Θωρακας

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Γιάννη καλησπέρα έχω τον θώρακα 5,5 και το neck brace 4,5 το οποίο έχει ιμάντες .

Πάμε τώρα στα βασικά , όπως είπες ο θώρακας είναι άνετος και χωράει κάτω από το μπουφάν , όταν το συνδυάσεις με το neck brace δεν κουμπώνει το φερμουάρ μέχρι επάνω , έχω δοκιμάσει και δανικό μπουφάν ένα νούμερο μεγαλύτερο.
Να το βάλεις εξωτερικά από το μπουφάν δεν λέει αν και το έχω κάνει .
Εξήγησε λίγο γιατί δεν λέει το neck brace πάνω από τζάκετ.
Εγω έχω άλλη μια ερώτηση: φοράς θώρακα, μετά neck brace και από πάνω μπλούζα;
Ή θώρακα, μπλούζα και από πάνω neck brace?
Νομιζω το 2ο αλλά είπα να ρωτήσω (μιας κ η μπλούζα δεν χωράει να περάσει πάνω από το neck brace).
Αγόρασα ιντερνετικα Leatt neck brace πριν κάνα 3μηνο και είχα ακριβώς τους ίδιους προβληματισμούς και δεν μπορούσα να βγάλω άκρη κ το επέστρεψα πίσω.
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Τον τελευταίο χρόνο φοράω το neck brace της leatt 3.5. Όλα τα μοντέλα της leatt έχουν ιμάντες ακριβώς για να το φοράς όπως σε βολεύει. Από πάνω ή μέσα από το μπουφάν - μπλούζα. Αυτό εξαρτάται από το πως βολεύεται ο καθένας. Τα μπουφάν της leatt πέρα από τα θηλάκια που έχουν στους ώμους, έχουν χαμηλό λαιμό ακριβώς για να μην εμποδίζει και ένα έξτρα κομμάτι ύφασμα για να μπαίνει από πάνω από το κολάρο το χειμώνα κυρίως για το κρύο. (Το τελευταίο το έχει η ακριβή σειρά μπουφάν 5.5).
Αν ένα οποιοδήποτε μπουφάν μηχανής δεν είναι αρκετά φουσκωτό και δεν έχει περίεργο λαιμό, λογικά δεν θα εμποδίζει καθόλου κάποιον να φορέσει το κολάρο από πάνω από το τζάκετ και εσωτερικά του ο θώρακας. Το ίδιο ισχύει και για τις μπλούζες. Αν δεν εμποδίζει κάποιον την φοράει από πάνω από το κολάρο (πρέπει να είναι κάπως φαρδιά) ή αλλιώς φοράει από πάνω το κολάρο με τους ιμάντες.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Επειδή ακόμα το ψάχνω (χωρίς βασύνες) δες τι έβγαλε η αναζήτηση... ΟΥΤΕ το μπουφάν της Leatt κλείνει με κουμπωμένο στον θώρακα το neck brace, απλά έχει ένα έξτρα ύφασμα για να καλύπτει το προστατευτικό.



 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Εξήγησε λίγο γιατί δεν λέει το neck brace πάνω από τζάκετ.
Εγω έχω άλλη μια ερώτηση: φοράς θώρακα, μετά neck brace και από πάνω μπλούζα;
Ή θώρακα, μπλούζα και από πάνω neck brace?
Νομιζω το 2ο αλλά είπα να ρωτήσω (μιας κ η μπλούζα δεν χωράει να περάσει πάνω από το neck brace).
Αγόρασα ιντερνετικα Leatt neck brace πριν κάνα 3μηνο και είχα ακριβώς τους ίδιους προβληματισμούς και δεν μπορούσα να βγάλω άκρη κ το επέστρεψα πίσω.
ανεβαίνει ψηλά και ανάλογα το κράνος εφάπτεται και το σηκώνει , όχι σε όλα τα κράνη
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Επειδή ακόμα το ψάχνω (χωρίς βασύνες) δες τι έβγαλε η αναζήτηση... ΟΥΤΕ το μπουφάν της Leatt κλείνει με κουμπωμένο στον θώρακα το neck brace, απλά έχει ένα έξτρα ύφασμα για να καλύπτει το προστατευτικό.



