Άξονας R1150GS ADVENTURE

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Λεωνίδα, αν ο άξονας μετά την επισκευή είναι ζυγισμένος και δεν προκαλεί κραδασμούς, άφησε τον όπως είναι.
Στοίχημα πως θα κρατήσει περισσότερα χιλιόμετρα από κάποιον άλλον.
Σκέψου πως ο μάστορας επισκευάζει άξονες για τρακτέρ και φορτηγά που αντιμετωπίζουν δεκαπλάσια φορτία.
Όσο για το αισθητικό κομμάτι κλαιν μαιν.
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Λεωνίδα, αν ο άξονας μετά την επισκευή είναι ζυγισμένος και δεν προκαλεί κραδασμούς, άφησε τον όπως είναι.
Στοίχημα πως θα κρατήσει περισσότερα χιλιόμετρα από κάποιον άλλον.
Σκέψου πως ο μάστορας επισκευάζει άξονες για τρακτέρ και φορτηγά που αντιμετωπίζουν δεκαπλάσια φορτία.
Συμφωνώ μαζί σου γιατί όντως φτιάχνει για φορτηγά κ τρακτέρ Νότη.
Μένει να βρεθεί κάποιος να τον ζυγίσει για να το σιγουρεψω ότι είναι οκ γιατί όπως έχω προαναφει δεν είναι ζυγισμένος.
Έχω σύσταση για Ασπρόπυργο από φίλο συμφοριτη όπου θα τον πάω τις επόμενες μέρες κ θα δούμε.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Συμφωνώ μαζί σου γιατί όντως φτιάχνει για φορτηγά κ τρακτέρ Νότη.
Μένει να βρεθεί κάποιος να τον ζυγίσει για να το σιγουρεψω ότι είναι οκ γιατί όπως έχω προαναφει δεν είναι ζυγισμένος.
Έχω σύσταση για Ασπρόπυργο από φίλο συμφοριτη όπου θα τον πάω τις επόμενες μέρες κ θα δούμε.
Γράψε πληροφορίες, μαγαζί κλπ... Να ξερουμε
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Δεν ειναι και κατι το τοσο τρομερο, αν ο αξονας εχει θεματα ζυγισματος προκαλει κραδασμους που θα πρεπει σε μια μοτοσυκλετα ειδικα να ειναι αρκετα αισθητοι αν ειναι προβλημα. Τωρα οταν μιλαμε για μικρης διαμετρου αξονες, η αναγκη για ζυγοσταθμιση ειναι αρκετα μικροτερη προφανως. Επισης, πολυ αμφιβαλω αν ζυγοσταθμιζουν με καποιο τροπο τετοια μικρα αξονακια.
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Άσχετο με μηχανές, σχετικό με άξονες ...

άλλαξα σταυρούς και ζυγοστάθμισα τον άξονα του φιατ παντα μου εδώ:
είχα δώσει 120 ευρώ αν θυμάμαι καλά πρίν μερικά χρόνια ...
και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος.

ΛΕΩΝΙΔΑΣ. Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις

ΒΙΑΞΩΝ. ΤΣΙΝΤΖΙΛΩΝΗΣ ΑΡΓΥΡΗΣ. ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ - ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΙΣΕΙΣ ΚΕΝΤΡΙΚΩΝ ΑΞΟΝΩΝ EMAIL : ar.viaxon@gmail.com Φαξ : 2105142240


 

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Συμφωνώ μαζί σου γιατί όντως φτιάχνει για φορτηγά κ τρακτέρ Νότη.
Μένει να βρεθεί κάποιος να τον ζυγίσει για να το σιγουρεψω ότι είναι οκ γιατί όπως έχω προαναφει δεν είναι ζυγισμένος.
Έχω σύσταση για Ασπρόπυργο από φίλο συμφοριτη όπου θα τον πάω τις επόμενες μέρες κ θα δούμε.
Ασπρόπυργο έχει τα πάντα φίλε.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Άσχετο με μηχανές, σχετικό με άξονες ...

άλλαξα σταυρούς και ζυγοστάθμισα τον άξονα του φιατ παντα μου εδώ:
είχα δώσει 120 ευρώ αν θυμάμαι καλά πρίν μερικά χρόνια ...
και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος.

ΛΕΩΝΙΔΑΣ. Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις

ΒΙΑΞΩΝ. ΤΣΙΝΤΖΙΛΩΝΗΣ ΑΡΓΥΡΗΣ. ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ - ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΙΣΕΙΣ ΚΕΝΤΡΙΚΩΝ ΑΞΟΝΩΝ EMAIL : ar.viaxon@gmail.com Φαξ : 2105142240


Τζιτζιλώνη θα γίνει....
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Συμφωνώ μαζί σου γιατί όντως φτιάχνει για φορτηγά κ τρακτέρ Νότη.
Μένει να βρεθεί κάποιος να τον ζυγίσει για να το σιγουρεψω ότι είναι οκ γιατί όπως έχω προαναφει δεν είναι ζυγισμένος.
Έχω σύσταση για Ασπρόπυργο από φίλο συμφοριτη όπου θα τον πάω τις επόμενες μέρες κ θα δούμε.
Αυτο ειναι και το προβλημα.
Ολοι αυτοι που φτιαχνουν αξονες στην επαρχια, για τρακτερ και φορτηγα, ΠΟΤΕ δεν τους ζυγοσταθμιζουν, γιατι ¨δεν χρειαζεται¨ (το σωστο ειναι να ζυγοσταθμιζονται ολοι οι αξονες, ειτε μικροι ειτε μεγαλοι).
Δεν περιστρεφεται με τις ιδιες στροφες ο αξονας της μηχανης, με αυτον του πχ τρακτερ!

(Στο χωριο του πεθερου μου, στην κωπαϊδα μεσα), αν σπασει σταυρος απο τρακτερ ή συλλεκτικης στο χωραφι μεσα, τον αλλαζουν εκει, επι τοπου. Ζυγοσταθμιση, εννοειται πως δεν.... αλλα δεν παιζει και ρολο σε αυτα τα μηχανηματα τοσο!!!!)
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Άσχετο με μηχανές, σχετικό με άξονες ...

άλλαξα σταυρούς και ζυγοστάθμισα τον άξονα του φιατ παντα μου εδώ:
είχα δώσει 120 ευρώ αν θυμάμαι καλά πρίν μερικά χρόνια ...
και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος.

ΛΕΩΝΙΔΑΣ. Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις

ΒΙΑΞΩΝ. ΤΣΙΝΤΖΙΛΩΝΗΣ ΑΡΓΥΡΗΣ. ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ - ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΙΣΕΙΣ ΚΕΝΤΡΙΚΩΝ ΑΞΟΝΩΝ EMAIL : ar.viaxon@gmail.com Φαξ : 2105142240


Άλλο Φιατ άλλο ΠΕ εν Φε...
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Άσχετο με μηχανές, σχετικό με άξονες ...

άλλαξα σταυρούς και ζυγοστάθμισα τον άξονα του φιατ παντα μου εδώ:
είχα δώσει 120 ευρώ αν θυμάμαι καλά πρίν μερικά χρόνια ...
και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος.

ΛΕΩΝΙΔΑΣ. Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις

ΒΙΑΞΩΝ. ΤΣΙΝΤΖΙΛΩΝΗΣ ΑΡΓΥΡΗΣ. ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ - ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΙΣΕΙΣ ΚΕΝΤΡΙΚΩΝ ΑΞΟΝΩΝ EMAIL : ar.viaxon@gmail.com Φαξ : 2105142240


Αν στον Ασπρόπυργο μου πουν μα μου σου μου του θα πάω κ στον τζιτζιλωνη,το όνομα του κάτι μου λέει ότι θα τον κάνει τζιτζι :D
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Αυτο ειναι και το προβλημα.
Ολοι αυτοι που φτιαχνουν αξονες στην επαρχια, για τρακτερ και φορτηγα, ΠΟΤΕ δεν τους ζυγοσταθμιζουν, γιατι ¨δεν χρειαζεται¨ (το σωστο ειναι να ζυγοσταθμιζονται ολοι οι αξονες, ειτε μικροι ειτε μεγαλοι).
Δεν περιστρεφεται με τις ιδιες στροφες ο αξονας της μηχανης, με αυτον του πχ τρακτερ!

(Στο χωριο του πεθερου μου, στην κωπαϊδα μεσα), αν σπασει σταυρος απο τρακτερ ή συλλεκτικης στο χωραφι μεσα, τον αλλαζουν εκει, επι τοπου. Ζυγοσταθμιση, εννοειται πως δεν.... αλλα δεν παιζει και ρολο σε αυτα τα μηχανηματα τοσο!!!!)
Άσχετο αλλά τι τρακτέρ είπαμε έχει ο πεθερός κ το πιο άσχετο,από ποιο χωριό είναι?
Κ όπως λένε κ στα χωριά.... Τίνος είσαι εσύ? :laugh::laugh:
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Πέρασα σήμερα μια βόλτα από έναν φίλο μου παλιό μηχανικό που έχει βγει στη σύνταξη και φτιάχνει μόνο μηχανάκια φίλων.

Είχε ένα 1200gs που του είχε αλλάξει σταυρούς στον άξονα, ούτε κόψιμο ούτε κόλλημα χρειάζεται μου είπε

Επίσης μου είπε ότι αμα κολλήσεις τον Σταύρο τον κατέστρεψες


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πέρασα σήμερα μια βόλτα από έναν φίλο μου παλιό μηχανικό που έχει βγει στη σύνταξη και φτιάχνει μόνο μηχανάκια φίλων.

Είχε ένα 1200gs που του είχε αλλάξει σταυρούς στον άξονα, ούτε κόψιμο ούτε κόλλημα χρειάζεται μου είπε

Επίσης μου είπε ότι αμα κολλήσεις τον Σταύρο τον κατέστρεψες


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ασχολειτε ακόμα με τέτοιες επισκευες?
 

notakos600

Μέλος
Περιοχή
Ασπρόπυργος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
HONDA C50
Πέρασα σήμερα μια βόλτα από έναν φίλο μου παλιό μηχανικό που έχει βγει στη σύνταξη και φτιάχνει μόνο μηχανάκια φίλων.

Είχε ένα 1200gs που του είχε αλλάξει σταυρούς στον άξονα, ούτε κόψιμο ούτε κόλλημα χρειάζεται μου είπε

Επίσης μου είπε ότι αμα κολλήσεις τον Σταύρο τον κατέστρεψες


Sent from my iPhone using Tapatalk
Προφανώς εννοεί πως μετά τα κολλήματα δεν ζυγιζεται στον αιώνα τον απαντα.
Όπως γράφτηκε και πιο πάνω, με πόσες στροφές το λεπτό γυρίζει ο άξονας μιας φρεζας κομπλαρισμενης σε τρακτέρ και με πόσες ο άξονας ενός GS.
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Προφανώς εννοεί πως μετά τα κολλήματα δεν ζυγιζεται στον αιώνα τον απαντα.
Όπως γράφτηκε και πιο πάνω, με πόσες στροφές το λεπτό γυρίζει ο άξονας μιας φρεζας κομπλαρισμενης σε τρακτέρ και με πόσες ο άξονας ενός GS.
Είπε ότι αν κολλήσεις τον σταυρο χαλάνε τα ρουλεμάν του η κάτι τέτοιο


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Βασικά ο σταυρός είχε φαγωθεί το άφησα κ έγινε χειρότερα η ζημιά.(φταίω)
Επισκευάστηκε αλλά δεν το εμπιστεύομαι όπως το έκαναν.
Οι φωτογραφίες είναι από μηχανή φίλου

















Κάνε ότι σε φωτίσει ο Θεός

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Είπε ότι αν κολλήσεις τον σταυρο χαλάνε τα ρουλεμάν του η κάτι τέτοιο


Sent from my iPhone using Tapatalk
Κυριως την ακουνε τα τσιμουχακια/o'ring που εχει αναμεσα στις αρθρωσεις του, για να συγκρατουν το γρασσακι που εχει.
Αν κανεις μεγαλα τσιμπηματα (και ανεβει αρκετα η θερμοκρασια του), τοτε μπορει εκτος των αλλων, να την ακουσουν και τα ρουλεμενακια του!!!!
 
Top Bottom