Τζι πι Ες πλοηγοί κτλ κτλ το μπέρδεμα

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αυτό που λες γίνεται αν κάνεις track. Αν κάνεις route τότε υπολογίζει και την διαδρομή ξανά και την χαλάει ενίοτε και θέλει διάφορα κόλπα για να μείνει ίδια και την επιλογή που λέω πιο πάνω.
Συνήθως οι διαδρομές που φτιάχνονται για χώμα εκ των πραγμάτων είναι track, δε πατάνε πάνω σε υπάρχοντες δρόμους. Δεν έχω δοκιμάσει να ορίσω ως route μια τέτοια διαδρομή. Θα το ψάξω πάντως αφού το λες.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν συζητάει ο άνθρωπος για πλοήγηση, δεν συζητάει για track.


Ή, θέλει track αλλά δεν το προσφέρει αυτό το γνωστό maps
 
Reactions: STF

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Παιδιά δεν μπορώ να φορτώσω έτοιμη διαδρομή gpx (όχι track) ούτε στο maps me , oυτε στο navigator (το free) ενώ το orux maps μέχρι και το wikiloc τη βλέπουν κανονικά.

Ξέρει κανείς τι παίζει?
 

korobilis7

Μέλος
Περιοχή
rentis
Όνομα
kostas
Μοτό
AFRICA TWIN XRV 750 rd07a
Παιδιά δεν μπορώ να φορτώσω έτοιμη διαδρομή gpx (όχι track) ούτε στο maps me
Ξέρει κανείς τι παίζει?

Γιατι εχω την εντυπωση οτι αρχεια gpx δεν τα διαβαζει το mapsme?
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Γιατι εχω την εντυπωση οτι αρχεια gpx δεν τα διαβαζει το mapsme?
Δεν με ενδιαφέρει τόσο το maps me αλλά το map factor navigator και να ενημερώσω πως κατάφερα να φορτώσω έτοιμο αρχείο gpx κάνοντας copy στο φάκελο της εφαρμογής στο λειτουργικό σύστημα.

Για κάποιο λόγο δεν μπορώ να το κάνω κατευθείαν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μήπως έχει κάποιος το Wikiloc σε πληρωμένη μορφή, να μου "κατεβάσει" δύο αρχεία; Την εφαρμογή στο τηλέφωνο την έχω, θέλω όμως να τα περάσω σε garmin.

"Χειρότερη" λύση θα δοκιμάσω κάτι που έλεγα καιρό, μιά παλιά συσκευή για πλοήγηση για αυτήν την βόλτα, αλλά λέμε τώρα, αν μπορώ να κάνω "δουλειά" με κάτι δοκιμασμένο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Μήπως έχει κάποιος το Wikiloc σε πληρωμένη μορφή, να μου "κατεβάσει" δύο αρχεία; Την εφαρμογή στο τηλέφωνο την έχω, θέλω όμως να τα περάσω σε garmin.

"Χειρότερη" λύση θα δοκιμάσω κάτι που έλεγα καιρό, μιά παλιά συσκευή για πλοήγηση για αυτήν την βόλτα, αλλά λέμε τώρα, αν μπορώ να κάνω "δουλειά" με κάτι δοκιμασμένο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απο το website στο pc δεν μπορείς να τα κατεβάσεις?
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Κατέβασέ το στο κινητό και μετά το στ'ελνεις στο pc

πχ με wetransfer και αποστολέα & παραλήπτη το email σου
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το άνοιξα από την σελίδα και όντως κατέβηκαν, στο locus το αρχείο των 500 σημείων και το απεριόριστο δεν φάνηκαν να έχουν διαφορά στην διαδρομή.

Ευχαριστώ!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ανακάλυψα σήμερα κατά τύχη... Μη θέλοντας να ξυπνήσει το γνωστό σύμπαν βάζοντας μπροστά την μηχανή πρωί, κούμπωσα το Navi που είχε μείνει από μπαταρία, διακόπτης στο on και μέχρι να σπρώξω το μηχανάκι έξω, να τσουλησει μετά τα σπίτια στην κατηφόρα... Το GPS πήρε μπρος και αποφεύχθηκε το ηλίθιο "δεν συγχρονίζεται με το can bus" που παθαίνει αν βάλεις μπροστά όσο είναι κλειστό ακόμα.


kon/nos κάνε μια δοκιμή την επόμενη φορά.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Παίρνω αυτοκίνητο, το είχα αφήσει με λαμπάκι βαθύ, αν κλαπεί να μην πάει μακριά :p


Βάζω στην υπέροχη Google maps της καρδιάς μας με το που μπαίνω μέσα "βενζινάδικα κοντά μου" και η πρώτη αναζήτηση είναι... Στο κέντρο της Αθήνας. Προσπαθώ να καταλάβω τι στο διάολο παίζει και που νομίζει ότι βρίσκομαι και σύντομα καταλαβαίνω ότι έβγαλε πρώτο τον υπερτεράστιο τετραμάλακα που πλήρωσε για διαφήμιση. Να είσαι λίγο αφηρημένος και θα μείνεις στο πουθενά να περιμένεις οδική.

