Άγιος Πέτρος - Μονή Παναγίας Μαλεβής

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Γιατί θέλεις φωτογραφικη δεν κατάλαβα. ...
Γιατι... η Olympus ειναι ουτε λιγο ουτε πολυ...επιασε τα 10 ετη ζωης...εχει ξεπεραστειως dslr σε δυνατοτητες κατα πολυ και πλεον νοιωθω καποιες φορες "νοσταλγος φωτογραφος"...Βεβαια απο την αλλη no money no honey που λενε αλλά "φταιει"και η ιδια η Ε500 που δεν μου δινει ενα λογο "καλο" να την αλλαξω αφου τα κλικ πιστευω οτι με ικανοποιουν και αντεχουν ακομα και με μια "χειρα βοηθειας" απο CS5 στα πιο δυσκολα,κατι γινεται...Τωρα καθ'εαυτου,ποσο καλα αντεχουν ως φωτογραφιες εκ του αποτελεσματος, ισως ενας πιο ειδικος μπορει να πει...Εγω ειμαι στο "ναι μεν αλλά"...αλλά οσο το λεω τοσο την εχω παρει παντου μαζι και δεν κανει κιχ,και ισα-ισα γεμιζω το ψηφιακο Αλμπουμ με φωτο και με την αμεριστη βοηθεια της...
Δεν ξερω Κωστα ισως ενας αερας ανανεωσης με κατι πιο φρεσκο,καλυτερο σε δυνατοτητες και πιο συγχρονο...αυτος να ειναι ο πραγματικος λογος.
Εχω ηδη μια Canon EOS500 αναλογικη στο "ραφι" των αναμνησεων,ισως καποια στιγμη τής κανει παρεα και η αλλη 500αρα της Olympus...δυσκολο στην παρουσα αλλά ιιισως καποια στιγμη το δω
...γι'αυτο και δεν το "φωναζω" αλλά το λεω πιο χαμηλοφωνα...για να το θυμαμαι αλλά γιατι δεν ειναι της ωρας...:sorry:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Χαχαχα
Γι αυτο οταν σου ειπα προσεχε μην πεσει απ τη σελα, ειπες αστην μπας και πεσει ...
Απαιχτος:p:p:p:p
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μπραβο παιδες...ωραια περασατε...

Στην επομενη ευχομαι να ειμαστε μαζι σας..

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μακαρι Γιωργη!!!
Θα γινουν κι αλλα μονοημερα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ευχαριστώ. . .....δεν θα πάρω.
Προτιμώ τις φώτο μας....
Γιατί θέλεις φωτογραφικη δεν κατάλαβα. ...

Σταλθηκε απο advφον!!!

Να σου πω την αμαρτία μου?


Γι αυτό ήθελα κι άλλους μαζί μας.....
Όλο και κάποιος θα τράβαγε καμιά φώτο της προκοπής:D:D:D:D:D
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τώρα που βρήκα λίγο χρόνο, να πούμε και καμιά λεπτομέρεια.....
Όλοι άψογοι στο ραντεβού, τόσο στα Μέγαρα (που πράγματι βολεύει αν πρόκειται για Πελοπόννησο) όσο και στην Κορίνθου -Τριπόλεως με τον Κώστα και το Γιάννη από Πάτρα κι Αίγιο αντίστοιχα.
Με συνοπτικές διαδικασίες φτάσαμε στους Μύλους και μετά από ένα καφεδάκι στα όρθια, την κάναμε για Παρθένι. Εκεί έγινε και μια λανθασμένη επιλογή σε σχέση με το φουλάρισμα για το 650 του Κώστα. Τα επόμενα βενζινάδικα ήταν κλειστά και κατέβηκε στο Άστρος με αναθυμιάσεις και +3 λίτρα από το γαμπρό του:D.
Κωλοσούρτης - Αχλαδόκαμπος είναι μηχανόδρομοι....
Οι 4-5 πρώτες μηχανές τους ευχαριστηθήκαμε δεόντως!!!!:ok::ok::ok:
Ο Γιώργης με το επετειακό 1200αρι έφυγε μπροστά κι από πίσω ο ελέφαντας σε αρκετή όμως απόσταση. Ο Γιώργης πήγαινε το 1200 τέρμα;)
Τραινάκι πίσω από το Χάρη (@sirax ), εγώ κι ο Στράτος (@Strats )δικάβαλοι, σβέλτοι, αλλά μέσα στο πλαίσιο της ασφάλειας. Χωρίς πολλά φρένα, οδηγούσαμε με ροή και το τοπίο δε στάθηκε ικανό να μας σταματήσει για φώτο, αντίθετα με την πατρινή παρέα που μας έδωσε και μια άποψη του Κωλοσούρτη και καλά έκανε!!!:ok::ok:

Φτάσαμε γρήγορα στο Παρθένι όπου η διαδρομή θα ακολουθούσε ανατολική πορεία. Ευθύς αμέσως στένεψε κιόλας και ο ρυθμός έπεσε, αναπόφευκτα.
Ανηφορίζαμε και στένευε, ανηφορίζαμε και πρασίνιζε....
Δάσος Δενδρόκεδρων...., φτάναμε Αγ. Πέτρο. Όλα ήθελα να τα τραβήξω φώτο! (γι αυτό action camera:cool: ).
Φτάσαμε στη Μονή, βγήκαν φώτο (ευχαριστούμε @The Doctor , @giamil , @Βεδουίνος ) ο καθείς προσευχήθηκε για τους λόγους του και όλοι μας για όλους εσάς/εμάς που ταξιδεύουμε.

