Έκδοση carnet de passage στην Ελλάδα

kpapageo

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
NC700X
Καλησπέρα σε όλους.

Μιας και πλέον η ΕΛΠΑ δεν εκδίδει carnet de passage, το γνωστό πολύπτυχο, τους πήρα τηλέφωνο να δω τι εναλλακτική υπάρχει. Ο 1ος υπάλληλος με πέρασε σε έναν άλλο και ο 2ος μου είπε οτι εκδίδεται στην Λάρισα πλέον και μου έδωσε ένα τηλέφωνο. Με τον τελευταίο άνθρωπο που μίλησα μου είπε ότι όντως ασχολείται εκείνος, ότι κοστίζει 140€ (πέρα από την εγγύηση) και ότι βγαίνει σε 2-3 μέρες. Η ADAC από την άλλη χρεώνει 250€ (350€ αν δεν είσαι μέλος ομοσπονδίας αναγνωρισμένης από την FIA) και θέλει μίνιμουμ 4 εβδομάδες για να εκδοθεί.

Έχει κανείς εμπειρία από τον ντόπιο; Too good to be true μου φαίνεται.
 

kpapageo

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
NC700X
Απαντάω σε περίπτωση που βοηθήσει άλλους.

Πήγα σήμερα στα γραφεία της ΕΛΠΑ στην Θεσσαλονίκη. Η υπάλληλος εκεί μου εξήγησε ότι η ΕΛΠΑ ακόμα εκδίδει, αλλά το κομμάτι αυτό το έχει αναλάβει το γραφείο στην Λάρισα (συγκεκριμένος άνθρωπος). Τον κάλεσε η ίδια επιτόπου για να μου δώσει πληροφορίες και μίλησα μαζί του. Ήταν ο ίδιος άνθρωπος που είχα μιλήσει και την προηγούμενη φορά (έχω ονοματεπώνυμο και τηλέφωνο αν ενδιαφέρει κάποιον). Αυτή την φορά μου είπε 135€ (κάποια έκπτωση που δεν κατάλαβα) και 3000€ εγγύηση.

Εντύπωση μου έκανε που δεν ρώτησε τι αξία έχει το όχημα καθώς στην ADAC η εγγύηση πάει ανάλογα με την αξία. Η διαδικασία είναι να στείλεις μια φωτοτυπία του διπλώματος, της άδειας και του διαβατηρίου στην διεύθυνση Ηρώων Πολυτεχνείου 232 στην Λάρισα. Από ότι είδα είναι όντως γραφεία της ΕΛΠΑ εκεί οπότε δεν πιστεύω να είναι απατεωνιά. Το μόνο που μένει να δω τώρα είναι τι γίνεται με την εγγυητική που απαιτείται και πώς κανονίζεται αυτό με την τράπεζα.

Την άλλη βδομάδα θα πάω Λάρισα και θα ενημερώσω περαιτέρω.
 

kpapageo

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
NC700X
Θα προσπαθήσω να εξηγήσω όσο πιο απλά γίνεται.

Στην πλειοψηφία τους, όταν περνάς τα σύνορα ενός κράτους εκτός ΕΕ με όχημα, πρέπει ουσιαστικά να το "εισάγεις", να το κάνεις import δηλαδή. Είναι όμως μια προσωρινή εισαγωγή, δηλαδή δεν το εκτελωνίζεις για να το κάνεις "ντόπιο". Σου εκδίδουν λοιπόν εκεί ένα temporary import permit και σου λένε ότι το όχημα σου μπορεί να μείνει στην χώρα τάδε χρόνο.

Είναι μια συνηθισμένη διαδικασία, το έφαγα στην μάπα αμέτρητες φορές στην Λατινική Αμερική. Όταν μπαίνεις στην χώρα σου δίνουν ένα χαρτί και όταν βγεις από αυτήν στο παίρνουν πίσω.

Κάποιες χώρες τώρα έχουν πολύ πιο αυστηρούς νόμους περί εισαγωγής "ξένων" οχημάτων (πχ. Ιράν, Ινδία, Πακιστάν). Εκεί, θέλουν να είναι 100% σίγουροι ότι δεν θα μπει ξένο όχημα και θα μείνει μέσα στην χώρα μόνιμα, χωρίς να πληρωθούν δασμοί, φόροι εκτελωνισμού κλπ.

Τι εναλλακτικές θα υπήρχαν; Η μια θα ήταν να πληρώνεις μια εγγύηση στα σύνορα κάθε κράτους και όταν βγεις να την παίρνεις πίσω. Δεν νομίζω ότι κανείς μας βέβαια θα ένιωθε άνετα να δώσει 3000€ σε κάποιον τυχαίο στα σύνορα Ιράν-Πακιστάν. Η άλλη είναι αυτό που κάνει το carnet de passage, δηλαδή πληρώνεις την εγγύηση σε έναν φορέα αναγνωρισμένο από αυτά τα κράτη και αν γυρίσει το όχημα σου πίσω, έχει καλώς, τα παίρνεις πίσω. Αν όχι, κλάφτα. Ακόμα και να γυρίσει, αν δεν έχεις σφραγίδες εισόδου και εξόδου στο τετράδιο, πάλι μπορεί να μην τα πάρεις, θέλει προσοχή.

Άρα με λίγα λόγια η εγγύηση δίνεται για να διασφαλίσει ότι το όχημα σου δεν θα μείνει σε μια από αυτές τις χώρες χωρίς να έχουν πληρωθεί κόστη μόνιμης εισαγωγής.
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Θα προσπαθήσω να εξηγήσω όσο πιο απλά γίνεται.

Στην πλειοψηφία τους, όταν περνάς τα σύνορα ενός κράτους εκτός ΕΕ με όχημα, πρέπει ουσιαστικά να το "εισάγεις", να το κάνεις import δηλαδή. Είναι όμως μια προσωρινή εισαγωγή, δηλαδή δεν το εκτελωνίζεις για να το κάνεις "ντόπιο". Σου εκδίδουν λοιπόν εκεί ένα temporary import permit και σου λένε ότι το όχημα σου μπορεί να μείνει στην χώρα τάδε χρόνο.

Είναι μια συνηθισμένη διαδικασία, το έφαγα στην μάπα αμέτρητες φορές στην Λατινική Αμερική. Όταν μπαίνεις στην χώρα σου δίνουν ένα χαρτί και όταν βγεις από αυτήν στο παίρνουν πίσω.

Κάποιες χώρες τώρα έχουν πολύ πιο αυστηρούς νόμους περί εισαγωγής "ξένων" οχημάτων (πχ. Ιράν, Ινδία, Πακιστάν). Εκεί, θέλουν να είναι 100% σίγουροι ότι δεν θα μπει ξένο όχημα και θα μείνει μέσα στην χώρα μόνιμα, χωρίς να πληρωθούν δασμοί, φόροι εκτελωνισμού κλπ.

Τι εναλλακτικές θα υπήρχαν; Η μια θα ήταν να πληρώνεις μια εγγύηση στα σύνορα κάθε κράτους και όταν βγεις να την παίρνεις πίσω. Δεν νομίζω ότι κανείς μας βέβαια θα ένιωθε άνετα να δώσει 3000€ σε κάποιον τυχαίο στα σύνορα Ιράν-Πακιστάν. Η άλλη είναι αυτό που κάνει το carnet de passage, δηλαδή πληρώνεις την εγγύηση σε έναν φορέα αναγνωρισμένο από αυτά τα κράτη και αν γυρίσει το όχημα σου πίσω, έχει καλώς, τα παίρνεις πίσω. Αν όχι, κλάφτα. Ακόμα και να γυρίσει, αν δεν έχεις σφραγίδες εισόδου και εξόδου στο τετράδιο, πάλι μπορεί να μην τα πάρεις, θέλει προσοχή.

Άρα με λίγα λόγια η εγγύηση δίνεται για να διασφαλίσει ότι το όχημα σου δεν θα μείνει σε μια από αυτές τις χώρες χωρίς να έχουν πληρωθεί κόστη μόνιμης εισαγωγής.
Πολλά τα λεφτά όμως για όλη την ιστορία..Το όχημα έχει περιορισμό πόσο θα μείνει μέσα στην χώρα? Επίσης αν στο κλέψουν στο Ιράν ας πούμε τι γίνεται με την εγγύηση? Επίσης στο Ιράν δεν υπάρχει περιορισμός στα κυβικά?
 

kpapageo

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
NC700X
Πολλά τα λεφτά όμως για όλη την ιστορία..
Είναι το τίμημα που αναλαμβάνεις αν θέλεις να ταξιδέψεις σε αυτές τις χώρες.

