Πλαϊνες βαλίτσες OnOff...αξιολόγηση κατόχων!

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Και το καινούργιο tracer με τέτοιες θα ρθει. Προβλέπω μεγάλη εξέλιξη στο σύστημα.
Mεγαλη εξελιξη? Το συστημα αυτο, αν ειναι ιδιο με της ΚΤΜ, απλα συνδεει τις δυο πλαινες βαλιτσες μεταξυ τους αμεσα πλευρικα, αντι να συνδεονται απευθειας πανω στο πλαισιο. Με αυτον τον τροπο οι οποιοι κραδασμοι και πλευρικες δυναμεις δεν μεταφερονται στο πλαισιο. Για το συστημα εφαγε τρελο κραξιμο η ΚΤΜ σαν λυση στο κουνημα στα πολλα, και τωρα 7 χρονια μετα που ερχεται η Γιαμαχα να το βαλει σε ενα μηχανακι που κουναει το αποκαλουμε μεγαλη εξελιξη... Ε, φυσικα, ειναι Γιαμαχα!
 

apache

Μέλος
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Yamaha tracer 900 2018
Mεγαλη εξελιξη? Το συστημα αυτο, αν ειναι ιδιο με της ΚΤΜ, απλα συνδεει τις δυο πλαινες βαλιτσες μεταξυ τους αμεσα πλευρικα, αντι να συνδεονται απευθειας πανω στο πλαισιο. Με αυτον τον τροπο οι οποιοι κραδασμοι και πλευρικες δυναμεις δεν μεταφερονται στο πλαισιο. Για το συστημα εφαγε τρελο κραξιμο η ΚΤΜ σαν λυση στο κουνημα στα πολλα, και τωρα 7 χρονια μετα που ερχεται η Γιαμαχα να το βαλει σε ενα μηχανακι που κουναει το αποκαλουμε μεγαλη εξελιξη... Ε, φυσικα, ειναι Γιαμαχα!
Δεν είπα ότι είναι εξέλιξη, είπα ότι προβλέπω μεγάλη εξέλιξη, τελείως διαφορετικά πράγματα και δεύτερον το Γιαμάχα είναι ακλόνητο με βαλίτσες ή μη, εγώ φοράω τις Kappa 40 που είναι γκουμούτσες, είχα δύο Γιαμάχα Τρέϊσερ ,και το κοντό και το μακρύ.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Καλησπέρα και καλως σας βρήκα !

Αναρωτιέμαι για βαλιτσες στο 1290 SAS και μου αρέσουν οι Shad.

Κυρίως λόγο σχήματος αλλα και του 3P συστήματος που οταν τις βγάζεις δεν φαίνεται "ιδιαίτερα".

Η χρήση θα ειναι άσφαλτος ταξίδια εξωτερικού οπότε το χώμα δεν ειναι παράμετρος.

Εχει καποιος εμπειρία απο τις SHAD?

Ευχαριστώ,
Γιώργος
Η ερώτηση παλιά και μπορεί να έχεις παρει ηδη πλαϊνες, ωστοσο τωρα που την είδα απανταω για να υπαρχει σαν πληροφορια.

Ευχαριστημένος ειμαι... Εχω τριβαλιτσο shad.

Στα θετικα το σχημα τους που οπτικα "εξαφανιζει" τον ογκο που εχουν και μειωνει την αντισταση του αερα. Πλαστικες μεν αλλα καλη ποιοτητα με καλο και ασφαλες κουμπωμα. Σε συνδυασμο με τις βασεις τους ειναι σχετικα ελαφριές σαν σύνολο. Οταν δεν ειναι φορεμενες οι βασεις σε σχημα "Γ" ειναι μινιμαλ.

Στα αρνητικα θεωρω οτι οι βασεις δεν ειναι τοσο γερες. Ειδικα σε περιπτωση πτωσης ακομα και στατικης μπορουν εύκολα να λυγισουν ή να σπάσουν χωρις να προσφερουν προστασια στην μηχανη.

 
Τελευταία επεξεργασία:

GogosLux

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Tuono APRC V4 1000 / KTM 1290 SAE
Η ερώτηση παλιά και μπορεί να έχεις παρει ηδη πλαϊνες, ωστοσο τωρα που την είδα απανταω για να υπαρχει σαν πληροφορια.

Ευχαριστημένος ειμαι... Εχω τριβαλιτσο shad.

