[Νότια Αττική] - Ημερήσια χωμάτινη βόλτα πέριξ Λαυρεωτικής

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
1. Περιγραφή

Χωμάτινη διαδρομή η οποία αποτελείται από 2 σκέλη με ενδιάμεσο σταθμό για καφέ στο Λαύριο.

Το πρώτο μέρος ξεκινάει από Λαγονήσι, ανεβαίνει στην εκκλησία του Προφήτη Ηλία ο οποίος προσφέρει πανοραμικό κάδρο στην Αττική γη, συνεχίζει για Λεγραινά και καταλήγει Λαύριο. Ο Ναός του Ποσειδώνα προσφέρεται για θέαση και φωτό από αρκετά σημεία στο κομμάτι αυτό.

Το δεύτερο μέρος ξεκινάει από το Λαύριο, διασχίζει τη Λαυρεωτική γη από εγκαταλελειμένους χωματόδρομους και μονοπάτια, και καταλήγει πάλι Λαγονήσι.

2. Διάρκεια της διαδρομής

Η διαδρομή πρώτου σκέλους είναι σχεδόν 50 χλμ και του δευτέρου 37 χλμ και συνολικά αποτελείται από 90/10 (χώμα / άσφαλτος). Με χαλαρούς ρυθμός βγαίνει σε 3 ωρες

3. Λεπτομέρειες διαδρομής

Το πρώτο σκέλος είναι σχετικά βατό και μειωμένης δυσκολίας, ωστόσο τους χειμερινούς μήνες τα χωμάτινα τακουνάτα ελαστικά είναι απαραίτητα. Ενδείκνυται για μεγάλα On/Off, δεδομένου ότι προσφέρει περιηγητικούς ρυθμούς με ωραία σημεία για φωτογράφηση της Ν. Αττικής
Το τεραίν στην αρχή του δευτέρου σκέλους είναι πιο τεχνικό δεδομένου ότι περνάει από μονοπάτια, βατά βέβαια, απλά τα μεγάλα on-off θα ρίξουν ρυθμό λόγω θάμνων, δεντρων κτλ. Επίσης σε ελάχιστα σημεία υπάρχουν σύντομα κομμάτια σαθρής πέτρας η οποία θα δώσει το σχετικό "πιπέρι" στη βόλτα το οποίο μετά από μια γερή δόση καφείνης στο Λαύριο, κρίνεται απαραίτητο.

ΠΡΟΣΟΧΗ (μεταφέρω σχόλιο του Κώστα kordix ο οποίος ήταν πλοηγός και γνωρίζει πάρα πολύ κάλα την περιοχή)
"Για όσους κάνουν τη διαδρομή, χρησιμοποιώντας το gpx αρχείο, να ενημερώσω πως κοντά στο Πυργάκι και γύρω από τον Άγιο Κωνσταντίνο να προσέχετε γιατί μπαινοβγαίνουν πολλοί εντουράδες στα μονοπάτια, χωρίς να κόβουν στις φλαταδούρες.
Και ΠΡΟΣΟΧΗ για κανένα λόγο μην βγείτε εκτός δρόμων ή χαραγμένων μονοπατιών γιατί στην περιοχή υπάρχουν δεκάδες πηγάδια και βάραθρα.
"


4. Link, φωτογραφίες

Η διαδρομή έλαβε χώρα την 17 Φλεβάρη 2019, όπως αναφέρεται στο αντίστοιχο νήμα, το οποίο περιέχει και φωτογραφικό υλικό.

Κάποιες φωτό από την εκκλησία του προφήτη Ηλία







Και ένα βίντεο από το πρώτο σκέλος.

 

Attachments

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Νοικοκύρης.... Αγαπάει advride ο καπετανιος :friendship:
για αυτο μωρη απατη , στις φωτο που τον βγαζεις , τον αδυνατιζεις και τον ψηλωνεις ???????
:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αγαπάει advride ο καπετανιος :friendship:
Γιατί να μην το αγαπάω ρε Κωστή;
Είναι μια μοτοσυκλετιστική κοινότητα η οποία με βελτίωσε και με εξελιξε σαν αναβατη, μου καλλιέργησε τη μοτοσυκλετιστική μου παιδεία και γνώρισα και γνωρίζω διαρκώς αξιόλογα παιδιά που έχουμε σαν κοινό στόχο τη μοτοσυκλέτα. Το πρόβλημα είναι όταν ξεφεύγουμε από αυτη καθεαυτή (τη μοτοσυκλέτα) και εξωτερικευουμε τα προσωπικά μας προβλήματα μέσα σε αυτόν τον χωρο, λες και θα βρούμε γιατρειά.

Ασφαλώς και θα υπάρξουν και προστριβές, παρεξηγήσεις, διαμάχες κτλ αλλά αφού εκτονωθουν, θα πρέπει να τις βάζουμε στην άκρη και να επικεντρονώμαστε στη μοτοσυκλέτα.
Ασφαλώς και θα έχω πρόβλημα με ορισμένους, αλλά αν έχω αξιοπρέπεια οφείλω να τους αντιμετωπίσω δια ζώσης και όχι να εργαλειοποιήσω το χώρο για να ικανοποιήσω τον εγωισμό μου η μία ενδεχόμενη σκοπιμότητα που έχω.
Προσωπικά το θεωρώ δειλία.

Πως να μην αγαπήσω ένα χώρο ο οποίος προσφέρει και βελτιώνει το μοτοσυκλετισμο σε αυτήν τη ρημάδα τη χώρα που πάει κατά διαόλου;

Μακάρι να μπορούσα να προσφέρω περισσότερα.




Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Γιατί να μην το αγαπάω ρε Κωστή;
Είναι μια μοτοσυκλετιστική κοινότητα η οποία με βελτίωσε και με εξελιξε σαν αναβατη, μου καλλιέργησε τη μοτοσυκλετιστική μου παιδεία και γνώρισα και γνωρίζω διαρκώς αξιόλογα παιδιά που έχουμε σαν κοινό στόχο τη μοτοσυκλέτα. Το πρόβλημα είναι όταν ξεφεύγουμε από αυτη καθεαυτή (τη μοτοσυκλέτα) και εξωτερικευουμε τα προσωπικά μας προβλήματα μέσα σε αυτόν τον χωρο, λες και θα βρούμε γιατρειά.

Ασφαλώς και θα υπάρξουν και προστριβές, παρεξηγήσεις, διαμάχες κτλ αλλά αφού εκτονωθουν, θα πρέπει να τις βάζουμε στην άκρη και να επικεντρονώμαστε στη μοτοσυκλέτα.
Ασφαλώς και θα έχω πρόβλημα με ορισμένους, αλλά αν έχω αξιοπρέπεια οφείλω να τους αντιμετωπίσω δια ζώσης και όχι να εργαλειοποιήσω το χώρο για να ικανοποιήσω τον εγωισμό μου η μία ενδεχόμενη σκοπιμότητα που έχω.
Προσωπικά το θεωρώ δειλία.

Πως να μην αγαπήσω ένα χώρο ο οποίος προσφέρει και βελτιώνει το μοτοσυκλετισμο σε αυτήν τη ρημάδα τη χώρα που πάει κατά διαόλου;

Μακάρι να μπορούσα να προσφέρω περισσότερα.




Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δε γράφω τίποτα, δε χρειάζεται :friendship:
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
1. Περιγραφή

Χωμάτινη διαδρομή η οποία αποτελείται από 2 σκέλη με ενδιάμεσο σταθμό για καφέ στο Λαύριο.

Το πρώτο μέρος ξεκινάει από Λαγονήσι, ανεβαίνει στην εκκλησία του Προφήτη Ηλία ο οποίος προσφέρει πανοραμικό κάδρο στην Αττική γη, συνεχίζει για Λεγραινά και καταλήγει Λαύριο. Ο Ναός του Ποσειδώνα προσφέρεται για θέαση και φωτό από αρκετά σημεία στο κομμάτι αυτό.

Το δεύτερο μέρος ξεκινάει από το Λαύριο, διασχίζει τη Λαυρεωτική γη από εγκαταλελειμένους χωματόδρομους και μονοπάτια, και καταλήγει πάλι Λαγονήσι.

2. Διάρκεια της διαδρομής

Η διαδρομή πρώτου σκέλους είναι σχεδόν 50 χλμ και του δευτέρου 37 χλμ και συνολικά αποτελείται από 90/10 (χώμα / άσφαλτος). Με χαλαρούς ρυθμός βγαίνει σε 3 ωρες

3. Λεπτομέρειες διαδρομής

Το πρώτο σκέλος είναι σχετικά βατό και μειωμένης δυσκολίας, ωστόσο τους χειμερινούς μήνες τα χωμάτινα τακουνάτα ελαστικά είναι απαραίτητα. Ενδείκνυται για μεγάλα On/Off, δεδομένου ότι προσφέρει περιηγητικούς ρυθμούς με ωραία σημεία για φωτογράφηση της Ν. Αττικής
Το τεραίν στην αρχή του δευτέρου σκέλους είναι πιο τεχνικό δεδομένου ότι περνάει από μονοπάτια, βατά βέβαια, απλά τα μεγάλα on-off θα ρίξουν ρυθμό λόγω θάμνων, δεντρων κτλ. Επίσης σε ελάχιστα σημεία υπάρχουν σύντομα κομμάτια σαθρής πέτρας η οποία θα δώσει το σχετικό "πιπέρι" στη βόλτα το οποίο μετά από μια γερή δόση καφείνης στο Λαύριο, κρίνεται απαραίτητο.

ΠΡΟΣΟΧΗ (μεταφέρω σχόλιο του Κώστα kordix ο οποίος ήταν πλοηγός και γνωρίζει πάρα πολύ κάλα την περιοχή)
"Για όσους κάνουν τη διαδρομή, χρησιμοποιώντας το gpx αρχείο, να ενημερώσω πως κοντά στο Πυργάκι και γύρω από τον Άγιο Κωνσταντίνο να προσέχετε γιατί μπαινοβγαίνουν πολλοί εντουράδες στα μονοπάτια, χωρίς να κόβουν στις φλαταδούρες.
Και ΠΡΟΣΟΧΗ για κανένα λόγο μην βγείτε εκτός δρόμων ή χαραγμένων μονοπατιών γιατί στην περιοχή υπάρχουν δεκάδες πηγάδια και βάραθρα.
"


4. Link, φωτογραφίες

Η διαδρομή έλαβε χώρα την 17 Φλεβάρη 2019, όπως αναφέρεται στο αντίστοιχο νήμα, το οποίο περιέχει και φωτογραφικό υλικό.

Κάποιες φωτό από την εκκλησία του προφήτη Ηλία







Και ένα βίντεο από το πρώτο σκέλος.

Σωραιοςςς
περιεχει και την μονοπαταδα που κανατε;;;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Σωραιοςςς
περιεχει και την μονοπαταδα που κανατε;;;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
:yew:
 

ilikeyourbike

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Monster 620
Καλημέρα Aldebaran , χρησιμοποιήσαμε τα αρχεία σου για να κάνουμε με φίλους την 1η απο τις 2 διαδρομές την προηγούμενη Κυριακή.
Η ομάδα είχε Transalp 650, CB 500X, F800 GS, Africa 750 και η διαδρομή ήταν όντως έυκολη για μεγάλα on off και σε καλή κατάσταση.

Ευχαριστούμε!
 

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Εδώ τα αρχεία των διαδρομών σε μορφή gpx για κάθε εποχούμενο...

Μη παραβλέψετε την επισήμανση του Γιάννη Aldebaran

** ΠΡΟΣΟΧΗ (μεταφέρω σχόλιο του Κώστα kordix ο οποίος ήταν πλοηγός και γνωρίζει πάρα πολύ κάλα την περιοχή)
"Για όσους κάνουν τη διαδρομή, χρησιμοποιώντας το gpx αρχείο, να ενημερώσω πως κοντά στο Πυργάκι και γύρω από τον Άγιο Κωνσταντίνο να προσέχετε γιατί μπαινοβγαίνουν πολλοί εντουράδες στα μονοπάτια, χωρίς να κόβουν στις φλαταδούρες.
Και ΠΡΟΣΟΧΗ για κανένα λόγο μην βγείτε εκτός δρόμων ή χαραγμένων μονοπατιών γιατί στην περιοχή υπάρχουν δεκάδες πηγάδια και βάραθρα."
 

Attachments

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Update 13/9/20
Από την μεγάλη φωτιά στην Φεριζα κάηκαν κάποια κομμάτια από το 7ο έως το 9ο km στο 1ο μερος. Σε αυτή τη βόλτα δεν είχαμε περάσει από τους γύρω πράσινους λόγους που δυστυχώς κάηκαν, οπότε όποιος θέλει να κάνει την βόλτα, δεν θα έχει κανένα πρόβλημα ούτε θα μαυρίσει η ψυχή του.

Κάηκαν κάποια κομμάτια πολύ ωραία και ευτυχώς όχι πολλά σπίτια.

Όταν αρχίσουν να πρασινίζουν αυτά τα κομμάτια, και εννοώ να βγει χορτάρι γιατί τα δέντρα τα ξεχνάμε για πολλά χρόνια, με φίλους μοτοσυκλετιστές, ποδηλάτες και πεζοπόρους της γύρω περιοχής θα καθαρίσουμε τα μονοπάτια γιατί θα πέσουν πολλά καμμένα δέντρα.

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όσους βοήθησαν στην κατάσβεση της πυρκαγιάς. Κάποιοι έμειναν ξαγρυπνοι για 3 μέρες μέσα στην φωτιά με 8 μποφόρ αέρα. Θα μπορούσαν τα πράγματα να είναι χειρότερα, με νεκρούς και παρά πολλες καταστροφες. Ευτυχώς δεν κάηκε ούτε άνθρωπος ούτε ζωντανό απ' ότι έμαθα.
 
Top Bottom