Τα κολάρα φοριούνται πάνω από τα μπουφάν.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τα κολάρα φοριούνται πάνω από τα μπουφάν.
αυτό δεν έχει μεγάλη λογική, όταν πουλάς θώρακα και μπουφάν που "κλειδώνουν" μεταξύ τους.

Το ότι η Leatt δεν έχει φωτογραφίες με το σετάκι φορεμένο στην επίσημη σελίδα της και γενικά δεν βρίσκονται πουθενά τέτοιες από reviews είναι παράλειψη σοβαρή από πλευράς τους.

Η adventure spec είχε μπουφάν που φοριόταν με το brace και αντίστοιχη λαιμόκοψη.

Η revit έχει βγάλει ένα brace που δεν έχω καταλάβει πως συνεργάζεται με τα Component και Blackwater μπουφάν της DIRT σειράς και είναι One size με ρυθμίσεις, λογικά φοριέται από πάνω αλλά πάλι δεν έχει φωτογραφίες πουθενά φορεμένο. Κίντερ έκπληξη όλοι τους.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Βρε βάλε το κολάρο και σιγά μην σε νοιάζει αν δένει με το μπουφαν
Το κολάρο κάνει συγκεκριμένη δουλειά... Μην κάνετε τέτοια ανάλυση όταν δεν έχει νοημα
 
Reactions: dtz

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Η revit έχει βγάλει ένα brace που δεν έχω καταλάβει πως συνεργάζεται με τα Component και Blackwater μπουφάν της DIRT σειράς και είναι One size με ρυθμίσεις, λογικά φοριέται από πάνω αλλά πάλι δεν έχει φωτογραφίες πουθενά φορεμένο. Κίντερ έκπληξη όλοι τους.
Γιάννη δεν θα κοίταζα τα Revit πάντως σε αυτή την dirt σειρά.
Εννοώ ότι δεν είναι value for money και μόλις πρόσφατα μπήκε στο off road κομμάτι, υπάρχουν άλλες μάρκες πιο μελετημένες και σωστές - κατά την άποψή μου και λόγω του ότι παρήγγειλα ενθουσιασμένος από αυτή την σειρά το παντελόνι Peninsula και το επέστρεψα πίσω, και σημείωσε ότι κόστισε 220 ευρώ μετά την έκπτωση, οπότε περίμενα πολλά περισσότερα.

Έχω jacket gore-tex της Revit και είμαι ικανοποιημένος, αναφέρομαι στη dirt σειρά και στα neck braces.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Από Revit πήρα city μπουφάν και είναι εξαιρετικό (μέχρι στιγμής, και αυτό λόγω λοκντάοουν δεν έχει δει όση δράση έπρεπε). H σκέψη ήταν, το αδιάβροχο shell με αεραγωγούς για ευρύτερη χρήση, ο θώρακας της leatt και.. προστασία έξτρα για λαιμό και κλείδες. Το περίεργο που δεν έχω λύσει ακόμα είναι χειμώνας, θα πας (θες ζεστά ρούχα) θα χωματάρεις (δεν θες ζεστά ρούχα) θα γυρίσεις (θες ζεστά ρούχα) αλλά δεν έχει να κάνει με τον θώρακα, ίσως έχει να κάνει δηλαδή γιατί midlayer για πάνω από θώρακα και κάτω από μπουφάν δεν ξέρω τι πρέπει να είναι. Το Scott χωρίς έξτρα κάτι ανάμεσα σε αυτό και τον θώρακα είναι εγγυημένη πνευμονία και δεν ξέρω αν αφήνει χώρο κιόλας.

Για brace ίσως τελικά δεν κινηθώ σε τόσο ογκώδες ακόμα, είδα ένα που φορούσε ο Κρανομήτρος και θα ρωτήσω ποιό ήταν.

To παντελόνι που λες δεν δείχνει να δικαιολογεί την τιμή του σαν χωμάτινο, αλλά το ΑΑ rating είναι καλό ακόμα και για άσφαλτο, όποτε ίσως κάνω λάθος.

Με τους πιο μαλακούς θώρακες τύπου μπλούζας μάλλον είναι πολύ πιο εύκολα τα πράγματα.
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Top Bottom