Στα θετικα το σχημα τους που οπτικα "εξαφανιζει" τον ογκο που εχουν και μειωνει την αντισταση του αερα. Πλαστικες μεν αλλα καλη ποιοτητα με καλο και ασφαλες κουμπωμα. Σε συνδυασμο με τις βασεις τους ειναι σχετικα ελαφριές σαν σύνολο. Οταν δεν ειναι φορεμενες οι βασεις σε σχημα "Γ" ειναι μινιμαλ.

Στα αρνητικα θεωρω οτι οι βασεις δεν ειναι τοσο γερες. Ειδικα σε περιπτωση πτωσης ακομα και στατικης μπορουν εύκολα να λυγισουν ή να σπάσουν χωρις να προσφερουν προστασια στην μηχανη.

Eυχαριστώ για την απαντηση, συμφωνω απολύτως μετα απο 2 ταξίδια και περιπου 10χιλ χιλιομετρα.

 

PanTri

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
F800GS 2015
Καλησπέρα παιδιά! Κάτοχος f800gs με τα μαμά κάγκελα προσανατολιζομαι προς τις μαμά πλαστικές βαλίτσες που αυξομειώνουν. Δεν θέλω να βάλω αλλά κάγκελα κυρίως για κόστος και εμφάνιση. Επίσης βρήκα μεταχειρισμένες τις πλαστικές μαμά 400€. Αξίζουν τόσα λεφτά; Τις έχει κάποιος; Μπορείς να βάλεις από πάνω πράγματα; Για χώμα τι λένε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Τόσο τις είχα πάρει . Με έχουν βολέψει απίστευτα . Από πάνω δν έχει χρειαστεί να βάλω . Χώμα εχω μπει αρκετές φορές αλλά δν εχω πέσει με βαλίτσες. Είναι ψηλά όποτε δν έχεις θέμα
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Καλησπέρα παιδιά! Κάτοχος f800gs με τα μαμά κάγκελα προσανατολιζομαι προς τις μαμά πλαστικές βαλίτσες που αυξομειώνουν. Δεν θέλω να βάλω αλλά κάγκελα κυρίως για κόστος και εμφάνιση. Επίσης βρήκα μεταχειρισμένες τις πλαστικές μαμά 400€. Αξίζουν τόσα λεφτά; Τις έχει κάποιος; Μπορείς να βάλεις από πάνω πράγματα; Για χώμα τι λένε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Χωμα ειναι=θα πεσεις
Πλαστικες ειναι=θα σπασουν

Το χωμα θελει μαλακες βαλιτσες.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Έχει βάλει βαλίτσες πλαϊνές κάποιος κάτοχος ktm adventure 1290 ?

Ποιες είναι πιο πρακτικές οι μεταλλικές με κάγκελα
Η μαμισιες πλαστικές που κουμπωνουν στις βάσεις της μηχανής?
 

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
Εξαρταται ποιες μεταλλικες...
Εγω εχω το σετ της ktm που ερχοταν με το 1290T (πιο τετραγωνες). Τα θετικα: οταν βγαινουν δεν αφηνουν τιποτα πισω, ειναι αρκετα μαζεμένες στο συνολικό πλατος, εκμεταλλεύονται τις πλευστες βασεις, εχουν ικανοποιητικό χωρο. Τα αρνητικά: δεν εχουν τον μεγαλυτερο δυνατο χώρο (ιδίως αυτη απο την πλευρά της εξάτμισης), δεν εχουν χειρολαβές απο πανω για να τις κουβαλάς εύκολα.

Λογω των αρνητικών κοιτουσα για ενα ζευγάρι μεταλλικες ώστε να αυξησω καπως το συνολικο διαθέσιμο χώρο αλλα θα το έκανα μονο καποιες που δεν αλλαζουν πολυ το συνολικό πλάτος. Το καλυτερο VFM κατ'εμέ ειναι οι heavyduties και μετά Bumot ή Holan. Τις ασσυμετρες (αυτες που δεν εχουν κοψιμο στην εξατμιση) δεν θα τις κοιτουσα καν λογω του οτι αυξανουν πολύ το συνολικο πλάτος.
Γενικα, οι μεταλλικές έχουν το καλο πως σαν πιο ορθογωνιες φορτώνονται πιο εύκολα, καλυτερα. Αρνητικο πως χρειαζονται και βάσεις και παύουν να είναι πλευστές.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Έχω βρει τις touratech (τις παραπάνω στη φωτογραφία)
Μαζί με κάγκελα 500€ λόγω του χτυπήματος που έχουν .
Αυξάνουν πολύ το πλάτος και δεν ξέρω εάν οδηγείται η μηχανή χωρίς προβλήματα ευστάθειας
Επίσης τα κάγκελα εξέχουν πολύ εάν βγουν οι βαλίτσες (ειδικά από την της εξάτμισης).
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Έχω βρει τις touratech (τις παραπάνω στη φωτογραφία)
Μαζί με κάγκελα 500€ λόγω του χτυπήματος που έχουν .
Αυξάνουν πολύ το πλάτος και δεν ξέρω εάν οδηγείται η μηχανή χωρίς προβλήματα ευστάθειας
Επίσης τα κάγκελα εξέχουν πολύ εάν βγουν οι βαλίτσες (ειδικά από την της εξάτμισης).
Η τιμή πάντως είναι καλή..Το χτύπημα με ένα σφυράκι από μέσα θα έρθει αρκετά..
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Εγώ ρε παιδιά εκτός από το θέμα της εμφάνισης (πιο cool, πιο adv .. που εν μέρει το καταλαβαίνω δεν λεω..) δεν μπορώ να καταλάβω για πιο λίγο κάνεις να πάει σε μεταλλικές πλαϊνές βαλίτσες. Μιλώντας για σκληρές βαλίτσες πάντα.
Χαλάνε (σχετικά) εύκολα σε πιθανή πτώση και είναι κ πιο επικίνδυνες λόγω γωνιών.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Οι μεταλλικές είναι πιο σοφή επιλογή αν μπαίνεις χώμα και γενικά είναι πιο ανθεκτικές στα πάντα.
Μετά από πολλά πολλά χρόνια με μεταλλικές, δεν κρύβω τον "φόβο" μου για τις πλαστικές που έχω τώρα
Ακόμα και στο βάλε βγάλε προσεχω
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Θαναση, εμενα με βολεψαν πολυ αυτες οι μαλακες της givi...παιρνουν πολλα πραγματα, αυξομειωνεται ο ογκος αναλογα τι κουβαλας,
τις βαζεις-βγαζεις πανευκολα, στις συστηνω. Το βιντεακι, για να δεις τον ογκο απο πισω, πηγαινοντας προς Ρεντινα.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Ναι Θωμά έχουν μικρότερο όγκο αλλά βγαίνουν στα ίδια χρήματα με τις βαλίτσες.(μαζί με τα κάγκελα τους)
Θα το σκεφτώ και σάκο πίσω μαζί με το tank bag βγαίνουν 60 λίτρα φόρτωμα.
Υπόψιν δεν ανεβαίνει συνοδηγός :)
Εάν δε δει προπέλα :happy:
Απλά με δελέασε η τιμή των touratech
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Οι μεταλλικές είναι πιο σοφή επιλογή αν μπαίνεις χώμα και γενικά είναι πιο ανθεκτικές στα πάντα.
Μετά από πολλά πολλά χρόνια με μεταλλικές, δεν κρύβω τον "φόβο" μου για τις πλαστικές που έχω τώρα
Ακόμα και στο βάλε βγάλε προσεχω
Αν ειναι να μπεις χωμα δεν βαζεις βαλιτσες αλουμινενιες ή πλαστικες αλλα σαμαρια
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν ειναι να μπεις χωμα δεν βαζεις βαλιτσες αλουμινενιες ή πλαστικες αλλα σαμαρια
Στα μεγάλα ον οφ δεν με βολεψαν ποτέ ....ενώ οι μεταλλικές με γλύτωσαν από πολλά έξοδα όταν ξάπλωνα.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Στα μεγάλα ον οφ δεν με βολεψαν ποτέ ....ενώ οι μεταλλικές με γλύτωσαν από πολλά έξοδα όταν ξάπλωνα.
Μαλλον θα ξαπλωνες απαλα ή στα μαλακα για να μην επαθαν ζημια οι βαλιτσες (ή σε γλυτωσε ο μποξερ; )
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Θαναση, εμενα με βολεψαν πολυ αυτες οι μαλακες της givi...παιρνουν πολλα πραγματα, αυξομειωνεται ο ογκος αναλογα τι κουβαλας,
τις βαζεις-βγαζεις πανευκολα, στις συστηνω. Το βιντεακι, για να δεις τον ογκο απο πισω, πηγαινοντας προς Ρεντινα.
Είναι οι 25αρες ε;
Τις σκέφτομαι και εγώ πολύ σοβαρά όταν έρθει η ώρα.
Οι μεγαλύτερες εκτός από πολύ πιο ακριβές νομίζω πως είναι και υπερβολή! Υποτίθεται πως πρέπει να μάθουμε να μειώνουμε τον όγκο των αποσκευών!
 
Top Bottom