πληροφοριες για αγραφα, αυχενα νιαλας.

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
αγοραροι,τωρα που πηρα το κλε και εγινε σουπερ τρου αντβε- μαι ας - ,λεμε με 2-3 φιλαρακια,καποιο απτα επομενα σουκου να παρουμε τα τσαντιρια μας και να ανεβουμε αγραφα.
κανενας απο εμας δεν εχει βολταρει εκει,κανενας απο εμας δεν εχει ιδιαιτερη εμπειρια απο χωμα.
εχω ριξει διαβασμα και μπερδευτηκα ακομα περισσοτερο :ha
ειδα τα προτεινομενα σημεια κατασκηνωσης και εχει 1-2 επιλογες στην περιοχη με νερο που μας βολευει.
αν εχω καταλαβει καλα η νιαλα ειναι ανατολικα απτο χωριο αγραφα;
γενικα δεν θελουμε να μπλεξουμε σε ζορικα κομματια οποτε καθε προταση δεκτη μπας και βγαλουμε κανενα προγραμμα στο περιπου.
υγ.ξεκιναμε απο πατρα οποτε πιθανον να ανεβουμε απο καρπενησι για βολτα η αλλιως απο λιμνη κρεμαστων.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
αγοραροι,τωρα που πηρα το κλε και εγινε σουπερ τρου αντβε- μαι ας - ,λεμε με 2-3 φιλαρακια,καποιο απτα επομενα σουκου να παρουμε τα τσαντιρια μας και να ανεβουμε αγραφα.
κανενας απο εμας δεν εχει βολταρει εκει,κανενας απο εμας δεν εχει ιδιαιτερη εμπειρια απο χωμα.
εχω ριξει διαβασμα και μπερδευτηκα ακομα περισσοτερο :ha
ειδα τα προτεινομενα σημεια κατασκηνωσης και εχει 1-2 επιλογες στην περιοχη με νερο που μας βολευει.
αν εχω καταλαβει καλα η νιαλα ειναι ανατολικα απτο χωριο αγραφα;
γενικα δεν θελουμε να μπλεξουμε σε ζορικα κομματια οποτε καθε προταση δεκτη μπας και βγαλουμε κανενα προγραμμα στο περιπου.
υγ.ξεκιναμε απο πατρα οποτε πιθανον να ανεβουμε απο καρπενησι για βολτα η αλλιως απο λιμνη κρεμαστων.
Δες τον χάρτη του πρόσφατου Τροφυ κ είστε μέσα.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Δες τον χάρτη του πρόσφατου Τροφυ κ είστε μέσα.
η δευτερη μερα οντως ειναι κοντα στα μερη που θελουμε να παμε.
ομως δεν εχω ιδεα τι δυσκολια εχουν τα κομματια αυτα πχ. γιαυτο ειπα να ρωτησω.
konkost νιαλα θα ηθελα να παμε,οχι οτι ειναι αυτοσκοπος,αλλα νομιζω αξιζει αφου θα ειμαστε στην περιοχη.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
υγ.ξεκιναμε απο πατρα οποτε πιθανον να ανεβουμε απο καρπενησι για βολτα η αλλιως απο λιμνη κρεμαστων.
Αν προκειτε να ανεβειτε ασφαλτινα μεχρι το χωριο Αγραφα τοτε σας προτεινω αυτην την κλασικη διαδρομη:
Σταθμός Διοδίων Γέφυρας Ρίου-Αντιρρίου προς Νεβρόπολη Αγράφων
Βενζινη να φουλαρετε στον Κρεντη

Απο κρεντη μεχρι το χωριο Αγραφα ειναι μισο-μισο ασφαλτος-χωμα Αλλα το οποιο χωμα ειναι ..."αεροδιαδρονος"
Μετα την Νιαλα και στο κατεβασμα για το εκκλησακι του αγιου Νικολαου οπου και θα πιασετε την ασφαλτο για λιμνη Πλαστηρα υπαρχει ενα μαντρι Οποτε πιθανον να συναντησετε και σκυλια Μην τα φοβηθειτε Εχουν συνηθησει και το πολυ πολυ να σας γαυγισουν μονο

