Ηπειρος.Οταν η τεχνη παιρνει τους δρομους...στο Ελληνικο

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Η τεχνη ειναι κατι διαφορετικο για τον καθενα μιας και ο καθενας την αντιλαμβανετε με τον τροπο του.Για καποιον ειναι τεχνη ενας πινακας του Da vinci η του Van gogh και για καποιον αλλο ενα σκουργιασμενο τενεκεδακι τσαλακωμενο και βαμμενο απο καποιον συγχρονο καλλιτεχνη.

Οπως ομως και να το βλεπει ο καθενας ξεχωριστα,σιγουρα δεν θα μεινει αδιαφορος κανοντας αυτη την διαδρομη των τεσσαρων χιλιομετρων απο την εισοδο του Ελληνικου,στα Βορεια Τζουμερκα, μεχρι το μοναστηρι της Τσουκας.

Epar.Od. Artas - Ioanninon to Katsanochoria

Μπαινοντας στον κυκλικο κομβο πριν το χωριο παιρνεις μια ιδεα για το τι θα ακολουθησει.




Ο Θοδωρος Παπαγιαννης,διοργανωσε μια σειρα συμποσιων συγχρονης τεχνης στην περιοχη με εργα που στολιζουν οχι μονο το Ελληνικο,αλλα και ολα τα Τζουμερκα.






Εργα δικα του αλλα και αλλων καλλιτεχνων προσπαθουν να γινουν ενα με τον τοπο.









Εργα απο μαρμαρο,τσιμεντο,πετρα αλλα και απο μεταλλο.





Το αδικει η φωτογραφια.Το χαζευα κανα τεταρτο μεχρι που ηρθε ενα σκυλος που ηθελε ντε και καλα να με δαγκωσει.



Αλλο ενα αγαπημενο εργο.









Οπου και να στρεψεις την ματια σου,κατι θα δεις.









Στα μισα της διαδρομης,στο κεντρο του χωριου πρεπει να πατε στο Μουσειο Συγχρονης Τεχνης-Θεοδωρος Παπαγιαννης

Μην το προσπερασετε...ειναι κατι διαφορετικο.



Αυτα ειναι μερικα απο τα εργα που θα δει καποιος στους δρομους.Δεν εχω να πω πολλα γιατι οπως ειπα την τεχνη την βλεπει ο καθενας με διαφορετικη ματια.Καποια απο αυτα μπορω να τα χαζευω με τις ωρες,καποια αλλα με αφηνουν αδιαφορο.

Καποια απο αυτα που με αφηναν αδιαφορο,εχω αρχισει να τα χαζευω και αυτα με τις ωρες...αβυσσσος η ψυχη του ανθρωπου.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να πω την γνώμη μου για τον μαρμάρινο όγκο με τα γρανάζια, ότι ο τύπος είναι καλιτεχναρα και αυτό που έχει κάνει στο μάρμαρο δεν είναι εύκολο και απαιτεί δεξιότητα εκτός από φαντασία.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πολύ ενδιαφέροντα... :ok:
Τα είχα ξαναδεί αλλά όχι από κοντά...
Φρόντισε για μια ξενάγηση όταν με το καλό ξαναπάρουμε τους δρόμους...;)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
... ρε και να μας αμολήσουν τον άλυσο :ltg:
Σκέφτομαι την πρώτη Κυριακή, όταν επιτραπεί και πάλι η κυκλοφορία....και να έχει και καλό καιρό...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
24 ώρες στη σέλα... Λυπάμαι όποιον δεν έχει μονοδρομο
Γιατί?
Επειδή απολαμβάνει γρήγορες βόλτες?
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Oκ.Εμεις δεν χρειαζεται να κουβαλαμε και σκηνη.Αν φερει ο thenos την δικη του μας χωραει ολους.:fun:fun:fun
Λόγω καραντίνας παίζεται το αν θα χωρέσουν όλοι... :roflmao:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Oκ.Εμεις δεν χρειαζεται να κουβαλαμε και σκηνη.Αν φερει ο thenos την δικη του μας χωραει ολους.:fun:fun:fun
Θα τη γλιτώσουμε από την καραντίνα και θα τη φάμε από τιποτ'άλλο... :fun
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Δεν θυμαμαι ακριβως για πιο λογο, αλλα μου εχει μείνει στο μυαλο η διαδρομη Αρτα - Ραμια.... :prft:
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Σίγουρα μια ξεχωριστή νότα. Μου θυμίζει το Πάρκο των Ψυχών στην Πάρνηθα, το Πάρκο Αναψυχής στην Παύλιανη κ.α.
 
Top Bottom