Το όχημα έχει περιορισμό πόσο θα μείνει μέσα στην χώρα?
Ναι, ανάλογα την χώρα αλλά συνήθως πάει με την Visa που θα βγάλεις.

Επίσης αν στο κλέψουν στο Ιράν ας πούμε τι γίνεται με την εγγύηση?
Εκεί θα πρέπει να μπεις σε έναν γραφειοκρατικό κυκλώνα, να πάρεις την απαραίτητη χαρτούρα από αστυνομίες και λοιπούς φορείς, έτσι ώστε να είναι δικαιολογημένη η μη ύπαρξη στάμπας εξόδου και να διεκδικήσεις τα χρήματα σου πίσω.

Επίσης στο Ιράν δεν υπάρχει περιορισμός στα κυβικά?
Παλιότερα υπήρχε, πλέον όχι. Βέβαια εκεί τα πράγματα αλλάζουν από την μια μέρα στην άλλη.
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Κώστα απλά για την ιστορία αναφέρω ότι, φίλος που ταξίδεψε στο Ιράν πριν μερικά χρόνια, έβγαλε carnet
αν θυμάμαι καλά 3.000 €, και για να τα πάρει πίσω έφτυσε αίμα ...
Δεν ξέρω αν έχεις τη δυνατότητα, με κάποιο γνωστό να διασφαλίσεις την επικοινωνία, γιατί "μετά" εξαφανίζονται ...

Ελπίζω όλα αυτά να ανήκουν στο παρελθόν, απλά έχε το στο πίσω μέρος του μυαλού σου
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Το καρνέ ο φίλος μήπως το είχε βγάλει από Ελλάδα ;
Από την φανταστική ελπα ;

Από την Γερμανία πάντως δεν παίζουν τέτοια κουλά , ακόμα κ στην Βουλγαρία είναι κύριοι μέχρι προσφάτως τουλάχιστον .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kpapageo

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
NC700X
Κώστα απλά για την ιστορία αναφέρω ότι, φίλος που ταξίδεψε στο Ιράν πριν μερικά χρόνια, έβγαλε carnet
αν θυμάμαι καλά 3.000 €, και για να τα πάρει πίσω έφτυσε αίμα ...
Δεν ξέρω αν έχεις τη δυνατότητα, με κάποιο γνωστό να διασφαλίσεις την επικοινωνία, γιατί "μετά" εξαφανίζονται ...

Ελπίζω όλα αυτά να ανήκουν στο παρελθόν, απλά έχε το στο πίσω μέρος του μυαλού σου
Έγινε κάτι και ζορίστηκε, πχ του έλειπε καμια σφραγίδα;
 

kpapageo

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
NC700X
Το καρνέ ο φίλος μήπως το είχε βγάλει από Ελλάδα ;
Από την φανταστική ελπα ;

Από την Γερμανία πάντως δεν παίζουν τέτοια κουλά , ακόμα κ στην Βουλγαρία είναι κύριοι μέχρι προσφάτως τουλάχιστον .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ξέρεις κάποιον Έλληνα που το έβγαλε απο Βουλγαρία;
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Δεν θυμάμαι , το παρακολουθούσα πριν χρονια , τώρα πια δεν ασχολουμε , το πιο μακρινό είναι μέχρι την Λαμία και αυτό όχι με τρανσαλπ (να τα λέμε κ αυτά )


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kpapageo

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
NC700X
Τελικά πήρα το ρίσκο και επέλεξα την ΕΛΠΑ. Βέβαια δεν το χρησιμοποίησα γιατί άλλαξαν κάποια πλάνα κατά την διάρκεια του ταξιδιού. Μερικές πληροφορίες, πέρα από αυτά που ανέφερα παραπάνω τα οποία ακόμα ισχύουν:

1. Ο κ. Στέλιος που το εκδίδει στην Λάρισα είναι πάρα πολύ εξυπηρετικός. Θα ανοίξει το γραφείο ακόμα και Κυριακή για να βοηθήσει. Στην περίπτωση μου επίσης, μετά από συνεννόηση, πήγα και το κάναμε μαζί επιτόπου. Διαφορετικά μπορείς να του στείλεις τα στοιχεία και να στο στείλει με ταχυδρομείο/κουριερ (δεν το συνιστώ, βλ. παρακάτω)

2. Τριπλοτσεκάρετε το έντυπο που θα σας δώσει να είναι όλα σωστα! Δεν είναι και εκείνος 100% σίγουρος για αυτά που κάνει οπότε εσείς είστε υπεύθυνοι να γίνει σωστά για να μην έχετε πρόβλημα στην είσοδο της χώρας που θέλετε να ταξιδέψετε ή/και κατα την επιστροφή του εντύπου για να πάρετε πίσω την εγγύηση. Έχω παράδειγμα carnet που δεν είχε πρόβλημα, αλλά επειδή δεν είναι το δικό μου θα το μοιραστώ με pm αν κάποιος το χρειαστεί.