Αν κανω λαθος τοτε στην αναγκη φωναξτε "ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑ" :roflmao:
Ενταξει πλακα κανω, ποτε δεν αντιμετωπισα εκει προβλημα
 
Τελευταία επεξεργασία:

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Αν προκειτε να ανεβειτε ασφαλτινα μεχρι το χωριο Αγραφα τοτε σας προτεινω αυτην την κλασικη διαδρομη:
Σταθμός Διοδίων Γέφυρας Ρίου-Αντιρρίου προς Νεβρόπολη Αγράφων
Βενζινη να φουλαρετε στον Κρεντη

Απο κρεντη μεχρι το χωριο Αγραφα ειναι μισο-μισο ασφαλτος-χωμα Αλλα το οποιο χωμα ειναι ..."αεροδιαδρονος"
Μετα την Νιαλα και στο κατεβασμα για το εκκλησακι του αγιου Νικολαου οπου και θα πιασετε την ασφαλτο για λιμνη Πλαστηρα υπαρχει ενα μαντρι Οποτε πιθανον να συναντησετε και σκυλια Μην τα φοβηθειτε Εχουν συνηθησει και το πολυ πολυ να σας γαυγισουν μονο

Αν κανω λαθος τοτε στην αναγκη φωναξτε "ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑ" :roflmao:
Ενταξει πλακα κανω, ποτε δεν αντιμετωπισα εκει προβλημα
θενξ.
απο αγραφα μεχρι λιμνη πλαστηρα δηλαδη ντεν εχει βενζινη ετσι;ειχα συνηθισει με το στρωμ που εβαζα βενζινη οποτε θελανε οι αλλοι πρωτα και τωρα με τα 15 λιτρα εχω μια ανασφαλεια.
καταλαβα και που ακριβως ειναι το περασμα της νιαλας.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Επίσης εδώ είναι ένα πολύ ωραίο σημείο για διανυκτέρευση...;)
Εκκλησία Προφήτης Ηλίας
Άγραφα 360 73
Prophet Elias Church
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
θενξ.
απο αγραφα μεχρι λιμνη πλαστηρα δηλαδη ντεν εχει βενζινη ετσι;ειχα συνηθισει με το στρωμ που εβαζα βενζινη οποτε θελανε οι αλλοι πρωτα και τωρα με τα 15 λιτρα εχω μια ανασφαλεια.
καταλαβα και που ακριβως ειναι το περασμα της νιαλας.
Απο Κρεντη μεχρι λιμνη πλαστηρα δεν εχει βενζινη
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Επίσης εδώ είναι ένα πολύ ωραίο σημείο για διανυκτέρευση...;)
Εκκλησία Προφήτης Ηλίας
Άγραφα 360 73
Prophet Elias Church
Νομίζω έχει μπει και στον χαρτη που έφταιξε ο Αλντεμπαράν σαν σημείο για κατασκήνωση.
Έχω σαν επιλογή τα δύο τρία μέρη που έχουν προταθεί και βλέπουμε.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Νομίζω έχει μπει και στον χαρτη που έφταιξε ο Αλντεμπαράν σαν σημείο για κατασκήνωση.
Έχω σαν επιλογή τα δύο τρία μέρη που έχουν προταθεί και βλέπουμε.
Δεν νομίζω...
Δεν είναι γνωστό σημειο και δεν το συναντάς στο δρόμο...
Πας επί τούτου...
Ας μας πει βέβαια ο Γιάννης.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Επινιανα υπνο στην εκκλησια μασα δυπλα στην ταβερνα,εχει και δωματια σε πολυ καλες τιμες...
Σωστή επισήμανση.
Ο Κώστας ειναι εγγυηση.
Πέρσι έφαγα κ κοιμήθηκα πολύ φθηνά τέτοια εποχή.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Επινιανα υπνο στην εκκλησια μασα δυπλα στην ταβερνα,εχει και δωματια σε πολυ καλες τιμες...
Στα Επινιανά ρωτήστε τον πάντα φιλόξενο και πρόθυμο να βοηθήσει Κώστα που έχει τον ξενώνα.
Μου είχε κολλήσει με ηλεκτροκόλληση τη σιδερένια βάση οργάνων στο αφρικα750 που μου είχε σπάσει στο πουθενά.
Έχουμε μείνει στο προαύλιο του σχολείου, στη βεράντα του σπιτιού του εκεί δίπλα στον ξενώνα , σε ένα πολύ ωραίο εκκλησάκι λίγο πιο πάνω αλλά από τι έμαθα το έχουν περιφράξει τα τελευταία χρόνια.

