Η Μεγάλη Ύπαιθρος - Photostory

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Χορτάτοι πλέον από περιήγηση, φτάνουμε στο πολύ όμορφο χωριό της Καστανιάς, η οποία μας υποδέχεται με δροσιά και μας καλωσορίζει στον χώρο όπου θα στήσουμε για απόψε.
Το σημείο το δανειστήκαμε από το σημείο της δεύτερης διανυκτέρευσης του advtroffy 2019.
Στήνουμε, μιλάμε λίγο με τους ντόπιους και βουρ στην πρώτη διαθέσιμη ταβέρνα.



















Η μέρα κλείνει με αντικουνουπικό και χάσιμο στα σκοτεινά μονοπάτια του Μορφέα.

Συνεχίζεται με την τελευταία μέρα, αυτήν της επιστροφής :sorry:
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Γιάννη υπάρχει κάποιο θέμα με μερικές φωτογραφίες ή μόνο εγώ δεν τις βλέπω;
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Γιάννη υπάρχει κάποιο θέμα με μερικές φωτογραφίες ή μόνο εγώ δεν τις βλέπω;
μεε τοο :secret:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ευχαριστώ για την επισήμανση, θα τις φτιάξω μόλις πάω σπίτι.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Τις έφτιαξα, ήταν στα post 34, 36, 37, 38.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ασε ρε σαλαμινοκορυδαλιοτες, μάθατε και να ποζαρετε
Γέλα μαρη φραγκοσυκιά στις φωτό που είσαι σα να σε βάλανε στο τραίνο για το μέτωπο!

Έχω δει ιδιοκτήτες transalp που γελάνε περισσότερο απο σένα παρόλο το δράμα τους!
 

Διαμαντής

Μέλος
Όνομα
Διαμαντής
Μοτό
TRANSALP XL650V
Γέλα μαρη φραγκοσυκιά στις φωτό που είσαι σα να σε βάλανε στο τραίνο για το μέτωπο!

Έχω δει ιδιοκτήτες transalp που γελάνε περισσότερο απο σένα παρόλο το δράμα τους!
Οι ιδιοκτητες transalp ειναι "αθορυβοι" αλλα παντα χαμογελαστοι. Βλεπεις σπανιως "μενουνε".
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ο ήλιος ξεκινάει να καίει τις σκηνές σαν φυσικό ξυπνητήρι, οπότε ανοίγουμε φερμουάρ και αρχίζουμε να ξεστήνουμε με σκοπό να πάρουμε τον άχαρο δρόμο της επιστροφής για τις βάσεις μας.
Το πλάνο έλεγε να κάνουμε μια παράκαμψη και να επισκεφτούμε την Παύλιανη σαν τελευταίο προορισμό, τιμώντας μια από τις τοπικές ταβέρνες της περιοχής.

Καφεδάκι / πρωινό στην Καστανιά στο καφέ της Χαράς υπό το άκουσμα βαθιάς φιλοσοφικής διάλεξης από το παπά του χωριού, σχετικά με το τρίπτυχο Covid19 - Εμβόλιο - 5G, σε αρκετά υψηλούς τόνους, αποφεύγοντας βέβαια να ρίξει χριστοπαναγίες μάλλον γιατί ήμασταν και εμείς εκεί και ......"τι θα πουν οι ξένοι?" . Είμαι σίγουρος πως όταν φύγαμε τους πήρε και τους σήκωσε...:D



Οι μηχανάτοι της παρέας, θέλοντας να μην κάνουμε την επιστροφή ξεροσφύρι και να πατήσουμε και λίγο χωματάκι, ανεβήκαμε στην οροσειρά της Τριγγίας έως τον αυχένα της Μπάμπας, παίρνοντας την αναγκαία τζούρα από χώμα και οξυγόνο για να αντέξουμε στην επερχόμενη ασφάλτινη επιστροφή.


Απάνω στο διάσελο η θέα είναι εντυπωσιακή και το βγάλσιμο του κράνους επιβάλλεται για να ξεκουραστούμε και να απολαύσουμε τη στιγμή.



















 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έχουμε μπροστά μας αυτό το υπέροχο δημιούργημα της φύσης, και αντί να κάνουμε έναν ομαδικό διαλογισμό, οι πλεμπαίοι επιδίδονται σε χαμηλού επιπέδου πειράγματα..
Ε άσταδιάλα πχια...