Εντός χρονικού σχεδιασμού αναχωρήσαμε για Καρυές , για να στρώσουμε τα στομάχια.... Ήταν ήδη 14:00. Εκεί φάγαμε και τη μοναδική μπόρα, μπήκαν αδιάβροχα (δε βγήκαν φώτο , αλλά θα έπρεπε.. είχαμε γέλιο:p:p:p:p), μου έπεσε η μηχανή σταματημένος (δεν έβαλα σταν:D:D:D:D) αλλά τη σήκωσα πριν προλάβουν να κράξουν οι γνωστοί άγνωστοι:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:.
Στη συνέχεια ταβέρνα, άπλωμα-στέγνωμα, φώτο, καλαμπούρι και λοιπά που είναι απαραίτητα στο δέσιμο της παρέας και ουσιαστικά, ήταν και η ώρα που γνωριστήκαμε μεταξύ μας.
Έγινε και μια μετάγγιση με λάστιχο στο πεινασμένο 650 και φύγαμε για Βαρβίτσα-Βαμβακού-Καστάνιτσα-Άστρος. Η πατρινή παρέα, το έκοψε για Τρίπολη (και σωστά, λόγω ώρας και βρεγμένων δρόμων) για να επιστρέψει στα πάτρια εδάφη.

Έχοντας υπόψη μου ότι ο Χάρης είναι πίσω, ξεκινάω με σβέλτο ρυθμό, όσο επέτρεπαν οι βρεγμένοι δρόμοι. Ούτε ο Γιώργος πέρασε εκεί και καλά έκανε.... Μεγάλα παιδιά, είπαμε:)
Φτάνοντας Βαμβακού και έτοιμος να αλλάξω πορεία για να συναντήσω το δρόμο προς Καστάνιτσα, ακούω κόρνες, φώτα κλπ...
Ο φιλάρας μου ο Γιώργος (γνωστός για τα χασίματά του, όχι γιατί δεν ξέρει, αλλά γιατί πάει αέρα και σύμφωνα με το δρόμο που του "κάθεται" καλά στο μάτι για να πηγαίνει τέζα...:D ), μου λέει "όχι από εκεί, γύρνα πίσω έχει τον κανονικό (=μεγάλο ...) δρόμο". Νόμισα ότι του το είπε ο Χάρης κι ότι το στενό που θα έστριβα είχε θέμα....



Εδω βλέπετε το πίσω-μπρος στη Βαμβακού. Στα 400 μέτρα μπροστά μας ήταν ο κανονικός δρόμος....
ΑΜ δε!
Ο Χάρης είχε μείνει πολύ πίσω με το Σταύρο, που είχε το θέμα με το στομάχι και τον πυρετό, αλλά δεν είχε πει και πολλά.
Το αποτέλεσμα ήταν ένας μεγαλοπρεπέστατος κύκλος καμιά 50χιλιομέτρων και 1 ώρας επιπλέον στο δρόμο:inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:



Εδώ βλέπετε τον κύκλο μας....Κανονικά θα κάναμε το μικρό καφέ κομματάκι:D
Σε καλό όμως, μιας και είδαμε ωραία χωριά και η διαδρομή ήταν άκρως αποζημιωτική:)
Φτάνοντας στην Καστάνιτσα επικοινωνήσαμε και με Σταύρο-Χάρη, οι οποίοι έπιναν καφέ στο παράλιον Άστρος:laugh::laugh::laugh::laugh: κι ας ήταν οι ουραγοί:inlove::inlove::inlove::inlove:.
Όλα τα λεφτα η κατάβαση από Καστάνιτσα!!!
Φιδίσιος δρόμος που δεν ισιώνει κι έχει κατωφέρεια σε κάποια σημεία, πάνω από 20%...:eek:



Το φαράγγι της Μαζάς (ή κάπως έτσι...:D) πανέμορφο, άγριο , επιβλητικό και στολισμένο με ομίχλη!!! Δεν έπαιζε φώτο εκεί! Τι να βγάλεις? Πώς θα φαίνεται? Χωράει στο κάδρο?...
Άστο, ας μείνει χαραγμένο για πάντα στο μυαλό:):):):)
Από ψηλά βλέπαμε μόνο τα πρώτα 50-60 μέτρα κάτω μας. Σαν να αιωρούμουν σε στρώμα...... ευτυχώς πάνω στο δρόμο η ορατότητα δεν περιορίστηκε ενοχλητικά.
Και μετά, συνάντηση-σύζευξη και γέλιο, πειράγματα στον τελευταίο καφέ της ημέρας.


Forester- Μαίρη, Γιώργος, Γιάννης - Γιούλη
The Doctor- ΤΡΕΛΟΚΟΡΙΤΣΟ- κι ο απίστευτος πατέρας της
Giamil και Δημήτρης
Strats και Αntonia
John egio και Γιάννα
Βεδουίνος και Εύη
Χάρης

11 μηχανές, 17 νοματαίοι




γράψαμε 489χλμ (ούτε 500 πάλι.... φαγωθήκατε!!! ):rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:




και κάναμε αυτό το κυκλάκι στον Πάρνωνα, αφήνοντας βέβαια πολλλαααααααα μα πολλά χρωστούμενα;)


Και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους!!!
Και εις άλλα με υγεία :yew:

:biker::biker::biker::biker::biker::biker:


Εδώ με τους δύο guest stars:):):)
Κώστας.... μακάρι να φτάσουμε τα χρόνια του και να έχουμε τη σπιρτάδα και το ταπεραμέντο του!!! 1200respect:hailbig:



Αλληλοφωτογραφίζοντας....






μπουγάδα.......







Η κυρία:yew:







-Καλά, τι του βάζεις και πάει έτσι???
-Τίποτα ιδιαίτερο... το λαμπάκι του λαδιού άναψε όταν πήγαινα τέζα:woot::woot::woot::woot::woot:







Ο Στράτος με ύφος: "Φωτογράφιζε Λέλο και θα σε συγυρίσω εγώ στις στροφές....":p:p:p:p:p:p





The end ( από μένα...., όποιος έχει βαράει κατά δοκούν!!!):yew::yew::yew::yew:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Να σταθώ σε αυτό που ειπες Θοδωρή... "αφησαμε πολλά χρωστουμενα στον Πάρνωνα...". Εις το επανιδειν.:)
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Παλιά πρόταση μου, ξέρει ο μανιακ, διήμερο στον Παρνωνα.
Έχει πολλά τιπς, διαδρομών, διαμονής κλπ
....κ με αναβαση στην ψηλότερη κορυφή για τούς τολμηρούς ...

Να δούμε πως θα ταίριαζε....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Παλιά πρόταση μου, ξέρει ο μανιακ, διήμερο στον Παρνωνα.
Έχει πολλά τιπς, διαδρομών, διαμονής κλπ
....κ με αναβαση στην ψηλότερη κορυφή για τούς τολμηρούς ...

Να δούμε πως θα ταίριαζε....
kοιταξε την ατζεντα σου.....:p
αν σου βγαινει κανενα Σ/Κ...μεσα στο νοεμβρη, το κανονιζουμε
ευκολα πραγματα;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
kοιταξε την ατζεντα σου.....:p
αν σου βγαινει κανενα Σ/Κ...μεσα στο νοεμβρη, το κανονιζουμε
ευκολα πραγματα;)

Νοέμβρη μαρή τρελή?????:pointu::pointu::pointu::pointu::pointu:



ΟΚ, μέσα εγώ για να μη με λέτε λούγκρα:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:,



ΥΓ: Θ' ανέβω με το forester και αλυσίδες;););)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν είναι για σένα. ..
Βγάλε τις αλυσιδες:p

Σταλθηκε απο advφον!!!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Παλιά πρόταση μου, ξέρει ο μανιακ, διήμερο στον Παρνωνα.
Έχει πολλά τιπς, διαδρομών, διαμονής κλπ
....κ με αναβαση στην ψηλότερη κορυφή για τούς τολμηρούς ...

Να δούμε πως θα ταίριαζε....
:thinking:...............................:yew: Για να δουμε...καλο ακουγεται.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ωραία βόλτα!
Ελπίζω στην επόμενη να καταφέρω να είμαι κι εγώ μαζί σας.

Βόλτες γίνονται και πάντα θα γίνονται , ειδικά σε τούτη την παρέα, που δεν είναι μόνο διαδυκτιακή και vitrual, αλλά ζωντανή και με δράση!
Μείνε συντονισμένος και βρεθούμε:)
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Βόλτες γίνονται και πάντα θα γίνονται , ειδικά σε τούτη την παρέα, που δεν είναι μόνο διαδυκτιακή και vitrual, αλλά ζωντανή και με δράση!
Μείνε συντονισμένος και βρεθούμε:)
Θοδωρή καλημέρα !! Μέρα με την μέρα βλέπω την Μοτοπαρέα :pc:...σε καινούρια Μοτοδράση πολλά like σε όλους είναι λίγο !!
 
Top Bottom