Άλλο ένα "θεματάκι" με τον άξονα των GS

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να πω και εγω την ταπεινη μου γνωμη, για τον αξονα, οχι μονο των gs....αλλα ολων των εταιρειων.
Η φθορα στα ρουλεμαν του αξονα, ειναι πολυ μεγαλη οταν ταξιδευουμε δικαβαλοι, τριβαλιτσοι με ταχυτητες πανω απο 160 χλμ.
Σουζες, παντιλικια κλπ καγκουριες.....και φυσικα η συντηρηση, ελεγχος, που λεει πιο πανω το μουτρο.

ο δικος μου αξονας....χαλασε μετα απο 155000 χλμ, τα οποια ειχαν αρκετο χωμα, λασπη, νερα, ευθειες, στροφες, τελικες και κοντρες με το πουλι:p:p:p:p
το κοστος των 120 ευρω (λογω Χαρη και e-bay)....ειναι αστειο, αν σκεφτουμε ποσα αλυσιδογραναζα θα ειχα αλλαξει σε αυτα τα χλμ και την συγκεκριμενη χρηση.

η αληθεια ειναι οτι μπορεις να σπασεις τα ρουλεμαν διαφορικου και σε μια μονο βολτα........
ξερω πολλους που μπορουν:D:D:D
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Να πω και εγω την ταπεινη μου γνωμη, για τον αξονα, οχι μονο των gs....αλλα ολων των εταιρειων.
Η φθορα στα ρουλεμαν του αξονα, ειναι πολυ μεγαλη οταν ταξιδευουμε δικαβαλοι, τριβαλιτσοι με ταχυτητες πανω απο 160 χλμ.
Σουζες, παντιλικια κλπ καγκουριες.....και φυσικα η συντηρηση, ελεγχος, που λεει πιο πανω το μουτρο.

ο δικος μου αξονας....χαλασε μετα απο 155000 χλμ, τα οποια ειχαν αρκετο χωμα, λασπη, νερα, ευθειες, στροφες, τελικες και κοντρες με το πουλι:p:p:p:p
το κοστος των 120 ευρω (λογω Χαρη και e-bay)....ειναι αστειο, αν σκεφτουμε ποσα αλυσιδογραναζα θα ειχα αλλαξει σε αυτα τα χλμ και την συγκεκριμενη χρηση.

η αληθεια ειναι οτι μπορεις να σπασεις τα ρουλεμαν διαφορικου και σε μια μονο βολτα........
ξερω πολλους που μπορουν
:D:D:D

Έτσι και χειρότερα:cool:
 

Tasos GS

Μέλος
Περιοχή
40.254367, 23.266577 Ν.Μουδανια
Όνομα
ΤΑΣΟΣ
Μοτό
R 1200 GS
η φωτογραφία δείχνει ότι έχει σπασμένο ακρω απο το μόνο μπράτσο ψαλίδι, γιατί

αναφέρεστε στον άξονα κίνησης, από εκεί ξεκίνησε αυτό που φαίνεται;
 
Τελευταία επεξεργασία:

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Να πω και εγω την ταπεινη μου γνωμη, για τον αξονα, οχι μονο των gs....αλλα ολων των εταιρειων.
Η φθορα στα ρουλεμαν του αξονα, ειναι πολυ μεγαλη οταν ταξιδευουμε δικαβαλοι, τριβαλιτσοι με ταχυτητες πανω απο 160 χλμ.
Σουζες, παντιλικια κλπ καγκουριες.....και φυσικα η συντηρηση, ελεγχος, που λεει πιο πανω το μουτρο.

ο δικος μου αξονας....χαλασε μετα απο 155000 χλμ, τα οποια ειχαν αρκετο χωμα, λασπη, νερα, ευθειες, στροφες, τελικες και κοντρες με το πουλι:p:p:p:p
το κοστος των 120 ευρω (λογω Χαρη και e-bay)....ειναι αστειο, αν σκεφτουμε ποσα αλυσιδογραναζα θα ειχα αλλαξει σε αυτα τα χλμ και την συγκεκριμενη χρηση.

η αληθεια ειναι οτι μπορεις να σπασεις τα ρουλεμαν διαφορικου και σε μια μονο βολτα........
ξερω πολλους που μπορουν:D:D:D
Ακριβως!!!!!
 

DoctorAbo

Μέλος
Περιοχή
Aθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS 04

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4




Αναφέρονται μερικά περιστατικά σε Αγγλία και Ελβετία σπασίματος του άξονα στην άρθρωση.

https://www.facebook.com/groups/GSeurope/?fref=nf
Συγγνωμη, αλλα να προσεχουμε λιγο τι μεταφερουμε..
Οι ανθρωποι στο κειμενο του fb μιλουν για σπασμενο swingarm που ειναι το καβουκι μεσα στο οποιο περιστρεφεται ο αξονας και οχι ο ιδιος.
Και το οποιο στη φωτο του Αγγλου ειναι τιγκα οχι απλα στη σκουρια αλλα στη προχωρημενη διαβρωση κοντα στο σημειο που κοπηκε.
Η εταιρεια BMW δεν παραγει...ταχυπλοα, μηχανακια φτιαχνει.

Σημ.
Ο αξονας μπορει να μην εσπασε καν αλλα να ξεκουμπωσε απο την εξοδο του σαζμαν
στην προσπαθεια του να ακολουθησει swingarm και γωνιακη μεταδοση(διαφορικο το λενε καποιοι) στη νεα τους θεση!!
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Μεγάλε εσύ έχεις Χόνδα ... τι σκας? Άσε εμάς να σκάμε που έχουμε μπεμβέ :p:D
Σκάω γιατί είσαι αδελφός και νοιάζομαι για σένα.......... :yew:

Συγγνωμη, αλλα να προσεχουμε λιγο τι μεταφερουμε..
Πασχάλη, για αυτόν ακριβώς τον λόγο το μετέφερα φίλε, για ενημέρωση (και δική μου) από όσους γνωρίζουν περισσότερα επί του θέματος.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Πηραμε κι αλλες πληροφοριες για το σημειο απο το μηχανικο μου.
Στο στρογγυλο καπακι με τα τρια βιδακια που βλεπουμε απο δεξια υπαρχει εσωτερικα ενα ρουλεμαν.
Το καπακι εχει ενα δοντι 1-2 εκατοστα που μπαινει μεσα στο ρουλεμαν κι εκει στηριζεται και το μπρατσο(swingarm).
To ιδιο γινεται και στην αριστερη πλευρα.
Τα ρουλεμαν αυτα ελεγχονται για τζογους σε καθε περιοδικη συντηρηση, και αν πρεπει αλλαζονται με χαμηλο κοστος.
Επισης ειναι αδυνατον να μην προειδοποιησει η μοτο με παραξενη οδικη συμπεριφορα πριν το ρουλεμαν διαλυθει και δουμε αυτη την εικονα.
Συμφωνα παλι με τον ιδιο, ο αξονας απλα ξεκουμπωσε απο το σαζμαν και ακολουθησε το μπρατσο στη νεα του γωνια.

:)
 

DoctorAbo

Μέλος
Περιοχή
Aθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS 04
Σκάω γιατί είσαι αδελφός και νοιάζομαι για σένα.......... :yew:
Aφού σούχω πει ρε κολλητέ, το εργαλείο είναι όαση, δε σπάει δε χαλάει, σηκώνει βάρη & δε κλατάρει ... πως να στο εξηγήσω.
Αρκεί να το οδηγάς όπως του αξίζει, σαν Scania Σαράντατριο ....... :D
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom