λάθος. Η μόνη λύση εκεί είναι απλά να αγνοήσετε τις οδηγίες της συσκευής σε αυτό το κομμάτι και να ακολουθήσετε το υπόλοιπο γκρουπ που έχουν GPS της ανθρωπιάς. :laugh:
Λογικά φτάνοντας στο waypoint στα Θεοδωριανά θα κάνει αναδρομολόγηση και θα συνεχίσει σωστά.

2. Αν χρησιμοποιήσετε Google Maps, έχετε υπόψη σας οτι υπάρχει μη διορθώσιμο λάθος στη δρομολόγηση κοντά στα Καλύβια Κερασιάς, λίγο μετά τη Βοβούσα ανεβαίνοντας προς Σμίξη, καθότι αντί να ακολουθήσει το δρόμο κανονικά, σε μια φουρκέτα επιμένει να συνεχίσει ευθεία προς Κερασιά και μετά απο περίπου 1 χλμ υποχρεώνει σε αναστροφή και γυρίζει πίσω.
Ακόμα και αν προσπαθήσει κάποιος να διορθώσει το λάθος αυτό με drag and drop δεν το επιτρέπει, οπότε έχετε το νου σας.
Οι έχοντες TomTom και Garmin δεν έχουν κανένα πρόβλημα.


3. Παρότι έκανα κάθε προσπάθεια ώστε οι διαδρομές να είναι σωστές, όταν τις περάσετε στα GPS σας καλό θα είναι να τις ελέγξετε και να είστε σίγουροι οτι είναι σωστές και δεν σας οδηγούν στη Βοβούσα μέσω Bλαδιβοστόκ. Aν αγνοήσετε τα παραπάνω και βρεθείτε να χορεύετε τανγκό με τις αρκούδες πάνω στα βουνά ουδεμία ευθύνη φέρομεν.
Δεν βρηκα αναλογο θεμα οποτε το βαζω εδω και αν χρειαστει ας μετακινηθει.

Νικο υπαρχει ευκολος τροπος να φτιαξω χαρτη απο το google maps και να το μεταφερω σε gps tom tom,γιατι ο χαρτης του tom tom ειναι πολυ αργος και με λιγοτερες τοποθεσιες και δεν βολευει?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
με απλά λόγια, όχι πλέον.

μπορείς να χρησιμοποιείς το Inloggen – Google Accounts

Που σε αφήνει να εξάγεις αρχεία. Δεν έχω ψάξει αν μπορεί να εισαχθεί η σχεδιασμένη στο "κλασικό" google maps διαδρομή εκεί.
 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Κάποτε πριν από 2-3 χρόνια είχα πει ότι οι αποκλειστικά GPS συσκευές θα εξαφανιστούν από την καθημερινή χρήση και θα παραμείνουν όσες θα εξειδικευτούν σε πολύ συγκεκριμένους τομείς. (Ορειβασία, ναυτιλία κλπ)
Ότι ακριβώς έγινε και με τις μικρές φωτογραφικές μηχανές. Κανείς δεν τις χρειάζεται πια γιατί τα κινητά τις ξεπέρασαν κι όποιος θέλει κάτι παραπάνω, πάει σε πολύ εξειδικευμένες μηχανές που κοστίζουν πολύ περισσότερο και δεν είναι για όλους.
Νομίζω ότι σήμερα πια μπορούμε να λέμε ότι αυτό έγινε και με τους πλοηγούς που χρησιμοποιούμε. Δεν αξίζει να δώσει κάποιος 200€ για ένα απλό GPS αυτοκινήτου ή 600€ για μηχανής, με επεξεργαστές της κακιάς ώρας, με οθόνες παλαιότερης τεχνολογίας, σχεδόν καμμία ή δύσκολη δικτύωση και πολύ περιορισμένες λειτουργείες (Μονο πλοήγηση)

Η σκέψη υπήρχε από καιρό αλλά πρίν από 2 χρόνια αυτό το βίντεο έβαλε την ταφόπλακα στο τελευταίο GPS που πούλησα πλέον.



Σήμερα μετά από 2 χρόνια η εξέλιξη μιλάει πλέον και για πλήρη εξειδίκευση στο χώρο της ADV μοτοσυκλέτας και πλοήγησης μέσω Android

 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
.......με επεξεργαστές της κακιάς ώρας, με οθόνες παλαιότερης τεχνολογίας, σχεδόν καμμία ή δύσκολη δικτύωση και πολύ περιορισμένες λειτουργείες (Μονο πλοήγηση)
Όπως επίσης κάτι ακόμα πολύ βασικό!!!
Είναι πάντα ενημερωμένοι οι χάρτες, με όλα τα "παρελκόμενα" αυτών!!!! :ok:
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Δεν αξίζει να δώσει κάποιος 200€ για ένα απλό GPS αυτοκινήτου ή 600€ για μηχανής,
Απλά να σημείωσουμε ότι για το setup που προτείνει αυτός στο βίντεο χρειάζεται ένα 300αρι για τους controllers και θα πώ άλλο ένα 300αρι για ένα μεταχειρισμένο high end κινητό.
(Χρειάζεται ένα σχετικά high end κινητό αλλιως η εμπειρία χρήσης δεν είναι όσο ομαλή περιγράφεται στο βιντεο. Συν προβλήματα θέρμανσης του κινητού, κατανάλωσης μπαταρίας κλπ)
Από εμπειρία χρήσης θα πώ ότι εγώ θεωρώ ότι είναι πολλά χρήματα για ένα setup πλοήγησης.
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Πλοήγηση με κινητό υπό βροχή, αξία ανεκτίμητη
Πλοήγηση με κινητό υπό υψηλές θερμοκρασίες, επίσης αξία ανεκτίμητη.

Από προσωπική εμπειρία το κινητό για χρήση σε αυτοκίνητο είναι μια χαρά αλλά για την μηχανή μόνο αν οι συνθήκες είναι ιδανικές ...

Μου έχει τύχει αρκετές φορές η βροχή να αλλάζει την οθόνη στο κινητό και να μην μπορώ να την επαναφέρω ...
Επίσης λόγω βροχής να μην μπορώ να το φορτίσω και να σβήσει ...
Επίσης λόγω θερμοκρασίας να ρίξει την φωτεινότητα στην οθόνη και να μην βλέπω

Τα παραπάνω σε αρκετά ακριβά ανδρόιντ και iPhone τηλέφωνα.

Για μέσα στην πόλη η σε κοντινές βόλτες το κινητό είναι πιο βολικό
Για ταξίδια μικρά η μεγάλα το gps είναι πολύ καλύτερο.

Από εκεί και πέρα ότι βολεύει τον καθένα ...
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Το συγκεκριμένο setup με το tablet που έχει ο τύπος για να λύσει όλα τα προβλήματα που περιγράφει ο snpl κοστίζει ~880ε και έρχεται με android 9 που είναι λειτουργικό 5ετίας οπότε φαντάζομαι και το υπόλοιπο hardware θα είναι ίδιας υλικίας με ο,τι συνεπάγεται αυτό. Aν τώρα πας σε πιο φτηνό hardware έχεις όλα τα προβλήματα που περιγράψανε πιο πάνω.

Την version του DMD2 που παρουσιάζει την έχω δοκιμάσει και εγώ καθώς τυχαίνει να γνωρίζω τον developer μέσω του ΤΕΤ και η δουλειά που έχουν κάνει είναι φανταστική. Πραγματικά σε λειτουγικότητα και επιλογές είναι πολυ μπροστά απο οποιοδήποτε παραδοσιακό GPS αλλά δυστυχώς το hardware υπολείπεται πολύ σε σχέση με ενα garmin πχ
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Επειδή είμαι στο γκρουπ του DMD στο facebook, μπορώ να πω πως πλέον αυτό το πρόγραμμα που δείχνει στο παραπάνω βίντεο μπορεί να περαστεί σε Garmin GPS.
Έχει αρχίσει η garmin και βάζει android στα πιο high end Gps της. Και ο προγραμματιστής / ιδιοκτήτης του DMD έχει πει ότι προσεχώς θα υποστηρίζουν και τους 2 controllers της Carpe Iter τα Garmin GPS.

Αλλά τσούζει η τιμή του συμβατού Garmin στα 1400€

Σε αυτά τα χρήματα αγοράζεις και το Carpe Iter tablet και τους controllers.

Αυτό που δεν μου αρέσει με το DMD software, είναι το "one man show". Ο ίδιος πορτογάλος (αν δεν κάνω λάθος τη χώρα καταγωγής) κρύβεται παντού. Στις συνεντεύξεις, στο facebook να απαντά τεχνικές ερωτήσεις, στον προγραμματισμό.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πάντως οι σύγχρονες συσκευές όπως το garmin zumo xt δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από ένα android app, γρήγορο interface, πλοήγηση παραπλήσια με google maps, ενημέρωση χαρτών και pois και σύνδεση με android για εισαγωγή gpx αν θες κτλ, bluetooth για μουσική με το bt του κράνους, δυνατό σήμα gps/glonass, φωτεινή αδιάβροχη οθόνη, δουλεύει άψογα υπό όλες τις συνθήκες, το έχω και με βάση με μόνιμη παροχή ενεργειας... Γενικά με έχει βολεψει πολυ από μέσα στην πόλη μέχρι και ταξίδι.

Για μέσα στην πόλη βρίσκω τον προορισμό στο gmaps και το περνάω στο garmin μέσω bluetooth, υπόθεση 10 δευτερολέπτων.
 

Kirikas

Μέλος
Περιοχή
Χίος
Όνομα
Kirikas
Μοτό
Africa Twin 750 XRV
Καλημέρα επειδή με ενδιαφέρει το θέμα πως θα μπορέσω εγώ στο Africa Twin 750 να του προσαρμόσω το διαγνωστικό που λέει ο τύπος ώστε να μπορεί να συγχρονίζεται με την εφαρμογή ;
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Φαίνεται. Σε ποιο μοντέλο της garmin είναι?
κοιτα το παραπάνω μου ποστ με λινκ. Το συγκεκριμένο στο βιντεο Garmin tread SxS.
Γενικά συμβατά τα Tread με 8 ιντσες οθόνη. Με τα 5 ιντσες Tread δεν παίζει το DMD, έχουν υποδεέστερο hardware.
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Για μέσα στην πόλη βρίσκω τον προορισμό στο gmaps και το περνάω στο garmin μέσω bluetooth, υπόθεση 10 δευτερολέπτων.
Πολύ χρήσιμο αυτό το χαρακτηριστικό Γιάννη.
Σε γλυτώνει από το πραγματικά δύσχρηστο της εύρεσης επάνω στην οθόνη του gps.

Δουλεύει και στο πιο οικονομικό 396 της Garmin που έχω και δεν το είχα υπόψη μου.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Πολύ χρήσιμο αυτό το χαρακτηριστικό Γιάννη.
Σε γλυτώνει από το πραγματικά δύσχρηστο της εύρεσης επάνω στην οθόνη του gps.

Δουλεύει και στο πιο οικονομικό 396 της Garmin που έχω και δεν το είχα υπόψη μου.
Θα το δοκιμάσω και στο πεζοπορικό που έχω και έχει bluetooth, αν δουλέψει θα μου λύσει τα χέρια γιατί η διαδικασία αναζήτησης μέσα από το μενού της Garmin είναι βασανιστήριο :hungover::punch:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Θα το δοκιμάσω και στο πεζοπορικό που έχω και έχει bluetooth, αν δουλέψει θα μου λύσει τα χέρια γιατί η διαδικασία αναζήτησης μέσα από το μενού της Garmin είναι βασανιστήριο :hungover::punch:
Αντώνη κατέβασε την εφαρμογή Garmin Drive και μέσω αυτής θα συνδεθείς στο garmin, εκτός αν δεν το υποστηρίζει σαν μοντέλο.



Στάλθηκε από το Mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Εγώ κατέβασα στο κινητό μου την εφαρμογή Garmin Smartphone Link για την σύνδεση με το garmin

Νομίζω μου έβγαλε σχετικό μήνυμα
 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Απλά να σημείωσουμε ότι για το setup που προτείνει αυτός στο βίντεο χρειάζεται ένα 300αρι για τους controllers και θα πώ άλλο ένα 300αρι για ένα μεταχειρισμένο high end κινητό.
(Χρειάζεται ένα σχετικά high end κινητό αλλιως η εμπειρία χρήσης δεν είναι όσο ομαλή περιγράφεται στο βιντεο. Συν προβλήματα θέρμανσης του κινητού, κατανάλωσης μπαταρίας κλπ)
Από εμπειρία χρήσης θα πώ ότι εγώ θεωρώ ότι είναι πολλά χρήματα για ένα setup πλοήγησης.
Για να κάνεις κάτι αντίστοιχο με Garmin ή άλλη μάρκα, αν κι εφόσον υπάρχει, κοστίζει 3 φορές πιο ακριβά από την περίπτωση του αυτή.
 
Top Bottom