Άγια Χώματα !
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Αν θέλετε κι άλλο χώμα υπάρχει πολύ ωραία και μεγάλη χωμάτινη διαδρομή από το χωριό Δρυμώνα μετά το Θέρμο που βγάζει προς Προυσσό.
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Από τον Δρυμώνα για Προυσό πέρασα (σχεδόν) αρχές Αυγούστου στην αρχη του λίγο έξω από τον Δρυμώνα είναι χαλικοδρομος μάλλον το ετοιμάζουν για άσφαλτο αλλά μετά γίνεται πατημενος ωραίος χωματόδρομος στο λίγο που πηγα γιατί το φιλαράκι που ειμασταν παρέα έχει αλλεργία στο χώμα και ούρλιαζε να γυρίσουμε πίσω.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Αν προκειτε να ανεβειτε ασφαλτινα μεχρι το χωριο Αγραφα τοτε σας προτεινω αυτην την κλασικη διαδρομη:
Σταθμός Διοδίων Γέφυρας Ρίου-Αντιρρίου προς Νεβρόπολη Αγράφων
Βενζινη να φουλαρετε στον Κρεντη

Απο κρεντη μεχρι το χωριο Αγραφα ειναι μισο-μισο ασφαλτος-χωμα Αλλα το οποιο χωμα ειναι ..."αεροδιαδρονος"
Μετα την Νιαλα και στο κατεβασμα για το εκκλησακι του αγιου Νικολαου οπου και θα πιασετε την ασφαλτο για λιμνη Πλαστηρα υπαρχει ενα μαντρι Οποτε πιθανον να συναντησετε και σκυλια Μην τα φοβηθειτε Εχουν συνηθησει και το πολυ πολυ να σας γαυγισουν μονο

Αν κανω λαθος τοτε στην αναγκη φωναξτε "ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑ" :roflmao:
Ενταξει πλακα κανω, ποτε δεν αντιμετωπισα εκει προβλημα
επειδη χαζευω λιγο τον χαρτη που μου εστειλες και γενικα κοιταω διαδρομες απο και προς τα αγραφα,η παρακαμψη που εχεις βαλει απο φραγκιστα μεσω βινιανης και χρυσω για να πας αγραφα αξιζει;αποτι βλεπω ειναι ασφαλτος,τουλαχιστον οσον με αφηνει να δω.γινεται καποια στιγμη χωματοδρομος;
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
επειδη χαζευω λιγο τον χαρτη που μου εστειλες και γενικα κοιταω διαδρομες απο και προς τα αγραφα,η παρακαμψη που εχεις βαλει απο φραγκιστα μεσω βινιανης και χρυσω για να πας αγραφα αξιζει;αποτι βλεπω ειναι ασφαλτος,τουλαχιστον οσον με αφηνει να δω.γινεται καποια στιγμη χωματοδρομος;
Tον χαρτη τον διορθωσα
Σορρυ αλλα μετα το πρωτο λινκ που εβαλα παρατηρησα οτι το google maps εκανε τα δικα του και αυτοβουλως πηγαινε Αγραφα μεσω Χρυσως
Σας προτεινω λοιπον να πατε στα Αγραφα απο την κλασικη διαδρομη διπλα στον Αγραφιωτη (λογικα αν πατησεις στο λινκ Σταθμός Διοδίων Γέφυρας Ρίου-Αντιρρίου προς Νεβρόπολη Αγράφων θα πρεπει να την δεις) Και αυτο γιατι μιας και ειπες οτι δεν εχετε εμπειρεια στο χωμα ισως να ζοριζοσασταν σε καποια σημεια Και ειχε και πολλα χλμ χωμα αγνωστης καταστασης
 
Top Bottom