 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αναχωρούμε από τον αυχένα και ξεκινάμε την κάθοδο.
Είχαμε σκοπό να περάσουμε από Ελάτη να πιούμε ένα γρήγορο τσίπρο μεζί με τον Θένο τον κατέμη thenos αλλά δυστηχώς έπρεπε να κάνουμε παράκαμψη και η ώρα είχε περάσει κατά πολύ.
Next time Θανάσ'.....:friendship:

Επιστροφή από Καλαμπάκα λοιπόν και η βαρετή Εθνική αναλαμβάνει να μας κάψει και να μας αφυδατώσει, έως την Δομοκό και Μπράλο όπου αφήσαμε και λίγο πλαϊνό τακούνι στην άσφαλτο.
Άφιξη στην Παύλιανη όπου οι Βαγγέληδες είχαν επιδοθεί σε off road 4x4 διαδρομές πέριξ της περιοχής καθώς επίσης και σε τουριστικές φωτογραφικές αναζητήσεις.



















Η παρέα συναντήθηκε στο χωριό και έκανε βουτιά στην πρώτη διαθέσιμη πηγή ζωικής πρωτεΐνης.


(πεινάω)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μετά από αυτά και αυτά, ένα αξέχαστο 5ήμερο έφτασε στο τέλος του με εμάς να καβαλάμε μηχανάκια και αυτοκίνητα, επιστρέφοντας στις βάσεις μας, κουρασμένοι σωματικά αλλά απόλυτα ξεκούραστοι ψυχικά, χορτάτοι από οδήγηση και οπτικές, γευστικές και οσφρητικές απολαύσεις στην ελληνική ύπαιθρο καθώς επίσης και πλήρης συναισθημάτων.

Προσωπικά από την Παύλιανη ξεκίνησα και στην Παύλιανη σταματώ, έχοντας κάνει λίγο παραπάνω από 1500 μικτά χιλιόμετρα με το κατεμάκι μου, δίνοντάς μου ευχαρίστηση κάθε λεπτό απάνω στη σέλα του, καίγοντας γύρω στα 5,3 λτ ανά 100 χλμ. Τα σχεδόν 450 χλμ αυτονομία του είναι τελικά μεγάλο ατού, όχι γιατί η χώρα δεν έχει σταθμούς καυσίμου ακόμα και αν οδηγείς αποκλειστικά off road, αλλά γιατί η αίσθηση ότι η μοτοσυκλέτα έχει μεγάλη αυτονομία λειτουργεί αγχολυτικά, τουλάχιστον για εμένα.



Το σίγουρο είναι ότι έμειναν εκκρεμότητες (πότε δε μένουν άλλωστε?) και του χρόνου θα στηθεί ένα αντίστοιχο οδηγοκεντρικό πολυήμερο ταξιδιωτικό στον Βορρά, στους ορεινούς όγκους των Γράμμου - Βιτζίου - Καιμάκτσαλαν - Παικου και Ροδόπης...... ή τουλάχιστον έτσι λέω :p

Ευχαριστώ για την θέαση.
Εις το επανιδήν.

Υγ. Θα ετοιμαστεί και ένα βίντεο, αφού μονταριστούν 200GB υλικού.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Πολύ σε χαίρομαι Γιάννη, πάντα τέτοια.

Αν τελικά δεν πάρω μικρό έχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι η "καινουργίλα" στο tiger είναι υπερεκτιμημένη ;):cool:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πολύ σε χαίρομαι Γιάννη, πάντα τέτοια.

Αν τελικά δεν πάρω μικρό έχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι η "καινουργίλα" στο tiger είναι υπερεκτιμημένη ;):cool:
Αντώνη άπαξ και βάλεις το κλειδί στη μίζα, το μηχανάκι παύει να θεωρείται καινούργιο :p
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μπράβο παίδες!
Πολύ σας χάρηκα! :friendship:
Βέβαια με χάλασε που δεν σας είδα...
Δεν πειράζει next time...
Γιανναρα συγγραφικά και φωτογραφικά είσαι ταλέντο!!!
 
Top Bottom