3. Η εγγύηση στην δική μου περίπτωση ήταν 3000€. Κατατέθηκε σε λογαριασμό της ΕΛΠΑ ο οποίος διαχειρίζεται από δικηγορικό όμιλο, όπως και όλα τα περιουσιακά στοιχεία της ΕΛΠΑ. Μίλησα αρκετές φορές μαζί τους πριν κάνω κάποια κίνηση για να πάρω διαβεβαιώσεις ότι δεν θα κλαίω τα λεφτά μου. Έχω τηλέφωνα και από αυτούς αλλά δεν μπορώ να τα ποστάρω εδώ. Σε pm όποιος χρειαστεί.

4. Η τελευταία σελίδα του carnet είναι διαφορετική από τις άλλες και πρέπει να σφραγιστεί στα εγχώρια σύνορα όταν επιστρέψετε Ελλάδα. Πιθανόν οι συνοριοφύλακες να σας πουν ότι δεν χρειάζεται αλλά επιμείνετε για καλό και για κακό. O κ. Στέλιος δεν την έβαζε (μπορεί να μην την ζητάει η ΕΛΠΑ) αλλά για να είστε σίγουροι θα πρότεινα να του την ζητήσετε. Έτσι είναι:



5. Για την επιστροφή της εγγύησης πρέπει να επιστραφεί το carnet με όλες τις απαραίτητες σφραγίδες εισόδου/εξόδου από τις χώρες τις οποίες επισκεφθήκαμε (αυτές που το ζητάνε). Εγώ το επέστρεψα στην Λάρισα, ο κ. Στέλιος το έστειλε Αθήνα όπου ελέγχθηκε, και πήρα τα χρήματα μου στο ακέραιο μετά από 2 εβδομάδες. Αν μένετε Αθήνα αξίζει να ρωτήσετε αν μπορείτε εσείς να το πάτε απευθείας Αθήνα. Για να πάρω τα χρήματα μου χρειάστηκε να μιλήσω 2 φορές με τους δικηγόρους της ΕΛΠΑ (σε πολύ καλό κλίμα). Μου ζήτησαν και συγνώμη για τις λάθος προσδοκίες που μου είχαν θέσει εξ'αρχής (μου είχαν πει 2-3 ημέρες απο τότε που θα το επιστρέψω).

Γενικά στις κουβέντες που είχα και με τον κ. Στέλιο και με τους δικηγόρους, τους εξήγησα ότι επειδή υπάρχουν πολλοί μοτοσυκλετιστές που ταξιδεύουν, αν η ΕΛΠΑ σταθεί στο ύψος της και δεν έχουν πρόβλημα οι πρώτοι που θα την ξαναεμπιστευτούν, τότε μόνο κερδισμένοι θα βγουν. Από ότι φαίνεται είναι ξανά άξια εμπιστοσύνης αλλά θα ξαναπώ τα μάτια σας δεκατέσσερα στο έγγραφο, τα στοιχεία του, τις σφραγίδες του και τις σελίδες του.

Για ότι άλλο θέλετε ρωτάτε. Όταν επιστρέψει και ο Magelanos θα μας πει και την δική του εμπειρία.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Χρήσιμες πληροφορίες....να είσαι καλα :friendship:

Να περιμένουμε περιγραφή του ταξιδιού?
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Πολύ δυνατές πληροφορίες.....αυτό ποιες χώρες αφορά μπορούμε να βρούμε κάποια λίστα;;;; επίσης κρατάει κάποια διάρκεια σωστά;;; (στην ουσία είναι η παγκόσμια άδεια της μοτοσυκλέτας σωστά;;; )


Ασφάλεια κάνουμε όταν μπούμε σε κάποια χώρα ...... ;;;;

Σόρρυ για τις ερωτήσεις αλλά μου φαινετε βουνό και νομίζω ότι η Αίγυπτος το χρειάζετε....