Google μάπες, πολλά χρόνια επιτυχίας...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Updates από Garmin, βλέπω νέους χάρτες τι ωραία τι καλά...

Και πρακτικά δεν κατεβαίνουν, όλη την νύχτα στο express και έμεινε στο 1.2%. Πριν πείτε ότι το ίντερνετ στο χωριό μπλα μπλα μπλα, συνδεδεμένο hotspot στο τάμπλετ, κουτσοδουλεύει πάνω από ένα μεγαμπάιτ το δευτερόλεπτο κατέβασμα.

Αναγκάστηκα να το διακόψω γιατί έπρεπε να πάρω το λαπτοπ σε δουλειά, καθόλου εντυπωσιασμένος από τους σέρβερς. Τώρα το έβαλα πάλι, θέλει πεντέμιση ώρες λέει, αν δεν κολλήσει.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Updates από Garmin, βλέπω νέους χάρτες τι ωραία τι καλά...

[..] Τώρα το έβαλα πάλι, θέλει πεντέμιση ώρες λέει, αν δεν κολλήσει.
Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα μόλις βγαίναν τα καινούργια update για αρκετά χρόνια τώρα. 6 μήνες μετά τα download πάνε πολύ πιο γρήγορα .
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Updates από Garmin, βλέπω νέους χάρτες τι ωραία τι καλά...

Και πρακτικά δεν κατεβαίνουν, όλη την νύχτα στο express και έμεινε στο 1.2%. Πριν πείτε ότι το ίντερνετ στο χωριό μπλα μπλα μπλα, συνδεδεμένο hotspot στο τάμπλετ, κουτσοδουλεύει πάνω από ένα μεγαμπάιτ το δευτερόλεπτο κατέβασμα.

Αναγκάστηκα να το διακόψω γιατί έπρεπε να πάρω το λαπτοπ σε δουλειά, καθόλου εντυπωσιασμένος από τους σέρβερς. Τώρα το έβαλα πάλι, θέλει πεντέμιση ώρες λέει, αν δεν κολλήσει.
Και γιατί κανεις update?
Φοβάσαι μήπως και δεν έχει καινούργιους δρόμους?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Και γιατί κανεις update?
Φοβάσαι μήπως και δεν έχει καινούργιους δρόμους?
Σε γενικές γραμμές είμαι ψυχαναγκαστικός με αυτά, αν βγει νέα έκδοση χαρτών ή και λογισμικού την θέλω :p
Επίσης βρίσκω ενοχλητικά τα μηνύματα "35 αναβαθμίσεις διαθέσιμες ΑΧΑ΅ΙΡΕΥΤΕ ΠΑΤΑ ΤΟ ΚΟΥΜΠΙ".

Έχω αντισταθεί στα νέα Windows οπότε νιώθω ότι κάλυψα την επανάσταση.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το life update σε κάποιες συσκευές σε αναγκάζει να κάνεις.
Δεν το ήξερα αυτό, γιατί έχω γλυτώσει από garmin κλπ ομορφιες.
Θυμάμαι στο zumo που είχα , κάθε update ήταν πισωγυρισμα.
Βασικά γινόταν πιο αργή η συσκευη
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Δεν το ήξερα αυτό, γιατί έχω γλυτώσει από garmin κλπ ομορφιες.
Θυμάμαι στο zumo που είχα , κάθε update ήταν πισωγυρισμα.
Βασικά γινόταν πιο αργή η συσκευη
Παράθεση από το site της Garmin : "A product will be deemed to be out of service and its useful life to be ended if no updates have been downloaded for such product for a period of 24 months or more"

Οκ είναι 2 χρόνια... Απλά και εγώ τα κάνω μόλις βγούν γιατί αλλιώς τα ξεχνάω
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
ΣΗΜΕΡΑ μετά από ούτε θυμάμαι πόσες προσπάθειες, ενημερώθηκε το Navi6. Ενδιαφέρον θα έχει να δω τι θα γίνει με τις επόμενες συσκευές...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το ΧΤ2 μάλλον είναι αυτό που ζητούσαμε, μάλλον γιατί δεν ξέρουμε τα βίτσια του ακόμα.




Ακόμα μια συσκευή, ακόμα μια εφαρμογή.
Garmin drive
Garmin smartphone link
Garmin explore
Garmin tread


Εξαιρετική διαχείριση πόρων. Άσε που πιθανώς όλα αυτά να μπορούσαν να μπουν στο ΧΤ με μια αναβάθμιση...
 
Top Bottom