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

CrazyMits

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW F650GS 01'
Η Αίγυπτος την θέλει. Αλλά καλό είναι να έχεις ρίξει μια επικοινωνία από πριν γιατί στα σύνορα σίγουρα θα σε καθυστερήσουν. Ασφάλεια επισης πρέπει να βγάλεις τοπική αν θυμάμαι καλά.
Επίσης το οδικό δίκτυο τους και οι οδηγοί είναι ότι να ναι στη κυριολεξία. Θέλει πολύ προσοχή. Έχω πάει αλλά όχι με όχημα, απλά το συζητήσα εκεί γιατί με ενδιέφερε και εμένα.

Αν καταφέρεις και πας. Ενημέρωσε γιατί για να φτάσεις εκεί κάτω έχεις να περάσεις απο πολλά σύνορα και δύσκολα
 

kpapageo

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
NC700X
Να περιμένουμε περιγραφή του ταξιδιού?
Θα προσπαθήσω αλλά δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω λόγω χρόνου.

αυτό ποιες χώρες αφορά μπορούμε να βρούμε κάποια λίστα;;;; επίσης κρατάει κάποια διάρκεια σωστά;;; (στην ουσία είναι η παγκόσμια άδεια της μοτοσυκλέτας σωστά;;; )
Για τις χώρες εδώ, ΑΛΛΑ έχει μαρκαρισμένες πολλές που σίγουρα δεν χρειάζεται (πχ. Τουρκία, Ν. Αμερική). Θα πρότεινα πριν προχωρήσεις σε κάτι να κάνεις μια ερώτηση σε γνωστά παγκόσμια μοτο φόρουμ ή γκρουπ (πχ. horizons unlimited) για να πάρεις φρέσκες πληροφορίες από κόσμο που πήγε πρόσφατα.

Πολύ χρήσιμο link επίσης και αυτό με έξτρα πληροφορίες.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Θα προσπαθήσω αλλά δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω λόγω χρόνου.



Για τις χώρες εδώ, ΑΛΛΑ έχει μαρκαρισμένες πολλές που σίγουρα δεν χρειάζεται (πχ. Τουρκία, Ν. Αμερική). Θα πρότεινα πριν προχωρήσεις σε κάτι να κάνεις μια ερώτηση σε γνωστά παγκόσμια μοτο φόρουμ ή γκρουπ (πχ. horizons unlimited) για να πάρεις φρέσκες πληροφορίες από κόσμο που πήγε πρόσφατα.

Πολύ χρήσιμο link επίσης και αυτό με έξτρα πληροφορίες.

Ευχαριστω πολυ στην αμεση απαντηση.... προσφατα παρακολουθουσα την itsboots με ολλανδικες πινακιδες και της ζηταγαν σε ολη την δυτικη αφρικη το συγκεκριμενο εγγραφο , και τωρα βλεπω οτι δεν ειναι υποχρεωτικο!!!!

μπορει και γω να μην καταλαβα κατι...... οποτε πιστευεις οτι και οι αντιστοιχες πρεσβιες ειναι ενημερωμενες γιαυτο το εγγραφο;
 

kpapageo

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
NC700X
οποτε πιστευεις οτι και οι αντιστοιχες πρεσβιες ειναι ενημερωμενες γιαυτο το εγγραφο;
Ίσως ναι ίσως και όχι. Προσωπικά όσες φορές χρειάστηκε να πάρω πρεσβείες για να μάθω πληροφορίες έλαβα αβέβαιες απαντήσεις στην καλύτερη. Θα ξαναπώ ότι η πιο ασφαλής πηγή πληροφοριών είναι άλλοι ταξιδιώτες που ταξίδεψαν στην εκάστοτε χώρα πρόσφατα.
 

dimitris777

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
V STROM 650 XT
Ευχαριστω για τις πληροφοριες φιλε! Ειχα σκοπο να ρωτησω τον Πανο και τον Ηλία πως βγαλανε ακρη, γιατι το ΜΟΝΟ αποτρεπτικο για να ταξιδεψω στο Ιραν ειναι αυτα τα χαρτια!
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ευχαριστω για τις πληροφοριες φιλε! Ειχα σκοπο να ρωτησω τον Πανο και τον Ηλία πως βγαλανε ακρη, γιατι το ΜΟΝΟ αποτρεπτικο για να ταξιδεψω στο Ιραν ειναι αυτα τα χαρτια!
Πολύ θα ήθελα να σε διαβάσω που έχεις ταξιδέψει με gsx

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom